Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 23, 2020 22:01
Posty: 57
Post Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna ?
Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna ? NT śmierć nazywa snem ale nie jest napisane że dusza jest nieśmiertelna. ST też nazywa śmierć snem. Można rozumieć to w ten sposób że jeśli dusza po śmierci ciała śpi, to znaczy że nie umiera a ten sen jest czekaniem na sąd ostateczny. Czy dobrze rozumuję ?


Wt lip 21, 2020 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 23, 2020 22:01
Posty: 57
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Czym jest człowiek ? Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą”. 1Mojż.2:7 BG. Biblia "mówi" że człowiek jest duszą żywą. Czyli nie jesteśmy ciałem które posiada duszę, my jesteśmy duszą w materialnym ciele.
„Rzekł też Bóg: Niech wyda ziemia duszę żywiącą według rodzaju swego; bydło i płaz, i zwierz ziemski, według rodzaju swego; i stało się tak”. Czyli wszystkie zwierzęta to też dusze.
Dusza nieśmiertelna ? --> ”I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle” Mat.10:28.
„Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze”. Ezech.18:4,20.
W Biblii grób często jest źle przetłumaczony na słowo piekło (ale to już inny problem).
Po śmierci dusza nie ma świadomości --> „albowiem nie masz żadnej pracy, ani myśli, ani umiejętności, ani mądrości w grobie, do którego ty idziesz”. Kazn.Sal.9:10.
Duch, tchnienie życia – hebr. ruach, dane człowiekowi w dniu stworzenia, wraca do Boga i pozostaje w Bogu
Na to wygląda że dusza może być nieśmiertelna, ale może też umrzeć tak samo jak ciało.


Wt lip 21, 2020 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Takiego fragmentu nie dostrzegam, obstawiam, że pomysł, że dusza ludzka jest nieśmiertelna to wynik Tradycji.
Karą za grzech - śmierć, ale wieczna kara w piekle brzmi zwyczajnie straszniej.

Do tego dochodzi kwestia tego co i gdzie zostało przetłumaczone na słowo 'dusza' i czy jest to adekwatne tłumaczenie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 21, 2020 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
mizar70 napisał(a):
Na to wygląda że dusza może być nieśmiertelna, ale może też umrzeć tak samo jak ciało.


Wszystko zależy od interpretacji, bo Biblii nie da się rozumieć dosłownie, w jednym miejscu jest napisane że karą za grzechy jest śmierć, a w innym piszą że jedna kara to wieczne piekło, więc z tych dwóch możliwości coś trzeba wybrać, i tak samo jest w kwestii twojego pytania o duszę.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lip 22, 2020 0:06
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Określenie „śmierć” w Biblii ma różne znaczenia. Czasem dotyczy śmierci biologicznej, a czasem śmierci duchowej – rozłączenia z Bogiem. Dlatego nie ma żadnej sprzeczności. Adam po zjedzeniu owocu umarł – utracił łaskę pierwotnej niewinności, mimo że biologicznie żył nadal.


Śr lip 22, 2020 7:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
gzaze napisał(a):
Określenie „śmierć” w Biblii ma różne znaczenia.


Wszystko w Biblii ma różne znaczenia, dlatego można Biblie interpretować, na miliony sposobów, więc można sobie wybrać taką interpretacje Biblii, jaka nam najbardziej pasuje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lip 22, 2020 22:22
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
IrciaLilith napisał(a):
Takiego fragmentu nie dostrzegam, obstawiam, że pomysł, że dusza ludzka jest nieśmiertelna to wynik Tradycji.
Karą za grzech - śmierć, ale wieczna kara w piekle brzmi zwyczajnie straszniej.

Do tego dochodzi kwestia tego co i gdzie zostało przetłumaczone na słowo 'dusza' i czy jest to adekwatne tłumaczenie.

Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.


Cz lip 23, 2020 7:04

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.
Jest to ciąg dalszy mowy pożegnalnej przekazanej apostołom.

Kto słucha Słowa MEGO i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i NIE IDZIE NA SĄD, lecz ze śmierci przeszedł do życia”. (Inaczej: Jeśli wytrwa w posłuszeństwie Słowu Boga, został zakwalifikowany przez Niego do wiecznego życia). Ew. Jan 5:24.

Kto nie zostanie powołany do zmartwychwstania w Chrystusie, tego czeka sąd. Tu czkać go będzie wzajemne oskarżania, także ustalenia, kto spo­śród sądzonych będzie miał lżej, bądź zostanie ułaskawiony. Apokalipsa 20:15.

Przed Chrystusem nie było zmartwychwstania do życia, co mało się dokonać tysiąc lat PRZED zmartwychwstaniem na sąd, po którym potępieni mieli usłyszeć wyrok. Jan 5:29; Apokalipsa 20:4,5,14. Jak ostateczny sąd ludzi z Niniwy, Sodomy i Gomory, który nie nastąpił zaraz po ich śmierci. Nie otrzymali oni od zaraz przydziałów do nieba, piekła, lub czyśćca.

„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy (życia wiecznego, które jest Bożym darem – przypis mój) zabić nie mogą. Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może ZATRACIĆ w piekle”. Mateusz 10:28.

Z czego wynika, że zarówno ciało, jak i dusza, mogą zostać zatracone. Przyjmując Pojęcie duszy jako żywota, który Bóg tchnął w nozdrza, byśmy żyli.

Wniosek wydaje się być prosty. Dusza niewierząca w Boga, nienawrócona może zostać przez Boga skutecznie unicestwiona, zatracona, zniszczona.


Cz lip 23, 2020 8:00
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Robek napisał(a):
Wszystko w Biblii ma różne znaczenia, dlatego można Biblie interpretować, na miliony sposobów, więc można sobie wybrać taką interpretacje Biblii, jaka nam najbardziej pasuje.
Nie. Należy Biblię interpretować zgodnie z Duchem, w którym ta Biblia była pisana. Wtedy wszystko ma sens i nie trzeba kombinować i wybierać, które fragmenty nam podchodzą, a które nie bardzo.


Cz lip 23, 2020 8:37

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Takiego fragmentu nie dostrzegam, obstawiam, że pomysł, że dusza ludzka jest nieśmiertelna to wynik Tradycji.
Karą za grzech - śmierć, ale wieczna kara w piekle brzmi zwyczajnie straszniej.

Do tego dochodzi kwestia tego co i gdzie zostało przetłumaczone na słowo 'dusza' i czy jest to adekwatne tłumaczenie.

Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.


Nie dostrzegam tego wyraźnego odniesienia- czy mogłabyś mi je wskazać?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 23, 2020 9:41
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
IrciaLilith napisał(a):
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Takiego fragmentu nie dostrzegam, obstawiam, że pomysł, że dusza ludzka jest nieśmiertelna to wynik Tradycji.
Karą za grzech - śmierć, ale wieczna kara w piekle brzmi zwyczajnie straszniej.

Do tego dochodzi kwestia tego co i gdzie zostało przetłumaczone na słowo 'dusza' i czy jest to adekwatne tłumaczenie.

Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.


Nie dostrzegam tego wyraźnego odniesienia- czy mogłabyś mi je wskazać?

Odniesienie do słów Jezusa na krzyżu - dziś ze Mną będziesz w raju.
Oczywiste, że nie z ciałem, podobnie te słowa odnoszą się do wszystkich ludzi - mieszkań wiele - każdy, kto swoim doczesnym życiem wybierze życie wieczne z Bogiem dawcą Miłości i Życia, znajdzie tam swoje mieszkanie, niezależnie od wyznawanej religii.
Śmierć duszy, to piekło, pozbawione miłosci.


Cz lip 23, 2020 12:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
mizar70 napisał(a):
Czy dobrze rozumuję ?


Dusza to raczej taka biblijna, uogólniona definicja życia/istnienia. Możemy ją np.oddzielić od ciała i ducha, w innym miejscu napisano "uratowało się zaledwie siedem dusz" czyli inaczej żyć/istnień. Jest wiele cytatów w których wyraźnie jest zaznaczone, że jest ona życiem/istnieniem, jak np....."Dusza ciała jest we krwi", "Duszą wszelkiego ciała jest jego krew" Kpł 17:1 itd.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lip 23, 2020 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus, ale z tego wynika tylko tyle, że Jezus mówi o istnieniu mieszkań u Boga i że skazaniec tam trafi a nie to, że dusza jest nieśmiertelna czyli że będzie istnieć wiecznie w indywidualnej formie.

Jeśli piszesz, że piekło to śmierć duszy to z tego wynika, że nie jest nieśmiertelna...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 23, 2020 14:11
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
IrciaLilith napisał(a):
Alus, ale z tego wynika tylko tyle, że Jezus mówi o istnieniu mieszkań u Boga i że skazaniec tam trafi a nie to, że dusza jest nieśmiertelna czyli że będzie istnieć wiecznie w indywidualnej formie.

Jeśli piszesz, że piekło to śmierć duszy to z tego wynika, że nie jest nieśmiertelna...

To w jaki sposób skazaniec trafi do raju...przecież Jezus nie powiedział "wskrzeszę cię i zabiorę do raju"...będziesz w raju, ta Twoja nieśmiertelna cząstka "tchnienie życia" jak podaje Księga Rodzaju, która właśnie nazywamy duszą.
Czy można sobie wyobrazić "życie" jako formę zupełnie pozbawioną miłości - owszem ta forma wegetuje w objęciach demona w piekle...wegetuje, czyli jest martwa, pozbawiona światła, nadziei, miłości.


Cz lip 23, 2020 14:33

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.

Owszem, ale dopiero po zmartwychwstaniu przy powtórnym przyjściu Pana.
Biblia nigdzie nie sugeruje, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę. Gdyby tak było, byłby przez wieczność istotą żywą.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lip 23, 2020 21:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL