Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć! 
Autor Wiadomość
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Porażająca, a może mówiąc słowami Georga45 powalająca na kolana nie tyle jest modlitwa przed telewizorem smartfonem czy laptopem, lecz zadawanie nieżyjącemu św. Janowi Pawłowi II pytania „Czy można budować kościół w czasie epidemii?” Samo zadanie pytania może nie jest bulwersujące, lecz udzielenie na nie odpowiedzi wyrwanymi z kontekstu słowami Świętego „Można, jak najbardziej, jeszcze jak”, jest wstrętna manipulacja.
Kor_Nel, pytasz czy to nie wspaniałe? Nie, ten prymitywizm, przynajmniej mnie, mdli i obrzydza.


Ostatnio edytowano Wt cze 02, 2020 20:57 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt cze 02, 2020 20:55

Dołączył(a): N maja 31, 2020 21:09
Posty: 23
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Szanowni uczestnicy dyskusji w tym wątku.
Jestem zaskoczony faktem, iż (w zasadzie) prozaiczna sprawa - amatorski, niekontrowersyjny filmik wywołał dyskusję nie tyle o nim, ale o sprawach pobocznych, a już jak na każdym innym forum, można powiedzieć - typowo, o sprawach nijak z tematem nie związanych.
Po poście george45 i IrciaLilith szykowałem się naskrobania paru słów, ale zrobił to kol. bramin, na dodatek chyba lepiej niż sam bym to napisał.
Dodam jeszcze parę słów wytłumaczenia. Watek zacząłem z zerowym kontem napisanych na forum postów. Czy to o czymś świadczy? Oczywiście, że nie. Nie można na forum postawić nawet spacji, a co dopiero zamieścić film bez założenia konta. Wszyscy to przecież wiedzą, ale jeszcze się dyskusja (w temacie) nie zaczęła, a dowiaduję się, że jako nieopierzony mam jakby mniejszą rację. OK, na jednych forach zdobywa się poziomy, na innych jakieś tam tytuły, ale by gościowi, który nie napisał nic obraźliwego, szokującego, konfliktowego etc. napisać wprost, że ma tu mniejsze prawa?
Co do filmu, musiałem się nim podzielić. Oczywiście nie chodzi mi o warsztat filmowy, choć jak na amatorską produkcję jest rewelacyjny, od kadrowania obrazu po podkład muzyczny i śladową narrację. Jest wspaniały bo pokazuje prawdziwy domowy kościół, parafianie modlą się regularnie i regularnie uczestniczą w telewizyjnej Mszy św. Jak się skończy zaraza wygaszą telewizory i wrócą do swojej świątyni. Tak przetrwała wiara w czasie 60 lat trwania epidemii cholery w XIXw, nie było domu bez ołtarzyka lub choćby krzyżyka z wazonikiem. Rodziny klęczały godzinami w swoich nędznych chatynkach, nie wyobrażam sobie, by ktoś śmiał z tego kpić lub nawet roztrząsać temat w dyskusjach.
Na koniec, podoba mi film, ale bardziej ta filmowa parafia. Dodam tylko, że to nie moja. A szkoda.


Wt cze 02, 2020 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Nie uważam, że masz jakieś mniejsze prawa, bo dopiero co założyłeś konto, natomiast uważam, że nazwanie kogoś niedojrzałym emocjonalnie na podstawie jednego zdania, kompletnie nie znając tej osoby nie jest ok. To, że ktoś ma inne poglądy nie oznacza jeszcze, że jest niedojrzały emocjonalnie.
Jeszcze bardziej nie ok jest gdy ktoś kto dopiero zawitał na forum i poznaje jego specyfikę pisze iż ktoś kto jest użytkownikiem od lat tu nie pasuje.
Proszę o cytat w którym to wprost napisałam, że masz mniejsze prawa. Jeśli takie coś miało miejsce to oczywiście przepraszam i proszę o wybaczenie, szczególnie że coś takiego byłoby z mojej strony sporą hipokryzją w myśl wyznawanej przeze mnie złotej reguły etycznej.

Aha, dziękuję że udzieliłeś odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie na które wcześniej odpowiedziałeś sarkazmem.

Mam pytanie- czy na podstawie kilku specjalnie wybranych rodzin, które prawdopodobnie nie zachowywaly się w pełni naturalnie wiedząc o celu nagrania można wyciągać wnioski odnośnie całej parafii?

Pisząc pierwszy post nie chciałam na starcie opisywać mojego podejścia do akcji z papieżem, ale skoro nie chcesz taryfy ulgowej jaka przysługuje z mojej strony ludziom nowym na forum to cóż- też uważam tą manipulację za coś delikatnie rzecz biorąc niefajnego, po prostu nie lubię gdy w ten sposób wycina się zdania z kontekstu i wkłada w zupełnie inny kontekst. Co Ty o tym zabiegu sądzisz?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 02, 2020 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Cytuj:
Jako osoba praktykująca "home-churching"

bert04 napisał(a):
fajnie jest oglądnąć przykład praktykowania tej formy, nazwijmy to, safer-church. Mam nadzieję, że moderacja wytrzyma tę metaforę.


My tu panie prości ludzie, trza do jakichś uczonych ksiąg zaglądać co to jest ten church, home albo za przeproszeniem safer. Chyba to jest po amerykańsku.

nolda napisał(a):
Samo zadanie pytania może nie jest bulwersujące, lecz udzielenie na nie odpowiedzi wyrwanymi z kontekstu słowami Świętego „Można, jak najbardziej, jeszcze jak”, jest wstrętna manipulacja. Kor_Nel, pytasz czy to nie wspaniałe? Nie, ten prymitywizm, przynajmniej mnie, mdli i obrzydza.

Tu użytkownik może mieć problemy gastryczne i ja mogę je zrozumieć. Cel nie uświęca środków i manipulacja nawet w dobrej wierze może wywołać reakcje jak u @noldy i prowadzić do vomit (to po amerykańsku).

Oczywiście podtrzymuje w dalszym ciągu to co napisałem o szacunku dla modlących sie ludzi, nieważne w jakich okolicznościach.

_________________
ksiądz


Śr cze 03, 2020 8:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
bramin napisał(a):
[
My tu panie prości ludzie, trza do jakichś uczonych ksiąg zaglądać co to jest ten church, home albo za przeproszeniem safer. Chyba to jest po amerykańsku.


Owszem, pierwsze wyrażenie można przetłumaczyć jako "kościół domowy", ale to jednak oznaczałoby coś innego. "Tele-kościół"? Niby jaśniej, ale może się niektórym osobom kojarzyć z telerankiem. Albo rozwinąć opisowo. Ale w sumie to jest to, co opisuje filmik.

Drugiego wyrażenia wyjaśniał nie będę, bo wtedy dopiero może być posądzenie o brak szacunku.

nolda napisał(a):
Tu użytkownik może mieć problemy gastryczne i ja mogę je zrozumieć. Cel nie uświęca środków i manipulacja nawet w dobrej wierze może wywołać reakcje jak u @noldy i prowadzić do vomit (to po amerykańsku).


bramin jako osoba stroniąca od nowinek i obcych wpływów może nie wiedzieć, że ten cytat JP2 się usamodzielnił i żyje własnym życiem w internecie. Poniższy link <1> ma być tylko przykładem, komentarze są jeszcze "przeciętne". Widywałem gorsze. Użycie więc tego grepsu, nawet w dobrej wierze, może być więc odebrane jako, nazwijmy to, dowód pewnej niedojrzałości.

<1> https://www.youtube.com/watch?v=Scn4Gzqy0n4
(Można wyciąć, jeżeli kogoś razi)
____________________

IrciaLilith napisał(a):
Mam pytanie- czy na podstawie kilku specjalnie wybranych rodzin, które prawdopodobnie nie zachowywaly się w pełni naturalnie wiedząc o celu nagrania można wyciągać wnioski odnośnie całej parafii?


Nie wiem, czego oczekujesz, ukrytej spy-camery? Czegoś na wzór google-boxa, gdzie ludzie komentują ornat księdza czy maseczki wiernych? Jasne, że takie rzeczy są inscenizowane, ale nie inaczej jest z ludźmi chodzącymi do kościoła, też się wystrajają "odświętnie", też modlą się, klękają. Kościół (budynek) nie jest miejscem na jakieś naturalne ekspresje, więc tak samo jest w tym home... pardon, "tele-kościele", zwłaszcza przy kamerze. Mimo to całkiem sporo rodzin się zebrało, różne scenki zostały utrwalone. Jak na parafię liczącą 3589 wiernych <2>, to chyba całkiem nieźle. Nie wiem, czy w innych parafiach, nawet gdyby proboszcz taką inicjatywę zrobił, taki filmik mógłby powstać.

<2> https://silesia.edu.pl/index.php/Parafi ... e%C5%84sku

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr cze 03, 2020 9:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Bert- niczego nie oczekuję, napisałam jedynie , że moim zdaniem wnioski jakie Kor_Nel wyciąga na podstawie filmiku są zbyt daleko posunięte.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 03, 2020 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
IrciaLilith napisał(a):
Bert- niczego nie oczekuję, napisałam jedynie , że moim zdaniem wnioski jakie Kor_Nel wyciąga na podstawie filmiku są zbyt daleko posunięte.


Kor_Nel opisuje wrażenie, i tyle. Na jakiej podstawie? W pierwszej części filmu naliczyłem jakieś 28 rodzin (+/- 1), w drugiej jakieś 16. W drugiej było więcej osób starszych, więc zakładam, że oba zbiory się nie pokrywają, choć pewnie mają część wspólną. Czyli jakieś 30-40 domów brało udział w akcji. Jak dla mnie to całkiem sporo. I owszem, świadczy o parafii. Może nie o wszystkich parafianach razem i każdym z osobna. Ale o tych "aktywnych" jak najbardziej.

A reszta? Jakaś część pewnie bierze udział w tym tele-kościele, ale nie chciała się odstrajać dla księdza. Albo nie chciała być w internetach. Albo nie umie i polega na audycjach radiomaryjnych. No i oczywiście jakaś część nie uczestniczy wcale. Truizm, jak z corocznymi statystykami communicates i dominicates.

Niemniej tych rodzin pokazanych na filmie nie jest kilka, jest kilkadziesiąt. Jedne odwalone jak na ślub, inne w domowych ciuchach, jedno dziecko się piłką bawiło, inne na szafkę telewizyjną się wspinało, w jednym domu telewizor na całą ścianę, w innym komórka oparta o cukierniczkę. Uważasz, że zachwyt Kor_Nel-a to przesada? Nawet jeśli, to niech to będzie "przesada uzasadniona". Jest się czymś zachwycić w tych dziwnych czasach.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr cze 03, 2020 15:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
bert04 napisał(a):
Owszem, pierwsze wyrażenie można przetłumaczyć jako "kościół domowy", ale to jednak oznaczałoby coś innego. "Tele-kościół"? Niby jaśniej, ale może się niektórym osobom kojarzyć z telerankiem. Albo rozwinąć opisowo. Ale w sumie to jest to, co opisuje filmik.

Czytasz w moich myślach :D

bert04 napisał(a):
bramin jako osoba stroniąca od nowinek i obcych wpływów może nie wiedzieć, że ten cytat JP2 się usamodzielnił i żyje własnym życiem w internecie.

Cos tam obiło mi sie o uszy ale dokładnie nie wiedziałem o co chodzi.

nolda napisał(a):
Porażająca, a może mówiąc słowami Georga45 powalająca na kolana nie tyle jest modlitwa przed telewizorem smartfonem czy laptopem, lecz zadawanie nieżyjącemu św. Janowi Pawłowi II pytania „Czy można budować kościół w czasie epidemii?”


Z mojej strony sprostowanie i usprawiedliwienie. Oglądałem ten filmik ale nie do końca, nie słyszałem tego pytania w filmie. Na końcu jest postawione pytanie: "czy można budować żywy Kościół w czasie epidemii"?
@Nolda, jak sie cos cytuje to powinno sie cytować dokładnie. Wiesz jak ja to zrozumiałem?
Jest epidemia, gdzieś tam budują kościół, są administracyjne zakazy a mimo to ktoś chce budować kościół i ludzie tam pracują mimo niebezpieczeństwa infekcji.

Teraz Tobie mógłby ktoś zarzucić manipulacje ponieważ piszesz o "kościele" z malej litery i pomijasz słowo "żywy" a to jest duża różnica.

Oczywiście masz racje, ze jest to nadużycie ale w tym przypadku Twoja reakcja jest nieadekwatna do sytuacji jeśli bierze sie jeszcze pod uwagę jak napisał bert04, ze obecnie w języku potocznym cytat JPII funkcjonuje od jakiegoś czasu.

_________________
ksiądz


Śr cze 03, 2020 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 31, 2020 21:09
Posty: 23
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
nolda napisał(a):
Porażająca, a może mówiąc słowami Georga45 powalająca na kolana nie tyle jest modlitwa przed telewizorem smartfonem czy laptopem, lecz zadawanie nieżyjącemu św. Janowi Pawłowi II pytania „Czy można budować kościół w czasie epidemii?” Samo zadanie pytania może nie jest bulwersujące, lecz udzielenie na nie odpowiedzi wyrwanymi z kontekstu słowami Świętego „Można, jak najbardziej, jeszcze jak”, jest wstrętna manipulacja.
Kor_Nel, pytasz czy to nie wspaniałe? Nie, ten prymitywizm, przynajmniej mnie, mdli i obrzydza.

Jak już zauważył kol. bramin, pytanie zadane w filmie brzmi:
„Czy można budować żywy Kościół w czasie epidemii kiedy powinno się zostać w domu?” Wyboldowałem to co pominęłaś i Kościół napisałem tak jak w pytaniu z dużej litery.
Nie zgadzam się z opiniami w wątku, że wstawka z JPII odpowiadającym na tak postawione pytanie "Można, jak najbardziej" jest nie na miejscu, pewnie gdyby żył odpowiedziałby dokładnie tak samo - powiem więcej, śmieje się teraz w niebie z naszej w tej sprawie dyskusji. Co do Twoich kol. nolda uwag, których kwintesencją jest zdanie: "Nie, ten prymitywizm, przynajmniej mnie, mdli i obrzydza.", uważam, że powinnaś więcej szanować siebie i innych. Przecież tak pisze się po to by zaognić dyskusję, a nie by wskazać swoje racje.


Śr cze 03, 2020 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 31, 2020 21:09
Posty: 23
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
bert04 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Bert- niczego nie oczekuję, napisałam jedynie , że moim zdaniem wnioski jakie Kor_Nel wyciąga na podstawie filmiku są zbyt daleko posunięte.


Kor_Nel opisuje wrażenie, i tyle. Na jakiej podstawie? W pierwszej części filmu naliczyłem jakieś 28 rodzin (+/- 1), w drugiej jakieś 16. W drugiej było więcej osób starszych, więc zakładam, że oba zbiory się nie pokrywają, choć pewnie mają część wspólną. Czyli jakieś 30-40 domów brało udział w akcji. Jak dla mnie to całkiem sporo. I owszem, świadczy o parafii.

Dziękuję Ci kol. bert04 za wsparcie, zakładając ten wątek nawet przez myśl mi nie przeszło, że rozpocznie się nad nim - już w tej chwili 20. paro postowa dyskusja. Mam być szczery to nie pomyślałem również, że ten film może wzbudzić kontrowersje, a nawet problemy heh gastryczne. Obejrzałem go chyba z 5 razy, absolutnie nie dlatego by szukać dziury w całym, albo na odwrót - coś szczególnego. Po prostu ten film, a właściwie nie film, a to tam się dzieje mi pasuje. Jest średniej wielkości parafia w której mówiąc nowomową w szczególnym okresie zatrybiło między dysponującymi powerem księżmi, a niemałą grupą pobożnych parafian. Jednym i drugim się chce. To rzadkość.
Co do stwierdzenia kol. IrciaLilith: "moim zdaniem wnioski jakie Kor_Nel wyciąga na podstawie filmiku są zbyt daleko posunięte."
Pomijając fakt, że nie sprecyzowałem żadnych wniosków, a nawet gdyby założyć, że z treści postów, czy z samego faktu zamieszczenia filmiku uznaję Parafię Dębieńską za pobożną, czy nawet bardzo pobożną, to się ku temu skłaniam. Jak napisałem to nie jest moja parafia stąd wiedza o niej jest jedynie hipotetyczna, ale tak jak kol. bert04 zrobił statystykę rodzin w filmiku, tak ja w ciągu 15 minut wyszperałem w necie takie newsy i liczby: przez cały okres kwarantanny mają online codzienną Mszę Świętą poranną a wieczorem Różaniec i zazwyczaj dodatkowe nabożeństwo. Ponieważ wszystkie nabożeństwa są archiwizowane w necie na kanale YT, można znaleźć ich oglądalność, wynoszącą średnio od 100 do 150 odsłon, tj. tyle nr IP. Niechby pod jednym nr IP Mszę oglądały tylko 3 osoby, to jest codziennie ca 300 osób. W mojej parafii w dobrych czasach przed koronawirusem, na codziennej porannej Mszy Św. bywało 20 do 30 osób. Te liczby dowodzą, że kol. IrciaLilith nie musi się obawiać wniosków, które wnioskuje z moich postów. Reasumując: filmik nie jest nie tylko naciągany, ale jest absolutnie prawdziwy. W Parafii Dębieńsko mam tylko bardzo dalekich znajomych, więc nie piszę tego dla jakichś niecnych, osobistych celów. To zdanie zaś napisałem profilaktycznie, bo siedzę też już jakiś czas w necie i boję się, że wątek może zboczyć i w tym kierunku.
Ufff.


Śr cze 03, 2020 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Kor_Nel napisał(a):
[…]pewnie gdyby żył odpowiedziałby dokładnie tak samo - powiem więcej, śmieje się teraz w niebie z naszej w tej sprawie dyskusji.


Kor_Nel, to jest Twoje widzimisię, wytwór Twej wyobraźni, imputujesz JPII niewypowiedziane słowa i niebiański śmiech. Zastanów się nad swą wypowiedzią. Idąc drogą takiego gdybania, jeśli ktoś napisałby, że JPII gdy zobaczył tą manipulację przekręcił się w grobie, a na jej autorów ześle różnego rodzaju cierpienia, doprowadziłby do powstanie dwóch widzimisię. Które odpowiada prawdzie, a może oba są fałszywe? Jeśli możesz, nie idź tą drogą, moim zdaniem to zła droga. Swoim widzimisię kardynał Dziwisz nie wypełnił testamentu JPII.

PS
Zastanawiam się, czy godne i zgodne z prawem jest publikowanie wizerunków małych dzieci w takich „utworach”.


Cz cze 04, 2020 7:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Kor_Nel napisał(a):
Dziękuję Ci kol. bert04 za wsparcie, zakładając ten wątek nawet przez myśl mi nie przeszło, że rozpocznie się nad nim - już w tej chwili 20. paro postowa dyskusja.


Taki urok tego forum. Po pierwsze, jest to forum dyskusyjne, więc jak napiszesz "Dzień Dobry w ten śliczny czwartek", ktoś będzie chciał to przeanalizować na czynniki pierwsze (przesadzam, ale tylko trochę). Po drugie, wśród forów katolickich* to forum ma chyba obecnie najszersze grono użytkkowników jeżeli chodzi o religię, światopogląd czy inne aspekty. Wszystko w pewnych ramach (patrz wyżej), ale też ze sporym całkiem marginesem. Jeżeli więc oczekiwałeś jakiegoś, nie wiem, kółka wzajemnej adoracji i utwierdzania się w przyniesionych już poglądach, no to... parafrazując, być może to nie jest forum dla Ciebie. Ale z drugiej strony być może, tak jak wielu obecnych, stwierdzisz, że taka forma Ci odpowiada i że jest ciekawsza, niż taka licytacja zachwytów.

(*a i wśród niekatolickich forów religijnych czy światopoglądowych także całkiem szerokie)

Kor_Nel napisał(a):
W Parafii Dębieńsko mam tylko bardzo dalekich znajomych, więc nie piszę tego dla jakichś niecnych, osobistych celów. To zdanie zaś napisałem profilaktycznie, bo siedzę też już jakiś czas w necie i boję się, że wątek może zboczyć i w tym kierunku.


Forma sugerowała, że chodzi o klikbajt, czyli nabijanie oglądalności jutubki. Być może dlatego część userów miała już pewne krytyczne nastawienie, jakie się wyrabia po pewnym czasie do tego typu wpisów. My tu preferujemy tekst pisany od materiałów audio/video, zwłaszcza jak 5-10 minut obrazu zawiera treść do streszczenia w 10 zdaniach. Takie wpisy to nie rzadkość. Następnym razem po prostu daj opis, choćby skrótowy, to i nastawienie będzie inne.
________

Kor_Nel napisał(a):
Nie zgadzam się z opiniami w wątku, że wstawka z JPII odpowiadającym na tak postawione pytanie "Można, jak najbardziej" jest nie na miejscu,


Ja tam mam mieszane uczucia. Raz, że ten fragment został nieraz sprofanowany do memów wstylu "Czy można wypić drugą flaszkę". Dwa, że trochę to przypomina popieranie się cytatami Biblii wyrwanymi z kontekstu. Gdyby jeszcze wykazać, że pytanie na które odpowiadał JPII było przynajmniej podobne w treści. Ale poszperałem trochę po sieci i wyszło mi, że pytanie zadane było "Czy tańcem można wielbić Boga". No jednak nie tak całkiem to samo.

https://www.youtube.com/watch?v=lb6O3Mn4h5A

..ł choć pewnych podobieństw dopatrzyć się można, w sensie, że nie tylko ustalone tradycyjne formy nadają się do tworzenia Kościoła. No ale pytanie w filmie było jednak nieco inne.

___________________
___________________

george45 napisał(a):
Zastanawiam się, czy godne i zgodne z prawem jest publikowanie wizerunków małych dzieci w takich „utworach”.


No a czemu nie? Jeżeli (zakładam) rodzice zgodzili się na publikację, to ta zgoda dotyczy dzieci i dorosłych. Jeżeli nie zgodzili, to tak samo, w równym stopniu. Przecież ksiądz nie ukradł tych filmów z prywatnych fejsbuków czy TikTok-ów.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 04, 2020 8:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Czy dzieląc się z innymi radością i dumą ze swoich dzieci, myśleli jednocześnie o zagrożeniach, konsekwencjach wynikających z publikacji zdjęć? Czy zgoda (obojga) rodziców była wyrażona wprost? Treści, które udostępniamy w internecie, pozostają w nim na zawsze.
Przecież ksiądz nie ukradł… . No fakt, przecież księża nie kradną.


Cz cze 04, 2020 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
Cytuj:
Kor_Nel napisał(a):
[…]pewnie gdyby żył odpowiedziałby dokładnie tak samo - powiem więcej, śmieje się teraz w niebie z naszej w tej sprawie dyskusji.


Nie, w ten sposób nie możemy argumentować: zasłanianie sie autorytetem duchownym lub naukowym aby potwierdzić swoja tezę.
Co innego gdy ten autorytet żyje i wyraźnie wypowiedział sie na dany temat lub zmarł i z jego pism wyraźnie wynika pogląd na konkretna sprawę.
Przed iluś laty były dyskusje w Polsce na niektóre tematy związane z Kościołem, moralnością, i wśród zwolenników jak i przeciwników danego poglądu można było usłyszeć następująca argumentacje: "gdyby Ojciec sw. żył to na pewno …."
Albo czasami tez argumenty z Biblii: "Jezus na pewno zrobiłby tak i tak".

W tym konkretnym przypadku, z duża doza prawdopodobieństwa papież mógłby to potwierdzić ale abstrahując od tego przypadku, taki rodzaj argumentacji jest dla mnie nie do końca uczciwy.

_________________
ksiądz


Cz cze 04, 2020 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Coś wspaniałego! To trzeba obejrzeć!
george45 napisał(a):
Czy dzieląc się z innymi radością i dumą ze swoich dzieci, myśleli jednocześnie o zagrożeniach, konsekwencjach wynikających z publikacji zdjęć? Czy zgoda (obojga) rodziców była wyrażona wprost? Treści, które udostępniamy w internecie, pozostają w nim na zawsze.
Przecież ksiądz nie ukradł… . No fakt, przecież księża nie kradną.

- może nie myśleli, ale to nie ma nic do odpowiedzialności prawnej
- zgoda na publikację zdjęć nie musi być wyrażona pisemnie, jest tu drobna różnica do danych osobowych (zdjęcie z podpisem przykładowo to już pod RODO podpada)
- trudno mi sobie wyobrazić, że jakieś 30-40 ludzi z tej samej parafii zamieszczało na fejsie zdjęcia z klękania przed telewizorem, więc nawet gdyby założyć księdza ściągającego filmy ze ścianek, to by tyle nie uzbierał.
- poza tym argument dosyć z niskiej półki, daruj sobie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 04, 2020 11:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL