Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
ErgoProxy napisał(a):
Dlatego dowolny opis zjawisk z udziałem Boga będzie tylko bełkotem ludzi z pewnego okresu; im wnikliwszy, tym bardziej bełkotliwy.

Zgodnie z słownikiem SJP:
bełkot
1. pot. «niezrozumiała, niewyraźna mowa; też: nieartykułowane dźwięki»
2. pot. «pozbawiony sensu, niezrozumiały tekst lub zawiła wypowiedź»
Zakładam dobre intencje (pewnie naiwnie, ale zaryzykuję), zatem przyjmuję, że wcale nie masz na myśli pejoratywnego znaczenia słowa bełkot, więc biorę pod uwagę drugie znaczenie, w związku z tym czy potrafisz wykazać na czym polega zawiłość opisu Boga przedstawiona przez ewangelistów?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So sty 04, 2020 21:59
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Pani Hadley, po tym jak pani potraktowała subadama, oszczerczo przypisując mu własne wady charakteru i wynikające z nich intencje, będzie się pani musiała obejść smakiem. Nie odpowiem pani, bo nie chcę się jutro czy pojutrze tłumaczyć przed panią, że nie jestem wielbłądem. Zresztą już zdążyła ustawić pani siebie jako osobę odważną niesłychanie, a mnie przedstawić jako osobnika, najpewniej, marnej kondycji. Tak się pani bawić ze mną nie będzie.


So sty 04, 2020 22:38

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Oczywiście, aby ocenić jakieś dzieło, to trzeba je przynajmniej przeczytać. Jeśli tego się nie zrobi, to najlepiej się wtedy w ogóle nie wypowiadać.
Jesli się danego dzieła nie rozumie, to widocznie jest ono za trudne lub na inny czas lub w jakiś inny sposób nieodpowiednie.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


N sty 05, 2020 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Dlaczego ludzie mają problemy z ewolucją , przecież to Bóg stworzył ewolucję.


Śr kwi 15, 2020 22:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Dlaczego mają problem z ewolucją? Obstawiam, że zwyczajnie nie jest ona kompatybilna z ich obrazem Boga, świata i siebie, którego to obrazu z jakiś przyczyn bronią jakby był Prawdą, a nie szkicem mającym obrazować pewne aspekty Prawdy.
Jedni bronią swoich obrazów ze względu na posiadanie założenia, że ten obraz jest Prawdą, a inni wiedzą, że mapa to nie terytorium i widząc w terenie brak zgodności obserwacji i doświadczeń z mapą są gotowi modyfikować mapę a nie z uporem maniaka wypierać fakty, twierdząc, że nie są faktami...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz kwi 16, 2020 13:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
widząc w terenie brak zgodności obserwacji i doświadczeń z mapą są gotowi modyfikować mapę a nie z uporem maniaka wypierać fakty, twierdząc, że nie są faktami...

Dobre


Cz kwi 16, 2020 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Robaczek - w pułapkę olewania faktów byle tylko nie modyfikować mapy moim zdaniem wpadają zarówno naukowcy broniący do upadłego prawd naukowych jak i obrońcy swoich prawd wiary, a to i to są mapy. Choć nie ukrywam metody przygotowywania map-prawd naukowych mi jskoś bardziej odpowiadają, choć są kompletnie nieprzydatne do tego czego nie da się sfalsyfikować, ale tu wkracza pokrecona filma próbująca zrobić mapy tych rejonów zwana filozofią gdzie jeszcze podkreśla się, że mapa to nie terytorium oraz jej odłamy zwane religiami, które notorycznie insynuują, że nie wolno podważać prawdziwości ich map i bardzo trudno wprowadzają poprawki i to mimo wkroczenia w sfery falsyfikowalności...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz kwi 16, 2020 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
Robaczek - w pułapkę olewania faktów byle tylko nie modyfikować mapy moim zdaniem wpadają zarówno naukowcy broniący do upadłego prawd naukowych jak i obrońcy swoich prawd wiary, a to i to są mapy. Choć nie ukrywam metody przygotowywania map-prawd naukowych mi jskoś bardziej odpowiadają, choć są kompletnie nieprzydatne do tego czego nie da się sfalsyfikować, ale tu wkracza pokrecona filma próbująca zrobić mapy tych rejonów zwana filozofią gdzie jeszcze podkreśla się, że mapa to nie terytorium oraz jej odłamy zwane religiami, które notorycznie insynuują, że nie wolno podważać prawdziwości ich map i bardzo trudno wprowadzają poprawki i to mimo wkroczenia w sfery falsyfikowalności...


Nie rozumiem łączenia religii z filozofią. Nie uważasz, że teologia, filozofia, religioznawstwo to trochę odrębne dziedziny nauki? Twoje teorie wydają mi się bardzo sensowne, ale mam właśnie lekki zgrzyt przy tym jednym stwierdzeniu.

Jak powyższe ma się do teorii ewolucji i biblijnego opisu stworzenia świata? Uważasz, że skrajni ewolucjoniści i skrajni kreacjoniści na siłę bronią swoich stwierdzeń bezrefleksyjnie? Pewnie tak jest, ale nie wiązałbym takiej postawy tylko z religią. Niektórzy naukowcy również różnymi metodami starają się tak przedstawić swoje poglądy, żeby wydawało się, że nie wolno podważać ich prawdziwości. Popularny jest przecież stereotyp naukowca, który pisze artykuły językiem pełnym profesjonalizmów (język tajemny dla laika) oraz z pozycji użycia pewnej, naukowej metody, którą tylko "głupcy" próbują obalić. Naukowość w tym stereotypie jawi się jako racjonalna, a więc jedynie słuszna wizja świata. Wątpię w to, że wszystkie metody naukowe są pewne i prawidłowe a cała nauka jest racjonalna i słuszna - myślę, że profesjonalny naukowiec umie przyznać się do błędu.

_________________
MODERATOR


Pt kwi 17, 2020 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Dla mnie teologia i filozofia oraz religie nie są dziedzinami nauki. Religioznawstwo już tak, bo jedynie opisuje religie i stara się je zrozumieć traktując jako obiekt badawczy. Z tym, że to, że czegoś nie uważam za dziedzinę nauki nie znaczy, że jest gorsze. Po prostu nie ma tam miejsca na falsyfikację opartą na założeniu, że wyniki badań i doświadczeń empirycznych są prawdziwe. Bliżej im do sztuki gdzie tworzy się obrazy mające objąć najbardziej podstawowe i fundamentalne kwestie ujmując to w słowa...

Zgadzam się z tym co napisałeś. Moim zdaniem prawdziwa wiara oraz nauka kończy się gdy pojawia się założenie odnośnie pewności i niepodważalności swoich ustaleń. Tu i tu problemem są dogmaty, choć naukowcy nazywają je paradygmatami to w praktyce często reagują podobnie co wierzący na wszelkie próby ich podważania.

Wizja świata zawsze jest tylko modelem i nie ważne czy jest to wizja oparta na naukowych teoriach czy religii.
Gdy następuje zgrzyt między tym czego doświadczamy a wizją/obrazem świata to nie ma sensu na siłę bronić tego, że to wizja jest prawdziwa a doświadczenie jakimś cudem kłamie. Błędna może być interpretacja oraz opis doświadczenia nie samo doświadczenie.

Jeśli bez odrzucania nauki potraktuje się opis stworzena świata jako słowną relację z wizji odnoszącej się do autentycznych wydarzeń opartą na dostępnych metaforach i porównaniach to nabiera to sensu, ale problem w tym, że jeśli ktoś się zna na fizyce i innych naukach ścisłych to raczej nie uzna, że opis może odnosić się do Prawdy i w drugą stronę- gdy ktoś wierzy w dosłowność ks. Rodzaju za nic nie uzna, że może być to kompatybilne z nauką, a problemem jest jedynie konwencja językowa.

Przecież mówiąc o kwantowych fluktuacjach próżni starożytny wizjoner nie miał innej opcji niż porównanie tego do wody...

Wystarczy dopuścić opcję, że może zarówno nauka jak i religia mówią Prawdę a różnica leży w metodzie wyrażenia tego aby uzyskać zrozumienie tego.

To jakby tęczę opisał fizyk oraz poeta. Opisy będą skrajnie różne, ale równie prawdziwe i odnoszące się do tego samego zjawiska.

Natomiast ani ten ani ten opis nie są niczym innym jak właśnie opisem.

Może całym problemem w tej kwestii jest słowo 'kontra' sugreujące konflikt, walkę i spór bez miejsca na opcję, że to i to jest niedoskonałym opisem Prawdy...

Toczymy dyskusje mające na celu pokonanie przeciwnika i zwycięstwo swoich racji zamiast dyskusji mającej na celu poszukiwanie Prawdy, gdzie każdy uwzględnia, że ma niepełny obraz sytuacji oraz może się mylić...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt kwi 17, 2020 13:53
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Prawda to jest że z naukowego punktu widzenia mężczyzna to wybryk natury? Ponoć powstał jako mutacja chromosomu X... widzicie feministki? Macie powód do radości :(


Wt wrz 15, 2020 20:45
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Prawda to jest że z naukowego punktu widzenia mężczyzna to wybryk natury?
Ani prawda, ani nieprawda. Nauka bowiem nie definiuje takiego pojęcia jak „wybryk natury”, a zatem zdanie „mężczyzna to wybryk natury” jest z perspektywy naukowej poznawczo próżne.
Cytuj:
Ponoć powstał jako mutacja chromosomu X
To nie do końca tak. Pewną formę rozdzielnopłciowości mamy już u wiciowców kołnierzykowych – najbliższych krewnych zwierząt. Mamy tam duże i małe haploidalne komórki, które koniugują – zawsze małe z dużymi. U praktycznie wszystkich zwierząt mamy też rozmnażanie płciowe oraz komórki męskie i żeńskie. Zwykle także – osobniki męskie i żeńskie. To jak się determinuje, który osobnik będzie męski, a który żeński zaś – to już jest bardzo różne u różnych organizmów. U ssaków istnieje tzw. region SRY – fragment DNA, który powoduje powstanie męskich cech płciowych. Region ten znajduje się na chromosomie Y, który wygląda jak zredukowany chromosom X. Prawdopodobnie ewolucyjnie zaszedł mechanizm „pawiego ogona” – mężczyzna ma gwarancję, że nie jest nosicielem pewnych chorób genetycznych (jak hemofilia, daltonizm) o ile sam na nie nie choruje. Dlatego mężczyźni mający bardziej „obcięty” chromosom są atrakcyjniejsi.
Cytuj:
... widzicie feministki? Macie powód do radości :(
A jaki?


Śr wrz 16, 2020 7:47

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Temat stworzony, jakby dla mnie. Jeżeli świat nie powstał tak jak opisuje to Biblia, to mam prawo twierdzić, że nie stworzył go Bóg, bo tylko w Biblijnym opisie stworzenia świata występuje Bóg, który go stwarza i jeżeli teraz ten opis nie jest prawdziwy, to również nie jest prawdziwy Ten Bóg, który go stwarza. Bóg i ten opis stanowią integralną całość . To w tym właśnie opisie jest napisane, że Bóg stworzył świat i jeżeli teraz ten opis uznajemy za nieprawdziwy, to tym samym podważamy wszystko co tam pisze.


Pt wrz 25, 2020 22:28
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jeżeli świat nie powstał tak jak opisuje to Biblia, to mam prawo twierdzić, że nie stworzył go Bóg, bo tylko w Biblijnym opisie stworzenia świata występuje Bóg, który go stwarza
Po pierwsze – nie jest to prawda. Istnieje wiele opisów, w których występuje Bóg, który stwarza świat. Np. pierwszy z brzegu – Ainulindale – pisane przez tradycyjnego katolika.
Po drugie – nawet jakby to była prawda, to jest to rażący błąd logiczny. Fakt, iż istnieje błędny opis zdarzenia nie implikuje nijak, że zdarzenie się nie odbyło.
Cytuj:
Ten Bóg, który go stwarza. Bóg i ten opis stanowią integralną całość
A to jest bluźnierstwo i otwarta bibliolatria.
Cytuj:
podważamy wszystko co tam pisze.
Bóg pisze?


So wrz 26, 2020 8:32

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
Jeżeli świat nie powstał tak jak opisuje to Biblia, to mam prawo twierdzić, że nie stworzył go Bóg, bo tylko w Biblijnym opisie stworzenia świata występuje Bóg, który go stwarza

Tu się mylisz, bo faktycznie w innych religiach (nie wszystkich jednak) mamy do czynienia z Bogiem - stworzycielem
Cytuj:
i jeżeli teraz ten opis nie jest prawdziwy, to również nie jest prawdziwy Ten Bóg, który go stwarza.

Bardzo trafna uwaga.
Cytuj:
Bóg i ten opis stanowią integralną całość . To w tym właśnie opisie jest napisane, że Bóg stworzył świat i jeżeli teraz ten opis uznajemy za nieprawdziwy, to tym samym podważamy wszystko co tam pisze.

Faktycznie jeżeli uznajemy opis biblijny stworzenia świata za nieprawdziwy podważamy całą Biblię, bo skoro już pierwsze jej słowa to kłamstwa to co z całą resztą?
Właśnie dlatego wymyślona przez liberałów w XVIII wieku teoria ewolucji jest od tamtego czasu tak bardzo lansowana przez wrogów wiary, że stała się dziś dominującą. Oczywiście towarzyszą jej różne wydumane argumenty o tym jakoby pięcioksiąg nie był dziełem Mojżesza tylko jakiejś wydumanej tradycji jahwi, elohi i innych stycznych. Po podważeniu dogmatu o stworzeniu reszta to już mały problem. Obecnie większość osób uważających się za katolików twierdzi że Biblia kłamie mimo że naukowo nie zdołano obalić żadnego opisu biblijnego, a jedynie wiele tych opisów potwierdzono przez znalezienie innych źródeł w odpowiednim temacie.


So wrz 26, 2020 12:57
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Faktycznie. Co gorsza, podważając możemy mieć rację: Stwórca stwarzał inaczej niż się to skrybom natchnionym zdawało. To kto stwarzał, a kto tchnął?

Bo tak generalnie, to kolega sam jest wrogiem wiary. Pogańskiej. No po prostu: wychowaliście sobie ludzi do wrogowania wiarom wszelakim, to po wytępieniu zielarek ludzie zwrócili się przeciwko wam, bo byliście już jedyną wiarą w okolicy. Zrobili to, jak umieli. Może nie trzeba było wychowywać do wrogości? Może należy teraz wrogość z siebie samego wykorzenić? Jak kolega myśli?


So wrz 26, 2020 13:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL