Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Zarodek jest człowiekiem. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran napisał(a):
Jeśli nie potrafisz obrazować emocji inaczej jak poprzez chamstwo i ataki personalne to nieśmiało sugeruję, byś w przyszłości zechciał jednak oszczędzić mi tego zaszczytu.

No widzisz, daj mu palec i od razu jaki roszczeniowy się zrobił.

No_Pasaran napisał(a):
Szkoda tylko, że zapomniałeś napisać dlaczego była nieudana. ;) ... Sperma musi być człowiekiem,[u] bo człowiek był kiedyś spermą.[/u]"

Człowiek, nowe życie zaczyna się po zapłodnieniu. Zapłodniona komórka jajowa jest nowym, unikalnym bytem, który mówiąc kolokwialnie - kwitnie, ma zdolność rozwoju do dojrzałego organizmu.

Powiedzenie, że człowiek był kiedyś spermą (w zasadzie jeśli już, to plemnikiem) jest głupstwem z punktu widzenia biologicznego i jest w czymś w rodzaju powiedzenia "he, ja jak pierwszy raz dymołem, to tyś jeszcze skakał u starego z jajka na jajko, hehe". Nie, nie skakał z jajko na jajko, bo plemnik jest tylko nośnikiem materiału genetycznego - dopiero połączenie go z komórką jajową tworzy nową istotę żywą.


Śr gru 02, 2020 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran, gdybyś troszeczkę pomyślał zanim wrzucisz coś w Eter, z tą spermą to kiepski przykład , bo bez spermy będzie człowiek, np poprzez klonowanie. Aj ta młodzież niecierpliwa. Mówisz, że klasyfikacja zarodka jako osoby zależy od wcześniej przyjętych kryteriów, ale klasyfikacja człowieka jako osoby też zależy od wcześniej przyjętych kryteriów, więc gdzie ty tutaj widzisz różnicę?


Cz gru 03, 2020 0:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Przepraszam za drugi wpis, ale afilatelista z tym Starcem na znaczku natchnął mnie trochę. Przypomina mi ,że każdy ma inne kryteria, zgadzam się, pisze dalej, że człowiek z czasem nabiera ludzkich cech , zgadzam się ,tylko CZŁOWIEK posiada taką zdolność, ale że Embrion nie jest człowiekiem- Dlaczego? Ten Starzec na znaczku też był kiedyś Embrionem. Wychodzą problemy ze zrozumieniem, czym jest embrion. Ludzie bowiem, wyobrażają sobie, że zarodki ,embriony , płody to takie stworzenia Boże , które gdzieś tam sobie żyją i nagle nie stąd nią z owąd przepotwarza się to stworzenie w człowieka i można je zabić zanim się przepotwarzy. Otóż nie, embrion nigdzie sam w przyrodzie nie występuje, bo to tylko nazwa początkowej fazy rozwoju jakiegoś organizmu, a ten Starzec jest końcową fazą rozwoju tego samego organizmu, więc czym oni się różnią, tylko wiekiem, pomiędzy nimi nic się nie wydarzyło poza tym że upłynęło trochę czasu i wygląd się zmienił.


Cz gru 03, 2020 2:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Sysydlaczek napisał(a):
Powiedzenie, że człowiek był kiedyś spermą (w zasadzie jeśli już, to plemnikiem) jest głupstwem z punktu widzenia biologicznego i jest w czymś w rodzaju powiedzenia "he, ja jak pierwszy raz dymołem, to tyś jeszcze skakał u starego z jajka na jajko, hehe". Nie, nie skakał z jajko na jajko, bo plemnik jest tylko nośnikiem materiału genetycznego - dopiero połączenie go z komórką jajową tworzy nową istotę żywą.


Jak napisałem wcześniej: parafraza wypowiedzi Inny_punkt_widzenia miała na celu unaocznić niską jakość jego argumentu, w oderwaniu od tego, czy teza którą postuluje jest prawdziwa czy też nie.

To bez znaczenia czy przesłanki argumentu są prawdziwe, gdyż sama jego konstrukcja sprowadza się do non sequitur.

To co napisał można uprościć do:

Bez A nie będzie B i bez B nie będzie A, bo to jest to samo. A musi być B, bo B był kiedyś A.

To że B był kiedyś A nie oznacza, że wciąż nim jest, a już napewno nie że wciąż musi nim być.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
bo bez spermy będzie człowiek, np poprzez klonowanie.


Gwoli ścisłości, bez spermy nie powstałaby komórka somatyczna, z której pobierane jest jądro do komórki jajowej.
Ale to nieistotne - jak napisałem powyżej, problem dotyczy przede wszystkim wadliwego charakteru Twojego wnioskowania jako takiego, a nie prawdziwości przesłanek.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Mówisz, że klasyfikacja zarodka jako osoby zależy od wcześniej przyjętych kryteriów, ale klasyfikacja człowieka jako osoby też zależy od wcześniej przyjętych kryteriów, więc gdzie ty tutaj widzisz różnicę?


Termin "człowiek" stosuje się zarówno w kontekście członka gatunku homo sapiens, jak i w kontekście osoby (tj. podmiotu specjalnych praw i obowiązków).

Nie każdy członek gatunku homo sapiens musi być osobą.

Dlatego istotne jest wyrażać się w sposób precyzyjny, tak by wiadomym było do czego się odnosisz, gdy mówisz o człowieku: czy do "członka gatunku homo sapiens" czy do "osoby".

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
więc czym oni się różnią, tylko wiekiem, pomiędzy nimi nic się nie wydarzyło poza tym że upłynęło trochę czasu i wygląd się zmienił.


Jednak kilka innych różnic byłbym w stanie wskazać (przy założeniu, że ten starzec reprezentuje po prostu przeciętnego, dorosłego osobnika homo sapiens):

1. Zdolność racjonalnego myślenia
2. Możność poprawnego opisania przez przypisanie stanów intencjonalnych
3. Różnicowanie właściwych i niewłaściwych względem siebie postaw z naszej strony
4. Zdolność do zachowań odwzajemniających
5. Zdolność komunikacji
6. Samoświadomość

A teraz wyobraź sobie, że te 6 różnic dla kogoś przesądza o klasyfikacji danego bytu jako osoby i masz rozwiązanie zagadki. ;)

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz gru 03, 2020 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Korekta, bo nie mogę już edytować:

Inny_punkt_widzenia popełnia błąd materialny, a nie jak omyłkowo wskazałem formalny tj. non sequitur.

Jego rozumowanie ma charakter entymematyczny tj. dedukcyjny z przesłanką ukrytą.

Przesłanka pierwsza ukryta: Jeśli B był kiedyś A, to A musi być B
Przesłanka druga: B był kiedyś A.
Wniosek: A musi być B

Czyli o ile samo rozumowanie przebiega poprawnie od strony formalnej, o tyle przesłanka pierwsza jest materialnie nieprawdziwa: to że B był kiedyś A nie musi oznaczać że A jest B.

Pardon za lapsus.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz gru 03, 2020 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Quinque, dalej nie odpowiedziales mi na moje pytanie.
Moze ktos inny ci pomoze?


Cz gru 03, 2020 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran napisał(a):
Termin "człowiek" stosuje się zarówno w kontekście członka gatunku homo sapiens, jak i w kontekście osoby (tj. podmiotu specjalnych praw i obowiązków)

Nieprawdą jest, że kontekst osoby dotyczy tylko praw i obowiązków. Osoba może być rozumiana bardziej ogólnie, np. jako podmiot o rozumnej naturze, albo tak jak to określał Karol Wojtyła, że człowiek jest osobą.

Tak na marginesie, widzę, że znowu jesteś en camino.


Cz gru 03, 2020 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
No_Pasaran, a jeśli A był kiedyś A, czy taki wariant analizowałeś? Jeśli chodzi o tą twoją spermę, to komórka somatyczna jak ją nazwałeś, bo dla mnie jest to komórka rozrodcza składająca się z połowy materiału genetycznego, potrzebuje spermy do życia i do przetrwania, ale do zapłodnienia sperma jest zbędna i te komórki w czasie zapłodnienia in vitro wydobywane są z tej spermy i sperma jest usuwana . Tak więc twój przykład dotyczący tej spermy, że niejako można ją przyrównać do zarodka, jest po prostu wulgarny i nieestetyczny. Druga sprawa Klonowanie, w tym wypadku już nawet nie trzeba wydobywać tych twoich komórek somatycznych z tej spermy, materiał genetyczny potrzebny do zapłodnienia jaja, wydobywamy już kompletny z jakiejkolwiek naszej komórki , a więc zobacz jak daleko odszedłem od spermy i twojego przykładu, to po pierwsze, a po drugie, to do mojego tematycznego zarodka jeszcze nam daleko. Najpierw materiał do zapłodnienia, o który się spieramy, później dopiero dochodzi do zapłodnienia, a jeszcze później docieramy wreszcie do zarodka człowieka. Wymieniłeś w kilku punktach cechy osoby dorosłej, i ani jednej cechy osoby młodszej, czy według ciebie noworodek nie jest osobą ludzką, bo żaden z tych malców nie posiada ani jednej takiej cechy?


Pt gru 04, 2020 1:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Przepraszam, za drugi kolejny wpis. Chciałbym odpowiedzieć Subadam. Nie znam św.Augustyna , ani św. Tomasza z Akwinu, ale wydaje mi się, że każdy Człowiek, czy też osobnik z rodzaju Homo Sapiens jest osobą ludzką, jeżeli uważasz że są ludzie , lub osobniki tego rodzaju , które nie są osobą ludzką, to podaj mi przykład, abym mógł lepiej cię zrozumieć.


Pt gru 04, 2020 1:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
a jeśli A był kiedyś A, czy taki wariant analizowałeś?


Jeśli zarodek był kiedyś zarodkiem?

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jeśli chodzi o tą twoją spermę, to komórka somatyczna jak ją nazwałeś, bo dla mnie jest to komórka rozrodcza składająca się z połowy materiału genetycznego, potrzebuje spermy do życia i do przetrwania, ale do zapłodnienia sperma jest zbędna i te komórki w czasie zapłodnienia in vitro wydobywane są z tej spermy i sperma jest usuwana . Tak więc twój przykład dotyczący tej spermy, że niejako można ją przyrównać do zarodka, jest po prostu wulgarny i nieestetyczny. Druga sprawa Klonowanie, w tym wypadku już nawet nie trzeba wydobywać tych twoich komórek somatycznych z tej spermy, materiał genetyczny potrzebny do zapłodnienia jaja, wydobywamy już kompletny z jakiejkolwiek naszej komórki , a więc zobacz jak daleko odszedłem od spermy i twojego przykładu, to po pierwsze, a po drugie, to do mojego tematycznego zarodka jeszcze nam daleko. Najpierw materiał do zapłodnienia, o który się spieramy, później dopiero dochodzi do zapłodnienia, a jeszcze później docieramy wreszcie do zarodka człowieka.


To co napisałeś nie ma najmniejszego znaczenia dla clue mojego wpisu tj. "Twój argument wyjściowy jest błędny". Nie będę więc dalej ciągnął tego wątku pobocznego, odciągającego tylko wygodnie uwagę od meritum.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wymieniłeś w kilku punktach cechy osoby dorosłej, i ani jednej cechy osoby młodszej, czy według ciebie noworodek nie jest osobą ludzką, bo żaden z tych malców nie posiada ani jednej takiej cechy?


Dokładnie tak – moim zdaniem noworodek nie jest osobą. Nie miałbym więc problemów natury etycznej względem możliwości poddania tego bytu eutanazji na życzenie rodziców.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt gru 04, 2020 3:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
A czyli noworodki też można zabijać.

Zabijanie nowo poczętego ludzkiego życia to dopiero błahostka.


Pt gru 04, 2020 6:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Sysydlaczek napisał(a):
A czyli noworodki też można zabijać.

Zabijanie nowo poczętego ludzkiego życia to dopiero błahostka.


Owszem. Noworodek jest na niższym poziomie kognitywnym, niż chociażby świnia, której nie wahamy się szlachtować dla zaspokojenia naszych kulinarnych zachcianek. Nie widzę powodu, innego niż szowinizm gatunkowy, dla którego noworodek miałby być osobą, a świnia nie.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt gru 04, 2020 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
W przyrodzie jest tak, że świnia, czy dzika locha może zabić człowieka, kiedy ten zagraża młodym.
Posiada po prostu taki instynkt, że swojego potomstwa broni.
Widać, niektórzy zeszli poniżej poziomu świni.


Pt gru 04, 2020 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Sysydlaczek napisał(a):
W przyrodzie jest tak, że świnia, czy dzika locha może zabić człowieka, kiedy ten zagraża młodym.
Posiada po prostu taki instynkt, że swojego potomstwa broni.
Widać, niektórzy zeszli poniżej poziomu świni.


Równie dobrze mogę napisać, że opieka paliatywna czy monogamia jest zejściem poniżej poziomu innych zwierząt.

Dla Ciebie to zejście poniżej poziomu świni, dla mnie uwolnienie się od atawistycznych wzorców zachowań i.e. wzbicie się ponad poziom innych zwierząt.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt gru 04, 2020 17:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Zarodek jest człowiekiem.
Brawo, brnij dalej w tej drabinie ewolucyjnej. Jeśli zejście poniżej poziomi świni jest dla Ciebie satysfakcjonujące, myślę że głębsze poczucie wolności znajdziesz na poziomie orzęsek (dawniej: wymoczki). Będziesz wolny, jak pierwotniak.


Pt gru 04, 2020 17:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL