Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Katolik na pokaz 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Katolik na pokaz
IrciaLilith napisał(a):
Prawda jest jedna, ale dróg do niej oraz jej obrazów całe mnóstwo. Tym samym nijak nie zgadzam się z istnieniem jednej dobrej drogi, tak samo jak gdy ktoś chce się dostać z Warszawy do Krakowa dobra jest każda droga, która prowadzi do celu oraz spełnienia indywidualne kryteria, bo nie każdy chce drogi najbardziej prostej czy najszybszej.
Tak samo nie ma jednej jedynej dobrej mapy, dobra jest tak która skutecznie prowadzi do celu, inna dla osoby jadącej samochodem, inna dla rowerzysty czy pieszego.

Moze tak:
Czy jest cale mnostwo drog jezeli chce sie dostac do Warszawy jak najszybciej?
Czy jest cale mnostwo map jezeli chce dojechac do celu samochodem?


N maja 10, 2020 18:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Katolik na pokaz
IrciaLilith napisał(a):
Widzę, że nawet nie starasz się zrozumieć co mam na myśli mówiąc o wewnętrznym drogowskazie

Łatwiej mi zrozumieć, gdy operuje się konkretami, Twój sposób wyrażania myśli niejednokrotnie jest dla mnie nieprzejrzysty, bo zbyt wiele w nim ogólników oraz brak jednoznacznych odpowiedzi, stąd inny niż oczekiwany przez Ciebie odbiór treści. Doceniłabyś chociaż, że się przynajmniej staram :twisted:

Cytuj:
Prawda jest jedna, ale dróg do niej oraz jej obrazów całe mnóstwo. Tym samym nijak nie zgadzam się z istnieniem jednej dobrej drogi

Jest wiele dróg, ale różnica tkwi w cenie, jaką się ponosi za dokonany wybór. Można sporo przepłacić lub odwrotnie, podróżować jak najmniejszym kosztem, ale nie każda droga wiedzie do zbawienia.

Cytuj:
tak samo jak gdy ktoś chce się dostać z Warszawy do Krakowa dobra jest każda droga, która prowadzi do celu oraz spełnienia indywidualne kryteria, bo nie każdy chce drogi najbardziej prostej czy najszybszej.

No to mamy odmienne postrzeganie dobra, bo ja nie dostrzegam dobra w wyborze drogi o której wiem, że na dość długim odcinku są utrudnienia oraz wytyczone objazdy, które generują olbrzymi korek, przez który dojazd do celu wiąże się z kilkugodzinnym opóźnieniem, w dodatku w niekomfortowych warunkach, bo część trasy przebiega przez dziurawą jezdnię. Kto raz miał "przyjemność" jechać w takich warunkach samochodem, ten za żadne skarby nie uzna, że to była dobra droga.
Ciekawi mnie, dlaczego ktoś miałby nie chcieć skorzystać z drogi najprostszej czy najszybszej, wiedząc że celem jest spotkanie z Prawdą. Gdy kochamy męża/dzieci, staramy się najszybciej i najprościej dojechać do celu, by się z nimi spotkać, gdy np. przebywają w szpitalu. Dlatego też warto zastanowić się, jaką wartość mają dla nas nasze cele i ile jesteśmy dla nich w stanie poświęcić. Gdy mój zwierzak nagle znalazł się w stanie krytycznym, dobra dla mnie nie była jakakolwiek droga, lecz ta, dzięki której mogłam szybko i w miarę prosto dojechać do kliniki. Każda inna byłaby zła, bo liczył się czas. Jeżeli ktoś nie wie dokąd zmierza, nie będzie miało dla niego znaczenia, jaką drogę wybierze, podobnie wtedy, gdy nasz cel nie jest dla nas specjalnie ważny. Jednak jeżeli uznajemy, że coś ma dla nas wartość najwyższą, zrobimy wszystko, by wybrać najlepszą drogę i znaleźć najbardziej precyzyjną mapę, dzięki której cel osiągniemy. Tak to widzę.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N maja 10, 2020 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Katolik na pokaz
Metaforycznie uznajmy, że droga katolicka jest najszybszą i najbezpieczniejszą drogą dla ludzi poruszajacych się samochodami. Mam swoje powody dla których mam ochotę terenówką pojeździć polnymi i leśnymi dróżkami. Kto lubi na nawigacji zaznaczyć: 'najkrótsza' plus 'uwzględnij drogi nieutwardzone' oraz jakiś ciekawy punkt leżący plus minus na trasie ten rozumie w czym rzecz.

Trafiając na utrudnienia i korki zwyczajnie poszukam objazdu, poznam nowe okolice. Do Prawdy z pewnych przyczyn się nie spieszę, bardziej potrzebuję zebrać po drodze jak najwięcej 'klocków'. Nigdy nie wybraliście celowo dłuższej, bardziej krętej i mniej uczęszczanej drogi dla widoków?
Nie jadę do szpitala ani nie spieszę się na umówioną godzinę, a na spotkanie gdzie ilość zebranych klocków ma znaczenie...
Widząc dwie drogi gdzie jedna jest porządna, zadbana i uczęszczana a druga wręcz przeciwnie wybiorę tą drugą ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N maja 10, 2020 21:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL