Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Witam. Jestem katoliczką. Mój narzeczony jest ewangelikiem. W 2009 roku zawarł on w kościele ewangelickim ślub. W 2016 roku wziął rozwód z 1 żoną (wina żony - zdrady). Chcemy w 2021 roku zawrzeć związek małżeński w kościele katolickim. Czy stoi coś na przeszkodzie? Co musimy załatwić? Proszę o porady i wskazówki. Dodam iż ślub kościelny jest dla mnie bardzo ważny. Mamy z narzeczonym córeczkę którą ochrzciliśmy w wierze katolickiej. Pozdrawiam


Pn cze 29, 2020 6:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Jeśli Twój narzeczony wziął ślub w ewangelickim kościele z ewangeliczką to takie małżeństwo, z punktu widzenia katolickiego, jest ważne i w tym przypadku ma miejsce przeszkoda do zawarcia ślubu w kościele katolickim.

Gdyby Twój narzeczony zawarł ślub np. z prawosławną lub katoliczką wtedy małżeństwo jest nieważne i mógłby po stwierdzeniu tej nieważności zawrzeć ślub w kościele katolickim.

W Kościołach Reformacji jeśli chodzi zawieranie maleństwa trzeba brać pod uwagę dwa aspekty:

małżeństwo nie jest uważane za sakrament, jest to umowa miedzy małżonkami a w związku z tym ślub cywilny ma takie same konsekwencje jak ślub kościelny w Kościele katolickim,

dopuszczalne są rozwody a tym samym dopuszczalne jest zawarcie kolejnego małżeństwa.

W Kościele katolickim ww. aspekty nie wchodzą w grę.

Musisz na miejscu porozmawiać z jakimś katolickim duchownym i wyjaśnić te sprawy.

_________________
ksiądz


Pn cze 29, 2020 10:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Dziękuję za odpowiedź. Czy jego żona była ewangeliczką to nie wiem, choć wydaje mi się że została dla samego ślubu... A byłam rozmawiać z proboszczem swojej parafii ale on na tą chwilę nie umiał mi odpowiedzieć na temat. Gdyż nie miał; nigdy takiego przypadku i musi się skontaktować.


Pn cze 29, 2020 10:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
"Jeśli Twój narzeczony wziął ślub w ewangelickim kościele z ewangeliczką to takie małżeństwo, z punktu widzenia katolickiego, jest ważne i w tym przypadku ma miejsce przeszkoda do zawarcia ślubu w kościele katolickim" czy jest szansa jakoś tą przeszkodę obejść??


Pn cze 29, 2020 10:19
Zobacz profil
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
No wlasnie: przeciez nie da sie stwierdzic, ze malzenstwo ewangelikow bylo zawarte niewaznie, bo w kosciolach ewangelickich takiej procedury - z tego co wiem - nie ma?

W zwiazku z tym katolicki slub koscielny jest niemozliwy za zycia ex zony.


Pn cze 29, 2020 10:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Ja podałem Ci tylko ogólna zasadę, w szczegóły musi wejść duchowny na miejscu.

Być może są jakieś czynniki o których nie wiemy i które mogą sprawić, ze to małżeństwo zostało zawarte nieważnie.
W takich przypadkach jak Twojego narzeczonego trzeba stwierdzić, ze to poprzednie małżeństwo było z punktu widzenia katolickiego nieważne.
Jest to specjalna procedura, formularz, który musi wypełnić proboszcz a kuria biskupia to potwierdza lub odrzuca.
W skomplikowanych przypadkach sąd biskupi rozstrzyga czy w świetle prawa kościelnego to małżeństwo było ważne lub nie i w związku z tym, czy zawarcie Twojego małżeństwa jest możliwe.

_________________
ksiądz


Pn cze 29, 2020 10:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję to pokazać swojemu księdzu proboszczowi czy będzie w stanie wystąpić z takim formularzem do kurii. I ewentualnie rozeznać z jakiej wiary itp była ex żona. Skoro to też ma znaczenie.


Pn cze 29, 2020 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Kael napisał(a):
No wlasnie: przeciez nie da sie stwierdzic, ze malzenstwo ewangelikow bylo zawarte niewaznie, bo w kosciolach ewangelickich takiej procedury - z tego co wiem - nie ma?


To jest w wyżej wymienionym przypadku nieważne. Kościół Katolicki stwierdza tylko fakty i ich skutki w świetle katolickiej teologii. Orzeczenia pastorów ewangelickich, biskupów prawosławnych czy innych nie-katolickich duchownych nie mają tu znaczenia. Podobnie jak orzeczenia sądów świeckich i kwestie "z czyjej winy". Kwestia "winy" nie jest brana w ogóle pod uwagę, poza sytuacją, że "wina" zachodziła w momencie zawierania małżeństwa i została zatajona". Ale prościej byłoby wykazać, że dany ślub z katolickiego (a nie protestanckiego lub innego) punktu widzenia nie powinien był zostać zawarty (przynajmniej bez dyspens), to upraszcza życia.

Już kiedyś wspominałem o przypadku prawosławnego po "prawosławnym rozwodzie" (który też nie jest rozwodem), który chciał się ożenić z katoliczką i musiał przechodzić procedury "stwierdzenia nieważności". Detali dziś nie pamiętam, tyle że trwało długo.
____________________

nusiek1989 napisał(a):
Dziękuję za odpowiedź. Czy jego żona była ewangeliczką to nie wiem, choć wydaje mi się że została dla samego ślubu...


A tu warto dopytać się męża o szczegóły. Bo jeżeli była przedtem katoliczką a "została" ewangeliczką, to może zachodzić sytuacja, że Kościół Katolicki tego nie uznaje. Katolicka teologia, jak pisałem, nie jest zobowiązana ani orzeczeniami świeckimi ani orzeczeniami innych Kościołów i wspólnot. W każdym bądź razie wydaje mi się, że ta droga uzasadnienia może uprościć procedury.

Oczywiście sprawa może rodzić pytanie, dlaczego to małżeństwo ma być w kościele katolickim, ale to już osobna kwestia, do omówienia z proboszczem na tych wszystkich pogadankach przedślubnych.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 29, 2020 13:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
bert04 napisał(a):
Oczywiście sprawa może rodzić pytanie, dlaczego to małżeństwo ma być w kościele katolickim, ale to już osobna kwestia, do omówienia z proboszczem na tych wszystkich pogadankach przedślubnych.


Czy ślub będzie w katolickim kościele czy ewangelickim z dyspensą od formy to chyba nie jest aż takie istotne.
Tak czy owak aby ten ślub był uznany, ważny w Kościele katolickim musza ustać przeszkody. Czy w tym przypadku jest to możliwe, nie wiadomo.
Nusiek1989 napisała, ze dla niej ślub kościelny jest czymś bardzo ważnym

_________________
ksiądz


Pn cze 29, 2020 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Udało mi się dowiedzieć że ex żona mojego narzeczonego była katoliczką, która przeszła na wiarę ewangelicką na tydzień (około) przed ślubem. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Do planowanego ślubu został nam nieco ponad rok. Stąd moje obawy czy uda nam się załatwić wszystko. Czy w ogóle będzie to możliwe. Szczególnie że w mojej parafii (katolickiej) następuje jeszcze zmiana proboszcza.


Wt cze 30, 2020 6:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Jeśli nastąpiła konwersja do Kościoła ewangelickiego czyli ex Twojego narzeczonego wystąpiła z Kościoła katolickiego, została przyjęta do Kościoła ewangelickiego i jako ewangeliczka zawarła ślub cywilny z Twoim narzeczonym to mamy problem.

Oznacza to, że to małżeństwo jest ważne w świetle prawa kościelnego i stanowi przeszkodę do zawarcia Twojego małżeństwa.

_________________
ksiądz


Wt cze 30, 2020 9:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2020 6:34
Posty: 8
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Chyba tak było. Że przed samym ślubem przeszła na wiarę ewangelicką. Czyli rozumiem że nawet unieważnienie ślubu może się nie udać :(:(
A czy ślub w kościele ewangelickim jest możliwy??


Wt cze 30, 2020 10:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
nusiek1989 napisał(a):
Chyba tak było. Że przed samym ślubem przeszła na wiarę ewangelicką. Czyli rozumiem że nawet unieważnienie ślubu może się nie udać :(:(


Po pierwsze, w katolicyzmie zawsze mówimy o stwierdzeniu nieważności. Unieważnienia zasadniczo nie ma.

Po drugie, przed sądem, także kościelnym, różnie bywa. Jeżeli konwersja była "na tydzień przed" to nie wiadomo, co tam w macierzystej katolickiej parafii zanotowane zostało. Od tego jest pismo do kurii, żeby właśnie sprawdzili.

A nawet jak "na końcu dnia" okaże się, że formalnie było wszystko OK, pozostaje kwestia "wadliwości woli". No bo taka konwersja sugeruje, że małżonka traktuje małżeństwo na serio. A nie, patrz historia rozwodu. Tyle że to już jest procedura bardziej skomplikowana, tu już nie wystarczy "pismo do kurii", od tego są sądy biskupie. I rok czasu to AFAIK też za krótko. No ale tu już mówimy o priorytetach, na ile zależy Ci / wam na katolickim ślubie. A na ile... patrz niżej.

Cytuj:
A czy ślub w kościele ewangelickim jest możliwy??


Po trzecie, to na serio złe forum na takie pytania. Protestanci może pozwolą na warunkach, patrz żona nr. 1, może i bez tego. Ale dyspensa katolicka zależy od kwestii omawianych powyżej. I nie oczekuj wyrozumiałości, jeżeli dla "mienia" ślubu pójdziesz tą drogą.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 30, 2020 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Musisz dokładnie wiedzieć, Twój narzeczony wie chyba najlepiej jak było, nie znasz wszystkich szczegółów wiec to na razie wróżenie z fusów.

Trzeba wszystko sprawdzić.

Ślub w kościele ewangelickim bez dyspensy jest nieważny, ślub cywilny gdy dwoje ludzi są ewangelikami (nie ma tu znaczenia czy później był ślub kościelny) według rozumienia Kościoła katolickiego jest ważny.

nusiek1989 napisał(a):
A czy ślub w kościele ewangelickim jest możliwy??


Cytuj:
Po trzecie, to na serio złe forum na takie pytania.

Bert, nie przesadzajmy, pytanie jest jak najbardziej na miejscu.

Ślub jest możliwy ale nie będzie uznany w Kościele katolickim.

Najpierw proponowałbym zbadać całą sytuację, porozmawiać z katolickim księdzem na miejscu i wtedy będzie wiadomo na czym stoicie.

_________________
ksiądz


Wt cze 30, 2020 11:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
bramin napisał(a):
Ślub w kościele ewangelickim bez dyspensy jest nieważny, ślub cywilny gdy dwoje ludzi są ewangelikami (nie ma tu znaczenia czy później był ślub kościelny) według rozumienia Kościoła katolickiego jest ważny.


Już za pierwszym razem chciałem się spytać, ale sobie wtedy odpuściłem. Więc teraz wyrażę tylko zdziwienie. Slub cywilny dwojga katolików jest zasadniczo nieważny, chyba że jakieś wyjątkowe okoliczności. Slub cywilny dwojga ewangelików jest zasadniczo ważny, nie potrzeba pastora czy innych warunków.

Cytuj:
nusiek1989 napisał(a):
A czy ślub w kościele ewangelickim jest możliwy??


Cytuj:
Po trzecie, to na serio złe forum na takie pytania.

Bert, nie przesadzajmy, pytanie jest jak najbardziej na miejscu.

Ślub jest możliwy ale nie będzie uznany w Kościele katolickim.


Chyba że... patrz wyżej. Właśnie dlatego, że w tej historii już jedna katoliczka przeszła na protestantyzm uważam takie pytanie za nieco niestosowne, gdyż logiczna konsekwencja takiej pełnej porady jest jaka jest.

Najpierw proponowałbym zbadać całą sytuację, porozmawiać z katolickim księdzem na miejscu i wtedy będzie wiadomo na czym stoicie.[/quote]

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 30, 2020 14:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL