Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Cenzura prewencyjna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 21, 2020 11:59
Posty: 47
Post Re: Cenzura prewencyjna
"Bert 04" napisał:
"Pozwól, że pominę milczeniem Twoje marudzenie na inny portal, ..."

I po tej deklaracji pisze kilkanaście zdań. Czyż nie jest to zupełny brak konsekwencji?
Jeżeli przykładowo jezuici (tak jest w przypadku portalu DEON.pl) są właścicielami tego portalu, to nie oznacza, że nie są niczym "skrępowani" w ustalaniu reguł na portalu. Nadzór właścicielski to jeden punkt widzenia, w mojej opinii ważniejsza jest Ewangelia i nauczanie Jezusa Chrystusa. Nie można występując przeciwko temu nauczaniu robić, co się komu spodoba. Byłby to całkowity brak spójności w nauczaniu oo jezuitów. Podsumowując, zasady dla użytkowników na portalach katolickich winny zawierać prerogatywy wywodzące się z Ewangelii. Pan Bóg dał człowiekowi bardzo duży obszar wolności.

Uwagi (podpowiedzi) na temat zakładania własnego portalu pominę milczeniem.

_________________
Piotr eN


So lut 29, 2020 0:22
Zobacz profil
Post Re: Cenzura prewencyjna
To nie jest brak konsekwencji, bo bert04 dalej nie pisze o marudzeniu na DEON.

Zreszta pewna niekonsekwencje widac i tu
no_name napisał(a):
To nie jest jedyny portal, na którym zaobserwowałem zmiany bardzo podobne do opisywanych wyżej. To jest choćby portal Sychar.org z forum kryzys.org, które po podobnych przeobrażeniach (na cenzurę prewencyjną) lawinowo utraciło użytkowników, czy portal "stworzeni.pl", ten z kolei po analogicznych zmianach po prostu "umarł". Ja nie serfuję w wielu miejscach Internetu, dlatego mam ograniczoną wiedzę, ale podejrzewam (o czym mówiłem wcześniej), że owa cenzura to jakiś ogólny trend w dzisiejszych czasach.


Wyboldowanie moje.

Ja o tych portalach nigdy nie slyszalam. Ale moze ja w takim razie w ogole nie serfuję po internecie?

Dlaczego nie odnosisz sie do meritum, czyli podawanych tu powodow owej cenzur komentarzy do tekstow?
Uwazasz, ze kazdy wpis ma swiete i nienaruszalne prawo ukazac sie na prywatnym portalu? A kazdy plakat (wyborczy) ma prawo wisiec na prywatnym plocie bez pytania o zgode jego wlasciciela?


So lut 29, 2020 8:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 21, 2020 11:59
Posty: 47
Post Re: Cenzura prewencyjna
Proszę Pani, to, że byłem zarejestrowany na tych trzech portalach (o których wyżej mowa) wcale nie oznacza, że serfuję po całym Internecie. Mój kontakt z wirtualną rzeczywistością zaczynałem od przeglądania portalu sychar.org i jego forum pomocowego kryzys.org. Napisałem tam tylko kilka komentarzy. Trochę później dowiedziałem się od znajomej, że istnieje W Internecie super katolicka strona - "stworzeni.pl". Ja na niej byłem zarejestrowany nie dłużej niż pół roku, bo nadzór właścicielski doprowadził do unicestwienia tamtego portalu. Dopiero po zamknięciu stworzeni.pl zacząłem przeglądać portal DEON.pl. Przez ostatnie dziesięć lat nie logowałem się w tym samym czasie na tych portalach, trafniej byłoby powiedzieć, że zaczynałem korzystać z następnego wtedy, kiedy poprzedni "umierał".
Czuję się mocno zażenowany, że muszę odpowiadać na tego typu pytania-insynuacje.

Kael napisał(a):
Dlaczego nie odnosisz sie do meritum, czyli podawanych tu powodow owej cenzur komentarzy do tekstow?


Moje doświadczenie z przebywania w Internecie mówi mi, że moderacja (tym bardziej prewencyjna) przynosi nieporównywalnie więcej strat, aniżeli korzyści. Proszę wybaczyć, Państwo tutaj, na forum portalu wiara.pl zamknięci jesteście w swego rodzaju bańce informacyjnej, w której odnosicie wrażenie, że forum bez moderacji nie mogłoby w ogóle funkcjonować.
W mojej opinii jest dokładnie przeciwnie, a dobry moderator, to taki, którego "nie widać".
Dlaczego do tej pory nikt w tym wątku nie pisał o tym, co myśli na temat strat, jakie ponosimy godząc się na cenzurę prewencyjną? Czyżbyśmy stawali się społeczeństwem, które sytuując się na wygodnej kanapie (o której wspominał papież Franciszek) byli w stanie zaakceptować wszelkie ograniczenia, bo dziś najbardziej dla użytkownika liczy się jego spokój i komfort. Wolność (w tym wolność wypowiedzi) stała się mało istotna, choć kiedyś przed tym ostrzegał Jan Paweł Święty.

_________________
Piotr eN


N mar 01, 2020 7:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Cenzura prewencyjna
Wolność nie polega na pisaniu tego, co się chce. To, o czym piszesz jest samowolą. Gdyby na portalach czy forach panowały takie zasady, o jakich mówidz, dopiero byłby bałagan, o sianiu nienawiści nie wspominając.
Nie widzę żadnych strat wynikających z cenzury prewencyjnej. Może zamiast biadolić, wskażesz je.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 01, 2020 7:47
Zobacz profil
Post Re: Cenzura prewencyjna
Moze jednak ustalmy najpierw podstawe: chodzi o mozliwosc komentowania tekstow redakcyjnych na portalach i cenzure wpisow czytelnikow tych tekstow?
Czy cenzure dyskusji na forach dyskusyjnych, takich jak to?

I jeszcze jedna uwaga: jezeli ktos chce naprawde dyskutowac i to we wlasnym watku, to nie pojawia sie raz na dzien, robi jeden wpis i znika na wiele godzin.
Dyskusja to wymiana pogladow, a trudno dyskutowac z kims, kto jest...nieobecny.


N mar 01, 2020 7:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 21, 2020 11:59
Posty: 47
Post Re: Cenzura prewencyjna
Kael napisał(a):
Moze jednak ustalmy najpierw podstawe: chodzi o mozliwosc komentowania tekstow redakcyjnych na portalach i cenzure wpisow czytelnikow tych tekstow?
Czy cenzure dyskusji na forach dyskusyjnych, takich jak to?

I jeszcze jedna uwaga: jezeli ktos chce naprawde dyskutowac i to we wlasnym watku, to nie pojawia sie raz na dzien, robi jeden wpis i znika na wiele godzin.
Dyskusja to wymiana pogladow, a trudno dyskutowac z kims, kto jest...nieobecny.


OK, z tą nieobecnością przyjmuję do wiadomości, choć nie zawsze w tygodniu mam czas na odpowiedź.
Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to zakładając wątek "Cenzura prewencyjna" miałem na myśli komentarze pod tekstami redakcyjnymi, ale to bardziej z tego powodu, że ostatnio miałem do czynienia z takowymi na portalu DEON.pl. Nie chodziło mi o "cenzurowanie" samych tekstów, bo to jest rodzaj dyskusji, w których np. oo. J.Siepsiak SJ, D. Piórkowski SJ brali czynny udział, jako ich autorzy). Cenzura prewencyjna dotyczy komentarzy użytkowników.

_________________
Piotr eN


N mar 01, 2020 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 21, 2020 11:59
Posty: 47
Post Re: Cenzura prewencyjna
Małgosiaa napisał(a):
Wolność nie polega na pisaniu tego, co się chce.


Wolność wypowiedzi polega na tym, żeby w żadnym stopniu nie być przymuszanym przy redagowaniu swojego komentarza. To nie jest samowola, jak Pani to określa.
"Solidarność" to był niezależny, samorządny związek zawodowy. Komuniści wtedy też wskazywali, ze ten związek jest nielegalny, ze to samowola.

Małgosiaa napisał(a):
Gdyby na portalach czy forach panowały takie zasady, o jakich mówidz, dopiero byłby bałagan, o sianiu nienawiści nie wspominając.


Pisałem o tym już. Wcześniejszy brak moderacji na portalu DEON.pl (ale z obowiązkową rejestracją) spowodował, że co prawda było mniej komentarzy pod felietonami, za to były bardziej merytoryczne. I prawie wcale nie dochodziło do "bałaganu", tym bardziej siania nienawiści.

Małgosiaa napisał(a):
Nie widzę żadnych strat wynikających z cenzury prewencyjnej.


Punkt widzenia jak widać zależy od punktu siedzenia. :)

_________________
Piotr eN


N mar 01, 2020 10:09
Zobacz profil
Post Re: Cenzura prewencyjna
Czyli nie chodzi o fora przeznaczone do dyskusji (choc i na nich rozne wpisy roznych trolli sa wycinane - zgodnie z regulaminem) ale prywatne portale publikujace teksty redakcji.

Tu powtorze, co juz napisalam:
Kael napisał(a):
no_name napisał(a):
Z pozostałych tylko dwa nie prowadzą cenzury prewencyjnej: wiara.pl i gość.pl.
DEON.pl, Przewodnik katolicki.pl, pch24.pl są moderowane prewencyjnie.

Oba te portale maja "cenzure prewencyjna". Komentarze nie ukazuja sie automatycznie.
Owa "cenzura prewencyjna" to, niestety, narzedzie konieczne, jesli nie chce sie miec smietnika i wpisow jak na onecie.
Owszem, wylatuja tez wpisy, ktore ich autorom nie wydaja sie naruszac jakichkolwiek zasad portalu, ale wedlug cenzorow (czyli moderatorow) portalu, sa zbyt ad personam albo przeciw konkretnej partii, albo....
W koncu jest to zawsze czyjs portal i jezeli nam sie reguly gospodarzy nie podobaja, zawsze mozemy stworzyc wlasny portal i ... sami cenzurowac naszych gosci.


Autorowi komentarza moze sie wydawac, ze skomentowal wpis redakcyjny w sposob obiektywny i wywazony, ale (szczegolnie w dzisiejszych czasach, ot tak od okolo 5 lat) dla redacji portalu moze to byc juz atak personalny, wpis niemerytoryczny, badz zwyczajnie zbedny.
Najprosciej jest skontaktowac sie z wlascicielem portalu i zapytac o powody braku publikacji komentarza.

Faktem jest, ze najprawdopodobniej ktos (najczesciej autor komentowanego wpisu) ow komentarz do swojego tekstu przeczytal. I chyba o to glownie autorowi komentarza chodzi?
Czy przeczyta to caly internet, powinno byc drugorzedne. W koncu jesli cos nam sie nie podoba, badz podoba w czyjejs wypowiedzi, mowimy to tej osobie prywatnie. Komentowanie przez osoby postronne czyichs wypowiedzi przez mikrofon, nie jest objawem dobrych obyczajow.
Przynajmniej mnie tak wychowano.


N mar 01, 2020 10:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Cenzura prewencyjna
no_name napisał(a):
Wolność wypowiedzi polega na tym, żeby w żadnym stopniu nie być przymuszanym przy redagowaniu swojego komentarza. To nie jest samowola, jak Pani to określa.

Wolność kończy się tam, gdzie zniewala się drugą stronę i komentowanie w sposób, który uwłacza godności człowieka jest samowolą.
no_name napisał(a):
Pisałem o tym już. Wcześniejszy brak moderacji na portalu DEON.pl (ale z obowiązkową rejestracją) spowodował, że co prawda było mniej komentarzy pod felietonami, za to były bardziej merytoryczne. I prawie wcale nie dochodziło do "bałaganu", tym bardziej siania nienawiści.

Nieprawda. To nie zalezy od tego, czy ktoś jest zarejestrowany, czy nie. W internecie nikt nie jest anonimowy, nawet niezarejestrowany. Takiemu, a nie innemu stanowi rzeczy winna jest polityka, która doprowadza do podziałów. Wcześniej nikt nikogo z mównicy sejmowej nie nazywał kanaliami, nie dzielił na sorty, nie pokazywał środkowego palca itp. itd., toteż ludzie też wypowiadali się bardziej merytorycznie, a mniej emocjonalnie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 01, 2020 10:39
Zobacz profil
Post Re: Cenzura prewencyjna
no_name napisał(a):
Kael napisał(a):
Moze jednak ustalmy najpierw podstawe: chodzi o mozliwosc komentowania tekstow redakcyjnych na portalach i cenzure wpisow czytelnikow tych tekstow?
Czy cenzure dyskusji na forach dyskusyjnych, takich jak to?

I jeszcze jedna uwaga: jezeli ktos chce naprawde dyskutowac i to we wlasnym watku, to nie pojawia sie raz na dzien, robi jeden wpis i znika na wiele godzin.
Dyskusja to wymiana pogladow, a trudno dyskutowac z kims, kto jest...nieobecny.


OK, z tą nieobecnością przyjmuję do wiadomości, choć nie zawsze w tygodniu mam czas na odpowiedź.
Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to zakładając wątek "Cenzura prewencyjna" miałem na myśli komentarze pod tekstami redakcyjnymi, ale to bardziej z tego powodu, że ostatnio miałem do czynienia z takowymi na portalu DEON.pl. Nie chodziło mi o "cenzurowanie" samych tekstów, bo to jest rodzaj dyskusji, w których np. oo. J.Siepsiak SJ, D. Piórkowski SJ brali czynny udział, jako ich autorzy). Cenzura prewencyjna dotyczy komentarzy użytkowników.

Nie pomyślałeś nigdy, że cenzura prewencyjna to taki ostrzegawczy znak dla komentatorów - z każdego bezużytecznego słowa, który wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu (Mt 3,12,36).


N mar 01, 2020 11:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Cenzura prewencyjna
no_name napisał(a):
"Bert 04" napisał:
"Pozwól, że pominę milczeniem Twoje marudzenie na inny portal, ..."

I po tej deklaracji pisze kilkanaście zdań. Czyż nie jest to zupełny brak konsekwencji?


Jak zauważyła (powtarzam, "zauważyła") Kael, konsekwentnie nie komentuję Twoich konkretnych zarzutów wobec tego konkretnego portalu.

Cytuj:
<tu był konkretny zarzut wobec konkretnego portalu>


bez komentarza

Cytuj:
Nadzór właścicielski to jeden punkt widzenia, w mojej opinii ważniejsza jest Ewangelia i nauczanie Jezusa Chrystusa. Nie można występując przeciwko temu nauczaniu robić, co się komu spodoba.


Czyżby prawo własności było niechrześcijańskie?

Czyżby w pierwotnym Kościele pozwalano każdemu się wypowiadać, nawet jeżeli głosił ewangelię odmienną?

Czy pisząc na portalach kierujesz się zasadą wolności czy odpowiedzialności? Albo, którą z nich uważasz za ważniejszą?

Cytuj:
Pan Bóg dał człowiekowi bardzo duży obszar wolności.


Ale nawet jeżeli wszystko wolno, to nie wszystko jest pożyteczne. Całkiem na początku była ta afera o zjedzenie jednego jabłka, potem były kolejne.

Cytuj:
Uwagi (podpowiedzi) na temat zakładania własnego portalu pominę milczeniem.


A szkoda. Użytkownik forum publicznego jest zawsze gościem. Nie gospodarzem. Jako gościu nie powinien gospodarzowi przestawiać stołu, zdejmować obrazy i przemalowywać ściany. Nawet gdyby meble lepiej pasowały w inny kąt, obrazy były brzydkie a ściana już dawno nadawała się do renowacji. No chyba, że gospodarz na to przystanie. A jeżeli gospodarz sam przemaluje ściany i zmieni obrazy, to nie może żądać przywrócenia tych starych. Owszem, wyrazić opinię można, ale jako gość a nie jako ktoś, kto ma prawo żądać.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn mar 02, 2020 14:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 21, 2020 11:59
Posty: 47
Post Re: Cenzura prewencyjna
Dzień Dobry. :-)
Kochani, "zniknąłem" na dwa tygodnie bynajmniej nie z tego powodu, że wyjechałem, czy zaatakował mnie wirus 2019-nCoV. Bynajmniej. Bardziej "zjadliwi" okazali się moderatorzy tego forum. Przepraszam wszystkich piszących w tym wątku za moją nieobecność.
Zupełnie bez powodu, "na siłę", wlepiono mi wtedy trzecie ostrzeżenie, bo ono skutkowało czasowym, dwutygodniowym banem. Tu zamieściłem moje wyjaśnienia:

viewtopic.php?f=18&t=31825&p=1055392#p1055392

_________________
Piotr eN


N mar 15, 2020 15:59
Zobacz profil
Post Re: Cenzura prewencyjna
no_name napisał(a):
Kochani, "zniknąłem" na dwa tygodnie bynajmniej nie z tego powodu, że wyjechałem, czy zaatakował mnie wirus 2019-nCoV. Bynajmniej. Bardziej "zjadliwi" okazali się moderatorzy tego forum.
Twój ban został publicznie ogłoszony. Takie obwieszczenie nosi znamiona oszczerstwa, bo sugeruje, że zostałeś zbanowany po cichu.
Cytuj:
Przepraszam wszystkich piszących w tym wątku za moją nieobecność.
Przeprosiny przyjęte. Mam nadzieję, że teraz zaczniesz odnosić się do argumentów innych, a także zaprzestaniesz ataków personalnych i innych działań, które mogą sprowadzić na Ciebie bana.


Pn mar 16, 2020 7:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL