Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Zarodek jest człowiekiem. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Zarodek jest człowiekiem.
Bez zarodka nie będzie człowieka i bez człowieka nie będzie zarodka, bo to jest to samo. Zarodek musi być człowiekiem, bo człowiek był kiedyś zarodkiem.


Śr gru 02, 2020 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Bez zarodka nie będzie człowieka i bez człowieka nie będzie zarodka, bo to jest to samo. Zarodek musi być człowiekiem, bo człowiek był kiedyś zarodkiem.


Błyskotliwe.

"Bez spermy nie będzie człowieka i bez człowieka nie będzie spermy, bo to jest to samo. Sperma musi być człowiekiem, bo człowiek był kiedyś spermą."

Abstrahując od jakości Twojego argumentu, to mówienie o 'człowieku' jest o tyle problematyczne, że słowo to stosuje się zarówno w kontekście członka gatunku homo sapiens (którym zapłodniona komórka jajowa jest), jak i w kontekście osoby (tj. podmiotu specjalnych praw i obowiązków), co już jest kwestią subiektywną, gdyż klasyfikacja zarodka jako osoby zależy od wcześniej przyjętych kryteriów.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr gru 02, 2020 14:33
Zobacz profil
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Można usunąć ten obleśny wątek?


Śr gru 02, 2020 14:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
A można, jak najbardzej... jeszcze jak...

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr gru 02, 2020 14:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Dlaczego oblesny? Podstawowe zagadnienie filozoficzne "od kiedy zaczyna sie czlowiek jako osoba"?
Pamietasz Quinque co na ten temat uwazal sw Augustyn, czy sw Tomasz, w koncu "ojcowie KRK"?


Śr gru 02, 2020 18:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran napisał(a):
Błyskotliwe.

"Bez spermy nie będzie człowieka i bez człowieka nie będzie spermy, bo to jest to samo. Sperma musi być człowiekiem, bo człowiek był kiedyś spermą."

Nie, głupcze. Zarodek jest człowiekiem, bo jest nowo powstałym, dynamicznie rozwijającym się , odrębnym bytem - z tym, że jest na takim etapie swojego rozwoju, że nie może Ci powiedzieć tego, co przeczytałeś w pierwszym zdaniu.


Śr gru 02, 2020 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Dla mnie podstawowe kryteria to: świadomość, możliwość odczuwania oraz zdolność do samodzielnego przeżycia poza organizmem matki.
Wszystkie te cechy człowiek nabiera z czasem. Wcześniej wartość płodu wynika jedynie z jego potencjału, a ne można nazwać płodu, a tym bardziej embrionu człowiekiem.


Śr gru 02, 2020 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Czyli wg Twojego kryterium osoba będąca w śpiączce/sparaliżowana nie jest człowiekiem.

Wartość zarodka nie wynika "jedynie" z jego "potencjału". Wartość ta wynika z tego, że jest nowym życiem.
To, że to nowe ludzkie życie jest uzależnione od matki niczego nie zmienia. Odetnij sobie dostęp do tlenu, to zobaczysz jaki jesteś niezależny.


Śr gru 02, 2020 19:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Według mojej definicji osoba w śpiączce jest człowiekiem. Osoba w w stanie śmierci mózgowej nie jest.


Śr gru 02, 2020 20:47
Zobacz profil
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Aha, czyli jeżeli zdefinujesz sobie kamień jako człowieka to zrzucenie kamienia z wysokości będzie to morderstwo


Śr gru 02, 2020 20:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Czy kamień czuje, jest świadomy albo żyje samodzielnie?

A Ty jak definiujesz człowieka?


Śr gru 02, 2020 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Sysydlaczek napisał(a):
No_Pasaran napisał(a):
Błyskotliwe.

"Bez spermy nie będzie człowieka i bez człowieka nie będzie spermy, bo to jest to samo. Sperma musi być człowiekiem, bo człowiek był kiedyś spermą."

Nie, głupcze.


Milutko. :D
Wiesz, jest pewna niepisana zasada wyzywania obcych ludzi w internecie. Mianowicie, warto w tej samej wypowiedzi uważać, by samemu nie napisać czegoś niezbyt mądrego; wtedy niedość, że wychodzisz na chama, to dodatkowo sam się jawisz jako głupek. ;)

Gdybyś przeczytał całość mojej wypowiedzi to być może zauważyłbyś, że parafraza wypowiedzi Inny_punkt_widzenia miała na celu unaocznić niską jakość jego argumentu, w oderwaniu od tego, czy teza którą postuluje jest prawdziwa czy też nie. W istocie zgodziłem się później w ramach tej samej wypowiedzi, że zarodek jest człowiekiem w znaczeniu "członek gatunku homo sapiens".

Sysydlaczek napisał(a):
Czyli wg Twojego kryterium osoba będąca w śpiączce/sparaliżowana nie jest człowiekiem.


Śpiączka podobnie jak sen to nietrwały interwał w samoświadomości już zaistniałej osoby ludzkiej. Inaczej rzecz się ma chociażby względem ludzi, którzy doświadczyli tzw. śmierci mózgowej, a więc trwałego rozkładu samoświadomości – w moim mniemaniu oni istotnie tracą status osoby.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Ostatnio edytowano Śr gru 02, 2020 21:26 przez No_Pasaran, łącznie edytowano 2 razy



Śr gru 02, 2020 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Quinque napisał(a):
Aha, czyli jeżeli zdefinujesz sobie kamień jako człowieka to zrzucenie kamienia z wysokości będzie to morderstwo


Jeśli kamień straci życie w wyniku upadku to istotnie.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr gru 02, 2020 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran napisał(a):
Milutko. :D
Wiesz, jest pewna niepisana zasada wyzywania obcych ludzi w internecie. Mianowicie, warto w tej samej wypowiedzi uważać, by samemu nie napisać czegoś niezbyt mądrego; wtedy niedość, że wychodzisz na chama, to dodatkowo sam się jawisz jako głupek. ;)

Moja wypowiedź nie miała na celu wyzywania Ciebie. Zwrot "Nie, głupcze" zastosowałem po to, żeby zobrazować i ukazać emocje, jakie wywołała we mnie Twoja nieudana trawestacja. Miałeś prawo poczuć się urażony, za co oczywiście przepraszam.


Śr gru 02, 2020 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Sysydlaczek napisał(a):
Moja wypowiedź nie miała na celu wyzywania Ciebie. Zwrot "Nie, głupcze" zastosowałem po to, żeby zobrazować i ukazać emocje


Jeśli nie potrafisz obrazować emocji inaczej jak poprzez chamstwo i ataki personalne to nieśmiało sugeruję, byś w przyszłości zechciał jednak oszczędzić mi tego zaszczytu.

Sysydlaczek napisał(a):
jakie wywołała we mnie Twoja nieudana trawestacja.


Szkoda tylko, że zapomniałeś napisać dlaczego była nieudana. ;)

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr gru 02, 2020 22:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL