Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Następna strona
 Gdzie jest Królestwo Boże? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Zgadzam się. Ta dość rozpaczliwa obrona. Uduchowienie K.B. stoi w sprzeczności z tym, że Jezus nauczał widzialnego, zmysłowego, spektakularnego powrotu, które będzie doswiadczalne dla wszystkich i sprowadzi, przynajmniej na początku, globalne katastrofy. . Może jednak Jezus się pomylił? Czy zaprzeczyłoby to jego wyjątkwośći, czy Bóstwu? Może idealizujemy i przeceniamy Jego wiedzę. Mogła być zblizona do ówczesnej.
I tu dotykasz istotnego punktu. Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem wskazanych sprzeczności jest przyjęcie, że Jezus rzeczywiście się pomylił. Początkowo myślałem, że nie musi to przeczyć jego Bóstwu, czy też jego wyjątkowości. Ale pojawiają się trudne konsekwencje takiego rozwiązania. Jeśli bowiem Jezus pomylił się tutaj, to kto mi zagwarantuje, że nie pomylił się też w innych swoich wypowiedziach - a jeśli tak, to których? W ten sposób wiarygodność jego Ewangelii lega w gruzach.

Poza tym dla mnie jednak to rozwiązanie odbiera Jezusowi jego Bóstwo, gdyż ilekroć o tym myślę, coś mi się nie zgadza, coś mi "skrzeczy", coś szwankuje, nie mogę pogodzić się z wizją wiarygodnego proroka czy syna Bożego, który w czymś się myli. Upada mi chrześcijaństwo.

Ostatecznym rozwiązaniem, które utrzyma przy życiu chrześcijaństwo, jest przyjęcie, że zapisy Ewangelii o rychłym spektakularnym nadejściu królestwa są poglądami wczesnych chrześcijan włożonymi w usta Jezusa, przy czym on sam ich nigdy nie wypowiedział. Wtedy prośba z "Ojcze Nasz": "Przyjdź Królestwo Twoje" oznaczałaby jednak błaganie o pojawienie się królestwa "pośród nas" - tak jak powiedział Jezus w Ewangelii Łukasza.


Śr gru 02, 2020 9:30
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Alus napisał(a):
Królestwo moje nie jest z tego świata - każdy, kto oczekuje materialnego królestwa myśli kategoriami Żydów.
Wierzący nie zapominają Królestwo Boże jest pośród was - gdzie dominuje miłość, sprawiedliwość, tam jest Królestwo Boże.

Cytuj:
Wyłuskujesz cytaty, które Tobie odpowiadają, a nie odnosisz się do cytatów z Ewangelii, które Tobie przeczą. Jak wyjaśnisz Marka 9,1?

Poza tym to, że "Królestwo moje nie jest z tego świata", nie oznacza, że ono nie może z tamtego świata nadejść, przyjść do naszego świata. Cytat ten w ogóle nie stoi w sprzeczności z tym, o czym tu mówimy.

Marek pisze nie umrą zanim nie uwierzą w Chrystusa.
Królestwo Boże przyszło wraz z Chrystusem ukazując dobitnie miłość Boga, który dla jego rozpowszechnienia - Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, by dać świadectwo prawdzie - zapłacił najwyższą cenę cierpieniem.


Śr gru 02, 2020 9:34

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Alus napisał(a):
Marek pisze nie umrą zanim nie uwierzą w Chrystusa.
Haha, to Twoja interpretacja. Tam jak byk stoi, że nie umrą, zanim nie ujrzą królestwa Bożego przychodzącego z mocą.


Śr gru 02, 2020 9:43
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Alus napisał(a):
Marek pisze nie umrą zanim nie uwierzą w Chrystusa.

Cytuj:
Haha, to Twoja interpretacja. Tam jak byk stoi, że nie umrą, zanim nie ujrzą królestwa Bożego przychodzącego z mocą.

Królestwo Boże to nie materialny byt widoczny dla oczu, ale duchowy rozpoznany, "ujrzany" sercem.


Śr gru 02, 2020 13:12

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Może chodzi o rozwój chrześcijaństwa w pierwszych wiekach, szybkie rozprzestrzenianie się i duża liczba nowych wyznawców -> Królestwo Boże przychodzi z mocą.


Śr gru 02, 2020 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Dżery napisał(a):
Może chodzi o rozwój chrześcijaństwa w pierwszych wiekach, szybkie rozprzestrzenianie się i duża liczba nowych wyznawców -> Królestwo Boże przychodzi z mocą.
Rozwój chrześcijaństwa/kościoła jako religii to nie jest K.B. W K.B. nie ma zła, grzechu, smierci. W K.B. Panuje pokój, miłość, sprawiedliwości - i Bóg, a nie instytucje religijne. Nastąpi zmartwychwstanie umarłych itd. Nic takiego przecież nie nastąpiło.


Śr gru 02, 2020 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Alus
Cytuj:
Królestwo Boże to nie materialny byt widoczny dla oczu, ale duchowy rozpoznany, "ujrzany" sercem.
Co to znaczy? Dla Jezusa to jednak miało być coś widzialnego i spektakularnego, a nie ezoteryczne, wewnętrzne przezycie. u Marka 9,1: «Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy» u Mateusza 16,27-28: Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w królestwie swoim" "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów."
To nie jest rzeczywistość eteryczna, ale zmysłowa.


Śr gru 02, 2020 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz
Cytuj:
tu dotykasz istotnego punktu. Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem wskazanych sprzeczności jest przyjęcie, że Jezus rzeczywiście się pomylił. Początkowo myślałem, że nie musi to przeczyć jego Bóstwu, czy też jego wyjątkowości. Ale pojawiają się trudne konsekwencje takiego rozwiązania. Jeśli bowiem Jezus pomylił się tutaj, to kto mi zagwarantuje, że nie pomylił się też w innych swoich wypowiedziach - a jeśli tak, to których? W ten sposób wiarygodność jego Ewangelii lega w gruzach.
Można przyjąc, że nie pomylił się tam, gdzie dotyczy to nauki, która daje zbawienie. Reszta to didaskalia. Wierzysz, że na Ziemii Jezus był wszechwiedzący? Moim zdaniem, był przede wszystkim Człowiekiem ograniczonym ludzką naturą. Mogł wierzyć w dosłowne 6 dni stworzenia, ulepienia człowieka z gliny, arkę Noego itd. Mogł być ignorantem z fizyki, chemii itd. O ile mi wiadomo, Jezus nigdzie nie twierdzi w Ewangeliach, ze jest wszechwiedzący lub wszechmocny.

Cytuj:
Poza tym dla mnie jednak to rozwiązanie odbiera Jezusowi jego Bóstwo, gdyż ilekroć o tym myślę, coś mi się nie zgadza, coś mi "skrzeczy", coś szwankuje, nie mogę pogodzić się z wizją wiarygodnego proroka czy syna Bożego, który w czymś się myli. Upada mi chrześcijaństwo.
Upada Ci pewna koncepcja chrześcijaństwa wymyslona przez teologów.

Cytuj:
Ostatecznym rozwiązaniem, które utrzyma przy życiu chrześcijaństwo, jest przyjęcie, że zapisy Ewangelii o rychłym spektakularnym nadejściu królestwa są poglądami wczesnych chrześcijan włożonymi w usta Jezusa, przy czym on sam ich nigdy nie wypowiedział.
Wtedy problematyczna staje się wiarygodność Ewangelii. Jeśli w tej sprawie się myli, to może i w innych. Może brak spisanych Ewangelii po aramejsku/hebrajsku świadczy, że Apostołowie oczekiwali rychłego ( to pokolenie) nadejścia w chwale Jezusa, więc po spisywać dla nastepnych pokoleń - trzeba przekazywać ustnie. Moim zdaniem impuls o szybkim powrocie Jezusa pochodzi od Niego, a nie od Ewangelistów. Oni już z zcasem zaczęli to racjonalizować i uciekać z problemem w zaświaty np. Jan. Nasuwa się pytanie: czy po zmartwychwstaniu Jezus również nauczał o szybkim powrocie?


Śr gru 02, 2020 23:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Można przyjąc, że nie pomylił się tam, gdzie dotyczy to nauki, która daje zbawienie. Reszta to didaskalia.
Nauka o bliskości królestwa Bożego to nie didaskalia. To podstawowy motyw nauczania Jezusa. Świadczy o tym np. Marek, gdy pisze w 1,14-15, że "(...) Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»" Bibliści twierdzą, że tu zawarty jest kerygmat, czyli rdzeń nauczania Jezusa. Podobnie jest u Mateusza (4,17): "Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»."

Nawet we wczorajszym czytaniu mszalnym mamy słowa Jezusa skierowane do Dwunastu: "Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie"." (Mt 10,7).

Czyli był to motyw przewodni. Z tego motywu wynikały także pewne nauki Jezusa, np. o tym, aby nie odpłacać złym za złe, albo żeby swój majątek rozdać ubogim. Bowiem przy zbliżającym się królestwie, wszystkie inne rzeczy tracą na znaczeniu. Podobnie nauka Jezusa o tym, że "kto chce zachować swoje życie, ten je straci [gdy przyjdzie królestwo], a kto straci swoje życie z mego powodu i Ewangelii, ten je zachowa".

Bo co było istotą pierwotnego chrześcijaństwa? Była nią wiara w bliskie nadejście królestwa Bożego i stąd obowiązek przewartościowania całego myślenia stosownie do tej wiary - czyli nawrócenie. Bóg niedługo nadejdzie i w związku z tym trzeba się do Niego nawrócić. Należy odpuszczać winy swoim wrogom, wszystkim przebaczać, gdyż jeżeli będziemy przebaczać, to i Bóg - jak nadejdzie w swoim królestwie - przebaczy nam nasze winy. Należy kochać Boga całym sercem i kochać bliźniego jak siebie samego. Nie trzeba już dbać o swoje dobra materialne, ale można i nawet warto je rozdawać biednym, bo i tak niedługo przyjdzie królestwo i wszystko pochłonie.

Więc nie były to didaskalia.
Cytuj:
Wierzysz, że na Ziemii Jezus był wszechwiedzący?
Nie wiem, jak to u niego było. Ale w każdym razie uważam, że nie powinien mówić rzeczy nieprawdziwych.
Cytuj:
Nasuwa się pytanie: czy po zmartwychwstaniu Jezus również nauczał o szybkim powrocie?
W Dziejach Apostolskich na początku jest wypowiedź Jezusa, udzielona na pytanie uczniów o królestwo Izraela: "Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą (...)".


N gru 06, 2020 1:12
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Cytuj:
Królestwo Boże to nie materialny byt widoczny dla oczu, ale duchowy rozpoznany, "ujrzany" sercem.

Cytuj:
Co to znaczy? Dla Jezusa to jednak miało być coś widzialnego i spektakularnego, a nie ezoteryczne, wewnętrzne przezycie. u Marka 9,1: «Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy» u Mateusza 16,27-28: Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w królestwie swoim" "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów."
To nie jest rzeczywistość eteryczna, ale zmysłowa.

Zobaczą oczami duszy, przecież nie chodzi o wzrok. Widzimy materialny świata, ale i także "widzimy" świat duchowy, który Jezus nazywa Królestwem Bożym.
Gdyby wszystko co Jezus mówił rozpatrywać według materialnych kryteriów, to po świecie chodziliby ludzie z wyłupionymi oczami, z odciętymi rękoma.


N gru 06, 2020 8:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz
Cytuj:
Nauka o bliskości królestwa Bożego to nie didaskalia. To podstawowy motyw nauczania Jezusa.
Zależy dla jakiego kościoła. :)
Cytuj:
Świadczy o tym np. Marek, gdy pisze w 1,14-15, że "(...) Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»" Bibliści twierdzą, że tu zawarty jest kerygmat, czyli rdzeń nauczania Jezusa. Podobnie jest u Mateusza (4,17): "Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»."

Nawet we wczorajszym czytaniu mszalnym mamy słowa Jezusa skierowane do Dwunastu: "Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie"." (Mt 10,7).
Tylko, tą bliskość różnie mozna pojmować. Poza tym, zauważ, że w centrum nauczania Pawła, a jego pisma są najwcześniejsze, nie jest już bliskość K.B., ale wiara w Jezusa i pawałowa Chrystologia.
Cytuj:
Czyli był to motyw przewodni. Z tego motywu wynikały także pewne nauki Jezusa, np. o tym, aby nie odpłacać złym za złe, albo żeby swój majątek rozdać ubogim. Bowiem przy zbliżającym się królestwie, wszystkie inne rzeczy tracą na znaczeniu. Podobnie nauka Jezusa o tym, że "kto chce zachować swoje życie, ten je straci [gdy przyjdzie królestwo], a kto straci swoje życie z mego powodu i Ewangelii, ten je zachowa".

To pewnie mogło mieć duze znaczenie dla bezpośrednich uczniów Jezusa, czyli judeochrześcijan - 1 pokolenia. Potem, gdy nadzieje na powrót Jezusa zanikły, a judeochrześcijanie niemal zniknęli, zinterpretowano kreatywnie bliskość powrotu Jezusa np. metaforycznie i/lub odesłano je w zaświaty.
Cytuj:
Bo co było istotą pierwotnego chrześcijaństwa? Była nią wiara w bliskie nadejście królestwa Bożego i stąd obowiązek przewartościowania całego myślenia stosownie do tej wiary - czyli nawrócenie. Bóg niedługo nadejdzie i w związku z tym trzeba się do Niego nawrócić. Należy odpuszczać winy swoim wrogom, wszystkim przebaczać, gdyż jeżeli będziemy przebaczać, to i Bóg - jak nadejdzie w swoim królestwie - przebaczy nam nasze winy. Należy kochać Boga całym sercem i kochać bliźniego jak siebie samego. Nie trzeba już dbać o swoje dobra materialne, ale można i nawet warto je rozdawać biednym, bo i tak niedługo przyjdzie królestwo i wszystko pochłonie.
Ale K.B. nie przyszło, a wiara mogła się bez niego obyć. Wystarczyło przenieść akcenty i uznać K.B. jako byt posmiertny. Sprytne i skuteczne - marketingowo. S.J. coś o tym wiedzą. :D
.
Cytuj:
Nie wiem, jak to u niego było. Ale w każdym razie uważam, że nie powinien mówić rzeczy nieprawdziwych.
Pomylił się. Był również Człowiekiem. Myslę, że nie tylko w tej kwestii mógł być omylny.
Cytuj:
W Dziejach Apostolskich na początku jest wypowiedź Jezusa, udzielona na pytanie uczniów o królestwo Izraela: "Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą (...)".
Czyli nic konkretnego, a raczej już widać przenoszenie akcentów na pozniejszy czas. To nie dziwi - Dz.Ap. to lata 80-90, więć 2-3 pokolenie chrześcijan


Pn gru 07, 2020 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Alus

Cytuj:
Zobaczą oczami duszy, przecież nie chodzi o wzrok.
A gdzie tak Jezus nauzcał? :o To był wyznawca judaizmu, a nie platonik. Dzień Pański — takiego bowiem terminu używają pisarze biblijni — będzie nie tylko momentem triumfu nad doczesnymi wrogami Izraela (Egipcjanami, Asyryjczykami, Babilończykami itd.), ale także dniem sądu. Bóg nawiedzi całą ziemię, by ukarać za grzechy jej mieszkańców (podobnie jak w Sodomie i Gomorze; Rdz 19, 24). Będzie to objawienie karzącej mocy sprawiedliwego Boga, który zniszczy wszystkich grzeszników. Jednocześnie, dla postępujących według Prawa będzie to czas nagrody, odpłaty i zwycięstwa. Jezus przedstawił nam obraz Swego powtórnego przyjścia. “Gdyż jak błyskawica pojawia się od wschodu i jaśnieje aż na zachód, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego” (Mat. 24,27). Powiedział również, że ujrzymy Syna Człowieczego “przychodzącego na obłokach” (Mar. 13,26). “I ujrzy Go wszelkie oko” (Obj. 1,7). “Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na glos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem” (1 Tes. 4,16.17). To są jak najbardziej zmysłowe, doczesne, dostępne każdemu doswiadczenia.


Pn gru 07, 2020 19:36
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Alus

Cytuj:
Zobaczą oczami duszy, przecież nie chodzi o wzrok.
A gdzie tak Jezus nauzcał? :o To był wyznawca judaizmu, a nie platonik. Dzień Pański — takiego bowiem terminu używają pisarze biblijni — będzie nie tylko momentem triumfu nad doczesnymi wrogami Izraela (Egipcjanami, Asyryjczykami, Babilończykami itd.), ale także dniem sądu. Bóg nawiedzi całą ziemię, by ukarać za grzechy jej mieszkańców (podobnie jak w Sodomie i Gomorze; Rdz 19, 24). Będzie to objawienie karzącej mocy sprawiedliwego Boga, który zniszczy wszystkich grzeszników. Jednocześnie, dla postępujących według Prawa będzie to czas nagrody, odpłaty i zwycięstwa. Jezus przedstawił nam obraz Swego powtórnego przyjścia. “Gdyż jak błyskawica pojawia się od wschodu i jaśnieje aż na zachód, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego” (Mat. 24,27). Powiedział również, że ujrzymy Syna Człowieczego “przychodzącego na obłokach” (Mar. 13,26). “I ujrzy Go wszelkie oko” (Obj. 1,7). “Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na glos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem” (1 Tes. 4,16.17). To są jak najbardziej zmysłowe, doczesne, dostępne każdemu doswiadczenia.

Skoro Jezus był wyznawcą judaizmu, to czemu nie podniósł judaizmu do rangi światowej religii, a zbudował swój Kościół, którego judaizm był jedynie podwaliną.
Królestwo Boże i paruzja, to zupełnie odmienne stany.
Królestwo Boże to moc wiary ludzie przez pokolenia w zbawczą ofiarę Chrystusa, paruzja to koniec ludzkości w dotychczasowym wymiarze.
Dzień Pański to każda niedziela, dzień Zmartwychwstania Jezusa.


Wt gru 08, 2020 8:19

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Alus napisał(a):
Skoro Jezus był wyznawcą judaizmu, to czemu nie podniósł judaizmu do rangi światowej religii.
A skąd wiadomo, że nie? :o

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."

"Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela"

"Zostałem posłany tylko do owiec, które zginęły z domu Izraela".

Nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, że Jezus chciał założyć nową, uniwersalistyczną religię, a nie po prostu głosił "zreformowany" przez odnowę moralną judaizm mesjanistyczny, z sobą w centralnej roli.

Alus napisał(a):
a zbudował swój Kościół, którego judaizm był jedynie podwaliną.
To zrobił Paweł, zhellenizowany Żyd z wielonarodowej metropolii, Tarsu, który za życia Jezusa nigdy się nim nie zetknął i nie słuchał jego nauczania. I na którego pomysły bezpośredni uczniowie Jezusa kręcili nosem jako na niezbyt prawomyślne.

No doprawdy, wystarczy ze zrozumieniem czytać księgi Nowego Testamentu.


Wt gru 08, 2020 9:58
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Proszę zatem udowodnić że Jezus nie założył nowej religii


Wt gru 08, 2020 12:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL