Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego pragniemy władzy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
IrciaLilith
Cytuj:
Powiększać siebie? Z czym/kim się utożsamiasz?


Utożsamiam się ze swoją historią, która przejawia się w chwili obecnej.

Cytuj:
Po co Ci ten podziw? Serio- do czego to służy? Co robi osoba, która Cię podziwia? Co daje i dlaczego tak bardzo tego potrzebujesz? Czy jeśli ktoś ma coś czego potrzebujesz i pragniesz to kto ma władzę nad kim? ;)


Fajne uczucie. Ty jako kobieta chyba je znasz, np. wchodzisz do pracy w nowej fryzurze, a tam mężczyźni zbierają szczęki z podłogi, to wtedy od razu fajnie się czujesz od środka. To tylko taki przykład ;-)


So lis 23, 2019 19:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Kiepski przykład- dlaczego miałabym opierać swoje zadowolenie na subiektywnych ocenach innych ludzi?

Kiedyś tak miałam, ale wybrałam Wolność.
Kiedy zależy Ci na podziwie stajesz się zależny od innych ludzi i ich preferencji...

Ciekawe utożsamienie. Czyli jesteś swoją historią? I to historią w tu i teraz? Nie doświadczasz jej, ale nią jesteś? Fascynujące podejście.
Jak powiększasz Siebie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 0:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
IrciaLilith

Cytuj:
Kiepski przykład- dlaczego miałabym opierać swoje zadowolenie na subiektywnych ocenach innych ludzi?


U mnie to nie jest raczej sprawą wyboru. Może u Ciebie wygląda to trochę inaczej.

Cytuj:
Ciekawe utożsamienie. Czyli jesteś swoją historią? I to historią w tu i teraz? ? Fascynujące podejście.


Tak. Jestem swoją historią w tu i teraz.
To tak jak przy ciosie bokserskim, w uderzenie tu i teraz wpisana jest pewna historia i to nie symbolicznie, a fizycznie, skręt bioder w momencie poprzedzającym moment dotknięcia powierzchni rekawicy, powierzchni twarzy przeciwnika, jest wpisany w siłę dotknięcia powierzchni rekawicy powierzchni twarzy przeciwnika, w momencie tego dotknięcia.

Cytuj:
Nie doświadczasz jej, ale nią jesteś?


Jestem nią i doświadczam jej w każdym punkcie mojego doświadczenia, gdyż ta historia jest w nie wpisana, tak jak historia drzewa jest w nie wpisana w postaci tzw. słojów rocznych.
Tak jak gdy patrzysz na niebo, to patrzysz w
przeszłość, gdyż prędkość światła (a tak na prawdę prędkość przyczynowości), jest skończona i w ten sam sposób, każde teraźniejsze doświadczenie jest ucharakteryzowane przeszłością.

Dlatego dla mnie utożsamianie się ze swoją historią nie jest sprawą sentymentu, tylko realiów.

Cytuj:
Fascynujące podejście.


Nie wiem czy to nie sarkazm, ale tak czy siak, moje podejście jest do bólu proste, opiera się na bardzo prostych założeniach dotyczących przyczyny i skutku. Napomknąłem o tym w temacie "w co wierzysz".

Cytuj:
Jak powiększasz Siebie?


Metaforycznie powiększam siebie, kiedy powiększam swoje poczucie mocy.
Niezależność od czyichś opinii, którą sobie cenisz, też określiłbym jako formę takiej mocy. Człowiek niezależny czuje się (i jest) mocniejszy.


N lis 24, 2019 3:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Czyli jesteś już na etapie utożsamiana się ze swoim doświadczeniem, w tym ze swoim doświadczeniem poziomu swojej mocy?

Z zasady najprostsze rzeczy są najtrudnuejsze i serio Twoje podejście jest fascynujące.

Co do podziwu- powiedzmy, że przemując większą władzę nad swoim umysłem ( potocznie nad sobą) zwieksza się zakres Wolności.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
IrciaLilith

To zależy od momentu. Jakbym miał sobie odpowiedzieć na pytanie kim jestem to powiedziałbym mniej więcej tak jak Tobie napisałem. Ale w danej chwili mogę się emocjonalnie utożsamiać nawet z jakąś fikcyjną postacią literacką kiedy mocno wciągne się w książkę.
Chociaż, utożsamianie się z fikcyjną postacią w takim momencie, jest wynikiem tego kim jestem, dlatego to się jakoś wzajemnie zazębia.


N lis 24, 2019 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Ok, w takim razie inaczej- co masz? Nad czym masz władzę/kontrolę?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 25, 2019 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
To zależy od momentu, czasem udaje się coś kontrolować czasem nie, choć to może tylko metafory.


Wt lis 26, 2019 1:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Co sądzisz, że chociaż czasem kontrolujesz? A może tylko doświadczasz złudzenia kontroli i braku kontroli? Może to tylko oceny a Ty jedynie doświadczasz procesu oceniania?

Co chciałbyś kontrolować i dlaczego?

Co byś robił mając pełnię kontroli nad wszystkim i całą wieczność do dyspozycji oraz ograniczałaby Cię tylko Twoja wyobraźnia, którą co ważne też byś kontrolował?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
IrciaLilith napisał(a):
W bardzo dużym uproszczeniu o to chodzi. Władza idzie w parze z kontrolą nad tym co się wydarzy. Gdybyś miała absolutną władzę nad rzeczywistością oznaczałoby to także pełnię kontroli a tym samym totalnie uwolniłoby od strachu i zapewniło absolutne poczucie bezpieczeństwa...
Totalna pewność, że nie wydarzy się nic czego nie chcesz, że zawsze możesz wszystko zmienić jak tylko zechcesz.

Jaja się zaczną gdy zechcesz doświadczenia braku kontroli, strachu, braku, ograniczeń ;)

Teraz sobie pomyślałam, ze dążenie do władzy z motywacji kontrolującej jest paradoksalne, ponieważ celem jest pozbycie się strachu, zmniejszenie stresu w związku z nieprzewidywalnymi okolicznościami, chaosem, absolutna wszechmoc, a efektem jest pogłębienie tych problemów, które mają być zwalczone.

Ta misja mogłaby się udać tylko przy założeniu, że można zdobyć pełną władzę nad światem, rzeczywistością, że małymi kroczkami można dotrzeć do takiej pozycji, gzie jest to możliwe.

Jednak to nie jest możliwe, człowiek zawsze jest mniejszy niż otaczająca go rzeczywistość, on się wyłonił z tej rzeczywistości, a nie ona z niego, ona jest wieczna, a on tymczasowy, ona wszechmocna, a on ograniczony.

Chcieć zawładnąć rzeczywistością to jakby chcieć podnieść krzesło, na którym się siedzi.

W związku z tym to właśnie odpuszczenie sobie kontroli, poddanie się rzeczywistości, totalna kapitulacja, sprawi, że człowiek zyska większą władzę nad rzeczywistością. Dlaczego? Bo będzie z nią rezonować, a ona mu tym samym udzieli sił.

Żeby poczuć się bezpiecznie, pozbyć się lęku, zdobyć władzę, trzeba zacząć współpracować z rzeczywistością, a nie przejmować nad nią kontrolę :)

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lut 19, 2020 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Nie da się kontrolować rzeczywistości i ludzie którzy mają taką skłonność nie zaznają spokoju, to fakt, a jednocześnie trudno być wpływowym człowiekiem, nie mając takich silnych skłonności do kontroli do manipulacji itd.


Cz lut 20, 2020 14:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL