Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Właśnie przyszło mi do głowy, że z samego faktu iż nasz świat został stworzony przez Boga, wynika, że jest to identyczne ze stwierdzeniem, że żyjemy w symulacji. Przy czym mówiąc o symulacji, mam na myśli ogólną idee, nie mówię, że to musi być program w takiej formie jak współczesne programy komputerowe, po prostu na dzień dzisiejszy to najlepsza dostępna analogia.
Chodzi mi o to, że już sam fakt istnienia Boga jako bytu odrębnego od naszego świata (a tak musi być, bo inaczej nie mógłby nas stworzyć) sprawia, że nasz świat staje się niejako 'wirtualny'.
Co o tym sądzicie?


N maja 17, 2020 9:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Bóg stworzył PRAWDZIWY świat

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 17, 2020 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
dla istot, które znajdują się w środku, to każdy świat jest prawdziwy. Jeśli kiedyś sami będziemy w stanie tworzyć inteligentne byty, które umieścimy w jakimś cyfrowym świecie, to dla nich ten świat będzie równie prawdziwy co nasz dla nas, nawet nie będą wiedzieć, że są przez nas symulowane


N maja 17, 2020 10:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Cyfrowe byty nie mają świadomości, nie może być "dla nich"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 17, 2020 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
obstawiam, że to kwestia czasu, trwają prace nad stworzeniem tzw. 'silnej sztucznej inteligencji', która miałaby wszystkie cechy umysłu ludzi, również świadomość i osobowość.
Cytat z Wiki:
Cytuj:
Według silnej sztucznej inteligencji, komputer nie jest jedynie narzędziem do studiowania działania umysłu, raczej odpowiednio zaprogramowany komputer jest w rzeczywistości umysłem

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silna_szt ... teligencja


N maja 17, 2020 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Na początku było [i]Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.[/i]
(J 1,1)

Gdzie w tłumaczeniu w biblii tysiąclecia:
„Słowo” - druga Osoba Trójcy Przenajświętszej,
„u Boga” - tylko taki przekład jest odpowiednikiem hellenistycznego zwrotu użytego w Ewangelii świętego Jana.

Czyli stworzenie świata, od którego zaczyna się temat wątku, mogło zacząć się od Słowa, które przez tysiące lat ewoluowało do rangi słów natchnionych, zbioru słów natchnionych zebranych w biblii.

Jednak we współczesnym świecie nie liczy się samo słowo, ani zbiór słów natchnionych, lecz zbiór danych, przetwarzaniem ich, symulacją, tożsamą z dążeniem to śledzenia każdego nas w świecie wirtualnym. Zasięg danych logicznych, ich dostępność dla komputerów i aplikacji, rozprzestrzeniają się przez internet w wirtualnej chmurze złożonych z serwerów ulokowanych niemal na całym świecie. Podczas gdy fizycznie przechowywane dane zazwyczaj są ograniczane do dokumentów papierowych na biurku, w bibliotece, lub w szafce na dokumenty.

Cytuj:
Według silnej sztucznej inteligencji, komputer nie jest jedynie narzędziem do studiowania działania umysłu, raczej odpowiednio zaprogramowany komputer jest w rzeczywistości umysłem
Cytat ten pochodzi z pracy naukowej Searle’a (Brains, and Programs, from The Behavioral and Brain Sciences, 1980), w której jest nawiązanie do reprezentacji danych, przechowywania ich, przetwarzaniem na komputerach, i papierze na niższych poziomach logicznym i fizycznym, które nie mają reprezentacji w rozumieniu semantycznym i nie są rozumiane przez warstwę społeczną. Dane w tym modelu były postrzegane jako osobny zakres przestrzenny.

Wątek może próbować dopasowywać do współcześnie do problemu wycieku danych, przejęciem ich przez wrogie imperium. Przykładem choćby
https://niebezpiecznik.pl/post/chiny-po-raz-kolejny-przejely-internetowy-ruch-z-europy/
by później przeczytać o raporcie dotyczącym śledzenia przez chińskie władze aktywności obcokrajowców korzystających z WeChata
https://citizenlab.ca/wp-content/uploads/2020/05/Report127-wechattheywatch-web.pdf
Problem wydaje się złożony, wymagający obecnie głębszego zastanowienia się.

Przytoczona teoria
https://pl.wikipedia.org/wiki/Silna_sztuczna_inteligencja
jest bardziej nawiązaniem do wojny informacyjnej, niż do [samego] stworzenia świata przez Boga.


N maja 17, 2020 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 28, 2020 5:52
Posty: 9
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
To co znamy jako realia jest realiami. Nie ma innych realiów. Więc mówienie, że realia są nierealiami jest używaniem sofizmatu, czyli używaniem argumentu z zawartym w sobie celowo bądź nie ukrytym błędem.

Cytuj:
Według silnej sztucznej inteligencji, komputer nie jest jedynie narzędziem do studiowania działania umysłu, raczej odpowiednio zaprogramowany komputer jest w rzeczywistości umysłem Cytat ten pochodzi z pracy naukowej Searle’a


Uważam, że ten cytat nie jest prawdziwy. Jedyne co ma pozory prawdziwości w nim, to odwołanie się do autorytetu naukowca.

Należy zadać sobie pytanie czym jest umysł. Umysł zakłada w sobie pojęcie bycia przynajmniej w minimalnej części podmiotem. Komputer nie jest nawet w minimalnym stopniu nieprzedmiotem, chyba że się czyni z niego bałwana. I tym jest właśnie według mnie cały wątek czynieniem z komputerów nowoczesne bałwany zastępujące absolut jakim jest Bóg. To Bóg wyznacza co jest realne, a co takie nie jest z samej definicji bycia Bogiem.

_________________
Ciekawy kanał na youtube: [url]https://www.youtube.com/channel/UClTuvcMTRo29wrwoG03Op_A[/url]
Inny kanał z filmami bardziej ogólnymi, ogólno chrześcijańskimi [url]https://www.youtube.com/user/WujekNiemaBycCCPRady[/url]


Wt cze 09, 2020 9:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Kluczem jest definicja umysłu ma jakiej się ktoś opiera.
Z jakiś przyczyn każda porządna praca naukowa poruszająca tematy umysłu i świadomości zaczyna się od przybliżenia tego co autor rozumie pod danym słowem, bo jest to jedyne znane sensowne rozwiązanie problemu wynikającego z braku zgodności pod tym względem.

Searl uznaje tzw naturalizm biologiczny i według niego świadomość i zdarzenia umysłowe są realnie istniejącymi biologicznymi własnościami mózgu. Tym samym mózg jest biologicznym komputerem a umysł jego oprogramowaniem. Świadomość jest praktycznie sprowadzona do programu komputerowego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 09, 2020 9:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
DanielPs napisał(a):
Należy zadać sobie pytanie czym jest umysł. Umysł zakłada w sobie pojęcie bycia przynajmniej w minimalnej części podmiotem. Komputer nie jest nawet w minimalnym stopniu nieprzedmiotem, chyba że się czyni z niego bałwana. I tym jest właśnie według mnie cały wątek czynieniem z komputerów nowoczesne bałwany zastępujące absolut jakim jest Bóg. To Bóg wyznacza co jest realne, a co takie nie jest z samej definicji bycia Bogiem.


Co to za różnica, czy świadomość jest w głowie, czy w jakimś komputerze?
Też nie ma jakieś większego znaczenia, czy ten nasz wszechświat został stworzony przez Boga, czy przez jakiś tam kosmitów.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 09, 2020 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Robek - tu się zgadzamy, Bóg spokojnie może być programistą, który napisał kod określajacy bazowe prawa i parametry wszechświata i odpalił symulację. Zapewne po to aby wykminić kod na symulację w której On powstał ;)
Praktycznie już coś takiego kombinujemy, tylko, że mamy dość mizerne możliwości techniczne, ale z czasem... kto wie? ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 09, 2020 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Wracając do pierwszego wątku...
Dżery napisał(a):
Właśnie przyszło mi do głowy, że z samego faktu iż nasz świat został stworzony przez Boga, wynika, że jest to identyczne ze stwierdzeniem, że żyjemy w symulacji.
Jeśli to uznamy za podstawę wątku, i uznamy to za prawie prawdę. To dalej idąc spokojnie możemy uznać życie w świecie za symulację stanowiący jakąś wirtualność.

A jednak czym jest symulacja?
Dżery napisał(a):
Przy czym mówiąc o symulacji, mam na myśli ogólną idee, nie mówię, że to musi być program w takiej formie jak współczesne programy komputerowe, po prostu na dzień dzisiejszy to najlepsza dostępna analogia.
Symulacja to ogólna idea. Stop, kropka. Do symulacji potrzebny jest model, który posłuży do odtwarzania zjawisk bądź zachowań jakiegoś bytu. W ramach najlepszej dostępnej analogii w tym miejscu w ramach symulacji i dostępnych interfejsów dostępnych dla stworzeń, bytów podległych wstawiamy program w takiej formie jak współczesne programy komputerowe.

Dżery napisał(a):
Chodzi mi o to, że już sam fakt istnienia Boga jako bytu odrębnego od naszego świata (a tak musi być, bo inaczej nie mógłby nas stworzyć) sprawia, że nasz świat staje się niejako 'wirtualny'
Niejako prawda. Pod warunkiem, że Bóg jest absolutem.


Wt cze 09, 2020 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
ga1robe napisał(a):
To dalej idąc spokojnie możemy uznać życie w świecie za symulację stanowiący jakąś wirtualność.


Jeżeli znajduje się aktualnie z symulacji, to ja nie morduje, ja usuwam z symulacji avatary, a to przecież nawet nie jest grzech, w sumie to taka czynność jest w pełni dozwolona, w końcu czym tu się przejmować?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr cze 10, 2020 0:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Stworzenie świata tożsame z życiem w symulacji
Niczym, szczególnie biorąc pod uwagę opcje, że ta gra to forma szkoły lub w niektórych wersjach nawet ostatecznego egzaminu. A nawet jeśli nie to inni gracze staną na uszach aby Cię dorwać i zamknąć na długie lata w średnio fajnym miejscu za tego typu podejście.

Zresztą, gdy zaczniesz na serio traktować ten świat jako rodzaj gry i zrozumiesz kim jesteś w oderwaniu od swojego awatara tego typu pomysły odejdą.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr cze 10, 2020 6:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL