Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Bramin- rozumiem, że nie spotkałeś się z procederem uzależniania kieszonkowego i innego wsparcia finansowego od uczestnictwa w praktykach religijnych lub lekcjach religii? Bardziej dotkliwe kary też nie należą do skrajnych wyjątków. Szantaż emocjonalny jest na porządku dziennym. Genialny sposób aby skutecznie zniechęcić do religii, prawda?

Z tego co słyszałam od mojego syna i wprost od jego kolegów i koleżanek przynajmniej połowa z jego klasy gdyby nie groźba takiej czy innej kary nie chodziłaby do kościoła oraz gdyby im pozwolono nie chodziliby na religię, a skoro muszą to chodzą utrudniając na maxa życie katechecie. A to dopiero 5klasa.

Nie lepiej zachęcać swoim przykładem niż w taki czy inny sposób przymuszać do wykonywania czynności religijnych, bo do szczerej wiary zmusić się nie da? Moim zdaniem takie działania jedynie szkodzą Kościołowi, ale przecież ksiądz nie powie na mszy- nie zmuszajcie dzieci do praktyk religijnych jeśli tego nie chcą, bo to wcale nie sprawi że zaczną wierzyć. Nie stosujcie kar ani przekupstwa, bo to w dłuższej perspektywie przynosi skutek odwrotny od zamierzonego...

Mieszkam w jedynym z większych polskich miast, w klasie mojego syna na religię nie chodzi tylko mój syn i dwoje dzieci z Ukrainy, a i ja np w pierwszej klasie nie chciałam aby mój młody siedział sam na świetlicy i poszedł na lekcje religii wiedząc, że ma taki wybór. Skorzystał z opcji nie chodzenia szybciej niż się spodziewałam, bo katechetka skutecznie o to zadbała. Córka zresztą bardzo podobnie została zniechęcona do uczestnictwa.
Co ważne moje dzieci w praktyce musiały nauczyć się ukraińskiego, bo poza nimi nie chodzą na religię właśnie dzieci ukraińskie.

Bramin- sama przestałam sabotować przygotowania do pierwszej komunii tylko przez obietnicę kupienia czegoś na czym mi zależało, przy bierzmowaniu już się nie dało, bo w praktyce to rodzice brali pożyczki ode mnie, ale wielu poszło tylko dlatego, że gdyby nie utraciliby kieszonkowe.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 09, 2020 10:54
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
wątek napisał(a):
W którą stronę zmierza KK? Dlaczego ubywa wiernych

A dokąd ma zmierzać skoro część hierrarchi to de facto ateiści? W latach 80'tych w Moskwie, już nikt nie wierzył w komunizm. To i komunizm padł(z czego rzecz jasna się cieszę). Analogiczna sytuacja. Profesorowie Biblistyki uważają że:
- Ewangelie opowiadające o życiu młodego Jezusa, to praktycznie bajki wymyślone przez autorów. W celu np. udowodnienia proroctw
- Jezus nie założył Kościoła. A conajmniej nie założył go jako osobnej religii
- księga rodzaju to powtórzenie pogańskich bajek

A przykładów można mnożyć. Nic dziwnego że później takie jednostki jak ten pan
https://m.fronda.pl/a/argentynski-hiera ... 43656.html głoszą swoje brednie. I nie spotykają tych jednostek żadne represje
Albo inny który głosi że Diabeł nie istnieje. Albo inny co zmusił papieża do tego aby pseudo reforma liturgiczna odbyła się, wraz z pomocą heretyków :(


So maja 09, 2020 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
bramin napisał(a):
Tu nie ma mowy o pomaganiu w procesie "formowania" tylko o przymusie, teraz sie wycofujesz i zarzucasz mi przekręcanie Twoich slow. Nie jest to uczciwa dyskusja z Twojej strony.


Tak, owszem, zarzucam Ci przekręcanie moich słów i wynika to albo z udawania Greka i kierowania dyskusji w niby narożnik, albo po prostu nie rozumiesz tamtego zdania. A już w poprzednim poście tłumaczyłem, co autor miał na myśli.
Istnieje przymus formowania młodych, a aparat państwowy pomaga w tym procesie. Jaki z tego wniosek ? Aparat państwowy sam z siebie formalnie do niczego nie zmusza, jest "jedynie" częścią układanki. I tak należy rozumieć to zdanie.

Cytuj:
Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, pod przymusem do wiary?



bramin napisał(a):
Nie, nie jest to nowy trend. To zjawisko obserwuje się od wielu lat.

Wielu, to znaczy ilu 50, 100 ? I jakie to ma znaczenie, skoro pozostała większość, przystępując do sakramentów i tak masowo odchodzi od praktyk religijnych ? Zatem zamiast brnąc w błędne interpretacje moich słów, odpowiedz sobie na to pytanie.


So maja 09, 2020 12:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
Bramin- rozumiem, że nie spotkałeś się z procederem uzależniania kieszonkowego i innego wsparcia finansowego od uczestnictwa w praktykach religijnych lub lekcjach religii? Bardziej dotkliwe kary też nie należą do skrajnych wyjątków. Szantaż emocjonalny jest na porządku dziennym. Genialny sposób aby skutecznie zniechęcić do religii, prawda?


Z szantażem finansowym, nie spotkałem sie dotychczas, raz ze słyszenia. Tylko dotyczyło to przygotowania do konfirmacji u ewangelików, jak "zachęcono" chłopaka do pójścia do konfirmacji. Jak będzie grzeczny i będzie chodził to w Biblii znajdzie 500 euro :-D

Ircia, pisz konkretnie to wtedy inni Cię zrozumieją co miałaś na myśli.
Jesli piszesz tak:
Cytuj:
Tak samo gdy uczniowie sami mogą się z religii wypisać też często drastycznie zmienia się sytuacja i to mimo stosowanego nagminnie szantażu ekonomicznego, aby tego nie robić.

To można pomyśleć, że np. nauczyciele, katecheci, nie wiem, dyrektor szkoły jest szantażowany finansowo :D
Oczywiście szantażowanie kieszonkowym lub szantaż emocjonalny są naganne.

IrciaLilith napisał(a):
Bramin- sama przestałam sabotować przygotowania do pierwszej komunii tylko przez obietnicę kupienia czegoś na czym mi zależało,


Zgoda, tylko nie patrz na to wszystko z perspektywy przeżyć swojego dzieciństwa. Każde dziecko przezywa to inaczej.
Temat na inną dyskusję to wolność sumienia dziecka a z drugiej strony prawo rodzica do wychowania i decydowania o tym, co zdaniem rodziców jest dobre. Gdzie leży granica?
Miałem już takie przypadki, na Zachodzie, nie w Polsce. Dziecko nie chciało iść do I. Komunii a rodzice chcieli.
Quinque napisał(a):
A dokąd ma zmierzać skoro część hierarchii to de facto ateiści?

Ale tacy zdeklarowani ateiści czy uprawiający partyzantkę czyli kryptoateiści?
Quinque napisał(a):
Profesorowie Biblistyki uważają że

Jacy profesorowie? Są rożni.
Quinque napisał(a):
A przykładów można mnożyć. Nic dziwnego że później takie jednostki jak ten pan https://m.fronda.pl/a/argentynski-hiera ... 43656.html głoszą swoje brednie.

Tam nie ma żadnego cytatu tego pana wiec jak można cokolwiek powiedzieć o poglądach tego pana?
Nie wiem czy ten hierarcha opowiada bajki o Kubusiu Puchatku czy rzeczywiście o niedzielnej Mszy sw.

_________________
ksiądz


So maja 09, 2020 12:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Bramin- a pytałeś się kiedykolwiek dziecka czy i dlaczego chce pójść do I Komuni w warunkach w których jest pewne, że nie spotka go kara za szczerość?
Serio wiesz co się dzieje za zamkniętymi drzwiami gdy dziecko ośmieli się powiedzieć szczerze co myśli o religii? Ja z moimi rodzicami mogłam praktycznie o wszystkim rozmawiać bez ryzyka kary za przekonania, zazwyczaj korzystali z argumentów jak choćby bilans zysków i strat, ale wiem, że byłam w wyjątkowo dobrej sytuacji.
Wpierdol za to, że ktoś nie poszedł do kościoła, albo że mu się powiedziało co myśli o danym rytuale religijnym nie należały do rzadkości, ale takie sprawy zostają za zamkniętymi drzwiami, ew mówi się o tym niektórym znajomym i to z zasady tylko tym, którzy nie kryją się ze swoimi poglądami na tematy religijne.

Nie opieram się tylko na swoich przeżyciach, ale też na tym co mówią ludzie z którymi miałam okazję poruszyć ten temat.
Tak dzieci przeżywają bardzo różnie, to fakt, ale z zasady nikogo nie obchodzi co na serio o tym wszystkim sądzą, choćby o zmuszaniu ich do wkuwania na pamięć czegoś czego nie rozumieją, o pytaniach o te nieszczęsne myśli nieczyste i inne rzeczy pojmowane przez nie w często absurdalny sposób.

Zgadzam się, że temat granicy między wolnością sumienia dziecka a a prawami rodziców nie jest prosty. Pytanie jednak brzmi co zyskują rodzice przekonujący dziecko do uczestnictwa w życiu religijnym wbrew jego woli i odczuciom, szczególnie, że zazwyczaj nie przekonują swoim przykładem czy argumentami, ale zwykłym szantażem lub przekupstwem? Sam fakt skali prezentów pierwszokomunijnych sprawa, że wiele osób pytało się mnie czy nie uważam, że krzywdzę dzieci nie posyłając ich na religię i do I Komunii, bo inni dostają super prezenty. Zero argumentów religijnych, jedynie że tracą imprezę i prezenty...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 09, 2020 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Tak, owszem, zarzucam Ci przekręcanie moich słów.

Tak. "pod przymusem do" nie znaczy przymusem. Kiedy masz racje to masz ale nie podkopuj swojej wiarygodnosci.


So maja 09, 2020 15:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
czy i dlaczego chce

Alez to normalne. Ja tez wole jechac na ryby niz sprzatac.
Z dojrzaloscia u czlowieka bywa roznie. Pawel odroznial chce - nie chce dopiero gdy byl dorosly:

"Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka. A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło."


So maja 09, 2020 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
robaczek2 napisał(a):
Kiedy masz racje to masz ale nie podkopuj swojej wiarygodnosci.

Maturę z polskiego zdawaliście ?

Cytuj:
Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, pod przymusem do wiary?


Mamy tu zdanie złożone z dwóch części 1) Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, a po przecinku pod przymusem do wiary?

Oczywistym jest, na co wskazuje szyk zdania, że fragmenty Osoba od dziecka "formowana" [...] pod przymusem do wiary? to myśl przewodnia, główna, a przy pomocy aparatu państwowego pełni funkcję uzupełniającą, wskazującą na narzędzie pomocne w przymusowym procesie formowania. Jednak wcale z tego zdania nie wynika, że to aparat państwowy jest źródłem przymusu. Aparat państwowy ten przymus, poprzez organizację lekcji religii bardzo ułatwia, być może daje mu nawet żywotność ale formalnie i bezpośrednio sam w sobie nie jest jego źródłem.

Innymi słowy, aparat państwowy pomaga przymuszać, bo daje wygodne narzędzie, gdzie dziecko można (i wypada) bez większego wysiłku posłać.


So maja 09, 2020 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Robaczku, dlatego istotne jest pytanie dlaczego, ponieważ pozwala zrozumieć przyczyny, serio chęć uczestnictwa w rytuałach religijnych oparta na strachu przed karą lub obietnicy nagrody jest czymś dobrym? Często niechęć wypływa np z braku dojrzałości, gotowości czy zrozumienia, albo właśnie zrozumienia, że np taka forma duchowości całkowicie lub częściowo komuś nie odpowiada, ale to też z zasady nikogo nie obchodzi.
Gdy zaś w końcu człowiek może decydować o tym co i jak będzie robił to wielu po prostu odchodzi szukać miejsca gdzie jego potrzeby mają znaczenie. Mówię o potrzebach duchowych.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 09, 2020 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
Robaczku, dlatego istotne jest pytanie dlaczego,.

100% zgody z cala wypowiedzia.
No i o czym bedziemy dyskutowac?

Moze o tym, ze przyszlo mi do glowy dlaczego mimo tych wszystkich mankamentow KK istnieje juz 2000 lat i jeszcze sie nie rozpadl mimo o wiele gorszych, moim zdaniem, trzesien. Byly czasy gdy nie tylko dzieci przekupywano ale i doroslych zeby otrzymac wyzsze stanowisko.
Ja jestem spokojny bo wierze w "bramy piekielne nie przemoga".


So maja 09, 2020 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Maturę z polskiego zdawaliście ?

IrciaLilith napisał(a):
Wpierdol za to, że ktoś nie poszedł do kościoła,


Proszę o kulturę i brak agresji w czasie dyskusji!

_________________
ksiądz


So maja 09, 2020 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
Bramin- a pytałeś się kiedykolwiek dziecka czy i dlaczego chce pójść do I Komuni w warunkach w których jest pewne, że nie spotka go kara za szczerość?


Miałem pare takich przypadków. Dziecko nie chciało, rodzice chcieli i trudno było mi ich przekonać, ze nie powinni dziecka zmuszać.
W innym przypadku miałem układ z dzieciakiem bo rodzice byli uparci, ze ona będzie na lekcji ale nie będzie przeszkadzać i będzie mogła sobie gdzieś tam w kąciku cos czytać, bawić sie i było super.
Historia zakończyła sie dość sympatycznie.

_________________
ksiądz


So maja 09, 2020 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Bramin masz rację, zamiast 'ciach - w tym miejscu był wulgaryzm. Zbigniew' lepiej zastosować 'bardzo intensywne kary cielesne połączone ze znęcaniem psychicznym' - trochę dłużej, ale bardziej kulturalnie.
Przepraszam.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 09, 2020 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
Bramin masz rację, zamiast 'ciach - w tym miejscu był wulgaryzm. Zbigniew' .

Podejrzewam, ze naszemu przyjacielowi chodzilo o cos innego. Moze znasz jakis synonim slowa w cudzyslowie? Gdzie te czasy gdy w ksiazkach i filmach starano sie o czystosc jezyka.


So maja 09, 2020 19:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL