Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylematów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylematów
O filozofii mówi się, że wzięła się, ze zdziwienia światem. Historia filozofii pełna jest dylematów typu "Czy umysł powstał z materii czy materia z umysłu?", "Czy Bóg stworzył człowieka czy człowiek Boga?", "Czy świat jest indeterministyczny czy deterministyczny?", "Czy jaźń istnieje czy jest iluzją?" etc.

Dylematy te nie zawsze bezpośrednio przybierają postać dylematów, jak w przypadku podstawowego zdziwienia "Dlaczego istnieje świat?", jednak jak rozbierzemy to pytanie na czynniki pierwsze, uzyskamy dwa założenia:
a) Świat istnieje
b) Świat mógłby nie istnieć

A więc dlaczego jednak istnieje?

Kiedy w ten sposób postawimy problem, będziemy skłonni myśleć o istnieniu świata jako o czymś cudownym, nieprawdopodobnym, przypadkowym, a w każdym razie zdumiewającym, czymś co powinno budzić zdziwienie. Nasze filozoficzne zdumienie będzie mieć źródło w cichym przyjęciu alternatywy: istnienie vs. nieistnienie. Mało komu jednak przychodzi do głowy, żeby zastanowić się, czy stawianie tej alternatywy ma w ogóle sens, czy te założenia, które mamy z tyłu głowy, kiedy pytamy "Dlaczego istnieje świat?" są uzasadnione.

Abstrahując od wszelkich postulowanych bytów absolutnych, boskich, wiecznych, wszystko o czym wiemy, że istnieje, jest nietrwałe, skończone, przemija. Wszelkie tego typu byty istnieją w tym sensie, że się stają/upływają. Nie istnieją w sposób absolutny. Są zawieszone pomiędzy istnieniem a nieistnieniem. Opierając się na naszym doświadczeniu, nie sposób uzasadnić żadnego z tych założeń, bo ani nie mamy do czynienia z absolutnym istnieniem, ani absolutnym nieistnieniem. Ten świat, którego doświadczamy jest czymś pomiędzy. Dokładnie w ten sposób moglibyśmy rozebrać wiele popularnych dylematów filozoficznych, obnażając ich bezzasadność, a tym samym w pewnym sensie zadając śmierć filozofii jaką znamy, a przynajmniej znacznie uszczuplając zbiór problemów, którymi się zajmuje.

Filozofia w dużej mierze nie jest żadnym umiłowaniem mądrości, tylko umiłowaniem dylematów, które są skutkiem wzięcia umysłowych konceptów za rzeczywistość i intelektualnym masturbowaniem się nad tymi konceptami. Czyli de facto jest umiłowaniem myślenia. A mądrość polega m.in. na tym, aby nie mylić narzędzia poznawania świata z samym światem.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 0:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Jeżeli człowiek ma dylemat
Świat istnieje
Świat mógł by nie istnieć
To zostaje światowym filozofem.
No a jak się zastanawia
Ja istnieję
Ja mógł bym nie istnieć
To zostaje oborowym filozofem
.
No bo ten problem jest dużo łatwiej rozwikłać - jak ojciec by nie trafił, to by mnie nie było.


So lis 28, 2020 0:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jeżeli człowiek ma dylemat
Świat istnieje
Świat mógł by nie istnieć
To zostaje światowym filozofem.
No a jak się zastanawia
Ja istnieję
Ja mógł bym nie istnieć
To zostaje oborowym filozofem
.
No bo ten problem jest dużo łatwiej rozwikłać - jak ojciec by nie trafił, to by mnie nie było.

To jest wyjaśnienie, które nic nie wyjaśnia, bo można pytać dalej, dlaczego ojciec trafił właśnie tak, że ja powstałem, dlaczego w ogóle istnieje jakiś ojciec, dlaczego istnieje życie, aż dokopiemy się do - dlaczego istnieje świat. Można ten problem rozwiązać Bogiem zapachajdziurą, który będzie właściwą przyczyną mojego istnienia, a można też obnażyć jego bezzasadność.

Ani ja nie istnieję w opozycji do nieistnienia, ani świat nie istnieje w opozycji do nieistnienia. Nie ma żadnego magicznego przejścia pomiędzy nieistnieniem a istnieniem. Jedno i drugie jest fikcją.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
towarzyski_pelikan napisał(a):
To jest wyjaśnienie, które nic nie wyjaśnia, bo można pytać dalej, dlaczego ojciec trafił właśnie tak, że ja powstałem, dlaczego w ogóle istnieje jakiś ojciec, dlaczego istnieje życie, aż dokopiemy się do - dlaczego istnieje świat. Można ten problem rozwiązać Bogiem zapachajdziurą, który będzie właściwą przyczyną mojego istnienia, a można też obnażyć jego bezzasadność.

Ani ja nie istnieję w opozycji do nieistnienia, ani świat nie istnieje w opozycji do nieistnienia. Nie ma żadnego magicznego przejścia pomiędzy nieistnieniem a istnieniem. Jedno i drugie jest fikcją.


Najwyraźniej marzy Ci się kariera światowego filozofa. Ja za filozofa się nie mam. No i dla mnie ten świat ma sens tylko wtedy jeśli Bóg istnieje. No a jeśli Boga nie ma, to te wszystkie rozmyślania są o dupie maryni. No i takie myślenie szkodzi człowiekowi i mogą mu się obwody popalić. No bo jaki sens jest rozmawiać z fikcją o fikcji?


So lis 28, 2020 12:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Nie chodzi o to, by rozmawiać o fikcji, tylko nie mylić fikcji (konceptów) z rzeczywistością. Świat istnieje i my istniejemy, ale nie w tym sensie, jakie przypisujemy istnieniu, kiedy pytamy "Dlaczego świat istnieje?" albo "Dlaczego ja istnieję?".
Wszystko płynie, jest i nie jest jednocześnie. A Bóg, ten prawdziwy, jest płynięciem.
Nie można sobie wyobrazić nic bardziej naturalnego, zwyczajnego i oczywistego, a jednak człowiek nieustannie ulega pokusie filozoficznego zdumienia. To nie świat jest źródłem zdziwienia, a nieprzystawalność świata do zerojedynkowej logiki.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
towarzyski_pelikan napisał(a):
Nasze filozoficzne zdumienie będzie mieć źródło w cichym przyjęciu alternatywy: istnienie vs. nieistnienie. Mało komu jednak przychodzi do głowy, żeby zastanowić się, czy stawianie tej alternatywy ma w ogóle sens, czy te założenia, które mamy z tyłu głowy, kiedy pytamy "Dlaczego istnieje świat?" są uzasadnione.

Nie ma sensu, gdyż nieistnienie nie stanowi alternatywy dla istnienia.


So lis 28, 2020 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
feelek napisał(a):
towarzyski_pelikan napisał(a):
Nasze filozoficzne zdumienie będzie mieć źródło w cichym przyjęciu alternatywy: istnienie vs. nieistnienie. Mało komu jednak przychodzi do głowy, żeby zastanowić się, czy stawianie tej alternatywy ma w ogóle sens, czy te założenia, które mamy z tyłu głowy, kiedy pytamy "Dlaczego istnieje świat?" są uzasadnione.

Nie ma sensu, gdyż nieistnienie nie stanowi alternatywy dla istnienia.

Jak rozumiesz "istnienie" i "nieistnienie"? Czym jest nieistnienie wobec istnienia?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Zwyczajnie, istnienie to wszystko to, co jest, tzw. byt. Nieistnienia (niebytu) nie ma.

Cytuj:
Czym jest nieistnienie wobec istnienia?

Niczym. "Nicość" nie może być czymś.


So lis 28, 2020 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Czyli uważasz, że świat istnieje od zawsze, bo nie mógł nie istnieć?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Jestem katolikiem. Wierzę w Boga stworzyciela.


So lis 28, 2020 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
feelek napisał(a):
Jestem katolikiem. Wierzę w Boga stworzyciela.

Jako katolik zapewne wierzysz, że świat mógł nie istnieć i nie istniał, zanim Bóg go powołał do istnienia?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Tak, to wyznajemy w credo.


So lis 28, 2020 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Pytanie, jak świat mógł nie istnieć, skoro nieistnienie nie stanowi alternatywy dla istnienia?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lis 28, 2020 23:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
Istniał Bóg. On jest "Tym, Który Jest", bez początku i bez końca.


N lis 29, 2020 10:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Masz dylemat? Jesteś w błędzie - o bezzasadności dylemat
I jak Bóg to zrobił, że świat zaczął istnieć, skoro wcześnie nie nie istniał (podwójna negacja)?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 29, 2020 10:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL