Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Niepokalane poczęcie Maryi 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek napisał(a):
proteom napisał(a):
To już pytaj Żydów, a najlepiej biblistów żydowskich, czemu inaczej interpretują fragmenty S.T. sugerujące grzech pierworodny. I nie stosuj proszę argumentu, że coś jest niebilijne, bo to żaden argument.

To ja ciebie pytam, bo bezrefleksyjnie ich cytujesz? Co o tym myślisz?

Myslę, że różnie można Biblię interpretować i czasami nie ma jednej prawdziwej/poprawnej interpretacji.


Śr gru 30, 2020 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
proteom napisał(a):
Nieczystość nie jest nazwana grzechem. Jest okreslony zakaz, ale prawdę mówiąc nie wiem, z czego on racjonalnie wynika? Choroby przenoszone drogą płciową?

Nie jest nazwana bezpośrednio grzechem, ale jest postawą braku uświęcenia w oczach Boga, a brak uświęcenia jest postawą grzeszną - tak wynika z innych wersetów Biblii. A więc w oczach Boga pośrednio wskazuje na grzech.
Apostoł Paweł, kiedy tłumaczył potrzebę wylania krwi w Nowym Przymierzu, nawiązał do Starego i napisał coś co też podpowiada grzeszność w braku uświęcenia, zależność:
"(22) I prawie wszystko oczyszcza się krwią według Prawa, a bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia /grzechów/. "(Hbr9)

Poza tym grzech był przekroczeniem prawa Paweł też pisze, czyli dla Żydów to przekroczenie Prawa Mojżeszowego. Więc nie poddanie się rytuałowi oczyszczenia przez Żyda spowodowałoby przekroczenie/nie wykonanie Prawa, czyli postawę grzeszną.


A z czego wynika? Podpowiedź mogłeś wyczytać powyżej:
" (31) Przestrzegajcie więc Izraelitów przed nieczystością, aby nie pomarli wskutek swojej nieczystości, bezczeszcząc moje mieszkanie, które jest wśród nich. "(Kpł15)
Nieoczyszczenie się ceremoniale bezcześciło mieszkanie Boga, który mieszkał wśród narodu wybranego, tak powiedział Bóg w Piśmie. Jako ciekawostka słowo mieszkanie/UBG:przybytek to słowo Strong 4908 tabernacle z polskiego Tabernakulum, to się bardziej skojarzy katolikom i nabierze większego zrozumienia, dlaczego takiej swiętości wymagał Bóg kiedy się przebywało z Nim/obok Niego.
Elementy praktyczne też z tego wynikały, jak zachowanie lepszego zdrowia.

Docelowo naród "wybrany" był świadectwem istnienia prawdziwego Boga, dlatego tak się wyróżniał w swoim Prawie i przepisach od innych pogańskich religii. To już nie wynika bezpośrednio z Biblii, ale można wyciągnąć konkluzję, że Bóg oddzielił wszelkie praktyki jakie posiadali poganie w swoim oddawaniu czci bogom i praktykach na ołtarzach, jak uprawianie nierządu, dlatego przepisy Prawa były takie a nie inne.

Z punktu widzenia dogmatu Niepokalanego Poczęcia, jeżeli Maryja po porodzie musiała się "uświęcić" aby stanąć przed ołtarzem Boga, co było wyrazem chęci pojednania się z Bogiem, to nie mogła chodzić cały czas uświęcona, tym bardziej od urodzenia. Zresztą pokazuje to, że przestrzegała Prawo, składając ofiary "za grzeszne" przebłagując Boga, więc to też świadczy o braku jej ciągłego i nieprzerwanego uświęcenia.
Tak samo konsekwencje pierwszego grzechu który wszedł na świat - czyli można go nazwać "pierworodnym", przez to Adam i Ewa posiadali poznanie dobra i zła, i każdy człowiek dziedziczy to poznanie, nie było jakiegoś wyjątku dla Maryji skoro żyła pod Prawem Mojżeszowym i je przestrzegała, to wyraźnie świadczy, że je miała.

proteom napisał(a):
Myslę, że różnie można Biblię interpretować i czasami nie ma jednej prawdziwej/poprawnej interpretacji.

Ale Twojego zdania nie usłyszałem, więc nie wiem czy się mylę?


Cz gru 31, 2020 9:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek napisał(a):
A czy to Twoja wina, że grzeszysz?

A czyja? Pewnie, że moja. Bez winy nie byłoby grzechu.


Cz gru 31, 2020 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek

Cytuj:
Nie jest nazwana bezpośrednio grzechem, ale jest postawą braku uświęcenia w oczach Boga, a brak uświęcenia jest postawą grzeszną - tak wynika z innych wersetów Biblii. A więc w oczach Boga pośrednio wskazuje na grzech.
Czyli nigdzie nie jest menstruacja nazwana grzechem, a to są Twoje sofistyczne wnioski.
Apostoł Paweł, kiedy tłumaczył potrzebę wylania krwi w Nowym Przymierzu, nawiązał do Starego i
Cytuj:
napisał coś co też podpowiada grzeszność w braku uświęcenia, zależność:
"(22) I prawie wszystko oczyszcza się krwią według Prawa, a bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia /grzechów/. "(Hbr9)
A co to ma wspólnego z menstruacją? Naciągasz wersety, jak SJ.





Cytuj:
Ale Twojego zdania nie usłyszałem, więc nie wiem czy się mylę?
Już się wypowiedziałem.


Cz gru 31, 2020 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
proteom napisał(a):
Czyli nigdzie nie jest menstruacja nazwana grzechem, a to są Twoje sofistyczne wnioski.

To wyjaśnij dlaczego z powodu menstruacji (i innych zanieczyszczeń) w rytualnym oczyszczaniu się z tego w Starym Testamencie składano ofiary zagrzeszne/przebłagalne?

Pokaż mi moją sofistykę, a nie tylko stwierdzasz niemerytorycznie, że ona nastąpiła? Bo inaczej, jest to "puste" oskarżenie.

proteom napisał(a):

Apostoł Paweł, kiedy tłumaczył potrzebę wylania krwi w Nowym Przymierzu, nawiązał do Starego i

No nawiązał, przecież nic innego nie napisałem?

proteom napisał(a):
A co to ma wspólnego z menstruacją? Naciągasz wersety, jak SJ.

Na przykład stwierdzenie:
"oczyszcza się krwią według Prawa"
Zawiera:
- nawiązanie do Prawa, czyli do tego samego Prawa pod które poddała się Maryja, więc jest zbieżność, czyli Paweł mówi o tym samym Prawie, a więc o tych samych co u Maryi Prawnych wymogach oczyszczania i podkreślił jeszcze - "krwią".
- "oczyszcza się krwią", czyli skrót od "zabija się jakieś zwierzę". Maryja zabiła(złożyła w ofierze) synogarlicę aby się oczyścić. Czyli "oczyściła się krwią" zabitej synogarlicy.

Na prawdę dziwię się, że muszę wszystko rozkładać na części pierwsze i nie jest to tak oczywiste za pierwszym razem..... wystarczy samemu się przyjrzeć znaczeniu wersetu, nawet są od tego dostępne narzędzia.....

proteom napisał(a):
A Już się wypowiedziałem.

Odnośnie tego fragmentu z linka, to wstawiłeś tylko tekst z linka i referencję, bez nawet litery komentarza. A zapytany, "kazałeś" mi sam sobie poszukać wyjaśnień u Żydów.

Więc "na temat", czyli merytorycznie nic nie dodałeś?


Pt sty 01, 2021 5:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Brrr. Straszne rzeczy. Krew, nieczystosci, oczyszczenie, grzech, Pismo. Mozna sie zadyskutowac na smierc jezeli sie nie pochyli glowy nad wypowiedzia Alus, ktorej zechciala udzielic lata swietlne temu. A jakos nikt nie zareagowal tak jakby bylo normalne ze niewyksztalcona biedna wiejska dziewczyna posluguje sie zaawansowana teologiczna terminologia.
Chociaz Alus zacytowala troche niepoprawnie bo w Lourdes nie bylo - jestem niepokalanie poczeta.
Bylo: jestem Niepokalane Poczecie.
Co ma troche wiekszy zakres. Chodzi o samo pojecie a nie tylko o to co sie Bogurodzicy przytrafilo.
Chwala Alus.
Poza tym robaczek jakos sobie nie moze wyobrazic ze Bog wybiera sobie pierwsza lepsza, nie obdarzona specjalnymi przywilejami, dziewczyne na Swoja Matke.
Co kazdy wiedzial od samego faktu Narodzenia. Tylko nadeszly czasy ze trzeba to bylo sformulowac bo znalezli sie medrcy ktorym to sie nie chcialo pomiescic w glowie.


Pn lut 08, 2021 18:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 12, 2013 15:47
Posty: 17
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek napisał(a):
Jakbyś nie rozdzielał tych rzeczy, bo Kościół Boży ich nie rozdziela, to byś zobaczył, że "grzech pierworodny" jest opisany przez religię żydowską, a chrześcijaństwo które się z niej wywodzi, tylko nadało mu taką specjalną nazwę - "pierworodny". I zobaczyłbyś, że religijna potrzeba oczyszczania była właśnie wynikiem i następstwem tego grzechu, nazwanego przez chrześcijaństwo "pierworodnym".

To dobitnie pokazuje, że Maryja oczyszczała się z grzechu i tu jest w zasadzie po temacie i teorii "Niepokalanego Poczęcia"...... Takie jest zdanie protestantów........ w sumie to nie tylko ich.
Czyli idąc analogiczną linią rozumowania, skoro Pan Jezus przyjął od Jana Chrzciciela chrzest na odpuszczenie grzechów, tzn że nie był bez grzechu...?


Cz kwi 08, 2021 12:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
sahcim napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Jakbyś nie rozdzielał tych rzeczy, bo Kościół Boży ich nie rozdziela, to byś zobaczył, że "grzech pierworodny" jest opisany przez religię żydowską, a chrześcijaństwo które się z niej wywodzi, tylko nadało mu taką specjalną nazwę - "pierworodny". I zobaczyłbyś, że religijna potrzeba oczyszczania była właśnie wynikiem i następstwem tego grzechu, nazwanego przez chrześcijaństwo "pierworodnym".

To dobitnie pokazuje, że Maryja oczyszczała się z grzechu i tu jest w zasadzie po temacie i teorii "Niepokalanego Poczęcia"...... Takie jest zdanie protestantów........ w sumie to nie tylko ich.
Czyli idąc analogiczną linią rozumowania, skoro Pan Jezus przyjął od Jana Chrzciciela chrzest na odpuszczenie grzechów, tzn że nie był bez grzechu...?

Po pierwsze, nie jest to żadna analogia oczyszczania z grzechu w kontekście rytuału, bo jest różnica między chrztem - zanurzaniem siebie, a składaniem ofiary zagrzesznej z synagorlicy - zabijaniem życia czyli ofiarą za grzech.
Po drugie, Jezus przyszedł wypełnić Prawo Mojżeszowe, w praktyce oznacza to wypełnianie wszystkich praktyk/praw już od urodzenia. Został obrzezany, obchodził Paschę, światynię uważał za dom Ojca, itd. na tym polega Nowe Przymierze, jak sam Jezus powiedział podając powód przed chrztem: "Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił."(Mt3) , a idelane wypełnienie prawa i sprawiedliwości jest w Chrystusie. Jezus miał swój powód(Przymierze), stał się nieskazitelną ofiarą za grzechy ludzi i zostawił nam wzór do naśladowania.....


Cz kwi 08, 2021 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 12, 2013 15:47
Posty: 17
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli idąc analogiczną linią rozumowania, skoro Pan Jezus przyjął od Jana Chrzciciela chrzest na odpuszczenie grzechów, tzn że nie był bez grzechu...?
Po pierwsze, nie jest to żadna analogia oczyszczania z grzechu w kontekście rytuału, bo jest różnica między chrztem - zanurzaniem siebie, a składaniem ofiary zagrzesznej z synagorlicy - zabijaniem życia czyli ofiarą za grzech.
W kontekście rytuału powiadasz...czyli co, taki przyjmujący chrzest na odpuszczenie grzechów nie był oczyszczony z grzechów w oczach Boga, bo nie było dokonania rytuału ofiarowania życia jakiegoś zwierzęcia za grzechy tego człowieka ? Według mnie analogia jest jak najbardziej trafiona gdyż ukazuje(podobnie jak w przypadku matki Pana) poddanie się osoby nie potrzebującej oczyszczenia temuż rytualnemu oczyszczeniu po to właśnie aby wypełnić to co sprawiedliwe...


Cz kwi 08, 2021 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
sahcim napisał(a):
W kontekście rytuału powiadasz...czyli co, taki przyjmujący chrzest na odpuszczenie grzechów nie był oczyszczony z grzechów w oczach Boga, bo nie było dokonania rytuału ofiarowania życia jakiegoś zwierzęcia za grzechy tego człowieka ? Według mnie analogia jest jak najbardziej trafiona gdyż ukazuje(podobnie jak w przypadku matki Pana) poddanie się osoby nie potrzebującej oczyszczenia temuż rytualnemu oczyszczeniu po to właśnie aby wypełnić to co sprawiedliwe...
Trafne i ciekawe uwagi.
Ale...po pierwsze, nadal nie jest analogią, bo chrzest Jezusa i każdy inny po nim to kilka funkcji na raz:
symbolizuje obmycie z grzechów - ale sam ten obrzęd nie odpuszcza grzechu(grzechów) i doprowadza do zbawienia, tylko wiara wraz z nowonarodzeniem (Jana3: 1-8) chrzest jest następnym procesem po, jest publiczną deklaracją odwrócenia się od grzesznego starego życia, wskazuje moment upamiętania, jest prośbą o dobre sumienie, świadectwem duchowej przemiany w drodze wcześniejszego nowonarodzenia, a moment wynurzenia się z wody symbolizuje powstanie do nowego stylu życia opartego na Ewangelii Chrystusa.
Rytuał oczyszczania synagorlicą i to ten konkretny Maryji, to oczyszczenie się w wyniku nieczystości związanych z kontaktem z krwią, co ma swoje pochodzenie już od Edenu jako wynik przekleństwa grzechu zesłanego na Ewę "Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci,"(Rdz3) i każdą kobietę. To przekleństwo grzechu powoduje, że kobieta stawała się nieczysta: "(2) Powiedz synom Izraela: Jesli kobieta pocznie i urodzi chlopca, bedzie nieczysta przez siedem dni; jak w dniach jej odlaczenia z powodu swej miesiecznej slabosci, bedzie nieczysta."(Kpł12)

Gdyby Maryja była Niepokalana, czyli "zachowana wolna od wszelkiej zmazy", to poród jakiegokolwiek dziecka nie zanieczyszczał(kalał) by Maryję. Dwa, stała by wyraźnie ponad Prawem Mojżeszowym, a nad tym mógł być tylko Bóg i Jezus który je wypełnił. A jednak musiała Maryja się oczyszczać (Łk2: 16 - 24), więc nie mogła być niepokalana:
"(8) A jeśli nie może przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlicę lub dwa młode gołębie: jednego na całopalenie, a drugiego na ofiarę za grzech. I kapłan dokona za nią przebłagania i będzie czysta."(Kpł12)

Pismo nie zostawia nam żadnych wątpliwości, nie uważasz? Gdybyś jednak jakieś miał:
".......a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. (8) Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. (9) Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. (10) Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki. "(1Jan1)

Po drugie, zrównujesz wypełnienie prawa przez Jezusa który tym wypełnianiem prawa wziął(brał) grzech na siebie, z wypełniem prawa przez Maryję, która tym wypełnieniem prawa sama siebie z grzechu oczyszczała, a nie brała go na siebie? Czy dobrze rozumiem? Jeżeli tak, to jest to manipulacja doktryną. A jeżeli nie, to bardzo się dziwię, że jeszcze nie dostrzegasz różnicy, takimi stwierdzeniami umniejszasz wkład Jezusa i Jego rolę w Nowym Przymierzu........


Pt kwi 09, 2021 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek, dlaczego tak Ci zależy by twierdzić że Matka Jezusa była grzeszna?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 09, 2021 15:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Andy72 napisał(a):
Przeemek, dlaczego tak Ci zależy by twierdzić że Matka Jezusa była grzeszna?

Trochę dziwne pytanie...... A dlaczego ma mi zależeć na pisaniu na forum.......
A do czego potrzebna jest Ci wiedza o mojej postawie?


Pt kwi 09, 2021 18:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
A co sądzisz o Lourdes?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 09, 2021 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 12, 2013 15:47
Posty: 17
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
Przeemek napisał(a):
sahcim napisał(a):
W kontekście rytuału powiadasz...czyli co, taki przyjmujący chrzest na odpuszczenie grzechów nie był oczyszczony z grzechów w oczach Boga, bo nie było dokonania rytuału ofiarowania życia jakiegoś zwierzęcia za grzechy tego człowieka ? Według mnie analogia jest jak najbardziej trafiona gdyż ukazuje(podobnie jak w przypadku matki Pana) poddanie się osoby nie potrzebującej oczyszczenia temuż rytualnemu oczyszczeniu po to właśnie aby wypełnić to co sprawiedliwe...
Trafne i ciekawe uwagi.
Ale...po pierwsze, nadal nie jest analogią, bo chrzest Jezusa i każdy inny po nim to kilka funkcji na raz
Przemku...tłumaczeniem czym jest chrzest chrzest i jakie skutki przynosi nie zmienisz faktu, że wcielone Słowo Boże jako Syn zrodzony z Maryi nie potrzebował tego chrztu obmywającego z grzechów, który przyjął od Jana, gdyż był On wolny od jakiejkolwiek nieczystości/zmazy grzechu zarówno pierworodnego jak i osobistego. I w tym Jego przyjęciu właśnie czegoś, czego nie potrzebował jest analogia do przyjęcia przez Matkę Pana oczyszczenie się w wyniku nieczystości związanych z kontaktem z krwią o którym piszesz...
Cytuj:
Rytuał oczyszczania synagorlicą i to ten konkretny Maryji, to oczyszczenie się w wyniku nieczystości związanych z kontaktem z krwią, co ma swoje pochodzenie już od Edenu jako wynik przekleństwa grzechu zesłanego na Ewę "Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci,"(Rdz3) i każdą kobietę. To przekleństwo grzechu powoduje, że kobieta stawała się nieczysta: "(2) Powiedz synom Izraela: Jesli kobieta pocznie i urodzi chlopca, bedzie nieczysta przez siedem dni; jak w dniach jej odlaczenia z powodu swej miesiecznej slabosci, bedzie nieczysta."(Kpł12)

Gdyby Maryja była Niepokalana, czyli "zachowana wolna od wszelkiej zmazy", to poród jakiegokolwiek dziecka nie zanieczyszczał(kalał) by Maryję.
No I tak właśnie było...toż poród Osoby, o której z Pisma wiemy, że Jego krew była nieskalana (a przecież otrzymał ją z ciała swojej Rodzicielki) nie mógł Jej pokalać. To, że poddała się oczyszczeniu nie oznacza, że w oczach Bożych była skalana ale zrobiła to z tego samego powodu co Jej Syn przyjmujący chrzest Janowy.
Cytuj:
Dwa, stała by wyraźnie ponad Prawem Mojżeszowym, a nad tym mógł być tylko Bóg i Jezus który je wypełnił.
A dlaczegóż to musiałaby być ponad Prawem Mojżeszowym jeżeli tak jak Chrystus wypełniała je z innych niż Tobie się wydaje powodów...?
Cytuj:
Pismo nie zostawia nam żadnych wątpliwości, nie uważasz? Gdybyś jednak jakieś miał:
[b]".......a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu.
No właśnie Krew Jezusa oczyszcza...a może wiesz skąd tą Krew Jezusa pochodzi...?
Cytuj:
Po drugie, zrównujesz wypełnienie prawa przez Jezusa który tym wypełnianiem prawa wziął(brał) grzech na siebie, z wypełniem prawa przez Maryję, która tym wypełnieniem prawa sama siebie z grzechu oczyszczała, a nie brała go na siebie? Czy dobrze rozumiem? Jeżeli tak, to jest to manipulacja doktryną.
Zanim zaczniesz wytaczać ciężkie działa zastanów się dobrze skąd Chrystus wziął to ciało, którego Krew oczyszcza...


Pt kwi 09, 2021 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi
sahcim napisał(a):
Przemku...tłumaczeniem czym jest chrzest chrzest i jakie skutki przynosi nie zmienisz faktu, że wcielone Słowo Boże jako Syn zrodzony z Maryi nie potrzebował tego chrztu obmywającego z grzechów, który przyjął od Jana, gdyż był On wolny od jakiejkolwiek nieczystości/zmazy grzechu zarówno pierworodnego jak i osobistego. I w tym Jego przyjęciu właśnie czegoś, czego nie potrzebował jest analogia do przyjęcia przez Matkę Pana oczyszczenie się w wyniku nieczystości związanych z kontaktem z krwią o którym piszesz...

Chrzest Janowy, który wziął Jezus nie obwywał/oczyszczał z grzechów:
"(11)Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem."(Mt3)
Przekład dosłwony:
"(11)Ja was chrzczę w wodzie ze względu na opamiętanie, ale Ten, który idzie za Mną,..."
Lub:
"Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest w Jezusa - powiedział Paweł."(Dz19)
Dosłowny:
"Wtedy Paweł powiedział: Jan zanurzał w chrzcie opamiętania[3341
μετανοιας metanoias]
i powtarzał ludowi...."


Słowo opamiętania[3341 μετανοιας metanoias] oznacza "matanoję" czyli zmianę myślenia. A więc chrzest Janowy był chrztem zmiany myślenia, czyli jeszcze dalej w znaczeniu od oczyszczania.

Chrzest Janowy(Jezusa) diametralnie różni od Maryjnego rytuału oczyszczającego z grzechu, bo chrzest Janowy nie odpuszczał grzechów, a rytuał "Maryjny" odpuszczał. Teraz widzisz brak analogi? Nie wiem czy nie zauważyłeś tego twierdzenia w pierwszej wypowiedzi?

Tak samo w Starym Testamencie kompletnie czymś innym było rutualne wypranie szat i wykąpanie się w wodzie jako forma oczyszczenia przed chorobami lub innymi przypadłościami, generalnie brudem. Nawet praktyka obmywania naczyń przez faryzeuszy, której zresztą Jezus nie przestrzegał (Mk7: 1 - 13), nie miała nic wspólnego z oczyszczaniem z grzechu, chociaż podobnym. W przeciwieństwie do oczyszczania "Maryjnego" krwią ofiary, które to oczyszczało z nieczystości grzechu, a nie choroby czy brudu, o czym wyraźnie pisze zacytowana Księga Kapłańska.

Poza tym..... Jezus nie musiał się oczyszczać, jednak podjął się wypełnienia Prawa bo obiecał to w ramach Nowego Przymierza, do którego sam się zobowiązał by nas ludzi uratować. Gdyby tego nie zrobił - nie wypełniłby Prawa, nie byłoby idealnej ofiary za grzechy i nie byłoby ratunku dla ludzi.

Maryja w sensie wiary również "nie musiała" poddać się temu rytuałowi oczyszczania. Ale robiła to z wiary, robiła to bo była w Starym Przymierzu z Bogiem, gdyby tego nie zrobiła, to nie byłaby oczyszczona z grzechu. Jezus gdyby tego nie zrobił, to nie ciążył by na nim żaden grzech, "tylko" ludzkość nie byłaby uratowana.

sahcim napisał(a):
No I tak właśnie było...toż poród Osoby, o której z Pisma wiemy, że Jego krew była nieskalana (a przecież otrzymał ją z ciała swojej Rodzicielki) . To, że poddała się oczyszczeniu nie oznacza, że w oczach Bożych była skalana ale zrobiła to z tego samego powodu co Jej Syn przyjmujący chrzest Janowy.

"nie mógł Jej pokalać" - sorry, ale to są już ludzkie teorie, domysły, "co mogło wynikać bo Jezusa krew była taka i taka..." - teorie które nie mają żadnego umocownia w Piśmie, a wręcz wprost przeczą Biblii, gdzie jest wyraźnie napisane o porodach kobiet i żadnych wyjątków dla synów kogokolwiek z rodu Izraelitów nie było wkwestii tego rutuału. Poza tym Jezus przyszedł wypełnić Prawo, to już się miał od tego wypełniania wykręcać podczas porodu?

Powód oczyszczenia rytualnego Maryji był taki sam co powód Jezusa podczas chrztu Janowego(i w ogóle wypełnienia Prawa) sugerujesz? Czyli potrzeba zbawienia/uratowania ludzości...... Czy Ty siebie słyszysz co piszesz?
Chociaż z drugiej strony nie dziwi mnie zrównywanie zasług Maryjnych z Jezusowymi, to oczywiście wynika z Kultu, ale absolutnie nie ma nic wspólnego ze Słowem Bożym......

Implikacje i różniece chrztu wyjaśniełem dokładniej powyżej.

sahcim napisał(a):
A dlaczegóż to musiałaby być ponad Prawem Mojżeszowym jeżeli tak jak Chrystus wypełniała je z innych niż Tobie się wydaje powodów...?

Bo chociaż Maryja nie musiała podejść do tego rytuału tak jak Jezus nie musiał wypełnić Prawa, to Maryja zostałaby z grzechem bez tego wypełnienia - grzechem oczyszczenia, a Jezus cały czas byłby bez grzechu/czysty.

sahcim napisał(a):
No właśnie Krew Jezusa oczyszcza...a może wiesz skąd tą Krew Jezusa pochodzi...?
...
Zanim zaczniesz wytaczać ciężkie działa zastanów się dobrze skąd Chrystus wziął to ciało, którego Krew oczyszcza...

Ja czytam w Piśmie, że od Boga. A niby skąd......

Tysiąclecia:
"5 Przeto przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało"(Hbr10)
UBG:
"Dlatego przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, ale przygotowałeś mi ciało."(Hbr10)
Warszawska:
[b]"Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, Aleś ciało dla mnie przysposobił"(Hbr10)[/b]

No właśnie..... jak łatwo człowiek zapędza się w swoich rozważaniach czy teologiach, zapominając o nauce Pisma i zapomina kto jest tak na prawdę dawcą wszelkiego życia, ciała i krwi na tym świecie........ Człowiek co najwyżej jest narzędziem, naczyniem, jak wielu których wykorzystał Bóg w swoim Planie Zbawienia, ale to nie znaczy, że wolno nam przypisywać tym ludziom jakiekolwiek zasługi - to jest zaprzeczanie łasca Boga.


N kwi 11, 2021 9:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL