Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona
 Po co Bóg stworzył Szatana? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Ircia, szatan zabił życie nadprzyrodzone u pierwszych ludzi. Zatruwa serca, powodując uleganie pożądaniom, zgodnych z jego naturą, takich jak - bałwochwalstwo, zabijanie, kłamstwo, kradzież, cudzołóstwo, nienawiść itd. Prawda buduje, tworzy, wspiera życie. Prawda ma moc oczyszczającą, wyzwalającą. Kłamstwo życie rujnuje i/lub odwodzi od Boga. W szatanie nie ma Prawdy, bo jest ojcem zatracenia, on jest błędem, pomyłką, wrzodem, rakiem.


Pt maja 22, 2020 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Czyli uważasz, że Bóg się pomylił? Jak to się ma do wszechwiedzy Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 22, 2020 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Nie mówię, że Bog się pomylił, tylko, że szatan sam w sobie jest pomyleńcem - pomyłką.


So maja 23, 2020 6:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Bóg po to obdarzył niektóre istoty wolną wolą, aby mogły być odpowiedzialne za własne decyzje, słowa i czyny. Tendencję do obwinianiia Stwórcy mają ci, którzy nie chcą ponosić żadnej odpowiedzialności, no chyba że za jakiś sukces :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 23, 2020 6:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
IMHO może właśnie dlatego Bóg stworzył Szatana, by dać człowiekowi wolną wolę; by człowiek mógł z tego daru odpowiedzialnie korzystać; by mógł odróżnić dobro od zła, i mógł po wielu upadkach powracać do Boga.


So maja 23, 2020 9:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Ga1robe - a kojarzysz zakaz jedzenia z drzewa poznania dobra i zła? Serio Bóg chciał abyśmy oceniali i odróżniali co jest dobre a co złe? Abyśmy dokonywali osądu moralnego siebie i innych? A może to jednak rola Boga?
Może rola Szatana jest ważna i pozytywna, tylko oceniamy tego oponenta za byt zły i pomylony a on robi dokładnie to co ma robić?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 23, 2020 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
W księdze Genesis, Bóg umieszczając pierwszych ludzi w ogrodzie Eden, nakazał, by nie zrywali owoców z drzewa życia i z drzewa poznania (Rodz. 2,17). A więc Bóg oczekiwał posłuszeństwa.

W momencie wygnania Bóg rzekł:
„Oto człowiek stał się jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie ręki przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki” (Rodz. 3,22)

A więc poznawanie, ciekawość jest próbą dorównania Bogu, sięgając po samostanowienie o dobru i złu moralnym.

Szatan ma raczej wydźwięk negatywny. Jest przeciwnikiem Boga. W Starym Testamencie występuje jako przeciwnik Izraela (1 Krn 21,1, Za 3,1), przeciwnik syna bożego i sprawiedliwego (księga Hioba).


So maja 23, 2020 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony napisał(a):
Bóg po to obdarzył niektóre istoty wolną wolą, aby mogły być odpowiedzialne za własne decyzje, słowa i czyny. Tendencję do obwinianiia Stwórcy mają ci, którzy nie chcą ponosić żadnej odpowiedzialności, no chyba że za jakiś sukces :)


Mnie z kolei irytują adwokaci Boga, którzy winę za całe zło przypisują człowiekowi. Tymczasem to człowiek sam siebie nie obciążył grzechem pierworodnym, skłonnością do zła itd.


IrciaLilith napisał(a):
Może rola Szatana jest ważna i pozytywna, tylko oceniamy tego oponenta za byt zły i pomylony a on robi dokładnie to co ma robić?


Fakt, że mąż zatracenia jest bytem wewnętrznie złym i pomylonym nie wyklucza jego jakiejś roli, jaką odgrywa w dziele stworzenia.


So maja 23, 2020 13:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Szatan nie zrobi nigdy więcej niż mu na to Bóg nie pozwoli, jest takie powiedzenie i one trafia w samo sedno sprawy.


So maja 23, 2020 14:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Sysydlaczek napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Bóg po to obdarzył niektóre istoty wolną wolą, aby mogły być odpowiedzialne za własne decyzje, słowa i czyny. Tendencję do obwinianiia Stwórcy mają ci, którzy nie chcą ponosić żadnej odpowiedzialności, no chyba że za jakiś sukces :)


Mnie z kolei irytują adwokaci Boga, którzy winę za całe zło przypisują człowiekowi. Tymczasem to człowiek sam siebie nie obciążył grzechem pierworodnym, skłonnością do zła itd.

A kto go nim obciążył? Kto obciąża uzależnieniem od narkotyków kogoś, kto pomimo ostrzeżeń zaczyna je zażywać?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 23, 2020 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony - mógłbym się w Twoim stylu zapytać - a kto tego kogoś stworzył na tyle głupim i słabym, że pomimo przestróg zatraca się w nałogu.
Problem w tym, że sprawa uzależnień jest bardziej złożona i badania pokazują, że niektórzy ludzie po prostu są takimi tendencjami obciążeni, a obciążenia te pochodzą z różnych źródeł - psychicznych, społecznych, rodzinnych itd.
Poza tym jarzmo grzechu pierworodnego i skłonność do popełniania zła mamy w zestawie na dzień dobry od urodzenia, więc przykład z uzależnieniem jest nietrafiony kompletnie.


So maja 23, 2020 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Chyba nie sugerujesz, że Bóg stworzył człowieka ze skłonnością do popełnienia zła?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 23, 2020 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Cytuj:
Mnie z kolei irytują adwokaci Boga, którzy winę za całe zło przypisują człowiekowi. Tymczasem to człowiek sam siebie nie obciążył grzechem pierworodnym, skłonnością do zła itd.

Dokładnie, Bóg jako istota wszechwiedzącą stojąca poza czasem dokładnie doskonale wiedział jak się potoczą losy ludzkości, jakich wyborów dokona człowiek. Mógł stworzyć świat z wolną wolą bez możliwości grzeszenia ani popełniania zła jednak tego nie zrobił. Jest wszechmogący a więc miał w swoim arsenale mnóstwo innych wersji świata. Mamy taką jaką mamy.


So maja 23, 2020 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony napisał(a):
Chyba nie sugerujesz, że Bóg stworzył człowieka ze skłonnością do popełnienia zła?

A kto człowieka takim stworzył? Człowiek sam siebie? No chyba nie.


So maja 23, 2020 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże miał skłonność do popełniania zła?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 23, 2020 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL