Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nowe Przymierze Boga z ludźmi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ja mam ta ten temat zgoła odmienne zdanie. Nie ma Starego Testamentu ani Nowego Testamentu. Jest tylko Stare Przymierze i Nowe Przymierze. I jak najbardziej Stare Przymierze jest całkowicie niezależne od Nowego Przymierza i cały czas obowiązuje tych, którzy chcą przy nim trwać i nie chcą przystąpić do Nowego Przymierza. A stare proroctwa mogą dotyczyć tego, co już było ale i tego, co dopiero będzie.

Teoretycznie można by zastosować podział Stare i Nowe Przymierze. Ale w ST było więcej Przymierzy, a nie tylko jedno Stare? Co z tym zrobić?
Jest nawet jedno zawarte ze wszystkimi ludźmi po wieczność za czasów Noego w (Rdz6), jak teraz podzielić ST? Na Stare, Pośrednie, Poźniejsze Przymierza.... albo je ponumerować?


Pt sie 28, 2020 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przemek ja czepiam się nazwy" Stary Testament." Gdyby nie ukazał się "Nowy ..." To ten Stary... ciągle byłby nowy i wciąż obowiązujący. Muszę użyć przykładu analogicznego: Dopóki nie ukarze się nowa marka samochodu to wcześniejsza marka nie będzie starą. I druga sprawa to Septuaginta, przecież pisałeś wcześniej że to święte księgi pisane w oryginale Greką. I te właśie księgi , sztuk 7, odrzucają z Biblii protestanci , sugerując że Jezus posługiwał się Biblią .


Pt sie 28, 2020 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek ja czepiam się nazwy" Stary Testament." Gdyby nie ukazał się "Nowy ..." To ten Stary... ciągle byłby nowy i wciąż obowiązujący. Muszę użyć przykładu analogicznego: Dopóki nie ukarze się nowa marka samochodu to wcześniejsza marka nie będzie starą. I druga sprawa to Septuaginta, przecież pisałeś wcześniej że to święte księgi pisane w oryginale Greką. I te właśie księgi , sztuk 7, odrzucają z Biblii protestanci , sugerując że Jezus posługiwał się Biblią .

Nie widzę w Twoich wypowiedziach "tylko czepiania się nazwy". Twoje wypowiedzi są jednoznaczne, jak np.:
"......za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy. ...."

To jak ja miałem to zrozumieć? Że czepiasz się tylko nazwy? A to powyższe zdanie jest kompletnie nieprawdziwe, niezgodne z faktami historycznymi. Kościół jak powstawał miał Biblię, ale Tylko część którą dzisiaj nazywamy Starym Testamentem - czepianie się nie zmieni faktu, że chrześcijaństwo tak go nazywa, a NT był w trakcie pisania.....

A druga sprawa, pisałem, że Septuaginta to przekład grecki, czyli przetłumaczono z oryginalnego hebrajskiego, a w tym przekładzie 7(prawosławni więcej) ksiąg stopniowo dodawano do oryginału hebrajskiego.
Jezus posługiwał się Biblią, czyli Starym Testamentem przekładem oryginalnym hebrajskim, protestanci wnioskują to chociażby na podstawie o której pisałem tutaj: viewtopic.php?p=1064659#p1064659 Co Ty na to? i na pytania które zadałem?
A inne argumenty o których pisałem? masz jakieś zdanie na ich temat?

Również pisałem, że jest wiele wskazówek i przesłanek, aby tych 7 ksiąg nie uznawać za pisma natchnione przez Boga, podałem zaledwie parę przykładów, na to też nie odpowiadasz..... nie wiem czy się z tym zgadzasz i przyjąłeś wyjaśnienie, czy nie zgadzasz się, albo masz inną wiedzę na ten temat? I pytasz ponownie o to samo........ tak będziemy się w kółko kręcić.

Jest wiele przesłanek, kolejną z nich to wymieniane listy konkretnych ksiąg Starego Testamentu spisanych przez Ojców, czasami różniły się niewiele, ale nie zawierały tych 7 ksiąg apokryfów -Deuterokanonicznych.
Przykład - przeczytaj co o nich pisał Hieronim w "PROLOGUS GALEATUS (WSTĘP DO KOMENTARZA DO KSIĘGI SAMUELA I KSIĄG KRÓLEWSKICH)" z 391r. [ http://literatura.hg.pl/progalea.pdf ], między innymi:
"Dlatego też Księga Mądrości, która powszechnie nazwana jest imieniem Salomona, księga Jezusa syna Syracha, także [księga] Judyty i Tobiasza oraz Pasterz [Hermasa] nie są ujęte w kanonie."

Już Hieronim wiedział, ile ksiąg należy do kanonu Bibli hebrajskiej w tradycji Żydów, co wyraźnie pisze i nie zawierały tych 7 dodatkowych ksiąg, o czym również wyraźnie napisał. A więc nie tylko protestanci tak uważają, ale wielu Ojców Kościoła również.


So sie 29, 2020 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
No właśnie , wtedy nie nazywano tego Starym Testamentem, dzisiaj to się nazywa Starym Testamentem. No widzisz już pomału się poprawiasz. Nie wklejaj mi linków, bo ich nie czytam. Jak chcesz ze mną porozmawiać to pisz krótko i na temat.


So sie 29, 2020 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
No właśnie , wtedy nie nazywano tego Starym Testamentem, dzisiaj to się nazywa Starym Testamentem. No widzisz już pomału się poprawiasz. Nie wklejaj mi linków, bo ich nie czytam. Jak chcesz ze mną porozmawiać to pisz krótko i na temat.

A Ty mógłbyś zacząć odpowiadać na konkretne argumenty i postawione pytania, a nie tylko niemerytorycznie stwierdzać i wprost zaprzeczać faktom historycznym, to może szybciej doszlibyśmy do jakiegoś konsensusu.

Napisałem "....dzisiaj nazywamy Starym Testamentem" dla przejrzystości rozmowy, co wcale nie znaczy to samo co "dzisiaj" tę nazwę wymyślono. Czytaj co napisałem, a nie szukasz w moim tekście tego co chcesz w nim zobaczyć.

Stary Testament zarówno podział jak i nazwę wprowadzili już pierwsi chrześcijanie, tzw. Ojcowie Kościoła (przykład już masz w tekście Hieronima zalinkowany powyżej), to z ich dorobku i nazewnictwa korzystamy do dzisiaj.
Więc stosowanie pojęć Stary i Nowy Testament jest głęboko zakorzenione w tradycji i mentalności wierzących. Z danych historycznych wiemy, iż Ireneusz jako pierwszy zastosował termin Nowy Testament w odniesieniu do świętych pism i od tej pory nazwa ta została przyjęta.

Natomiast wcześniejsza sugestia użytkownika krzysiekniepiekło w nazewnictwie Stare Przymierze i Nowe Przymierze ma podstawy, ponieważ pierwsze użycie określeń Stare Przymierze lub Stary Testament w odniesieniu do Biblii zastosował na przykład Meliton z Sardes. Ireneusz i Meliton pisali o tym w latach 160-190, ponad tysiąc osiemset lat temu i ponad sto lat po wydarzeniach opisanych w ewangeliach.
Przyjęcie takiego nazewnictwa przez Ojców może wynikać z wypowiedzi apostołów, konkretnie Pawła kiedy sam określił i zastosował podział Stare i Nowe Przymierze nawiązując do "Testamentu" w (Hbr9: 16 - 18) czy w Liście Do Koryntian do Przymierza: "(6) On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza przymierza nie litery,......"(2Kor3) i "(24) I do pośrednika nowego przymierza[Tysiąclecia tłumaczy: Nowego Testamentu], Jezusa, do krwi, którą się kropi, ............."(Hbr12).

Więc wcale nie jest to jakimś błędem w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego nie rozumiem dlaczego się tego czepiasz? Używanie tych terminów w odniesieniu do Biblii to tradycja od początków powstania chrześcijaństwa.

Stary Testament wyraźnie dzieli się od Nowego przedziałem czasowym powstania, ponieważ ostatnia księga Starego Testamentu została spisana ok 400 lat przed nadejściem Chrystusa. A zanim uformował się pełny Nowy Testament minęło kolejne 100 - 200 lat plus bodajże 6 listów czekających trochę dłużej na uwiarygodnienie, daje to w sumie ok. 600 lat różnicy. Jezus nie znał w ogóle Nowego Testamentu jako Biblii, bo dopiero powstawał.
A z punktu widzenia doktryny, to Stary Testament jest depozytem wiary Żydów włączonym do wiary Kościoła, ale nie był dorobkiem stricte samego Kościoła, tylko przejęty został od Żydów.

Twoje twierdzenia o czasie powstania co jest nazywane Starym Testamentem są fałszywe. Dla ułatwienia rozmowy mogę określić Stary Testament "starsza i większa części Biblii" jeśli bardziej Ci to przypasuje, ale nadal zafałszowujesz historię, twierdząć że powstawało to wtedy jak powstawał Nowy Testament.


N sie 30, 2020 12:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przemek , ja też nie twierdzę , że dzisiaj powstała nazwa ST. Na początku swojego ostatniego postu mówisz, że nazwa " Stary Testament " wymyślają pierwsi doktorowie Kościoła i ja się z tym zgadzam, a więc nazwę tą wymyślają chrześcijanie, a więc jak mówiłem wcześniej nazwa ta
rodzi się i zaczyna funkcjonować kiedy powstaje Nowy Testament, a więc już dawno po działalności Jezusa na ziemi. A więc mam prawo powiedzieć, że Jezus nie posługiwał się jeszcze Starym Testamentem , bo po prostu czegoś takiego w tamtych czasach jeszcze nie było. I dopiero kilka set lat później chrześcijanie tworząc Nowy Testament dochodzą do wniosku , że te Stare Księgi należy zebrać , spisać , uszeregować , uwierzytelnić , przetłumaczyć i nadać im inny charakter niż miały do tej pory, gdyż ukazał się już Nowy Testament . Aby odróżnić stare od nowego tym Starym Księgom nadano nazwę Stary Testament i dopiero od tej pory mamy doczynienia ze Starym Testamentem. Chociaż na początku twojego postu zgadzasz się z tym to jednak kończysz zupełnym zaprzeczeniem tego co pisałeś na początku, pytam, dlaczego?


N sie 30, 2020 19:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek , ja też nie twierdzę , że dzisiaj powstała nazwa ST. Na początku swojego ostatniego postu mówisz, że nazwa " Stary Testament " wymyślają pierwsi doktorowie Kościoła i ja się z tym zgadzam, a więc nazwę tą wymyślają chrześcijanie, a więc jak mówiłem wcześniej nazwa ta
rodzi się i zaczyna funkcjonować kiedy powstaje Nowy Testament, a więc już dawno po działalności Jezusa na ziemi. A więc mam prawo powiedzieć, że Jezus nie posługiwał się jeszcze Starym Testamentem , bo po prostu czegoś takiego w tamtych czasach jeszcze nie było. I dopiero kilka set lat później chrześcijanie tworząc Nowy Testament dochodzą do wniosku , że te Stare Księgi należy zebrać , spisać , uszeregować , uwierzytelnić , przetłumaczyć i nadać im inny charakter niż miały do tej pory, gdyż ukazał się już Nowy Testament . Aby odróżnić stare od nowego tym Starym Księgom nadano nazwę Stary Testament i dopiero od tej pory mamy doczynienia ze Starym Testamentem. Chociaż na początku twojego postu zgadzasz się z tym to jednak kończysz zupełnym zaprzeczeniem tego co pisałeś na początku, pytam, dlaczego?


Żydzi tych swoich ksiąg nigdy testamentem nie nazywali. Kto i dlaczego te księgi tak nazwał, to warto by się nad tym zastanowić.


N sie 30, 2020 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek , ja też nie twierdzę , że dzisiaj powstała nazwa ST. Na początku swojego ostatniego postu mówisz, że nazwa " Stary Testament " wymyślają pierwsi doktorowie Kościoła i ja się z tym zgadzam, a więc nazwę tą wymyślają chrześcijanie, a więc jak mówiłem wcześniej nazwa ta
rodzi się i zaczyna funkcjonować kiedy powstaje Nowy Testament, a więc już dawno po działalności Jezusa na ziemi. A więc mam prawo powiedzieć, że Jezus nie posługiwał się jeszcze Starym Testamentem , bo po prostu czegoś takiego w tamtych czasach jeszcze nie było. I dopiero kilka set lat później chrześcijanie tworząc Nowy Testament dochodzą do wniosku , że te Stare Księgi należy zebrać , spisać , uszeregować , uwierzytelnić , przetłumaczyć i nadać im inny charakter niż miały do tej pory, gdyż ukazał się już Nowy Testament . Aby odróżnić stare od nowego tym Starym Księgom nadano nazwę Stary Testament i dopiero od tej pory mamy doczynienia ze Starym Testamentem. Chociaż na początku twojego postu zgadzasz się z tym to jednak kończysz zupełnym zaprzeczeniem tego co pisałeś na początku, pytam, dlaczego?

Cytowałem dlaczego, chociażby z wypowiedzi takich jak:
"......za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy. ...."

A szczególnie kiedy piszesz:
"A to ja właśnie staram się wytłumaczyć że bez Nowego Testamentu Stary Testament nie istnieje "

Wyraźnie używasz wspólnie dla nas zrozumiałych terminów: Stary i Nowy Testament, a potem twierdzisz, że ten pierwszy nie istniał w czasach Jazusa. Nie prostowałeś nazewnictwa w rodzaju "Stare Księgi". Więc nie dało się innego kontekstu z twojej wypowiedzi wyciągnąć.

Nie wiem czy to tylko ja tak zrozumiałem, ale wynika z tego, że za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu. Każdy chrześcijanin od razu widzi, że nawiązujesz do Starych Ksiąg i teraz twierdzisz, że za czasów Jezusa jeszcze ich nie było - to by było fałszywe stwierdzenie. Od samego początku Twoich wypowiedzi, nie było u ciebie twierdzenia, że nie pasuje ci tylko terminologia, nazewnictwo, aleo konkretny zbiór ksiąg Biblii.
No, ale już jest to wyjaśnione.


Pn sie 31, 2020 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Żydzi tych swoich ksiąg nigdy testamentem nie nazywali. Kto i dlaczego te księgi tak nazwał, to warto by się nad tym zastanowić.

Już się na tym zastanowiono, krótko po śmierci ostatniego Apostoła w IIw. i Justyn zaczął wprowadzać takie nazewnictwo, a potem przejęło całe chrześcijaństwo i nie jest to żadnym błędem, bo doktrynalnie niczego nie zmienia.


Pn sie 31, 2020 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Żydzi tych swoich ksiąg nigdy testamentem nie nazywali. Kto i dlaczego te księgi tak nazwał, to warto by się nad tym zastanowić.

Już się na tym zastanowiono, krótko po śmierci ostatniego Apostoła w IIw. i Justyn zaczął wprowadzać takie nazewnictwo, a potem przejęło całe chrześcijaństwo i nie jest to żadnym błędem, bo doktrynalnie niczego nie zmienia.


Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?


Pn sie 31, 2020 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przemek pisałem, że nie było Starego Testamentu, lecz Święte Księgi.


Pn sie 31, 2020 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?

Ponadto, jeśli spadkodawca żyje, to zawsze może zmienić testament.
Zależeć może tylko spadkobiercy, tym samym nie jest zainteresowany zmianami, bądź nowymi odnalezionymi testamentami. W przypadku gdy odnajdziemy nowy testament sporządzony przez spadkodawcę, w którym spadkodawca nie zaznaczył, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.
Prawo znacznie prędzej można by zmienić, tym samym lepiej podpiąć się pod testament.


Wt wrz 01, 2020 8:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
george45 napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?

Ponadto, jeśli spadkodawca żyje, to zawsze może zmienić testament.
Zależeć może tylko spadkobiercy, tym samym nie jest zainteresowany zmianami, bądź nowymi odnalezionymi testamentami. W przypadku gdy odnajdziemy nowy testament sporządzony przez spadkodawcę, w którym spadkodawca nie zaznaczył, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.
Prawo znacznie prędzej można by zmienić, tym samym lepiej podpiąć się pod testament.


Chyba rozumiesz, że testament jest obowiązujący dopiero po śmierci tego, który go sporządził?
Skoro Bóg nie umrze, to jego testament nigdy nie będzie obowiązywał. Jeśli to, co Bóg nam dał, ktoś nazwał testamentem, to tym samym sugeruje, że to prawo nie ma mocy prawnej, albo sugeruje, że Bóg umarł. No i to nie jest przypadek, że te pisma tak nazwano. To jest robota tego łysego jadowitego gada.


Wt wrz 01, 2020 8:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Nie wiem o jakim jadowitym łysym mówisz.


Wt wrz 01, 2020 9:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
george45 napisał(a):
Nie wiem o jakim jadowitym łysym mówisz.


O tym z Księgi Rodzaju.


Wt wrz 01, 2020 9:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL