Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:58



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
 Sukcesja piotrowa w świetle nauki Jezusa. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Sukcesja piotrowa w świetle nauki Jezusa.
Czy w nauce Jezusa jest uzasadnienie dla sukcesji po św. Piotrze.
No bo wielu się na taką sukcesję powołuje ale w świetle nauki Jezusa ja nie widzę takiego uzasadnienia. Co do prymatu Piotra wśród Apostołów, to uzasadnienie się znajdzie ale jeśli chodzi o sukcesję po nim, to niech poszukają takiego uzasadnienia moi oponenci. Ja przedstawię swoje obiekcje do takiej sukcesji.
A to główny argument na sukcesję”
Mt 16
17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».


No i tutaj Jezus zmienia Szymonowi imię na „Piotr” i jako Piotrowi daje mu uprawnienia do przewodniczenia uczniom Chrystusa.
No a teraz przyjrzyjmy się tym, którzy powołują się na sukcesję po nim. No i okazuje się, że żaden z nich nie miał na imię „Piotr”, ani żaden z nich nie przyjął imienia „Piotr”. No a Jezus, powołując Szymona, zmienił mu imię na :Piotr”. To sukcesorowi też powinien zmienić imię na „Piotr”. To by znaczyło, że Bóg go powołał. Imię jest bardzo popularne wśród chrześcijan, a więc to jest wprost nieprawdopodobne żeby to imię się nie pojawiło wśród następców ani razu, a to, że żaden z nich nie przyjął takiego imienia, jest jeszcze dziwniejsze. Przecież każdy z nich powoływał się na sukcesję po nim.
No, Janów było dwudziestu trzech i Pawłów sześciu, a Piotra ani jednego. (nie licząc pierwotnych imion)
No i teraz jeszcze uzasadnienie z Ezechiela:

Ez 34
9 dlatego wy, pasterze, słuchajcie słowa Pańskiego. 10 Tak mówi Pan Bóg: Oto jestem przeciw pasterzom. Z ich ręki zażądam moich owiec, położę kres ich pasterzowaniu, a pasterze nie będą paść samych siebie; wyrwę moje owce z ich paszczy, nie będą już one służyć im za żer. 11 Albowiem tak mówi Pan Bóg: Oto Ja sam będę szukał moich owiec i będę miał o nie pieczę.
23 I ustanowię nad nimi jednego pasterza, który je będzie pasł, mego sługę, Dawida. On je będzie pasł, on będzie ich pasterzem. 24 A Ja, Pan, będę ich Bogiem, sługa zaś mój, Dawid, będzie władcą pośród nich. Ja, Pan, to powiedziałem.

Ez 37
24 Sługa mój, Dawid, będzie królem nad nimi i wszyscy oni będą mieć jedynego Pasterza, i żyć będą według moich praw, i moje przykazania zachowywać będą i wypełniać. 25 Będą mieszkali w kraju, który dałem słudze mojemu, Jakubowi, w którym mieszkali wasi przodkowie. Mieszkać w nim będą, oni i synowie, i wnuki ich na zawsze, a mój sługa, Dawid, będzie na zawsze ich władcą. 26 I zawrę z nimi przymierze pokoju: będzie to wiekuiste przymierze z nimi. <Założę ich i rozmnożę>, a mój przybytek pośród nich umieszczę na stałe. 27 Mieszkanie moje będzie pośród nich, a Ja będę ich Bogiem, oni zaś będą moim ludem. 28 Ludy zaś pogańskie poznają, że Ja jestem Pan, który uświęca Izraela, gdy mój przybytek będzie wśród nich na zawsze».


No i te dwa teksty są ponad wszelką wątpliwość o królowaniu Jezusa.
A władza, jaką Jezus dał Piotrowi, skończyła się wraz ze śmiercią Piotra. Od tego momentu Jezus sam króluje wszystkim swoim uczniom.
No ja tak rozumiem te pisma. Jak macie jakieś inne pomysły i argumenty, to czekam na ciekawą dyskusję w tym temacie. Nie interesują mnie rozmowy w odniesieniu do tego, czego uczyli inni.
Czekam na argumenty z Pisma, a w szczególności na argumenty z nauczania Jezusa. No bo Jezus tylko na swoją naukę dał gwarancję.


Pt wrz 04, 2020 12:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Sukcesja piotrowa w świetle nauki Jezusa.
Wątek ten wpisuje się w temat wątkuutworzonego przez bramina. Proszę tam prowadzić dyskusję. ZAMYKAM.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt wrz 04, 2020 20:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL