Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Nowe Przymierze Boga z ludźmi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Chcesz dyskutować o testamentach, to załóż sobie własny wątek. Ten wątek jest mój i od samego początku dyskutuję w nim o Nowym Przymierzu. No i tam możesz sobie wszystkich przekonywać, że przymierze i testament, to w zasadzie jest to samo, bo "grecy" tak ustalili.

Jeżeli dyskutujesz w nim o Nowym Przymierzu, a Biblia nazywa je również Nowym Testamentem, to jest to nadal w temacie wątku, czy nie?

Sam stwierdzasz:
"Jezus Nowe Przymierze przypieczętował swoim zmartwychwstaniem. Bo jeśli by nie zmartwychwstał, to próżna by była Twoja i moja wiara."

Więc zadaję Ci normalne pytania? Jeżeli "zmartwychwstał", to znaczy, że musiał wcześniej nieżyć? Przecież nie można zmartwychwstać, jak się cały czas żyje?
Dlatego też pytam:
"....bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie...." ?
O czym mówił tu Chrystus?

Nie tylko uciekasz od zwykłej logiki, ale i uciekasz od wykładni Pisma Świętego, dlatego stawiasz tezy, że nie dyskutujesz tutaj o testamencie kompletnie według własnego widzimisię.

Jak nie potrafisz tego merytorycznie wyjaśnić, to nie stawiaj się w roli wiedzącego, że dyskutujesz o czymś innym niż ja, kiedy mówię zarówno o Nowym Przymierzu jak i Nowym Testamencie jednocześnie.


Pn wrz 14, 2020 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
Jeżeli dyskutujesz w nim o Nowym Przymierzu, a Biblia nazywa je również Nowym Testamentem, to jest to nadal w temacie wątku, czy nie?

Sam stwierdzasz:
"Jezus Nowe Przymierze przypieczętował swoim zmartwychwstaniem. Bo jeśli by nie zmartwychwstał, to próżna by była Twoja i moja wiara."

Więc zadaję Ci normalne pytania? Jeżeli "zmartwychwstał", to znaczy, że musiał wcześniej nieżyć? Przecież nie można zmartwychwstać, jak się cały czas żyje?
Dlatego też pytam:
"....bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie...." ?
O czym mówił tu Chrystus?

Nie tylko uciekasz od zwykłej logiki, ale i uciekasz od wykładni Pisma Świętego, dlatego stawiasz tezy, że nie dyskutujesz tutaj o testamencie kompletnie według własnego widzimisię.

No bo ani w przypadku ST, ani w przypadku NT, nie ma mowy o tym, czyje to są testamenty.

Jak nie potrafisz tego merytorycznie wyjaśnić, to nie stawiaj się w roli wiedzącego, że dyskutujesz o czymś innym niż ja, kiedy mówię zarówno o Nowym Przymierzu jak i Nowym Testamencie jednocześnie.


Tak trudno przyjąć do wiadomości, że jak zmartwychwstał, to Żyje, a jak Żyje, to Jego testament nie obowiązuje?

Ja nawet rozumiem, dlaczego się upieracie żeby te pisma nazywać testamentem. No bo w takim przypadku, to testament Jezusa nie obowiązuje, bo Jezus zmartwychwstał i Żyje, a obowiązuje testament Pawła, bo umarł i jego testament jest obowiązujący. Dlatego się lekceważy to, czego uczył Jezus, a do rangi nieomylności podniesiono to, co pisał Paweł.


Pn wrz 14, 2020 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Tak trudno przyjąć do wiadomości, że jak zmartwychwstał, to Żyje, a jak Żyje, to Jego testament nie obowiązuje?

A tobie jest tak trudno zrozumieć jak w żydowskim prawie, danym przez Trójjedynego Boga i Jezusa narodowi wybranemu zawierano przymierza? Jak zapieczętowywano testament? Zmartwychwstaniem?
Raczej nie trudno zrozumieć, tylko łatwo zignorować i to nawet fragmenty Ewangelii, i ST wcześniej zacytowane......

Próbowałem......... ale już odpóściłeś całkowicie merytorykę, może gdybyś jeszcze nie ignorował fragmentów Ewangelii, to dało by sie jeszcze jakoś rozmawiać..... ale na ignorowaniu faktów nie da się prowadzić rzetelnej dyskusji.
Powodzenia.


Pn wrz 14, 2020 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Tak trudno przyjąć do wiadomości, że jak zmartwychwstał, to Żyje, a jak Żyje, to Jego testament nie obowiązuje?

A tobie jest tak trudno zrozumieć jak w żydowskim prawie, danym przez Trójjedynego Boga i Jezusa narodowi wybranemu zawierano przymierza? Jak zapieczętowywano testament? Zmartwychwstaniem?
Raczej nie trudno zrozumieć, tylko łatwo zignorować i to nawet fragmenty Ewangelii, i ST wcześniej zacytowane......

Próbowałem......... ale już odpóściłeś całkowicie merytorykę, może gdybyś jeszcze nie ignorował fragmentów Ewangelii, to dało by sie jeszcze jakoś rozmawiać..... ale na ignorowaniu faktów nie da się prowadzić rzetelnej dyskusji.
Powodzenia.


Żaden Żyd Przymierza z Bogiem nie nazywał testamentem. Dopiero "chrześcijanie" tak nazwali te Pisma. No a tak naprawdę to te Pisma tak nazwał antychryst, który zwalcza nauki Jezusa na wszelkie możliwe sposoby. Znajdź mi w tych Pismach, które nazwano ST, że gdzieś jest napisane, że to jest testament Boga. No bo jeśli to nie jest testament Boga, to w takim razie czyj to jest testament? Kozła?


Pn wrz 14, 2020 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Żaden Żyd Przymierza z Bogiem nie nazywał testamentem.

Większość Żydów do dziś nie nazywa Jezusa swoim Zbawicielem.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dopiero "chrześcijanie" tak nazwali te Pisma. No a tak naprawdę to te Pisma tak nazwał antychryst,

Nie za pochopnie użyte słowo antychryst? "Chrześcijanie" którzy tak nazwali podział Biblii posługiwali się jęz. łacińskim; testamentum- umowa, układ, pakt, przymierze.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 15, 2020 7:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Żaden Żyd Przymierza z Bogiem nie nazywał testamentem.

Większość Żydów do dziś nie nazywa Jezusa swoim Zbawicielem.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dopiero "chrześcijanie" tak nazwali te Pisma. No a tak naprawdę to te Pisma tak nazwał antychryst,

Nie za pochopnie użyte słowo antychryst? "Chrześcijanie" którzy tak nazwali podział Biblii posługiwali się jęz. łacińskim; testamentum- umowa, układ, pakt, przymierze.


Nie było by tej rozmowy jeśli by autor listu do Hebrajczyków wprost by się nie powoływał na prawo testamentu:
Hbr 9
17 Testament bowiem po śmierci nabiera mocy, nie ma zaś znaczenia, gdy żyje ten, który sporządził testament.

W Ewangeliach nie ma nigdzie mowy o "testamencie". Wszędzie jest o Przymierzu. Za to w pismach późniejszych zaczęto używać słowa "testament"


Wt wrz 15, 2020 13:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie było by tej rozmowy jeśli by autor listu do Hebrajczyków wprost by się nie powoływał na prawo testamentu:
Hbr 9
17 Testament bowiem po śmierci nabiera mocy, nie ma zaś znaczenia, gdy żyje ten, który sporządził testament.

Swoją wielką mądrość Paweł starał się przekazać braciom najprościej jak się da:
"Wiele mamy o Nim mówić, a trudne to jest do wyjaśnienia, ponieważ ociężali jesteście w słuchaniu. Gdy bowiem ze względu na czas powinniście być nauczycielami, sami potrzebujecie kogoś, kto by was pouczył o pierwszych prawdach słów Bożych, i mleka wam potrzeba, a nie stałego pokarmu." Hbr 5,11
Czym byłyby słowa..."bierzcie i jedzcie..bierzcie i pijcie to jest kielich krwi mojej" bez Jego śmierci, bez rozlania krwi?? Kiedy niby nabrały swej mocy skoro On żyje? Przecież poniósł śmierć na ciele, by się one "stały".
Słowa(cytat) wyrwane z całego listu nie mogą obciążać całości postawy Pawła :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr wrz 16, 2020 8:27
Zobacz profil
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzyśku drogi – słowo „testament” obecnie w języku polskim ma znaczenie wyłącznie „woli do wykonania po śmierci zmarłego”. Jednak w czasach, gdy ukuto pojęcia „Stary Testament”, „Nowy Testament”, to znaczenie było szersze. Zresztą synonimiczność tych słów nie jest powszechna. Mamy ją w łacinie i w językach, które od łaciny przejęły terminologię religijną. Mamy ją w grece (διαθήκη). Ale np. Rosjanin nazwie Nowy Testament „Новый Завет” (Nowyj zawiet), a ostatnią wolę „завещание” „zawieszczanije”. Gruzin odpowiednio „ახალი აღთქმა” (achali aghtkma) i „ანდერძი” (anderdzi).

Przypisujesz przypadkowym zbieżnościom słów znaczenie, którego tam nie ma.


Śr wrz 16, 2020 9:01

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Nie chciał bym prowadzić dalszych przepychanek na temat ST i NT po próżnicy. Moim zdaniem celowo wprowadzono takie nazwy tych Pism i poprzez kilkanaście stuleci przekonywano, że to jest synonim Przymierza w grece i w łacinie. Kłamstwo sączy się powoli aby było skuteczne.
To może teraz ustalmy, że słowo Testament w dzisiejszym rozumieniu tego słowa źle oddaje sens tych Pism, a prawidłowe słowo w tym przypadku, to Przymierze, no i takie słowo jest używane w Ewangeliach (no może nie we wszystkich tłumaczeniach ale w zdecydowanej większości tłumaczeń.)
Więc skoro słowo z tradycji źle oddaje sens, to powinniśmy zacząć to tłumaczyć zgodnie z dzisiejszym rozumieniem tego słowa, a nie upierać się na słowie, które dzisiaj zakłamuje sens takiego tłumaczenia. A w listach, które się przypisuje Pawłowi są jeszcze inne kwiatki, z którymi się nie zgadzam. Raz już to sygnalizowałem ale podam jeszcze uzasadnienie do tego:
1 Kor 5
4 Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, 5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.

No i jakie były owoce takiej nauki? Ten tekst stał się podstawą tego, że dusze grzeszników zaczęto ratować paląc ludzi na stosie. Zatracano ciała ludzi w ogniu żeby ocalić ich dusze. To były czyny miłosierdzia zabójców względem ich ofiar. No a w nauczaniu Jezusa nie ma nigdzie takich pouczeń.
No i w ten sposób szatana ogłoszono współpracownikiem Boga, który przyczynia się do zbawienia ludzi. W ten sposób to i Annasza, Kajfasza i Piłata można ogłosić współpracownikami Boga, bo się przyczynili do zbawienia ludzi od ich grzechów. „Zbawiciele świata”. No ale ten, kto działa niesprawiedliwie, to nie może być współpracownikiem Boga.


Śr wrz 16, 2020 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ten tekst stał się podstawą tego, że dusze grzeszników zaczęto ratować paląc ludzi na stosie. Zatracano ciała ludzi w ogniu żeby ocalić ich dusze

Naprawdę uważasz że ratowano ich dusze, że taki był cel palenia czarownic, czy heretyków?
Bo ja mam całkowicie inne dane :roll:
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a w nauczaniu Jezusa nie ma nigdzie takich pouczeń.

Nie ma? Utnij swą rękę , lub wydłub oko jeśli jest przyczyną Twego grzechu.
Paweł nie nakazał winnego zabić, lecz oddalić spośród wierzącej społeczności by nie "zakwasić całego ciasta" :roll: Celem takiego wyłączenia miała być skrucha, a tym samym powrót do Pana poprzez "opamiętanie się"...inaczej przywrócenie błądzącego.
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale ten, kto działa niesprawiedliwie, to nie może być współpracownikiem Boga.

Właśnie to miał zrozumieć koryntianin, który dopuszczał się czynów niemiłych Panu.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr wrz 16, 2020 12:59
Zobacz profil
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie chciał bym prowadzić dalszych przepychanek na temat ST i NT po próżnicy.
To nie prowadź. Naprawdę nikt Cię nie zmusza do prowadzenia przepychanek na tematy, o których nie masz pojęcia.
Cytuj:
Moim zdaniem celowo wprowadzono takie nazwy tych Pism i poprzez kilkanaście stuleci przekonywano, że to jest synonim Przymierza w grece i w łacinie.
No skoro przekonywano, to gdzie jest problem? Skoro wyjaśniano, dlaczego takie słowo jest użyte, tzn. że nie chciano, aby ktoś się pomylił.
Cytuj:
Więc skoro słowo z tradycji źle oddaje sens, to powinniśmy zacząć to tłumaczyć zgodnie z dzisiejszym rozumieniem tego słowa, a nie upierać się na słowie, które dzisiaj zakłamuje sens takiego tłumaczenia.
To tłumaczcie. My tego błędu nie popełniamy, więc nie musimy niczego poprawiać.
Cytuj:
A w listach, które się przypisuje Pawłowi są jeszcze inne kwiatki, z którymi się nie zgadzam.
W pół akapitu zmieniasz temat. Ale przecież nie dyskutujemy o tym, z czym Ty się zgadzasz, a z czym nie zgadzasz. Twoje zgadzanie się jest nieistotne dla teologii.
Cytuj:
No i jakie były owoce takiej nauki? Ten tekst stał się podstawą tego, że dusze grzeszników zaczęto ratować paląc ludzi na stosie. Zatracano ciała ludzi w ogniu żeby ocalić ich dusze.
Możliwe, że rzeczywiście ktoś tym fragmentem, pokrętnie rozumianym uzasadniał kiedyś spalenie kogoś na stosie. Ale to nie jest jedyny fragment, który ktoś błędnie interpretował, by uzasadnić coś złego. W Ewangeliach też mamy takie fragmenty. Np. ten o „eunuchach”.
Cytuj:
No i w ten sposób szatana ogłoszono współpracownikiem Boga, który przyczynia się do zbawienia ludzi. W ten sposób to i Annasza, Kajfasza i Piłata można ogłosić współpracownikami Boga, bo się przyczynili do zbawienia ludzi od ich grzechów. „Zbawiciele świata”. No ale ten, kto działa niesprawiedliwie, to nie może być współpracownikiem Boga.
Przeskakujesz ze zdania na zdanie w coraz ostrzejsze zarzuty, ale żadnego nijak nie popierasz. Nikt nie nazwał szatana „współpracownikiem Boga”. Tak samo nikt tak nie nazwał Piłata, a jedynie stwierdzone zostały (przez Chrystusa), że czyny Piłata były częścią planu Bożego i że Piłat otrzymał władzę „z góry”. Tych „zbawicieli” sam już sobie dośpiewałeś.


Śr wrz 16, 2020 13:38

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
zefciu napisał(a):
Cytuj:
A w listach, które się przypisuje Pawłowi są jeszcze inne kwiatki, z którymi się nie zgadzam.
W pół akapitu zmieniasz temat. Ale przecież nie dyskutujemy o tym, z czym Ty się zgadzasz, a z czym nie zgadzasz. Twoje zgadzanie się jest nieistotne dla teologii.


Myślałem, że na forum się dyskutuje ale widzę, że jesteś tylko recenzentem, co jest istotne dla teologii, a co nie.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
No i w ten sposób szatana ogłoszono współpracownikiem Boga, który przyczynia się do zbawienia ludzi. W ten sposób to i Annasza, Kajfasza i Piłata można ogłosić współpracownikami Boga, bo się przyczynili do zbawienia ludzi od ich grzechów. „Zbawiciele świata”. No ale ten, kto działa niesprawiedliwie, to nie może być współpracownikiem Boga.
Przeskakujesz ze zdania na zdanie w coraz ostrzejsze zarzuty, ale żadnego nijak nie popierasz. Nikt nie nazwał szatana „współpracownikiem Boga”. Tak samo nikt tak nie nazwał Piłata, a jedynie stwierdzone zostały (przez Chrystusa), że czyny Piłata były częścią planu Bożego i że Piłat otrzymał władzę „z góry”. Tych „zbawicieli” sam już sobie dośpiewałeś.

1 Kor 5
4 Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, 5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.


Nie trzeba nazywać. Wystarczy zasugerować. Skoro wydają takiego szatanowi aby w dzień Jezusa ocalić jego duszę, to Przecież Jezus też przyszedł po to żeby ocalić nasze dusze. No to średnio rozgarnięty człowiek zauważy, że w tym przypadku szatan jest pomocnikiem Boga w ratowaniu dusz przed potępieniem.


Pt wrz 18, 2020 19:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL