Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nowe Przymierze Boga z ludźmi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Ta Księga Rodzaju wchodzi w skład "testamentu"? Możesz przytoczyć coś o tym "łysym jadowitym gadzie"?


Wt wrz 01, 2020 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Chyba rozumiesz, że testament jest obowiązujący dopiero po śmierci tego, który go sporządził?
Skoro Bóg nie umrze, to jego testament nigdy nie będzie obowiązywał. Jeśli to, co Bóg nam dał, ktoś nazwał testamentem, to tym samym sugeruje, że to prawo nie ma mocy prawnej, albo sugeruje, że Bóg umarł. No i to nie jest przypadek, że te pisma tak nazwano. To jest robota tego łysego jadowitego gada.


krzysiekniepieklo napisał(a):
Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?

A Przyjrzałeś się jak sporządzono Stary Testament? nie było tam ofiary/śmierci?

"(16) Gdzie bowiem jest testament, tam musi nastąpić śmierć tego, który go sporządził. (17) Testament przecież nabiera mocy po śmierci, gdyż nie jest ważny, dopóki żyje ten, kto sporządził testament. (18) Dlatego i pierwszy testament nie był zapoczątkowany bez krwi. (19) Gdy bowiem Mojżesz ogłosił całemu ludowi każde przykazanie zgodnie z prawem, wziął krew cieląt i kozłów z wodą, wełną szkarłatną i hizopem i pokropił zarówno samą księgę, jak i cały lud; (20) Mówiąc: To jest krew przymierza, które Bóg dla was ustanowił. (21) Podobnie też pokropił krwią przybytek i wszystkie naczynia przeznaczone do służby Bożej. (22) I prawie wszystko jest oczyszczane krwią zgodnie z prawem, a bez przelania krwi nie ma przebaczenia grzechów. (23) Było więc konieczne, aby obrazy rzeczy, które są w niebie, były oczyszczone w ten sposób, same zaś rzeczy niebiańskie - lepszymi ofiarami od tamtych."(Hbr9)

Ofiara była podczas podpisywania Starego Testamentu i to zgodnie z prawem - prawem ustanowionym przez Boga, więc o czym Ty piszesz?
Na jakiej podstawie wymyśliłeś sobie, że to tylko Bóg musi ginąć podczas sporządzania testamentu podpisywanego z Bogiem?

Jak chcesz możemy posługiwać się:
Zamiast Stary Testament - Pierwszy Testament
Zamiast Nowy Testament - Drugi Testament

Czy to nadal coś zmienia z punktu widzenia doktryny Kościoła?


Wt wrz 01, 2020 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Chyba rozumiesz, że testament jest obowiązujący dopiero po śmierci tego, który go sporządził?
Skoro Bóg nie umrze, to jego testament nigdy nie będzie obowiązywał. Jeśli to, co Bóg nam dał, ktoś nazwał testamentem, to tym samym sugeruje, że to prawo nie ma mocy prawnej, albo sugeruje, że Bóg umarł. No i to nie jest przypadek, że te pisma tak nazwano. To jest robota tego łysego jadowitego gada.


krzysiekniepieklo napisał(a):
Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?

A Przyjrzałeś się jak sporządzono Stary Testament? nie było tam ofiary/śmierci? [/quote

No, jeśli śmierć kozła skutkuje testamentem, to by znaczyło, że to jest testament kozła.
No bo przecież ten, który sporządził ten "testament", nie umarł. Więc jeśli dalej żyje, to ten "testament" nie ma mocy prawnej.



Przeemek napisał(a):
[b]"(16) Gdzie bowiem jest testament, tam musi nastąpić śmierć tego, który go sporządził. (17) Testament przecież nabiera mocy po śmierci, gdyż nie jest ważny, dopóki żyje ten, kto sporządził testament.

Jezus zmartwychwstał i żyje, więc Jego "testament" nie ma mocy prawnej.
No, formalnie mógłby obowiązywać w czasie, kiedy był w grobie.


Wt wrz 01, 2020 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
No, jeśli śmierć kozła skutkuje testamentem, to by znaczyło, że to jest testament kozła.
No bo przecież ten, który sporządził ten "testament", nie umarł. Więc jeśli dalej żyje, to ten "testament" nie ma mocy prawnej.

Ja prawa nie ustalałem, tylko Bóg. I to sam Bóg zaakceptował tego kozła/cielca podczas sporządzania testamentu:
"........ i złożyli PANU cielce jako ofiary pojednawcze. (6) Potem Mojżesz wziął połowę krwi i wlał do czaszy, a drugą połową pokropił ołtarz. (7) Następnie wziął księgę przymierza i czytał ludowi, a oni powiedzieli: Wypełnimy wszystko, co PAN mówił, i będziemy posłuszni. (8) Mojżesz wziął też krew i pokropił lud, mówiąc: Oto krew przymierza, które PAN zawarł z wami, według wszystkich tych słów."(Wj24)

Użyto cielca, a jego krew nazwana została: "Oto krew przymierza".

Analogicznie Jezus powiedział:
"20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana." (Łk22)

Więc z czym polemizujesz? Biblia mówi jedno, a Ty na czym opierasz swoje wnioski?



Chyba, że Ksiąg Mojżesza też nie uznajesz za Biblię? To bym jeszcze zrozumiał.


krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus zmartwychwstał i żyje, więc Jego "testament" nie ma mocy prawnej.
No, formalnie mógłby obowiązywać w czasie, kiedy był w grobie.

Jezus jako czlowiek umarł, tak jak umarły cielce i kozły - prawdziwą śmiercią doczesną, tak jak kazda żywa istota. Wylał krew za Nowy Testament i tym samym go przypieczętował.

A kto ci powiedział, że ofiara przymierza musi pozostać martwa, aby testament był ważny? Przypieczętowanie nastąpiło, czy nie?

Na czym opierasz swoje teorie? możesz podać źródło?


Wt wrz 01, 2020 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No, jeśli śmierć kozła skutkuje testamentem, to by znaczyło, że to jest testament kozła.
No bo przecież ten, który sporządził ten "testament", nie umarł. Więc jeśli dalej żyje, to ten "testament" nie ma mocy prawnej.

Ja prawa nie ustalałem, tylko Bóg. I to sam Bóg zaakceptował tego kozła/cielca podczas sporządzania testamentu:
"........ i złożyli PANU cielce jako ofiary pojednawcze. (6) Potem Mojżesz wziął połowę krwi i wlał do czaszy, a drugą połową pokropił ołtarz. (7) Następnie wziął księgę przymierza i czytał ludowi, a oni powiedzieli: Wypełnimy wszystko, co PAN mówił, i będziemy posłuszni. (8) Mojżesz wziął też krew i pokropił lud, mówiąc: Oto krew przymierza, które PAN zawarł z wami, według wszystkich tych słów."(Wj24)

Użyto cielca, a jego krew nazwana została: "Oto krew przymierza".

Analogicznie Jezus powiedział:
"20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana." (Łk22)

Więc z czym polemizujesz? Biblia mówi jedno, a Ty na czym opierasz swoje wnioski?



Chyba, że Ksiąg Mojżesza też nie uznajesz za Biblię? To bym jeszcze zrozumiał.


krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus zmartwychwstał i żyje, więc Jego "testament" nie ma mocy prawnej.
No, formalnie mógłby obowiązywać w czasie, kiedy był w grobie.

Jezus jako czlowiek umarł, tak jak umarły cielce i kozły - prawdziwą śmiercią doczesną, tak jak kazda żywa istota. Wylał krew za Nowy Testament i tym samym go przypieczętował.

A kto ci powiedział, że ofiara przymierza musi pozostać martwa, aby testament był ważny? Przypieczętowanie nastąpiło, czy nie?

Na czym opierasz swoje teorie? możesz podać źródło?


No, nie wiem, czy rozumiesz, jaka jest różnica pomiędzy przymierzem, a testamentem.
Może znajdź, gdzie Jezus nazywa testamentem swoją naukę? no bo to, co Paweł pisze, to nie jest jeszcze wolą Jezusa. Ja rozumiem, dlaczego ktoś tak bardzo chce nazwać Nowe Przymierze we Krwi Jezusa "testamentem". Wykonawcą testamentu jest ten, kogo piszący testament wyznaczył do wykonania swojej woli. No a testamentodawca nie ma później żadnej możliwości zakwestionować tego, co wykonawca testamentu zarządzi. No i tak się dzisiaj dzieje w Kościele, że to, co jest w nauce Jezusa jest kwestionowane i zastępowane innymi naukami, na zasadzie wykonawcy testamentu. No a przymierze jest zawierane z tymi, którzy to przymierze parafują.
Żadna ze stron nie może tutaj nic zmienić bez zgody drugiej strony. Skoro chcemy się powoływać na to Nowe Przymierze, to nic w tym przymierzu nie możemy zmieniać.
No i Piotr głosił naukę Jezusa i nic od siebie nie dodawał, bo wiedział, że to Nowe Przymierze jest oparte na nauce Jezusa. A zrozumieją te nauki ci, którzy mają udział w tym Nowym Przymierzu.
Ci zaś, którzy w tym Przymierzu udziału nie mają, nie rozumieją tych nauk i głoszą przewrotne nauki idąc za pożądliwością swojego serca.


Wt wrz 01, 2020 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
No, nie wiem, czy rozumiesz, jaka jest różnica pomiędzy przymierzem, a testamentem.

Ja rozumiem, bibliści tłumaczący przekłady Biblii rozumieją, apostoł Paweł rozumiał, Jan w swojej Apokalipsie rozumiał, Marek i Mateusz też, bo wszyscy posłużyli się tym samym słowem co Jezus.

krzysiekniepieklo napisał(a):

Może znajdź, gdzie Jezus nazywa testamentem swoją naukę? no bo to, co Paweł pisze, to nie jest jeszcze wolą Jezusa.

Paweł nie mówi o niczym innym, o czym by Jezus nie powiedział w tej kwestii, a nawet odwołał się do tego samo słowa - aż tak precyzyjny był Paweł:

"(28)bo to jest moja Krew Przymierza [Strong 1242 διαθηκης diathēkēs], która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów."(Mt26)
UBG " To bowiem jest moja krew nowego testamentu, która wylewa się za wielu na przebaczenie grzechów."

"(24)I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza [Strong 1242 διαθηκης diathēkēs], która za wielu będzie wylana."(Mk14)
UBG: I powiedział im: To jest moja krew nowego testamentu, która się za wielu wylewa.

"(20)Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze [Strong 1242 διαθηκης diathēkēs] we Krwi mojej, która za was będzie wylana."(Łk22)
UBG: Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowy testament w mojej krwi, która jest za was wylana."

"(25) Wy jesteście synami proroków i Przymierze [Strong 1242 διαθηκης diathēkēs], które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi."(Dz3)


"(24)do Pośrednika Nowego Testamentu [Strong 1242 διαθηκης diathēkēs] - Jezusa, do pokropienia krwią, która przemawia mocniej niż [krew] Abla."(Hbr12)

Znaczenie/definicja Strong 1242 διαθηκης diathēkēs: testament, wola, przymierze.
Chociaż najczęściej tłumaczono przymierze, to testament też jest poprawnym znaczeniem tego słowa.

krzysiekniepieklo napisał(a):

No i Piotr głosił naukę Jezusa i nic od siebie nie dodawał, bo wiedział, że to Nowe Przymierze jest oparte na nauce Jezusa.

A co takiego głosił Paweł, że dodał coś od siebie? Niezgodnego z naukami Jezusa?


Wt wrz 01, 2020 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Chyba rozumiesz, że testament jest obowiązujący dopiero po śmierci tego, który go sporządził?
Skoro Bóg nie umrze, to jego testament nigdy nie będzie obowiązywał. Jeśli to, co Bóg nam dał, ktoś nazwał testamentem, to tym samym sugeruje, że to prawo nie ma mocy prawnej, albo sugeruje, że Bóg umarł. No i to nie jest przypadek, że te pisma tak nazwano. To jest robota tego łysego jadowitego gada.


krzysiekniepieklo napisał(a):
Testament obowiązuje dopiero po śmierci tego, który go sporządził. Wobec tego, że Bóg Żyje, to Jego testament nie ma mocy obowiązującej. No i komu może zależeć żeby to prawo Boga nazywać testamentem?

A Przyjrzałeś się jak sporządzono Stary Testament? nie było tam ofiary/śmierci?
[quote="Przeemek"
[b]"(16) Gdzie bowiem jest testament, tam musi nastąpić śmierć tego, który go sporządził. (17) Testament przecież nabiera mocy po śmierci, gdyż nie jest ważny, dopóki żyje ten, kto sporządził testament.


Sam zacytowałeś Pismo, gdzie jest napisane, że testament nie jest ważny dopóki żyje ten, który go sporządził.
Skoro Jezus Żyje, to Jego testament nie obowiązuje. Tak wynika z tego tekstu, który zacytowałeś.
Więc to nie jest obojętne, jak przetłumaczymy to z greckiego, bo przymierze i testament w naszym języku znaczą zupełnie co innego. Tłumaczyłem to ale nie chcesz się do tego odnieść i powtarzasz swoje w kółko. To, co robisz, to nie jest dyskusja.


Wt wrz 01, 2020 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Sam zacytowałeś Pismo, gdzie jest napisane, że testament nie jest ważny dopóki żyje ten, który go sporządził. Skoro Jezus Żyje, to Jego testament nie obowiązuje.

Jezus żyje, ale to nie znaczy, że nie umarł? Czy Ty starasz się tworzyć nową historię? Piszesz własną wersję Biblii?

Mieszasz swój ludzki sposób rozumowania z wyjaśnieniami Boga w Jego słowie skierowanym do nas. Są pewne rzeczy/wyjaśnienia które bierzemy na wiarę, bo tak nam objawił daną prawdę Bóg.

Z tego co widzę uznajesz naukę Ewangelii?

Ewangelie potwierdzają wyraźnie, że Jezus i Bóg umarł:
" (33) Ale gdy przyszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali mu goleni;"(J19)

A z kolei:
"6 Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał."(Mt28)
Jak można "zmartwychwstać", jeżeli się wcześniej nie umarło?

Idąc twoim tokiem rozumowania, to tak Bóg Żyje, dlatego, że Bóg nigdy nawet nie umarł - jak Bóg może w ogóle umrzeć? Jak Bóg może krwawić? W krwi jest życie, ale Jezus był Bogiem więc nie potrzebował krwi by żyć? Wyjaśnij mi to? Bóg nie umiera, jest wieczny.

Dlatego prosty wniosek - Bóg nie może umrzeć, więc Jezus i Bóg też nigdy nie umarł, więc nie mógł przypieczętować Nowego Przymierza swoją krwią, bo Bóg nie umiera, bo nie może.
Więc Nowe Przymierze to mit, ludzie wymyślili sobie, że Bóg umarł..... wow, skąd taki dziwny pomysł, te Ewangelie to jakaś bajka, jak Bóg może umierać.........

Słowo testament jest równoznaczne, albo jest synonimem słowa przymierze - tak wynika z konotacji języka greckiego. Dla odbiorców tamtych czasów nie było z tym problemu i to wpierw trzeba wziąć pod uwagę. A jak przykładasz do tego swój polski język i XXw. miarę, to potem wychodzą ci sprzeczności.

Przepraszam, ale Twoje wypowidzi to garść koncepcji, częściowo powyrywanych z Biblii, a częściowo... no nie wiadomo skąd, bo nie podajesz źródeł. Ale te ostanie to abberacja nauk Objawienia Bożego, w ogóle nie kierujesz się tym co jest napisane w Słowie Bożym.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Tak wynika z tego tekstu, który zacytowałeś.
Więc to nie jest obojętne, jak przetłumaczymy to z greckiego, bo przymierze i testament w naszym języku znaczą zupełnie co innego. Tłumaczyłem to ale nie chcesz się do tego odnieść i powtarzasz swoje w kółko. To, co robisz, to nie jest dyskusja.

Słowo testament jest równoznaczne, albo jest synonimem słowa przymierze - tak wynika z konotacji języka greckiego i kontekstu jaki używali autorzy Ewangelii i listów, i to w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę.
A do tego kontekst przymierzy świadczy o testamencie. Za każdym razem jak Bóg wchodził z ludźmi w przymierze - umowę(kolejny synonim), przypieczętowane było to krwią (wyjątek przymierze za czasów Noego, ale wtedy śmierć poniosła cała ludzkość, zwierzęta i rośliny - prawie całe stworzenie). A więc każde przymierze wymagało ofiary - śmierci/krwi do przypieczętowania, dlatego stawało się też testamentem i dlatego ten termin był też używany.


Śr wrz 02, 2020 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Ja jestem zdziwiony, że takiej prostej rzeczy nie rozumiesz.
No, weźmy, że orzeczono czyjąś śmierć. No i wtedy testament nabiera mocy. Ale jak się okaże, że wystawca testamentu żyje, to automatycznie testament traci ważność, bo spadkodawca sam może dysponować swoją własnością. Skoro Jezus Żyje, to sam zawiaduje swoją własnością i wykonawcy testamentu nie mają tutaj nic do powiedzenia. Rozumiesz chociaż tyle?
W piśmie jest:
Mt 28
19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.
Mt 18
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».


No i tutaj jest wyraźnie, że zawiaduje swoją własnością osobiście. (w sposób duchowy)
No ale cieleśnie zmartwychwstał i Żyje. No i już nie umrze.

No a krew cielców nie czyni z Przymierza Testamentu. Umowa pomiędzy ludem a Bogiem jest Przymierzem, bo Bóg nie umiera.


Cz wrz 03, 2020 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ja jestem zdziwiony, że takiej prostej rzeczy nie rozumiesz.

Mnie zadziwia, że w pierwszej kolejności nie kierujesz się Słowem Boga, tym co nam wskazuje.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No, weźmy, że orzeczono czyjąś śmierć. No i wtedy testament nabiera mocy. Ale jak się okaże, że wystawca testamentu żyje, to automatycznie testament traci ważność,

- Jak orzeczono czyjąś śmierć to i wprowadzono testament w życie. A jak orzeczono czyjąś śmierć, to chyba na bazie aktu zgonu, potwierdzenia przez lekarza, czy poświadczeniu przez bliskich, że osoba już nie żyje? Jak może się okazać, że jednak żyje? Spotkałeś się kiedyś z taką sytuacją?

- Podaj mi treść aktu prawnego kodeksu cywilnego (z jakiegokolwiek kraju), który przewiduje odpowiednie kroki w przypadku zmartwychwstania sporządzającego testament? Czyli po oficjalnym stwierdzeniu zgonu? A nawet już po wprowadzeniu testamentu w życie, np. gdy spadkobierca sprzedał już dom, który otrzymał w spadku, co prawo przewiduje w takiej sytuacji?

krzysiekniepieklo napisał(a):
bo spadkodawca sam może dysponować swoją własnością. Skoro Jezus Żyje, to sam zawiaduje swoją własnością i wykonawcy testamentu nie mają tutaj nic do powiedzenia. Rozumiesz chociaż tyle?

Skoro Jezus żyje, to czym lub jak przypieczętowano Nowe Przymierze?

krzysiekniepieklo napisał(a):
No a krew cielców nie czyni z Przymierza Testamentu.

Dlaczego Jezus i apostołowie użyli słowa diatheke. Czyli greckie słowo, które może oznaczać zarówno "testament" (jako ostatnią wolę) jak i "przymierze"? A o czym pisze nawet encyklopedia powszechna https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Stary ... 79183.html ....

Skoro nie kierujesz się ani Biblią, ani ogólnym standardem wiedzy powszechnej, czyli ważnym jej źródłem dla wszystkich ludzi, to czym się kierujesz?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Umowa pomiędzy ludem a Bogiem jest Przymierzem, bo Bóg nie umiera.

To warunkiem zawierania przymierzy Boga z ludźmi, jest brak śmierci Boga? Możesz wskazać fragment Biblii?

I wreszcie, dlaczego terminy Stary Testament (jak i Nowy) stały się nazwami własnymi chrześcijańskiego Pisma Świętego, czyli standardem znanym na całym świecie przez wszystkich ludzi?


N wrz 06, 2020 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
Skoro Jezus żyje, to czym lub jak przypieczętowano Nowe Przymierze?

Jezus Nowe Przymierze przypieczętował swoim zmartwychwstaniem. Bo jeśli by nie zmartwychwstał, to próżna by była Twoja i moja wiara.
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a krew cielców nie czyni z Przymierza Testamentu.

Dlaczego Jezus i apostołowie użyli słowa diatheke. Czyli greckie słowo, które może oznaczać zarówno "testament" (jako ostatnią wolę) jak i "przymierze"? A o czym pisze nawet encyklopedia powszechna https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Stary ... 79183.html ....

Skoro nie kierujesz się ani Biblią, ani ogólnym standardem wiedzy powszechnej, czyli ważnym jej źródłem dla wszystkich ludzi, to czym się kierujesz?


Jezus mówił po aramejsku i jeśli już, to zostało to przetłumaczone na grekę. No a jeśli się tłumaczy na inny język, to trzeba rozróżnić te dwa znaczenia i podać to właściwe. No bo z tekstu Hbr 9 da się to uchwycić.

Przeemek napisał(a):
I wreszcie, dlaczego terminy Stary Testament (jak i Nowy) stały się nazwami własnymi chrześcijańskiego Pisma Świętego, czyli standardem znanym na całym świecie przez wszystkich ludzi?


To jest właśnie konsekwencją tego tekstu (Hbr 9), gdzie z Przymierza zrobiono Testament.
No i nie wszyscy ludzie tak nazywają te teksty. Żydzi nigdy swoich Pism Testamentem nie nazywali. No i w tym przypadku im wierzę, że tak jest.


N wrz 06, 2020 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus Nowe Przymierze przypieczętował swoim zmartwychwstaniem. Bo jeśli by nie zmartwychwstał, to próżna by była Twoja i moja wiara.

Ciekawe......
To o czym mówił Jezus, kiedy wypowiadał słowa: "O to Krew Przymierza, która za was będzie wylana...? czy: "....bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie...." ?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus mówił po aramejsku i jeśli już, to zostało to przetłumaczone na grekę. No a jeśli się tłumaczy na inny język, to trzeba rozróżnić te dwa znaczenia i podać to właściwe. No bo z tekstu Hbr 9 da się to uchwycić.

Jakie to ma znaczenie z jakiego języka zostało to przetłumaczone, skoro nie tylko Ewangelie, ale i cały NT został spisany grece i wszyscy jednogłośnie tak zrozumieli te słowo Jezusa i tak je przetłumaczyli?
A jeśli się tłumaczy......... przecież zacytowałem Ci, że wszyscy autorzy Ewangelii, czyli Łukasz, Marek i Mateusz (a Jan w Apokalipsie) jednogłośnie użyli słowa diatheke, tłumacząc w Ewangeliach jak się wyraził Jezus. To nagle wszystkim im się pomyliło? I jednogłośnie się pomylili tłumacząc z aramejskiego? Jaki to ma związek, że Jezus mówił po aramejsku?

Chyba raczej świadczy to odwrotnie?

Hbr 9 użył też tego słowa diatheke, tu nie ma błędu, tylko wynika z definicji greckiego słowa, które posiada kilka znaczeń i tego nie zmienisz kierują kontekst jakimiś dziwnymi sugestiami, że Jezus mówił po aramejsku to.....

Przeemek napisał(a):
To jest właśnie konsekwencją tego tekstu (Hbr 9), gdzie z Przymierza zrobiono Testament.
No i nie wszyscy ludzie tak nazywają te teksty. Żydzi nigdy swoich Pism Testamentem nie nazywali. No i w tym przypadku im wierzę, że tak jest.

No właśnie nie, tu robi się ciekawiej ponieważ greckie słowo:
Strong's Greek 1242 διαθήκης (diathēkēs) Strong's Greek 1242 ma kilka odpowiedników(czyli słów równoznacznych) w hebrajskim [szczegóły https://www.studylight.org/lexicons/greek/1242.html ], ale dla nas istotny jest:

Strong's Hebrew 1285 (hab·bə·rîṯ) הַבְּרִית֙ [ https://www.studylight.org/lexicons/hebrew/1285.html ] oznaczający:

przymierze, sojusz, zastaw
1a) między mężczyznami
1a1) traktat, sojusz, liga (między ludźmi)
1a2) Konstytucja, zarządzenie (monarcha poddanych)
1a3) umowa, zastaw (między ludźmi)
1a4) sojusz (przyjaźni)
1a5) sojusz (małżeństwa)
1b) między Bogiem a człowiekiem
1b1) sojusz (przyjaźni)


I występuje prawie w każdej księdze Starego Testamentu, pełna lista tutaj https://biblehub.com/hebrew/habberit_1285.htm.
Więc Żydzi, a w szczególności żydowscy autorzy Ewangelii wiedzieli o czym mówią......


Pn wrz 07, 2020 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Antychryst już od samego początku chciał zakłamać prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa i na wszelkie możliwe sposoby zakłamywał ta prawdę. I do dzisiaj nic w tym temacie się nie zmieniło.
Już w Ewangelii jest o tym mowa.
Mt 28
11 Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. 12 Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy 13 i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. 14 A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». 15 Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.


Nazywanie testamentem nauki Jezusa ma to samo na celu. Ma sugerować, że Jezus nie żyje i zostawił swój testament.

W Jerozolimie jest jedna bazylika. Dla prawosławnych jest to Bazylika Zmartwychwstania, a dla katolików Bazylika Grobu. Tu też się sugeruje, że Jezus ma grób. No a jak ma grób, to znaczy, że nie żyje.

Składanie do grobu w wielki piątek monstrancji, też sugeruje, że składamy do grobu martwego Jezusa. No bo przecież Żywego nikt do grobu nie składa.

Pozostawianie w grobie po niedzieli zmartwychwstania figury Jezusa też to samo ma sugerować, że Jezus nie zmartwychwstał. (od kilku lat w Warszawie sam obserwuję taką sytuację. Nie wiem, jak jest gdzie indziej)
Wiec jeśli z Przymierza zrobimy testament Jezusa, to staniemy w jednym szeregu z antychrystem.

Jezus zmartwychwstał i nie pozwólmy sobie odebrać tej nadziei. W tym roku odebrano nam Święta Zmartwychwstania. Episkopat zgodził się na te trzy najważniejsze niedziele w chrześcijaństwie żeby w kościele mogło być tylko pięć osób spoza służby liturgicznej. I to właśnie najbardziej drastyczne ograniczenia były w tym czasie.Czy to był przypadek? No, nawet w sejmie gęstość obecnych mogła być wielokrotnie większa. A Episkopat bardzo chętnie zgodził się na tak drastyczne ograniczenia. No i celebrowali sobie sami dla siebie ale bez nas. No, ja Komunię przyjmowałem codziennie, bo byłem nieustępliwy względem proboszcza ale w szczęśliwej piątce ani razu się nie zmieściłem. ( od kilku lat nie uczestniczę w służbie liturgicznej)


Pt wrz 11, 2020 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
ouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.[/color]

Nazywanie testamentem nauki Jezusa ma to samo na celu. Ma sugerować, że Jezus nie żyje i zostawił swój testament.

Nie wiem dlaczego przeskakujesz takie np. pytanie:
"To o czym mówił Jezus, kiedy wypowiadał słowa: "O to Krew Przymierza, która za was będzie wylana...? czy: "....bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie...." ?

Nie wspominając o reszcie wyjaśnień odwołujących się do nazewnictwa "Przymierze" i "Testament" w Biblii.....

A potem wyjżdżasz z fragmentem Biblii kompletnie nie mającym nic wspólnego z meritum kwestii.
A następnie wysuwasz jakieś tezy oderwane od rzeczywistości dyskusji którą prowadziliśmy, nie wiem.... bo pytanie postawione zrobiło się zbyt niezręczne i nie wiedziałeś co odpowiedzieć, zburzyło ci całą tezę.....? no na prawdę nie wiem..... Sorry..... ale tak się nie da rozmawiać, to jest monolog i manifestacja własnych pomysłów/teorii. Oczywiście nie mam nic przeciwko, ale załóż może na takie manifestacje specjalny wątek?


So wrz 12, 2020 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
ouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.[/color]

Nazywanie testamentem nauki Jezusa ma to samo na celu. Ma sugerować, że Jezus nie żyje i zostawił swój testament.

Nie wiem dlaczego przeskakujesz takie np. pytanie:
"To o czym mówił Jezus, kiedy wypowiadał słowa: "O to Krew Przymierza, która za was będzie wylana...? czy: "....bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie...." ?

Nie wspominając o reszcie wyjaśnień odwołujących się do nazewnictwa "Przymierze" i "Testament" w Biblii.....

A potem wyjżdżasz z fragmentem Biblii kompletnie nie mającym nic wspólnego z meritum kwestii.
A następnie wysuwasz jakieś tezy oderwane od rzeczywistości dyskusji którą prowadziliśmy, nie wiem.... bo pytanie postawione zrobiło się zbyt niezręczne i nie wiedziałeś co odpowiedzieć, zburzyło ci całą tezę.....? no na prawdę nie wiem..... Sorry..... ale tak się nie da rozmawiać, to jest monolog i manifestacja własnych pomysłów/teorii. Oczywiście nie mam nic przeciwko, ale załóż może na takie manifestacje specjalny wątek?


Chcesz dyskutować o testamentach, to załóż sobie własny wątek. Ten wątek jest mój i od samego początku dyskutuję w nim o Nowym Przymierzu. No i tam możesz sobie wszystkich przekonywać, że przymierze i testament, to w zasadzie jest to samo, bo "grecy" tak ustalili.


So wrz 12, 2020 20:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL