Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:57



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Piotr czy Paweł był opoką? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
A Ty, nie kreujesz się na eksperta w interpretacji Pism? Nie tłumaczysz ich po swojemu?

Nie, nie jestem i nie chcę być "Uczonym w Piśmie", bo jak zapewne wiesz, Bóg nie jest w Pismach, tam Go nie znajdziesz.


Wt sie 25, 2020 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
A Ty, nie kreujesz się na eksperta w interpretacji Pism? Nie tłumaczysz ich po swojemu?

To twoja opinia. Nie wypowiadam się ze stopy swojego autorytetu, tylko powołuję się na źródła, głównie Biblię - więc nie wiem dlaczego widzisz inaczej, ale masz prawo do swojej opinii.
Ja uważam siebie za omylnego tak jak jest z każdym człowiekiem i jak każdy popełniam błędy, wystarczy mi je wskazać. Po to między innymi jest dyskusja na forum.

george45 napisał(a):
Nie, nie jestem i nie chcę być "Uczonym w Piśmie", bo jak zapewne wiesz, Bóg nie jest w Pismach, tam Go nie znajdziesz.

Oczywiście zgadzam się, Biblia tylko opsiuje zjawiska nadprzyrodzone i mówi nam o Bogu, pozwala nam Go poznać.
Ale Biblia jest też książką historyczną, a ja pisałem o Piotrze i Pawle, dlaczego ten pierwszy nie jest opoką, korzystając z wiedzy na ten temat dostępnej w Biblii. Dlatego nie rozumiem teraz po co wstawiasz dygresję o Bogu? kiedy mówimy o Piotrze?

Panowie, bez emocji! Proszę wrócić do tematu! bramin


Wt sie 25, 2020 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Chodziło mi bardziej o coś takiego: Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii są nieprawdziwe?


Są prawdą. Piotr to przykład wiary, wiary której żaden "szatan" nie złamie.

george45 napisał(a):
Nie, nie jestem i nie chcę być "Uczonym w Piśmie", bo jak zapewne wiesz, Bóg nie jest w Pismach, tam Go nie znajdziesz.


To wielka strata nie widzieć drogi i bramy do Boga, zwłaszcza że innych brak.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sie 25, 2020 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
Są prawdą. Piotr to przykład wiary, wiary której żaden "szatan" nie złamie.
Jak to? Jego wiara była słaba, skoro wyparł się Jezusa po Jego aresztowaniu.

Poza tym nie chodzi o wiarę Piotra, ale o to, że to na Pawle zostały zbudowane Kościoły, a nie na Piotrze.


Wt sie 25, 2020 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Jak to? Jego wiara była słaba, skoro wyparł się Jezusa po Jego aresztowaniu.


Wyparł nie znaczy że całkowicie upadł/stracił wiarę (zapłakał nad sobą)
"Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; 32 ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci" Łuk.22

Swołocz napisał(a):
Poza tym nie chodzi o wiarę Piotra, ale o to, że to na Pawle zostały zbudowane Kościoły, a nie na Piotrze.


Głową Kościoła jest Chrystus, a podstawą wiara że Jezus to Mesjasz, Syn Boga Żywego. Paweł nie był pierwszym, który te słowa wypowiedział.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sie 25, 2020 12:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Nie, nie jestem i nie chcę być "Uczonym w Piśmie", bo jak zapewne wiesz, Bóg nie jest w Pismach, tam Go nie znajdziesz.

To wielka strata nie widzieć drogi i bramy do Boga, zwłaszcza że innych brak.

Każda droga prowadzi do Rzymu, myślisz że do Boga prowadzi tylko jedna, napisana i interpretowana przez ludzi? Może potrafisz powiedzieć czyja interpretacja jest prawidłowa i jedynie słuszna?


Wt sie 25, 2020 13:33
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Tego tysiąca interpretacji chciał Bóg? Przewidział to, czy może nie zwrócił uwagi na ten drobiazg? Znasz jakiś "zgodny" sposób na interpretację?

Jezus modlił sie o jedność, ale równolegle 12 apostołów stale Mu towarzyszący nie stanowili idealnej jedności.
Jezus musiał zaryzykować, bo nie tworzył Kościoła aniołów i świętych, ale dla grzesznych ludzi.
Różnych interpretacji raczej nikt nie zniweluje, najważniejsze aby pomiędzy interpretatorami panował pokój i wzajemny szacunek, i centrum znajdował się Bóg.


Wt sie 25, 2020 15:27
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma

Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak Kościół Chrześcijański
Po drugie, niby skąd wiecie? Jakieś argumenty?


Wt sie 25, 2020 21:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Każda droga prowadzi do Rzymu, myślisz że do Boga prowadzi tylko jedna, napisana i interpretowana przez ludzi?

Tak, tylko jedna, to właśnie tej drodze Jezus wydał świadectwo.
george45 napisał(a):
Może potrafisz powiedzieć czyja interpretacja jest prawidłowa i jedynie słuszna?

Bóg dał swoje Słowo wszystkim ludziom, jest skierowane do każdego i to On "pociąga"do niego człowieka.
Interpretacja to wiedza, a prawidłowa wiedza nie powinna "wbijać w pychę" lecz budować i wzrastać w prawdziwej miłości. Słuszna interpretacja czyni z człowieka sługę innych.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 26, 2020 7:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma
Quinque napisał(a):
Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak Kościół Chrześcijański
Nie chciałem nazywać pierwotnego Kościoła "katolickim", bo wówczas ten pierwotny Kościół nie przybrał jeszcze formy i zwyczajów współczesnego Kościoła.
Cytuj:
Po drugie, niby skąd wiecie? Jakieś argumenty?
Z Dziejów Apostolskich przecież wynika, że Piotr nauczał na terenie Jerozolimy, był tam więziony i tak dalej, ochrzcił też niejakiego Korneliusza, ale wszystko to było na terenie Palestyny. Tak samo z Dziejów wiemy, że to Paweł trudził się nad nawróceniem pogan, z których ostatecznie powstał Kościół.


Śr sie 26, 2020 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Izrael był w posiadaniu i tego dowodu nie uznał. Czeka nadal na prawdziwego Mesjasza.

Niewielka część uznała. Izrael popełnił błąd, zresztą tak typowo ludzki, istniejący od pojawienia się Adama.
george45 napisał(a):
Wiesz jak być powinno, czyli stajesz się Bogiem, bo tylko On to wie. I tu Twa koncepcja przemawia do mnie.

:) A jednak nie tak zupełnie do końca, jeśli wiem to posiadam wiedzę że wciąż wiem ale jeszcze nie tak jak wiedzieć się powinno. Życie wieczne polega na poznawaniu, zresztą każdy zdaje sobie sprawę że czytając lub mówiąc autor lub mówca przekazuje jedynie to co sam chce przekazać, cała reszta wciąż pozostaje dla odbiorcy zakryta. Słowo Boże to jednak wspaniały dar, potrafi dać bardzo dużo, jednak istnieje mały haczyk :) mianowicie wiele zależy od biorcy.
george45 napisał(a):
Dzielisz Prawdę, na Prawdę świata widzialnego i Prawdę świata niewidzialnego. Nie uważasz że Prawda jest tylko jedna? .

Jest jedna, lecz nie każdy jest w stanie ją przyjąć.
george45 napisał(a):
Stosujesz podział miłości na prawdziwą i jaką jeszcze? Może w takim razie powiesz czym jest miłość?

Miłość krzyżuje odwieczną miłość przez miłość(to jest prawdziwa miłość), rozumiem że dziwnie to brzmi, jednak nie potrafię tego oddać inaczej. Pisał o niej ap.Paweł, chociaż moim skromnym zdaniem jego opis to również zaledwie muśnięcie pojęcia czym ona jest.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 26, 2020 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Nie chciałem nazywać pierwotnego Kościoła "katolickim", bo wówczas ten pierwotny Kościół nie przybrał jeszcze formy i zwyczajów współczesnego Kościoła.

To nic, Kościół jest już katolicki od Zesłania Ducha Świętego.


Śr sie 26, 2020 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Saqura napisał(a):
Niewielka część uznała. Izrael popełnił błąd, zresztą tak typowo ludzki, istniejący od pojawienia się Adama.
No proszę, oceniamy, wydajemy wyroki jako kto?
Jaki wyrok może wydać wół co ukochał swe jarzmo i chce osądzać leniwe i płoche jelenie oraz bawoła dzikiego, jak również jaki wyrok wyda płochy leniwy jeleń oraz bawół dziki widząc woła kochającego swe jarzmo?
Saqura napisał(a):
Życie wieczne polega na poznawaniu [..]
Bardziej skłonny jestem uznać, że życiem wiecznym jestem, natomiast życie doczesne, polega na poznawaniu/ odkrywaniu życia wiecznego.
Saqura napisał(a):
Jest jedna, lecz nie każdy jest w stanie ją przyjąć.
Jest jedna, a Ty dzielisz bo myślisz że przekażesz? Prawda jest doświadczeniem, jej nie jesteś w stanie przekazać, Prawdę się doświadcza, tak jak miłość.
Saqura napisał(a):
Miłość krzyżuje odwieczną miłość przez miłość(to jest prawdziwa miłość), rozumiem że dziwnie to brzmi, jednak nie potrafię tego oddać inaczej. Pisał o niej ap.Paweł, chociaż moim skromnym zdaniem jego opis to również zaledwie muśnięcie pojęcia czym ona jest.

Prawda, Miłość to Bóg. Możesz opisywać, malować śpiewać pieśni, ale to zawsze będzie pisanie o czymś, a nie pisanie czym to jest. To nie dziadek z brodą, nie dziecko w żłobie, nie gołąbek.


Śr sie 26, 2020 13:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Wskaż nam drogę do Boga, pomóż znaleźć Boga, powiedz czy taka albo taka interpretacja jest słuszna... .
Nikt nie jest w stanie pomóc.
-Dlaczego?
-Dlatego, że nikt nie pomoże rybie w odnalezieniu oceanu.

Nie wiem jak to rozumieć... i jaka to miałaby być rada, gdyby ktoś Ciebie zapytał wskaż mi drogę do Boga? jak Go znaleźć, jak poznać?

Wygląda na to, że według Ciebie Bóg zostawił poznanie Go jakiemuś przypadkowi, albo dane jest rybie nigdy nie rozpoznać Boga....... bo gdyby powiedzieć/uświadomić rybie, że ocean jest Bogiem, to od razu by Go odnalazła i próbowała nawiązać kontakt, czy nie?
Jeszcze musi być czynnik uświadamiający, wskazujący na to - tylko kto ma to zrobić i jak to rozpoznać w analogii do ludzi?

Według wiedzy chrześcijańskiej Bóg użył i używa takich metod by ludzie mogli Go rozpoznać i rozpoznać prawdę. Po to przyszedł Jezus by dać temu świadectwo, by dać świadectwo prawdzie, co jest w dużej mierze weryfikowalne, bo opiera się na świadectwach ludzi, czyli naocznych świadkach życia i prawdy głoszonej przez Jezusa - więc już masz podstawy do wiary. W przeciwieństwie do ryby, która tych podstaw nie ma i nigdy mieć nie będzie.


Śr sie 26, 2020 13:16
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Cytuj:
Z Dziejów Apostolskich przecież wynika, że Piotr nauczał na terenie Jerozolimy, był tam więziony i tak dalej, ochrzcił też niejakiego Korneliusza, ale wszystko to było na terenie Palestyny. Tak samo z Dziejów wiemy, że to Paweł trudził się nad nawróceniem pogan, z których ostatecznie powstał Kościół.

Pozdrawia was ta (ekklesia czyli Kościół), która jest w Babilonie (symboliczna nazwa Rzymu) (1 P 5,13) - z tego listu wywodzona jet informacja o pobycie Piotra w Rzymie.
Nadto o pobycie św Piotra w Rzymie pisali Tertulian, Euzebiusz, Orygenes.


Śr sie 26, 2020 14:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL