Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
To co nauczyciel miał na myśli, to co przekazał, każdy kto słuchał interpretuje po swojemu i przekazuje swą interpretacje tym którzy go słuchają. Każdy swą interpretację podpiera inną interpretacją. Co autor miał na myśli mówiąc …. . Ilu słuchaczy świadomych tyle odpowiedzi. Tam gdzie słuchacze są nieświadomi odpowiedź jest jedna, równoznaczna z oczekiwaniami interpretatora, od którego tą interpretację usłyszeli.


Trwać w Nauczycielu to trwać w Słowie, nie pozostawił nas samym sobie, mamy Pismo i mamy Ducha.św. On nigdy nie twierdził że droga jest szeroka i łatwa, przed wejściem na nią należy obliczyć swoje szanse, a po wejściu przejść przez twardą mowę ("przesianie przez sito") oraz ukrzyżowanie i na tym krzyżu wytrwać do końca. Chrześcijanin powinien być zawsze gorący, nigdy bierny czy letni, wszystko badać a po owocach rozpoznawać. Bóg nie stworzył "zaprogramowanego człowieka", każdy powinien o tym pamiętać.

Jeden powinien być Duch, natomiast różne interpretacje to etapy poznania, na których nie wolno poprzestawać, bo wiedzieć cokolwiek nie znaczy, że wie się już tak jak wiedzieć należy. Życie wieczne chrześcijanina to poznawanie, o tym również nie należy zapominać :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 05, 2020 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
(1) Zgodzę się z faktem, że rozprasza, ale nie zgodzę się z tym ze niewiele pomaga. (2) Nierozproszony równa się z „zaprogramowany”.(3) Programujemy roboty, komputery, one nie maja rozumu i wolnej woli.

1.'Ja również nie zgodzę się z tym, że niewiele pomaga. W rzeczywistości bowiem szkodzi.Kiedy człowiek jest spragniony i znalazł źródło czystej wody, to wszystko co go od tego źródła odciąga przeszkadza mu w zaspokojeniu pragnienia.
2. Z tym także się nie zgodzę.
3. A z tym, dla odmiany, jak najbardziej się zgodzę :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sie 05, 2020 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Przy rozważaniu, czy wybrać chrześcijaństwo czy buddyzm, zastanawia mnie, co takiego do zaoferowania ma chrześcijaństwo.

Bo właściwie czym jest chrześcijaństwo?

Tym, że Jezus zmartwychwstał, a wcześniej wygłosił kilkanaście mów, w tym Kazanie na Górze. Co mi z tego w tym życiu, że Jezus zmartwychwstał? No dobrze, zmartwychwstał, ale co z tego? Jest On sobie gdzieś tam w Niebie, z Ojcem i Duchem Świętym, no i co z tego?

Być może Jego zmartwychwstanie ma takie znaczenie, że jest jakby uwiarygodnieniem Jego osoby i treści, jakie głosił. Przyjrzyjmy się zatem Jego wypowiedziom.

Czy stwierdzenie z Kazania na Górze, że błogosławieni są cisi, ubodzy w duchu czy czystego serca - w jakiś sposób mnie wyzwala w tym życiu?

Albo Jego wypowiedzi o miłości i przykazanie wzajemnego miłowania się - co to zmienia w moim życiu? Ja bez tego jestem uprzejmy wobec innych ludzi i mam wobec nich współczucie, i staram się dobrze postępować. Co to zmienia w moim życiu?

Co takiego jest w Jezusie, że Jego przesłanie zatriumfowało w basenie Morza Śródziemnego? Pewnie to, że z początku wierzono, że niedługo nastąpi paruzja, więc wielu ludzi się przejęło bliskością końca świata. A później ta religia jakoś sobie już dryfowała i okrzepła, obywając się bez tego oczekiwania bliskiego Królestwa Bożego.

Z Dziejów Apostolskich wynika, że najwcześniejszy przekaz i wiara apostołów polegała na głoszeniu, że w imieniu Jezusa Chrystusa jest odpuszczenie grzechów wszystkim narodom. No i co z tego wynika dla mnie? Ja się grzechami specjalnie nie zajmuję, bo uważam, że to jest chore, prowadzi tylko do niepokoju umysłu w rodzaju: "czy to aby nie jest grzech?; czy aby nie popełniłem grzechu?" - i ciągłe kręcenie się w kółko wokół kwestii grzechu i swojego 'ja'. Więc dla mnie główna nauka apostołów o odpuszczeniu grzechów nie jest wcale szczególnie atrakcyjna.

A może wyzwalającym przesłaniem Ewangelii jest przekaz, że Bóg jest obecny w świecie i czuwa nad nim swoim okiem Opatrznościowym? A więc każda okoliczność mojego życia jest kielichem, który On daje mi do wypicia. Mogę więc czuć się bezpieczny i ufać życiu, czyli Bogu.

???


Śr sie 05, 2020 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
Trwać w Nauczycielu to trwać w Słowie, nie pozostawił nas samym sobie, mamy Pismo […] Bóg nie stworzył "zaprogramowanego człowieka", każdy powinien o tym pamiętać […]

Pozostawił pismo? Moim zdaniem słowo, które zostało przekazywane z ust do ust, następnie opowieści te zostały spisane, potem wielokrotnie przepisywane i przez wieki poddane różnym interpretacjom przez ludzi. Podobne zdarzenia maja miejsce w innych religiach. Co wydawało się w danym okresie bardziej prawdopodobne pozostawało, co mniej usuwano lub interpretowano zgodnie z duchem czasu. Jedne ewangelie uznano inne odrzucono ponieważ człowiek uznał, że Jezus nigdy by nic takiego nie powiedział. Tak, Bóg nie stworzył „zaprogramowanego człowieka”, człowieka takiego programuje człowiek, będący fanatykiem, bądź obłudnikiem, wykorzystujący swą władzę fizyczna i psychiczną, dysponujący mieczem i koralikami.


Śr sie 05, 2020 13:17
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Przy rozważaniu, czy wybrać chrześcijaństwo czy buddyzm, zastanawia mnie, co takiego do zaoferowania ma chrześcijaństwo.
Chrześcijaństwo ma do zaoferowania żywego Boga, który stał się człowiekiem i z którym można nawiązać jedność.

To właśnie sprawia, że trudno jest mówić o chrześcijaństwie w kategoriach „co jest lepsze”. Jeśli Chrystus rzeczywiście jest Bogiem i zmartwychwstał, to nie ma sensu wybierać „czegoś innego”. Jeśli nie jest, to chrześcijaństwo jest (jak określił Apostoł Paweł) „próżne”.

Cytuj:
Być może Jego zmartwychwstanie ma takie znaczenie, że jest jakby uwiarygodnieniem Jego osoby i treści, jakie głosił.
Nie tylko. Jego Zmartwychwstanie jest przede wszystkim aktem zwycięstwa nad śmiercią, w którym my wszyscy możemy mieć udział. To nie jest tylko cud, żeby zrobić wrażenie, ale realne przeniesienie ludzkiej natury do uwielbionej rzeczywistości.
Cytuj:
Albo Jego wypowiedzi o miłości i przykazanie wzajemnego miłowania się - co to zmienia w moim życiu? Ja bez tego jestem uprzejmy wobec innych ludzi i mam wobec nich współczucie, i staram się dobrze postępować.
No to proponuję poczytać sobie o świętych. O tym, jak oni byli uprzejmi, współczujący i jak u nich przejawiało się pragnienie dobrego postępowania. I zobaczyć, ile Ci jeszcze brakuje do wzorów ludzkich.
Cytuj:
A później ta religia jakoś sobie już dryfowała i okrzepła
Określenie tej burzy, jaka się działa w pierwszych wiekach chrześcijańskich jako „dryfu i krzepnięcia” to zaiste fascynujący dobór słów :)
Cytuj:
Ja się grzechami specjalnie nie zajmuję
Dobrze masz. Ja mam czasem wrażenie, że niczego innego nie robię, prócz „zajmowania się grzechami”.
Cytuj:
bo uważam, że to jest chore, prowadzi tylko do niepokoju umysłu w rodzaju: "czy to aby nie jest grzech?; czy aby nie popełniłem grzechu?" - i ciągłe kręcenie się w kółko wokół kwestii grzechu i swojego 'ja'.
Bo to nie o to chodzi, żeby się kręcić wokół grzechu i swojego „ja”, a o to, żeby uznać swoją grzeszność i pozwolić się napełnić łasce.


Śr sie 05, 2020 13:19

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Być może Jego zmartwychwstanie ma takie znaczenie, że jest jakby uwiarygodnieniem Jego osoby i treści, jakie głosił.
gzaze napisał(a):
Nie tylko. Jego Zmartwychwstanie jest przede wszystkim aktem zwycięstwa nad śmiercią, w którym my wszyscy możemy mieć udział. To nie jest tylko cud, żeby zrobić wrażenie, ale realne przeniesienie ludzkiej natury do uwielbionej rzeczywistości.

Czy przed zmartwychwstaniem Jezusa ludzie nie zaznawali życia pośmiertnego? Nie mieli duszy, która w chwili śmierci opuszczała ciało i udawała się do rzeczywistości niebiańskiej?
Bardzo wiele w sieci można obejrzeć filmików o śmierci klinicznej. Świadomość opuszczająca ciało na sali operacyjnej widzi lekarzy krzątających się wokół ciała, widzi aparaturę i tak dalej. Potem świadomość przenosi się do piękniejszej rzeczywistości.
Czemu o tym piszę? Bo z tych relacji wyłania się obraz, wedle którego to naturą, niejako konstrukcją człowieka jest dalsze trwanie po śmierci - jest to niezależne od tego, czy Jezus kiedyś zmartwychwstał czy nie. Innymi słowy, od początku ludzie mieli w sobie pewien element trwały, nieśmiertelny, którego naturą było oddzielanie się od ciała w chwili śmierci. Ty zaś piszesz, jakby to dopiero zmartwychwstanie jednego Człowieka, Jezusa z Nazaretu, w roku 33 n.e., spowodowało, że nagle ludzie mają dostęp do wieczności.
gzaze napisał(a):
Bo to nie o to chodzi, żeby się kręcić wokół grzechu i swojego „ja”, a o to, żeby uznać swoją grzeszność i pozwolić się napełnić łasce.

Wybacz, ale sformułowanie "pozwolić napełnić się łasce", to dla mnie tylko piękne słowa, jakaś poezja. Co ono dokładnie oznacza? Czy masz na myśli stan duszy po odpuszczeniu grzechów w konfesjonale? Dla mnie to jest tylko taka autosugestia: "oto kapłan w imieniu Chrystusa odpuścił mi grzechy, więc jestem w łasce uświęcającej, jaki to ja jestem teraz czysty i szczęśliwy."


Śr sie 05, 2020 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
gzaze napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Przy rozważaniu, czy wybrać chrześcijaństwo czy buddyzm, zastanawia mnie, co takiego do zaoferowania ma chrześcijaństwo.
Chrześcijaństwo ma do zaoferowania żywego Boga, który stał się człowiekiem i z którym można nawiązać jedność.

To właśnie sprawia, że trudno jest mówić o chrześcijaństwie w kategoriach „co jest lepsze”. Jeśli Chrystus rzeczywiście jest Bogiem i zmartwychwstał, to nie ma sensu wybierać „czegoś innego”. Jeśli nie jest, to chrześcijaństwo jest (jak określił Apostoł Paweł) „próżne”.

Jeśli rzeczywiście jest to jest sens, jeśli nie jest to jest próżne … . Czy Apostoł Paweł miał jakieś wątpliwości?


Cz sie 06, 2020 7:05
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Czy przed zmartwychwstaniem Jezusa ludzie nie zaznawali życia pośmiertnego? Nie mieli duszy, która w chwili śmierci opuszczała ciało i udawała się do rzeczywistości niebiańskiej?
No nie. Zgodnie z tradycją chrześcijańską ludzie zmarli przed zmartwychwstaniem Chrystusa oczekiwali w miejscu określanym jako Szeol/Hades. Chrystus po swojej śmierci zstąpił tam i wyprowadził tych ludzi.

Co do doświadczeń śmierci klinicznej, się nie wypowiadam, bo ciężko orzec, co tam jest naturalnego, a co rzeczywiście nadprzyrodzonego.
gzaze napisał(a):
Wybacz, ale sformułowanie "pozwolić napełnić się łasce", to dla mnie tylko piękne słowa, jakaś poezja. Co ono dokładnie oznacza?
Był jeden taki, co się pytał „jaki jest cel życia chrześcijańskiego”. Ja Ci niestety nie odpowiem tak jak tamtemu odpowiedziano.
Cytuj:
Czy masz na myśli stan duszy po odpuszczeniu grzechów w konfesjonale?
Mam na myśli świętość. Dla osiągnięcia świętości nie wystarczy się wyspowiadać.


Cz sie 06, 2020 7:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
gzaze napisał(a):
Był jeden taki, co się pytał „jaki jest cel życia chrześcijańskiego”. Ja Ci niestety nie odpowiem tak jak tamtemu odpowiedziano.


Chrześcijanin ma obowiązek chcieć trafić do Nieba, jeśli jest temu przeciwny, to za karę wrzucą go do piekła.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 06, 2020 7:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Pozostawił pismo?


Tak, Pismo. Jezus po to przyszedł by wydać świadectwo Prawdzie, a ta już istniała długo. Według tego słowa należy badać resztę(NT) bo to podstawa, baza/korzeń. Bóg jest niezmienny, dlatego to co dał człowiekowi również takim być powinno.

george45 napisał(a):
Tak, Bóg nie stworzył „zaprogramowanego człowieka”, człowieka takiego programuje człowiek, będący fanatykiem, bądź obłudnikiem, wykorzystujący swą władzę fizyczna i psychiczną, dysponujący mieczem i koralikami.


Człowiek otrzymał dar wolnego wyboru, jednak pomimo wszystko mamy zapewnienie że gdziekolwiek znajdzie się jeden ze sprawiedliwych na podobieństwo np. Hioba to Bóg go wyratuje, bo któż prowadzi do Syna jeśli nie On...

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sie 06, 2020 8:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Co takiego jest w Jezusie, że Jego przesłanie zatriumfowało w basenie Morza Śródziemnego?


Wszystko, to dzięki Niemu wiemy że Bóg prawdziwie istnieje a Jego każde słowo jest prawdą, wiemy że na całym świecie nie ma ani jednego który zasłużył na życie dzięki "wytycznym" Słowa Bożego, oraz to, że oprócz sprawiedliwości na równi z nią "mieszka"/współgra w Bogu miłość. To takie jedne z najgłówniejszych przesłań Jezusa :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sie 06, 2020 8:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
Tak, Pismo. Jezus po to przyszedł by wydać świadectwo Prawdzie, a ta już istniała długo. Według tego słowa należy badać resztę(NT) bo to podstawa, baza/korzeń. Bóg jest niezmienny, dlatego to co dał człowiekowi również takim być powinno.

Bóg raz mówił oko za oko, raz nadstaw drugi policzek – gdzie tu Jego niezmienność?
To pismo, o którym mówisz to twórczość człowieka. Nie ma tam ani kropki postawionej ręką Boga.
Badać co, to co zostało spisane dziesiątki jak nie nawet setki lat po śmierci Jezusa w najlepszym przypadku ręką skryby, a nie kopisty który przepisywał niczym kserokopiarka. Różnica polegała jedynie na tym, że kserokopiarka robi 100% odzwierciedlenie, a kopista … .
Jak myślisz, Jezus powiedział, że Królestwo Boże jest w nas, czy pośród nas?
Cytuj:
Człowiek otrzymał dar wolnego wyboru[…]

Skoro ten dar otrzymał, jak mniemam wyboru powinien dokonać sam. By dokonać wyboru powinien poznać to miedzy czym ma wybrać, a nie przyjąć wybór mu narzucony. Czyż nie tak to powinno wyglądać?


Cz sie 06, 2020 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Saqura napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Co takiego jest w Jezusie, że Jego przesłanie zatriumfowało w basenie Morza Śródziemnego?


Wszystko, to dzięki Niemu wiemy że Bóg prawdziwie istnieje a Jego każde słowo jest prawdą, wiemy że na całym świecie nie ma ani jednego który zasłużył na życie dzięki "wytycznym" Słowa Bożego, oraz to, że oprócz sprawiedliwości na równi z nią "mieszka"/współgra w Bogu miłość. To takie jedne z najgłówniejszych przesłań Jezusa :)


Wiecie czy wierzycie? Jak definiujesz wiarę a jak wiedzę? Ja wiem, że pewna grupa ludzi wierzy w przedstawione powyżej koncepty i założenia natomiast nie dostrzegam na tyle mocnych przesłanek aby wierzyć, że są czymś więcej niż konceptami.

Na jakiej podstawie uważasz, że to co zostało przedstawione powyżej to jedno z najgłówniejszych przesłań Jezusa?

Ja nie mam dostępu do niczego co powiedział Jezsus, a jedynie do kopii relacji z którejśtam ręki tak samo z tym co ponoć przekazał Bóg. Jeśli ktoś ma bezpośredni dostęp to gratuluję systemu przenoszenia się w czasie i znajomości języków starożytnych...


Bóg może i jest niezmieny, ale obrazy Boga i przypisywane Bogu cechy jak najbardziej zmieniają się w czasie i przestrzenii. A to czy jest uważany za byt zmienny czy niezmienny jest jedynie jedną z przypisywanych Bogu cech.

Osobiście im bardziej porównuję buddyzm i chrześcijaństwo tym bardziej dociera do mnie, że zwyczajnie bliższy jest mi system oparty na dostępnym doświadczeniu niż na wierze w mnóstwo założeń, których nijak zweryfikować się nie da.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 06, 2020 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Bóg raz mówił oko za oko, raz nadstaw drugi policzek – gdzie tu Jego niezmienność?

Sprawiedliwość Boża nakazuje karać za grzech, Boża miłość uczy wybaczać. W niezmiennym bogu wszystko jest doskonale zrównoważone.
george45 napisał(a):
To pismo, o którym mówisz to twórczość człowieka. Nie ma tam ani kropki postawionej ręką Boga.
Badać co, to co zostało spisane dziesiątki jak nie nawet setki lat po śmierci Jezusa w najlepszym przypadku ręką skryby, a nie kopisty który przepisywał niczym kserokopiarka. Różnica polegała jedynie na tym, że kserokopiarka robi 100% odzwierciedlenie, a kopista … .

Podam jeden przykład (powinien wystarczyć) wart przemyslenia "Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli" 5 Mojżesza.30,18, "Ja urodziłem się i przyszedłem na świat po to, aby dać świadectwo prawdzie" Jan 18, 37, "Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim." Dz.Ap.3, 22
george45 napisał(a):
Jak myślisz, Jezus powiedział, że Królestwo Boże jest w nas, czy pośród nas?

Jak jedno wyrażenie tak i drugie jest prawdą :)
george45 napisał(a):
Skoro ten dar otrzymał, jak mniemam wyboru powinien dokonać sam. By dokonać wyboru powinien poznać to miedzy czym ma wybrać, a nie przyjąć wybór mu narzucony. Czyż nie tak to powinno wyglądać?

Właśnie tak, nie inaczej.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sie 06, 2020 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
IrciaLilith napisał(a):
Na jakiej podstawie uważasz, że to co zostało przedstawione powyżej to jedno z najgłówniejszych przesłań Jezusa?

Na podstawie tego co napisano, na spójności przekazu, na świadectwie wydanym przez naocznych świadków; a wszystko to z pomocą Ducha.
IrciaLilith napisał(a):
Ja nie mam dostępu do niczego co powiedział Jezsus, a jedynie do kopii relacji z którejśtam ręki tak samo z tym co ponoć przekazał Bóg. Jeśli ktoś ma bezpośredni dostęp to gratuluję systemu przenoszenia się w czasie i znajomości języków starożytnych...

Przekaz Ducha jest ten sam, poznanie i wytrwałość w nim przybliża do prawdy.
IrciaLilith napisał(a):
Bóg może i jest niezmieny, ale obrazy Boga i przypisywane Bogu cechy jak najbardziej zmieniają się w czasie i przestrzenii. A to czy jest uważany za byt zmienny czy niezmienny jest jedynie jedną z przypisywanych Bogu cech.

Bóg Biblii jest niezmienny, przez cały czas wciąż ten sam.
IrciaLilith napisał(a):
Osobiście im bardziej porównuję buddyzm i chrześcijaństwo tym bardziej dociera do mnie, że zwyczajnie bliższy jest mi system oparty na dostępnym doświadczeniu niż na wierze w mnóstwo założeń, których nijak zweryfikować się nie da.

Widocznie różnie patrzymy i równie inaczej doświadczamy. Osobiście jestem z zen powiązana(i to od najmłodszych lat), więc rozróżnić co nieco potrafię; myślę, że tak za bardzo"w ślepo w rzeczywistość nie uderzam" ;)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sie 06, 2020 10:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL