Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Poznać Boga po stworzeniu... 
Autor Wiadomość
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Quinque napisał(a):
Jakbym robił tak jak ty to bym Ci powiedział że nie zaczyna się zdania od A
W celowo z powodów stylistycznych użytym zwrocie z niższego rejestru językowego nie zaczyna się zdania od „A”? Proponuję ten postulat wygłosić następnym razem, jak ktoś na imprezie w remizie powie Ci zdanie zaczynające się na „A”, a kończące na „chcesz?”.
Cytuj:
Podałem argumenty za przeciwną tezą
Za jaką tezą? Za tezą, że inni uważają coś innego, niż Ty?
Cytuj:
Człowiekiem- istotą wyższego rzędu
A Ty nie rozumiesz, że kladystyka nie dzieli istot na wyższe i niższe rzędy, tylko na klady? Ponawiam pytanie – jeśli jesteś częścią przyrody i istotą żywą, to jak się odnajdujesz w kladystyce?
Cytuj:
Przecież małpy pomagają sobie nawzajem np. przynosząc sobie wodę w pysku. Czym to się różni od instytucji hospicjum? Tylko i wyłącznie stopniem "zaawansowania"
To teraz nie rozumiem, co argumentujesz. Próbujesz zanegować religię chrześcijańską faktami?
Cytuj:
Nic takiego na oczy nie widziałem. Zobaczę to uwierzę
Tzn. konkretnie w jakiej formie chcesz to zobaczyć? Sam chcesz sobie zsekwencjonować to i owo?
Cytuj:
Jakoś mogę przeżyć podobieństwo w stopniu 70 czy nawet 90%. Ale jak ktoś mi mówi że szympans ma 98% genów podobnych do moich, to mnie to obrzydza i sprawia że czyje się nieswojo
Po pierwsze – dlaczego akurat tyle. Po drugie – średnio obchodzi Wszechświat fakt, że Ty się czujesz nieswojo.
Cytuj:
No przecież wkleiłem dwa artykuły na ten temat.
A samemu argumentować, to nie łaska? Wystarczy przeczytać kawałek
Cytuj:
W kontekście biologicznym zaś „jesteś zwierzęciem” nie ma wymiaru obraźliwego. Oznacza ono bowiem tyle, że jesteś wielokomórkowcem, gromadzisz cukry w postaci glikogenu, nie posiadasz ścian komórkowych i jesteś heterotrofem

Cytuj:
Rośliny nie mają tych cech?
Są wielokomórkowe. Tak. Cukry gromadzą w postaci skrobi (wstyd, że z wiochy jesteś, a nie widziałeś na oczy mączki ziemniaczanej). Posiadają ściany komórkowe z celulozy (papieru też na oczy nie widziałeś, rozumiem, że piszesz tylko na komputerze, ale chyba się podcierasz). Są autotrofami (wstyd, że jesteś z wiochy, a nie wiesz, że żytu nie trzeba dawać żryć).
Cytuj:
A nawet jeśli to co? Nie można znaleźć innego określenia na człowieka tylko zwierzę?
No to zaproponuj. Już zwróciłem uwagę, że określenie to odbiega jednak od potocznego rozumienia tego słowa. Mało kto mówiąc „zwierzę” myśli o gąbkach.
Cytuj:
Jaką ideologie? Członkowie GAP podają argumenty za swoją postawą np. uważają że małpa spełni a wszystkie kryteria aby uznać ją za osobę
Ale pojęcie „osoba” nie jest pojęciem biologicznym, ale filozoficznym bądź prawnym. Więc zmieniasz temat.
Cytuj:
Cytuj:
Bo taka postawa pokazuje głębokie niezrozumienie, czym jest nauka

Kto przed XIX/XX wiekiem, kwestionował role człowieka na świecie?
Non sequitur.


Cz lut 13, 2020 8:53
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
zefciu napisał(a):
A Ty nie rozumiesz, że kladystyka nie dzieli istot na wyższe i niższe rzędy, tylko na klady?

A niech se robi co chce. Nie zgadzam się na to i tyle. Wyznaję zdrową katolicką doktrynę o tym że człowiek jest istotą wyższą od zwierząt. I żadna nauka(według mnie) nie ma prawa tego podważać w jakikolwiek sposób
Cytuj:
jeśli jesteś częścią przyrody i istotą żywą, to jak się odnajdujesz w kladystyce?

Nie wiem co to jest
Cytuj:
konkretnie w jakiej formie chcesz to zobaczyć?

No normalnie. Narazie biorę wszystko na wiarę bądź niewiarę. Tak samo nie wiem czy 14 mld lat temu miał miejsce WW. Mogę wierzyć naukowcom
Cytuj:
Po pierwsze – dlaczego akurat tyle. Po drugie – średnio obchodzi Wszechświat fakt, że Ty się czujesz nieswojo

No tak. Tylko później nie śmiejecie się z ludzi co chcą nadać prawa wyborcze swoim orangutanom
Cytuj:
A samemu argumentować, to nie łaska?

Po krótce to robię. Napisałem że ponoć małpy zachowują się jak ludzie, i podałem dwa artykuły na poparcie tej tezy
Cytuj:
No to zaproponuj

Masz człowiek, zwierzę, roślina i materia organiczna
Cytuj:
To teraz nie rozumiem, co argumentujesz. Próbujesz zanegować religię chrześcijańską faktami?

Wykazuję nieusuwalną niezgodność między jednym a drugim
Cytuj:
Non sequitur.

No ciekawe, w ten sposób można skomentować cokolwiek. Nawet jeśli nie ma to oparcia w rzeczywistości


Pn lut 17, 2020 17:33
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Rozumiem że nikt nie chce dalej prowadzić dyskusji. Dlatego też wkleję tutaj fragmenty tekstu Krzysztofa Kornasa, które zdają się potwierdzać to co mówię
http://www.miesiecznik.znak.com.pl/7202 ... tne-malpy/
Cytuj:
Biologów ewolucyjnych, prymatologów, antropologów i psychologów porównawczych łączy dość osobliwe ryzyko zawodowe: im dłużej prowadzą swoje badania, tym wyraźniej dostrzegają w człowieku zwierzę, a mówiąc bardziej precyzyjnie – małpę. Gdy przedstawiciele nauk społecznych i humaniści uświadomili sobie rangę dorobku biologii w zakresie rozumienia natury człowieka i tworzonej przez niego cywilizacji, paradygmat ewolucyjny, obecnie uzupełniany także o wiedzę wnoszoną przez nauki kognitywne (w tym zwłaszcza neurobiologię), na dobre zagościł również w obszarze ich zainteresowań. Nastał koniec wielkich systemów filozoficznych budujących całościowe wizje świata oderwane od ustaleń nauk ścisłych. Doniosłą rolę w procesie tych zmian odegrały badania poświęcone naszym najbliższym ewolucyjnym krewnym z rzędu naczelnych, a w szczególności siostrzanym gatunkom z rodzaju Pan: szympansowi i bonobo.

Mimo że od publikacji O powstawaniu gatunków Karola Darwina minęło już 155 lat, teoria ewolucji wciąż budzi wielkie emocje. Przyrodnicy zgodnie podkreślają małpio-ludzkie kontinuum i wiwatują za każdym razem, gdy natrafimy w zapisie kopalnym na jakikolwiek ślad naszych przodków. Im jednak mniejszy udział biologii w danej dziedzinie akademickiej, tym częściej spotkać można przypadki usilnego zaostrzania granicy między człowiekiem a zwierzęciem, podkreślając wyjątkowość naszego gatunku. Czym naprawdę małpy człekokształtne różnią się od ludzi? Jakie przykłady ich zachowań mogłyby przezwyciężyć sceptycyzm właściwy niektórym badaczom z kręgu nauk społecznych i humanistyki

Cytuj:
Przez długi czas uważano, że człowiek jako jedyny nie tylko posługuje się przedmiotami jako narzędziami, lecz także narzędzia wytwarza. Tego rodzaju zachowania zaobserwowano jednak również wśród szympansów. Najbardziej znany ich przykład to obrywanie z liści wybranych gałązek i tworzenie z nich „wędek”, za pomocą których wyławiają termity.

Co więcej, wytwarzają narzędzia w innym miejscu, niż z nich korzystają, co wskazuje także na umiejętność planowania. Małpy człekokształtne nie żyją zatem wyłącznie w teraźniejszości. Tych, którzy nadal wątpią w ich zdolność mentalnych podróży w czasie, należy skierować do zoo w szwedzkim Furuvik. Nikt nie przekona sceptyków bardziej niż żyjący tam szympans o imieniu Santino (8). Gdy w wieku 17 lat został on jedynym samcem w kolonii, zaczął potwornie się nudzić. Każdego ranka szykował więc sobie arsenał zbieranych na wybiegu kamieni, z którego robił użytek po otwarciu bram zoo, rzucając dla rozrywki w odwiedzających. Zaniepokojeni opiekunowie małp zaczęli regularnie oczyszczać teren z potencjalnych pocisków. Santino nie dał jednak za wygraną: mimo że szympansy panicznie boją się wody, zaczął wybierać kamienie z fosy i ukrywać je. Zasoby tej zbrojowni były, niestety, ograniczone, lecz nie zniechęciło to przedsiębiorczego samca: po ich wyczerpaniu zaczął pozyskiwać amunicję w inny sposób – opukiwał ściany osuszanej na zimę fosy i chował odłupane kawałki betonu na przyszłość

Czy zatem można obronić szczególne miejsce człowieka w świecie? Skoro inne gatunki rzekomo posiadają te same cechy co człowiek tylko w mniej rozwiniętym stopniu. Przykładowo, w artykule z 2010 roku ks. prof. Marian Machinek, sugerował że małpa nie ma świadomości życia w czasie. Tymczasem, z powyższego wynika że jest inaczej


Pn lut 24, 2020 18:31
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Ps: A jeżeli nie da się obronić szczególnej pozycji człowieka w świecie. To czy istnieje choć jedna jakościowa różnica między człowiekiem a zwierzęciem? Chodzi o jakąś radykalnie inną cechę, gdzie zwierzę nie posiada potencjału na jej zdobycie

Proszę o scalenie


Pn lut 24, 2020 23:49

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Jest taka cecha która różni zwierzęta od człowieka. Zwierzęta nie potrafią wymyślać religii.


Wt lut 25, 2020 7:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Ponadto zwierzęta nie tworzą zoo, czy też rezerwatów dla innych gatunków, więzień dla osobników własnego gatunku, skeczy kabaretowych i wielu innych rzeczy :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lut 25, 2020 19:10
Zobacz profil
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Biniu napisał(a):
Jest taka cecha która różni zwierzęta od człowieka. Zwierzęta nie potrafią wymyślać religii.


No to żeś teraz błysnął. Poza tym, część prymatologów w zachowaniu małp polegającym na wrzucaniu kamieni do drzewa, widzi zalążek religijności


Wt lut 25, 2020 19:41

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Quinque napisał(a):
część prymatologów w zachowaniu małp polegającym na wrzucaniu kamieni do drzewa, widzi zalążek religijności


No to nie pozostaje nic innego jak przyjąć do wiadomości, czy nam się to podoba czy nie, że człowiek jest najbardziej rozwiniętą z małp.


Wt lut 25, 2020 20:01
Zobacz profil
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Tylko później się nie dziwicie że ileś tam milionów ludzi zostało zagazowanych. Skoro człowiek to nic innego jak łysa małpa która miała odrobinę szczęścia


Wt lut 25, 2020 20:58

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Quinque napisał(a):
Tylko później się nie dziwicie że ileś tam milionów ludzi zostało zagazowanych. Skoro człowiek to nic innego jak łysa małpa która miała odrobinę szczęścia


nie słyszałem żeby małpy robiły takie rzeczy.


Wt lut 25, 2020 22:09
Zobacz profil
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Zrozumiałeś co napisałem?

https://www.rp.pl/artykul/1001949-Moral ... zkosc.html
Cytuj:
Potrafią wytwarzać narzędzia, które później wykorzystują do zdobywania pożywienia. Umieją się porozumiewać, odczytują mimikę twarzy, rozpoznają siebie nawzajem i ludzi. Przekazują wiedzę kolejnym generacjom, toczą wojny o terytoria


Wt lut 25, 2020 23:37

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Quinque napisał(a):
Zrozumiałeś co napisałem?

https://www.rp.pl/artykul/1001949-Moral ... zkosc.html
Cytuj:
Potrafią wytwarzać narzędzia, które później wykorzystują do zdobywania pożywienia. Umieją się porozumiewać, odczytują mimikę twarzy, rozpoznają siebie nawzajem i ludzi. Przekazują wiedzę kolejnym generacjom, toczą wojny o terytoria


Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy wojną o terytorium a masową eksterminacją za pomocą komór gazowych?


Śr lut 26, 2020 6:59
Zobacz profil
Post Re: Poznać Boga po stworzeniu...
Quinque napisał(a):
A niech se robi co chce. Nie zgadzam się na to i tyle. Wyznaję zdrową katolicką doktrynę o tym że człowiek jest istotą wyższą od zwierząt. I żadna nauka(według mnie) nie ma prawa tego podważać w jakikolwiek sposób
Ale przecież Ci piszę, że nie podważa. Bo w ogóle się tym nie zajmuję. Jeśli ja powiem, że mój samochód ma ten sam lakier, co Twój samochód, a Ty odpowiesz „nieprawda – mój samochód ma większą pojemność skokową”, to chyba przyznajesz, że Twoja odpowiedź nie ma sensu. Są to dwa różne, niezależne fakty dotyczące tych samochodów. Tak samo biologia nie przeczy, że „człowiek jest istotą wyższą”, bo w ogóle się nie zajmuje problemem „wyższych i niższych” istot.
Cytuj:
Nie wiem co to jest
No to zostałeś przyłapany na gadaniu na temat, o którym nie masz pojęcia. Nie wstyd Ci?
Cytuj:
Po krótce to robię. Napisałem że ponoć małpy zachowują się jak ludzie, i podałem dwa artykuły na poparcie tej tezy
No ale przecież to jest argument przeciwko Twoim tezom. Zatem dlaczego go przedstawiasz?
Cytuj:
Masz człowiek, zwierzę, roślina i materia organiczna
Zwierzęta to formy materii organicznej. Podobnie, jak rośliny. Gdzie w tej klasyfikacji znajdują się grzyby, czy bakterie – nie wiemy. Zatem jakaś ułomna ona jest.
Cytuj:
Wykazuję nieusuwalną niezgodność między jednym a drugim
Czyli pod płaszczykiem „ochrony chrześcijaństwa” atakujesz je. Nieładnie.
Cytuj:
No ciekawe, w ten sposób można skomentować cokolwiek.
Owszem. Wtedy postulujący zależność ma prawo doprecyzować, gdzie tę zależność widzi.


Śr lut 26, 2020 13:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL