Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 16:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
 Wszyscy jesteśmy kapłanami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
Cytuj:
No ale nie ma przykładów na to, że komuś grzechy zatrzymywali.
Oczywiście są, ale Ty nie czytałeś NT tylko się opierasz na tym, co sobie ubrdałeś..

Skoro twierdzisz, że są, to przedstaw takie przypadki.
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Ja swoje wypowiedzi argumentuję tym, co jest w Piśmie.
Owszem. Ale Twoja „metoda” polega na tym, że pewne fragmenty ignorujesz, żeby potem argumentować np. z faktu, że czegoś tam nie ma..

Skoro w nauczaniu Jezusa czegoś nie ma, to znaczy, że to nie wynika z jego nauki, a tylko jego nauka obowiązuje uczniów Jezusa. (Mt 23 - "jest jeden nauczyciel")
gzaze napisał(a):
Cytuj:
No a Ty przedstawiasz głównie swoje uprzedzenia do tego, co piszę.
Zawsze można tak – przyjąć, że jest się osobiście atakowanym i się widowiskowo obrazić, żeby nie trzeba było dyskutować..

No ale jaka z Tobą jest dyskusja, jeśli coś twierdzisz ale nie przedstawiasz żadnych argumentów z Pisma? No i to jest nagminne.
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Argumentów z Pisma, które by obalały moje rozumienie Pisma doczekać się nie mogę.
Przecież przedstawiłem. Chrystus jasno dał władzę odpuszczania grzechów w Ewangelii. A listy wskazują, jak z tej władzy korzystano. .

To przedstaw te fragmenty z listów, na które się powołujesz.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
No bo jeśli czegoś nie ma w Piśmie, to nie można twierdzić, że chrześcijanie praktykowali to "od zawsze"
Dlaczego? Nowy Testament w odróżnieniu od Starego nie zawiera żadnych wyczerpujących opisów obrzędów, czy modlitewników.


To jest dość proste. Żeby coś twierdzić, to trzeba przedstawić na to dowody. Skoro nie ma dowodów, to twierdzić nie można. Bez dowodów, to można co najwyżej przypuszczać. (to tylko taka hipoteza)


Śr lip 29, 2020 22:25
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Skoro twierdzisz, że są, to przedstaw takie przypadki.
Bardzo proszę.
Cytuj:
Koniecznie słychać między wami porubstwo, a takie porubstwo, jakiego ani między pogany, tak iż któryś ma ojca swego żonę.
A wyście się nadęli: a nie raczéjeście żałości mieli, aby był zniesion z pośrodku was, który tego uczynku się dopuścił.
Ja iście nie przytomny ciałem, ale duchem przytomny, jużem jako przytomny osądził tego, który tak uczynił. [2]
Gdy się wy w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa zgromadzicie i z duchem moim, z mocą Pana naszego Jezusa,
Podać takiego szatanowi na zatracenie ciała, aby duch był zachowan w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa

Cytuj:
Skoro w nauczaniu Jezusa czegoś nie ma, to znaczy, że to nie wynika z jego nauki, a tylko jego nauka obowiązuje uczniów Jezusa.
Tylko że Ty podobno jesteś katolikiem. A katolicy nie uważają, że nauczanie Chrystusa ogranicza się do tego, co jest spisane w NT.
Cytuj:
No ale jaka z Tobą jest dyskusja, jeśli coś twierdzisz ale nie przedstawiasz żadnych argumentów z Pisma? No i to jest nagminne.
No bo czasem zakładam, że skoro czytałeś Pismo, to pewne rzeczy są oczywiste i wystarczy aluzja.
Cytuj:
To przedstaw te fragmenty z listów, na które się powołujesz.

Powołałem się na:
Cytuj:
Spowiadajcie się tedy jedni drugim grzechów waszych, i módlcie się jedni za drugimi, abyście byli zbawieni; albowiem wiele może ustawiczna prośba sprawiedliwego.
Wyżej przedstawiłem zaś fragment listu, który wskazuje, że zgromadzenie mogło odsunąć grzesznika niepokutującego.
Cytuj:
To jest dość proste. Żeby coś twierdzić, to trzeba przedstawić na to dowody.
No i dowody są takie, że od kiedy mamy jakiekolwiek szczegółowe wzmianki o tym, jak wyglądała Liturgia chrześcijańska (czyli w Didache, czy w Apologiach) to od razu widzimy pewne cechy, np. funkcjonowanie spowiedzi.


Cz lip 30, 2020 7:09

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Skoro twierdzisz, że są, to przedstaw takie przypadki.
Bardzo proszę.
Cytuj:
Koniecznie słychać między wami porubstwo, a takie porubstwo, jakiego ani między pogany, tak iż któryś ma ojca swego żonę.
A wyście się nadęli: a nie raczéjeście żałości mieli, aby był zniesion z pośrodku was, który tego uczynku się dopuścił.
Ja iście nie przytomny ciałem, ale duchem przytomny, jużem jako przytomny osądził tego, który tak uczynił. [2]
Gdy się wy w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa zgromadzicie i z duchem moim, z mocą Pana naszego Jezusa,
Podać takiego szatanowi na zatracenie ciała, aby duch był zachowan w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa


1 Kor 5

Kazirodztwo
1 Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie, że ktoś żyje z żoną swego ojca1. 2 A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu. 3 Ja zaś nieobecny wprawdzie ciałem, ale obecny duchem, już potępiłem, tak jakby był wśród was, sprawcę owego przestępstwa. 4 Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, 5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa2. 6 Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? 7 Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście3. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. 8 Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy. 9 Napisałem wam w liście4, żebyście nie obcowali z rozpustnikami. 10 Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. 11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem5, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. 12 Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz6? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? 13 Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych.


""" 5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa""""

Bardzo wątpliwa nauka w świetle tego, czego nauczał Jezus. Czy szatan jest współpracownikiem Boga i może kogoś doprowadzić do nawrócenia? Więc dlaczego mieli byśmy kogoś wydawać szatanowi? Pawłowi raczej chodzi tutaj żeby eliminować ze wspólnoty tych wszystkich, którzy udają tylko chrześcijan, a w rzeczywistości ją judaszami, którzy chcą zniszczyć wspólnotę chrześcijańską. No i nie ma w tym tekście nic o zatrzymywaniu grzechów tym, którzy się do swojego grzechu przyznają i chcą się oczyścić. To jest tylko nauka o regułach życia we wspólnocie. No i na pewno nie jest to tekst o władzy odpuszczania i zatrzymywania grzechów przez uczniów Jezusa.




Cytuj:
Skoro w nauczaniu Jezusa czegoś nie ma, to znaczy, że to nie wynika z jego nauki, a tylko jego nauka obowiązuje uczniów Jezusa.

Tylko że Ty podobno jesteś katolikiem. A katolicy nie uważają, że nauczanie Chrystusa ogranicza się do tego, co jest spisane w NT.


Katolików obowiązuje nauczanie KRK, a uczniów Chrystusa obowiązuje nauczanie Chrystusa.
A Jezus powiedział: Mt 23 -- "jest jeden nauczyciel"
Więc jako uczeń Chrystusa i jako katolik przyjmuję to, co jest spójne w nauczaniu KRK i w nauczaniu Jezusa. No a to, co jest sprzeczne, to krytykuję i argumentuję z Pisma, że nauka Jezusa jest inna. Przecież KRK uznał nauczanie Jezusa za swoje, więc nie może ignorować takich argumentów z nauczania Jezusa. Dlatego jako katolik, nie boję się prowadzić takiej krytyki, jako że Jezus też nie bał się swojej nauki głosić.



gzaze"

[quote]No ale jaka z Tobą jest dyskusja, jeśli coś twierdzisz ale nie przedstawiasz żadnych argumentów z Pisma? No i to jest nagminne.
No bo czasem zakładam, że skoro czytałeś Pismo, to pewne rzeczy są oczywiste i wystarczy aluzja.[/quote]

No ale w ten sposób lekceważysz tych, którzy pismo słabiej znają. No i na temat aluzji jest trudno prowadzić dyskusję.


[quote="gzaze napisał(a):
Cytuj:
To przedstaw te fragmenty z listów, na które się powołujesz.

Powołałem się na:
Cytuj:
Spowiadajcie się tedy jedni drugim grzechów waszych, i módlcie się jedni za drugimi, abyście byli zbawieni; albowiem wiele może ustawiczna prośba sprawiedliwego.
Wyżej przedstawiłem zaś fragment listu, który wskazuje, że zgromadzenie mogło odsunąć grzesznika niepokutującego.
.


No ale nie przedstawiłeś sytuacji, że mogli komuś zatrzymać grzech podczas takiej spowiedzi powszechnej. Skoro ktoś się już spowiadał w zgromadzeniu, to nikt mu jego grzechów nie zatrzymywał. To, co przedstawiłeś, nie dotyczyło stricte spowiedzi.


gzaze napisał(a):
Cytuj:
To jest dość proste. Żeby coś twierdzić, to trzeba przedstawić na to dowody.
No i dowody są takie, że od kiedy mamy jakiekolwiek szczegółowe wzmianki o tym, jak wyglądała Liturgia chrześcijańska (czyli w Didache, czy w Apologiach) to od razu widzimy pewne cechy, np. funkcjonowanie spowiedzi.

To dlaczego twierdzisz, że: "od początku", skoro w Piśmie nic o tym nie ma, a informacje są z dużo późniejszego okresu?
No i nie ma dłuuuuugo dłuuuugo nic o tym, że jeden człowiek mógł decydować w indywidualnej spowiedzi o odpuszczeniu lub zatrzymaniu komuś grzechów.

Cz lip 30, 2020 9:52
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Bardzo wątpliwa nauka w świetle tego, czego nauczał Jezus.
Czyli odrzucasz nie tylko Tradycję chrześcijańską, ale także te fragmenty Nowego Testamentu, które Ci się nie podobają. I jak tutaj dyskutować?
Cytuj:
Katolików obowiązuje nauczanie KRK, a uczniów Chrystusa obowiązuje nauczanie Chrystusa.
A Ciebie nie obowiązuje nawet cały Nowy Testament. Zatem kim jesteś?
Cytuj:
No ale w ten sposób lekceważysz tych, którzy pismo słabiej znają.
Ale Ty jesteś przecież ekspertem w sprawach wiary, kompetentnym, aby pouczać cały Kościół Powszechny. Zatem dlaczego miałbym Ci dawać jakieś fory? Jeśli będę gadał z kimś, czyje zachowanie wskazuje na to, że „słabiej” zna Pismo, to dostosuję wypowiedź do niego. W sporze z wybitnymi teologami takimi jak Ty mogę sobie pozwolić na pewne niedomówienia.
Cytuj:
No ale nie przedstawiłeś sytuacji, że mogli komuś zatrzymać grzech podczas takiej spowiedzi powszechnej. Skoro ktoś się już spowiadał w zgromadzeniu, to nikt mu jego grzechów nie zatrzymywał.
To po co było to zalecenie Chrystusa?
Cytuj:
To dlaczego twierdzisz, że: "od początku", skoro w Piśmie nic o tym nie ma, a informacje są z dużo późniejszego okresu?
Bo skoro nie mamy konkretów z I wieku, to te z II wieku powinny nas bardziej zadowalać, niż wymysły krzyskaniepiekło z XXI. Skoro jednak krzysiekniepiekło kompetentny jest nawet oceniać pisma apostolskie jako „wątpliwe”, to w zasadzie o czym rozmawiamy?
Cytuj:
No i nie ma dłuuuuugo dłuuuugo nic o tym, że jeden człowiek mógł decydować w indywidualnej spowiedzi o odpuszczeniu lub zatrzymaniu komuś grzechów.
Jak już wspominałem, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyznawał grzechy przy wszystkich parafianach w Twoim kościele.


Cz lip 30, 2020 10:07

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Bardzo wątpliwa nauka w świetle tego, czego nauczał Jezus.
Czyli odrzucasz nie tylko Tradycję chrześcijańską, ale także te fragmenty Nowego Testamentu, które Ci się nie podobają. I jak tutaj dyskutować?
Cytuj:
Katolików obowiązuje nauczanie KRK, a uczniów Chrystusa obowiązuje nauczanie Chrystusa.
A Ciebie nie obowiązuje nawet cały Nowy Testament. Zatem kim jesteś?

1 Kor 1

ROZŁAMY


Chrystus jest niepodzielny

10 A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. 11 Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe7, że zdarzają się między wami spory. 12 Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa8; ja jestem Kefasa8, a ja Chrystusa». 13 Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? 14 Dziękuję Bogu, że prócz Kryspusa i Gajusa9 nikogo z was nie ochrzciłem. 15 Nikt przeto nie może powiedzieć, że w imię moje został ochrzczony. 16 Zresztą, prawda, ochrzciłem dom Stefanasa10. Poza tym nie wiem, czym ochrzcił jeszcze kogoś.


No i tutaj masz wykładnię Pawła. Jeśli nauki Pawła są dla Ciebie ważniejsze od nauk Jezusa, to jesteś uczniem Pawła. No bo Jezus nikogo szatanowi nie wydawał aby doprowadzić do jego nawrócenia.
Ja mam dużo więcej zastrzeżeń do tego, co w NT się znalazło.
Jezus wyraźnie powiedział, że "nauczyciel jest jeden" i tylko Jego gwarancje dają Życie wieczne.
No a Jezus podczas ostatniej wieczerzy nawet Judaszowi obmył nogi i dał mu swoje Ciało i Krew do spożycia. No i nie zatrzymał mu jego grzechu ale mu ten grzech odpuścił.


gzaze napisał(a):


Cytuj:
No ale w ten sposób lekceważysz tych, którzy pismo słabiej znają.
Ale Ty jesteś przecież ekspertem w sprawach wiary, kompetentnym, aby pouczać cały Kościół Powszechny.

Ja nie jestem teologiem i nie widzę powodów żebyś mnie miał inaczej traktować, jak pozostałych.
Mam tylko trochę więcej odwagi żeby pisać to, co myślę, a wierzę, że piszę z natchnienia.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
No ale nie przedstawiłeś sytuacji, że mogli komuś zatrzymać grzech podczas takiej spowiedzi powszechnej. Skoro ktoś się już spowiadał w zgromadzeniu, to nikt mu jego grzechów nie zatrzymywał.
To po co było to zalecenie Chrystusa?

A czy Jezus zalecał żeby komuś zatrzymywać grzechy? No bo o przebaczaniu to mówił sporo:
Mt 18

21 Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?» 22 Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

No i jest jeszcze wiele o Przebaczaniu. A o zatrzymywaniu nic nie ma. Więc Jezus nie zalecał nigdzie zatrzymywania grzechów bliźniemu.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
No i nie ma dłuuuuugo dłuuuugo nic o tym, że jeden człowiek mógł decydować w indywidualnej spowiedzi o odpuszczeniu lub zatrzymaniu komuś grzechów.
Jak już wspominałem, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyznawał grzechy przy wszystkich parafianach w Twoim kościele.

Mnie taka spowiedź, jaka jest, nie przeszkadza i spowiadam się tak jak wszyscy. Tyle, że taka spowiedź skutkuje negatywnie na spowiadającego, bo wmówiono mu, że odpuszcza grzechy tak jak Bóg, a tak naprawdę to obmywa z grzechów tak, jak Jezus obmywał uczniów podczas ostatniej wieczerzy. Tyle, że Jezus gładził te ich grzechy na krzyżu - wziął ich grzechy na siebie.
No ale spowiadający nie zdają sobie z tego sprawy, jak to funkcjonuje.
Tutaj jeden bierze na siebie grzechy wielu, a we wspólnocie te grzechy rozkładały się na wszystkich.


Cz lip 30, 2020 19:06
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
gzaze napisał(a):
A Ciebie nie obowiązuje nawet cały Nowy Testament. Zatem kim jesteś?

ROZŁAMY
Aha. Czyli jesteś rozłamowcem. Cieszę się, że się przyznajesz.
Cytuj:
No i tutaj masz wykładnię Pawła. Jeśli nauki Pawła są dla Ciebie ważniejsze od nauk Jezusa, to jesteś uczniem Pawła.
Ale ja nie twierdzę że są ważniejsze. Twierdzę, że są jednością. Jeśli zatem interpretuje ktoś tekst Chrystusa i tekst Pawła w taki sposób, że wydają się one sprzeczne, to przynajmniej jeden musi źle interpretować.
Cytuj:
Ja nie jestem teologiem
No to dlaczego uważasz się za mędrszego w sprawach teologii od teologów?
Cytuj:
Mam tylko trochę więcej odwagi żeby pisać to, co myślę, a wierzę, że piszę z natchnienia.
No czyli przerąbane i nie ma sensu z Tobą dyskutować. Bo skoro sam dla siebie jesteś autorytetem natchnionym, to nie ma takich argumentów, które by Cię mogły przekonać.


Pt lip 31, 2020 7:20

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
gzaze napisał(a):
A Ciebie nie obowiązuje nawet cały Nowy Testament. Zatem kim jesteś?

ROZŁAMY
Aha. Czyli jesteś rozłamowcem. Cieszę się, że się przyznajesz.


Największego rozłamu to Jezus dokonał, no i dał taką naukę:
Łk 12
49 Przyszedłem rzucić ogień9 na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął 50 Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. 51 10 Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. 52 Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; 53 ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».


gzaze napisał(a):
Cytuj:
No i tutaj masz wykładnię Pawła. Jeśli nauki Pawła są dla Ciebie ważniejsze od nauk Jezusa, to jesteś uczniem Pawła.
Ale ja nie twierdzę że są ważniejsze. Twierdzę, że są jednością. Jeśli zatem interpretuje ktoś tekst Chrystusa i tekst Pawła w taki sposób, że wydają się one sprzeczne, to przynajmniej jeden musi źle interpretować.


Zrobiłeś błędne założenie, że nauki Pawła są nieomylne. Idąc tym tokiem myślenia, to nauki Piotra też powinny być nieomylne, no a w Piśmie Paweł krytykuje Piotra:
Ga 2
11 Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. 12 Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba6, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać6 i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. 13 To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
14 Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: «Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?»

Więc zapomnij o nieomylności ludzi.
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Ja nie jestem teologiem
No to dlaczego uważasz się za mędrszego w sprawach teologii od teologów?
Cytuj:
Mam tylko trochę więcej odwagi żeby pisać to, co myślę, a wierzę, że piszę z natchnienia.
No czyli przerąbane i nie ma sensu z Tobą dyskutować. Bo skoro sam dla siebie jesteś autorytetem natchnionym, to nie ma takich argumentów, które by Cię mogły przekonać.

Autorytetem jest dla mnie Jezus i Jego nauka. Jeśli wykażesz na podstawie Jego słów, że się mylę, to nie będę miał problemów żeby się przyznać do błędu. Ja Tobie podaję, jak ja rozumiem Jego naukę. Jeśli w sposób logiczny wykażesz, że źle interpretuję, to przyznam Ci rację.


Pt lip 31, 2020 8:33
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Zrobiłeś błędne założenie, że nauki Pawła są nieomylne. Idąc tym tokiem myślenia, to nauki Piotra też powinny być nieomylne, no a w Piśmie Paweł krytykuje Piotra
Nie. Nie jest tak, że prywatne poglądy Apostołów są nieomylne. Jednakże ich listy zawarte w Piśmie Świętym są wyrazem wiary Kościoła.

Jeśli nie ufasz Apostołom, to jak możesz ufać Chrystusowi? Przecież Chrystus sam niczego nie napisał. Ewangelie są spisane przez Apostołów tak jak i listy.
Cytuj:
Więc zapomnij o nieomylności ludzi.
No chyba że o nieomylności piszącego z natchnienia krzyśkaniepiekło.
Cytuj:
Autorytetem jest dla mnie Jezus i Jego nauka. Jeśli wykażesz na podstawie Jego słów, że się mylę, to nie będę miał problemów żeby się przyznać do błędu.
Wybacz, ale taka zabawa mnie nie interesuje. Wymyślasz sobie arbitralne założenia, a ja mam na ich podstawie Ci dostarczać dowodów. Ja trwam w nauce chrześcijańskiej. Nauka chrześcijańska nt. spowiedzi jest jaka jest. I innej nie ma, choćby anioł z nieba lub krzysiekniepiekło głosili inną na podstawie tych fragmentów Pisma, które im się podobają.


Pt lip 31, 2020 8:45
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Spisane slowa Pana Jezusa to czesc Jego nauk. Apostolowie, ktorzy z Nim byli na okraglo, wyjadniali ustnie Jego Ewangelie. Nikt tam nie nagrywal kazdej wypowiedzi.

Dlatego poza Pismem sw wazna jest Tradycja, ktora podaje interpretacje spisanych slow Pana Jezusa w Jego duchu.
Bo potem takie kwiatki moga sie zrobic, jak ucinanie czlonkow ciala, badz wrzucanie gorszycieli z kamieniem mlynskim do wody, a wszystko "bo Pan Jezus tak mowil".


Pt lip 31, 2020 8:46

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Autorytetem jest dla mnie Jezus i Jego nauka. Jeśli wykażesz na podstawie Jego słów, że się mylę, to nie będę miał problemów żeby się przyznać do błędu.
Wybacz, ale taka zabawa mnie nie interesuje. Wymyślasz sobie arbitralne założenia, a ja mam na ich podstawie Ci dostarczać dowodów. Ja trwam w nauce chrześcijańskiej. Nauka chrześcijańska nt. spowiedzi jest jaka jest. I innej nie ma, choćby anioł z nieba lub krzysiekniepiekło głosili inną na podstawie tych fragmentów Pisma, które im się podobają.


Ga 1
6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!


Ewangelia, którą głosili Apostołowie, została zapisana i tylko ta Ewangelia obowiązuje.
No a te wszystkie późniejsze nauki, które nie znajdują uzasadnienia w Nauce Chrystusa, to jest już ta inna "ewangelia" przed którą przestrzegał Paweł. No i Paweł był gotów nawet sam siebie przekląć jeśli by zaczął głosić inną ewangelię.
No a nauka Jezusa jest wystarczająca do zbawienia i w inne nauki nie musimy wierzyć.
Jeśli jeden drugiego zmusza do wiary w to, co według tego drugiego nie jest godne wiary, to popełnia gwałt na wierze.

"""" Nauka chrześcijańska nt. spowiedzi jest jaka jest. I innej nie ma, """"
no, jeśli Ci nie pasuje to, co jest w Piśmie, to możesz iść za naukami wyssanymi z palca.


Pt lip 31, 2020 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 27, 2020 14:39
Posty: 4
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Bardzo interesujące


Śr wrz 09, 2020 12:11
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ewangelia, którą głosili Apostołowie, została zapisana i tylko ta Ewangelia obowiązuje.
No a te wszystkie późniejsze nauki, które nie znajdują uzasadnienia w Nauce Chrystusa, to jest już ta inna "ewangelia" przed którą przestrzegał Paweł.
Problem w tym, że najpierw były nauki i listy Pawła, a dopiero potem spisano Ewangelie.
Cytuj:
no, jeśli Ci nie pasuje to, co jest w Piśmie, to możesz iść za naukami wyssanymi z palca.
A mogę też dostrzec, że nie ma żadnej sprzeczności między Ewangelią a naukami Apostołów.


Wt wrz 15, 2020 7:38

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
zefciu napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ewangelia, którą głosili Apostołowie, została zapisana i tylko ta Ewangelia obowiązuje.
No a te wszystkie późniejsze nauki, które nie znajdują uzasadnienia w Nauce Chrystusa, to jest już ta inna "ewangelia" przed którą przestrzegał Paweł.
Problem w tym, że najpierw były nauki i listy Pawła, a dopiero potem spisano Ewangelie.

Jr 31
33 Lecz takie będzie przymierze,
jakie zawrę z domem Izraela
po tych dniach - wyrocznia Pana:
Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa
i wypiszę na ich sercu18.
Będę im Bogiem,
oni zaś będą Mi narodem.
34 I nie będą się musieli wzajemnie pouczać
jeden mówiąc do drugiego:
"Poznajcie Pana!"
Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego
poznają Mnie19 - wyrocznia Pana,
ponieważ odpuszczę im występki,
a o grzechach ich nie będę już wspominał».


Od samego początku Bóg zapisywał Ewangelię w sercach tych ludzi, a listy to mógł znać co najwyżej ten jeden Kościół, do którego taki list był kierowany.


zefciu napisał(a):
Cytuj:
no, jeśli Ci nie pasuje to, co jest w Piśmie, to możesz iść za naukami wyssanymi z palca.
A mogę też dostrzec, że nie ma żadnej sprzeczności między Ewangelią a naukami Apostołów.

No, takie teksty to piszą nieomylni. Jak nie widzi, to znaczy, że nie ma. A Jezus o takich nieomylnych mówił tak:
J 9
40 Usłyszeli to niektórzy faryzeusze, którzy z Nim byli i rzekli do Niego: «Czyż i my jesteśmy niewidomi?» 41 Jezus powiedział do nich: «Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal.


Wt wrz 15, 2020 9:01
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Od samego początku Bóg zapisywał Ewangelię w sercach tych ludzi
Co nie zmienia faktu, że Ty czytasz Ewangelie – księgi spisane po listach, a nie bezpośrednio to, co Bóg zapisywał w sercach „tych ludzi”.
Cytuj:
a listy to mógł znać co najwyżej ten jeden Kościół, do którego taki list był kierowany
Ale listy zawierają odniesienia do Ewangelii – głoszonej przez Apostoła Pawła ustnie. Nie są z nią sprzeczne.
Cytuj:
No, takie teksty to piszą nieomylni.
No nie. To Ty potrzebujesz nieomylności, żeby rozstrzygnąć, które teksty w Piśmie Świętym są Ewangelią, a które nie są. Ja po prostu trzymam się nauki Pisma.


Wt wrz 15, 2020 9:16

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
zefciu napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Od samego początku Bóg zapisywał Ewangelię w sercach tych ludzi
Co nie zmienia faktu, że Ty czytasz Ewangelie – księgi spisane po listach, a nie bezpośrednio to, co Bóg zapisywał w sercach „tych ludzi”.


No a co chcesz w ten sposób udowodnić? Ze listy powstały wcześniej od Ewangelii?
No i skąd możesz wiedzieć, co wcześniej zostało spisane? Ponad wszelką wątpliwość, Paweł musiał znać Ewangelie, skoro się do nich odnosił w swoich listach.No a w Ewangeliach nie ma ani słowa o Pawle, ani o jego listach. Najpierw to Bóg zapisał swoją Ewangelię w sercach swoich uczniów i tą Ewangelię później spisywali, albo ci, którzy słuchali Jezusa, albo ci, którzy słuchali głoszących Apostołów. No a które odnalezione teksty są starsze, to nie ma żadnego znaczenia.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
a listy to mógł znać co najwyżej ten jeden Kościół, do którego taki list był kierowany
Ale listy zawierają odniesienia do Ewangelii – głoszonej przez Apostoła Pawła ustnie. Nie są z nią sprzeczne..


Trudno mówić o sprzeczności, skoro tego, co głosił Paweł, to nikt nie zapisał. Możemy tylko szacować po tym, co napisał w swoich listach.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
No, takie teksty to piszą nieomylni.
No nie. To Ty potrzebujesz nieomylności, żeby rozstrzygnąć, które teksty w Piśmie Świętym są Ewangelią, a które nie są. Ja po prostu trzymam się nauki Pisma.


Napisałeś:
""""""A mogę też dostrzec, że nie ma żadnej sprzeczności między Ewangelią a naukami Apostołów.
""""""
Stwierdziłeś, że nie ma żadnej sprzeczności. No i Ty potrafisz to dostrzec, a ci, którzy widzą inaczej, to są według Ciebie ślepi, bo widzą inaczej. No i tak piszą nieomylni.

Mk 4
11 On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica3 królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
12 aby
patrzyli oczami, a nie widzieli,
słuchali uszami, a nie rozumieli,
żeby się nie nawrócili i nie była im wydana
[tajemnica4]».


No a tajemnicę znają ci, którym Bóg objawił. No i nikogo nie posłał aby narzucał drugiemu, jak ma wierzyć.


Pt wrz 18, 2020 11:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL