Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Specyfika Nowego Przymierza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Specyfika Nowego Przymierza
Specyfika Nowego Przymierza

Na czym ta specyfika Nowego Przymierza polega? O co tak naprawdę Jezusowi chodziło? Ano chodzi o to, że to On jest królem w królestwie Bożym i chce żebyśmy w tym królestwie też byli. No i klucze do tego królestwa dał Piotrowi. O co więc chodzi z tymi kluczami? Czy Piotr stoi z tymi kluczami u bram nieba i jednych wpuszcza, a innych przegania? Raczej jest to dość infantylny pomysł. Jezus przekazał te klucze jeszcze tu na ziemi i te klucze dotyczą raczej spraw ziemskich. Może nam pomóc zrozumieć to, co jest w Ewangelii Jana:
J 3
1 Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. 2 Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim». 3 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie1, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. 7 Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie3 narodzić. 8 Wiatr4 wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha». 9 W odpowiedzi rzekł do Niego Nikodem: «Jakżeż to się może stać?» 10 Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: «Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz? 11 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, że to mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, cośmy widzieli, a świadectwa naszego5 nie przyjmujecie. 12 Jeżeli wam mówię o tym, co jest ziemskie, a nie wierzycie, to jakżeż uwierzycie temu, co wam powiem o sprawach niebieskich?

No właśnie:
Jezus odpowiedział Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego.
To właśnie to narodzenie z wody i z Ducha jest tym kluczem do królestwa, no a to, w jaki sposób to zrobić, jest zawarte w nauce Jezusa, no a tą swoją naukę Jezus powierzył Piotrowi. No i nie wchodzi się do królestwa dopiero po śmierci ale wchodzi się tutaj za doczesnego życia, bo Jezus wyraźnie powiedział, że mówi o sprawach ziemskich.
Jezus tutaj mówi o powtórnym narodzeniu, no a powtórnie się rodzić można wielokrotnie, a nie tylko raz, no bo chodzi w tym o możliwość powtarzania tego nowego narodzenia. To jest właśnie główne przesłanie tego Nowego Przymierza. No bo jak było w raju? Raz zgrzeszyli i wylecieli z raju na amen. No i z tym królestwem jest tak samo. Jak grzeszymy, to z hukiem z tego królestwa wylatujemy, no bo karą za grzech jest śmierć, a trup w królestwie przebywać nie może.
No i w tym Nowym Przymierzu Jezus dał nam możliwość powrotu do królestwa mimo tego, że zgrzeszyliśmy i wylecieliśmy z królestwa. Musimy się jednak powtórnie narodzić w wody i z Ducha. Mimo, że zerwaliśmy Przymierze z Bogiem poprzez grzech, to możemy jeszcze raz to przymierze zawrzeć. No a w jaki sposób mamy to Nowe Przymierze we Krwi Chrystusa zawierać, to Jezus przedstawił podczas ostatniej wieczerzy.
Obmycie uczniom nóg przez Jezusa symbolizowało Narodzenie z wody (obmycie się z grzechów – Jezus im przykazał aby się nawzajem obmywali), no a Narodzenie z Ducha to spożycie Ciała i Krwi Chrystusa – (no bo kto nie spożywa, to nie ma w sobie Życia – J 6), no a kto spożyje i ma w sobie Życie, to może wejść do królestwa. Królestwo jest królestwem Żywych i żaden trup nie może w nim przebywać.

No i to czuwanie, o którym Jezus mówił, to jest dbanie o to żeby to Boże Życie w sobie mieć i w razie grzechu żeby nie czekać na nie wiadomo co alę żeby się obmywać z grzechu i spożywać Ciało i Krew Jezusa aby to Boże Życie do nas wróciło, bo bez tego będziemy martwi.

Zapraszam do dyskusji. Może ktoś ma też ciekawe przemyślenia na ten temat.
No bo mi się wydaje, że nie jest tak, że Jezus już wszystko za nas załatwił i możemy się czuć już zbawieni. Jego nauka raczej przeczy takiej koncepcji.


Pn sty 04, 2021 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Jestem zawiedziony Przeemek, że nie podjąłeś dyskusji w tym wątku. Sygnalizowałeś chęć dyskusji o tym, jak to Przymierze Boga z ludźmi powinniśmy rozumieć. No, ja przedstawiłem, jak ja to rozumiem, a Ciebie nie ma. Na poparcie mojej koncepcji przedstawię Ci jeszcze jeden fragment Pisma:

Lb 21
4 Od góry Hor szli w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. 5 I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi: «Czemu wyprowadziliście nas z Egiptu, byśmy tu na pustyni pomarli? Nie ma chleba ani wody, a uprzykrzył się nam już ten pokarm mizerny». 6 Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. 7 Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: «Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże». I wstawił się Mojżesz za ludem. 8 Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». 9 Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.


No i to ukąszenie węża symbolizuje grzech. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to niechybnie umrzemy. No a na to jest tylko jedna rada. Tak jak tamci, aby pozostać przy życiu to musieli przyjść i spojrzeć na miedzianego węża wywyższonego na pustyni, tak my musimy udać się do Jezusa i to tylko On może nas zachować przy Życiu. To na to Jego Przymierze mamy się powołać. Po złamaniu Przymierza musimy Je reaktywować.


Śr sty 06, 2021 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jestem zawiedziony Przeemek, że nie podjąłeś dyskusji w tym wątku. Sygnalizowałeś chęć dyskusji o tym, jak to Przymierze Boga z ludźmi powinniśmy rozumieć. No, ja przedstawiłem, jak ja to rozumiem, a Ciebie nie ma.

Za dużo do prostowania, ale i to nie problem, bo gdybym wcześniej tego nie zrobił to jeszcze bym się skusił. A Ty powtarzasz te same rzeczy, nie wyciągasz wniosków, to i prostowanie nic nie da, a mnówstwo kluczowych odpowiedzi omijałeś bo już skończyły Ci się argumenty lub były niewygodne - to jak rzekomo chcesz rozmawiać?

Poza tym prosiłem abyś przedstawił jak Bóg zawierał z ludźmi Przymierza, a nie tylko Nowe Przymierze i abyś napisał jak Stare zostało zawarte. To może zrozumiesz wtedy Nowe i dlaczego tak a nie inaczej zostało Nowe zawarte. Potem można przejść do dalszych szczegółów.

Tak samo nie da się rozmawiać jak ignorujesz niektóre słowa Jezusa które zacytowałem, a potem Listy Łukasza i Pawła odrzucasz jako głosicieli nie-słów Jezusa. A sam opierasz się na wyjaśnieniach rzekomych głosicieli słów Jezusa, czyli "Ciał kierowniczych", którzy analogicznie jak my, Łukasz i Paweł opierają się na słowach Jezusa, tylko Łukasz i Paweł też i na bezpośrednich świadkach oraz objawieniu - to jest szczyt hipokryzji.

Od "nastu" postów nie potrafisz udowodnić braku wiarygodności Pawła, ale i tak Ci to nie przeszkadza, zwyczajnie omijasz argumenty wielokrotnie przedstawiane, jakby Twoje twierdzenia dla Ciebie samego były "prawdą dowiedzioną". To, że Pawła uwiarygodnili sami apostołowie z pierwszej "dwunastki':
- "(1).....udałem się ponownie do Jerozolimy wraz z Barnabą,.......(2) A udałem się tam zgodnie z objawieniem i przedstawiłem im ewangelię, którą głoszę wśród pogan, osobno zaś tym, którzy cieszą się uznaniem, aby się czasem nie okazało, że biegnę albo biegłem na próżno. "

- "(7) Wręcz przeciwnie, gdy widzieli, że została mi powierzona ewangelia wśród nieobrzezanych, jak Piotrowi wśród obrzezanych; ....... (9) I gdy poznali daną mi łaskę, Jakub, Kefas i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na znak wspólnoty, abyśmy my poszli do pogan, a oni do obrzezanych. "(Ga2)

Też można zignorować i późniejsze świadectwa historii wczesnochrześcijańskiej.
Więc jak można z tobą rozmawiać, skoro nie udowniłeś swojej racji w tej kwestii jeszcze, czyli fundamentu dyskusji?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus odpowiedział Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha,
....
......no a to, w jaki sposób to zrobić, jest zawarte w nauce Jezusa.....

Podaj wersety słów Jezusa na:
- narodzenie z wody?
- narodzenie z Ducha?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus tutaj mówi o powtórnym narodzeniu, no a powtórnie się rodzić można wielokrotnie, a nie tylko raz, no bo chodzi w tym o możliwość powtarzania tego nowego narodzenia.
....
......no a to, w jaki sposób to zrobić, jest zawarte w nauce Jezusa.....

Wskaż tą naukę Jezusa? wskaż fragmenty Jezusa, że trzeba się wielokrotnie nardzić?

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i w tym Nowym Przymierzu Jezus dał nam możliwość powrotu do królestwa mimo tego, że zgrzeszyliśmy i wylecieliśmy z królestwa. Musimy się jednak powtórnie narodzić w wody i z Ducha. Mimo, że zerwaliśmy Przymierze z Bogiem poprzez grzech, to możemy jeszcze raz to przymierze zawrzeć. No a w jaki sposób mamy to Nowe Przymierze we Krwi Chrystusa zawierać, to Jezus przedstawił podczas ostatniej wieczerzy.

"Musimy się jednak powtórnie narodzić w wody i z Ducha" - jak z tego zrobiło się wielokrotne odradzanie się?
Możemy zawrzeć je jeszcze raz poprzez wielokrotne odradzanie się przez grzech?

Ja nie zrywałem z Bogiem żadnych Przymierzy, a wszedłem tylko w jedno, skąd ten pomysł? Może Ci co jeszcze żyli za Starego mieli taką analogię i to tylko mogli być Żydzi, ale ani nie my, ani nigdy poganie nie byli pod żadnymi innymi Przymierzami z Bogiem.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Obmycie uczniom nóg przez Jezusa symbolizowało Narodzenie z wody (obmycie się z grzechów – Jezus im przykazał aby się nawzajem obmywali),

W czasach Jezusa panował zwyczaj, że jako dobry gospodarz zobowiązany byłeś nie tylko przywitać gościa, ale również zaproponować mu obmycie stóp. Był to gest wyrażający szacunek, uniżenie i gościnność. Ponieważ poźniej przy wspólnej wieczerzy ludzie siadali do posiłku, a wtedy wysokie stoły nie były takie popularne, w tym czasie posiłki spożywano w pozycji półleżącej, wspierając się na łokciu przy niskich stołach. Nie można było ukryć brudnych nóg pod stołem, ze względów estetycznych przeszkadzały podczas posiłku.

Jezus wykorzystał ten zwyczaj by pokazać apostołom w jaki sposób mają się zachowywać - z uniżeniem i szacunkeim - w stosunku do siebie jak i do ludzi, sam mówiąc:
"(15) Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy czynili tak, jak ja wam uczyniłem. (16) Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani posłaniec nie jest większy od tego, który go posłał. (17) Jeśli to wiecie, będziecie błogosławieni, gdy tak uczynicie."(J13)

Nie rozumiesz tradycji żydowskich, nie rozumiesz tradycji i zachowań i gestów jakie używał Jezus - a zawsze wykorzystywał zachowania/gesty/tradycje znane danemu człowiekowi któremu przekazywał daną naukę - nigdy nie gadał do ludzi, że nie mieli szans go zrozumieć jak "Marsjanin - do Ziemianina". Zawsze we wszystkim co robił były jakieś przesłanki i podstawy - tego też nie widzisz, albo nie rozumiesz lub się nie dowiedziałeś. Dlatego też i proroctwa żydowskie przekręcasz, dlatego dorysowujesz kompletnie oderwane od rzeczywistości fantazje, jak o wielokrotnym odradzaniu się.

krzysiekniepieklo napisał(a):
no a Narodzenie z Ducha to spożycie Ciała i Krwi Chrystusa – (no bo kto nie spożywa, to nie ma w sobie Życia – J 6), no a kto spożyje i ma w sobie Życie, to może wejść do królestwa. Królestwo jest królestwem Żywych i żaden trup nie może w nim przebywać.

Jak można narodzić się z Ducha w czynności która nie mówi, aby Duch coś w tym momencie odradzał, tylko o fizycznym spożywaniu?
Jak można narodzić się w sposób który bezpośrednio stoi w sprzeczności z Prawem, które raz, że nie było nawet jeszcze podczas Wieczerzy wypełnione, a nawet potem nigdy nie wygasło.
Jak można opierać się na J6 i mówić o odradzaniu przez spożywanie - nigdy taki koncept nie wystąpił w tradycji żydowskiej, w żadnych proroctwach ST, ani w żadnych zapowiedziach czy przesłankach nauk judaizmu i chrześcijństwa.
Za to mnóstwo jest takich w legendach i bajkach, jak i w okultyzmie, np. że wampiry pijąc krew przedłużają sobie życie w nieskończoność.......

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i to czuwanie, o którym Jezus mówił, to jest dbanie o to żeby to Boże Życie w sobie mieć i w razie grzechu żeby nie czekać na nie wiadomo co alę żeby się obmywać z grzechu i spożywać Ciało i Krew Jezusa aby to Boże Życie do nas wróciło, bo bez tego będziemy martwi.

To czym była śmierć Jezusa na krzyżu? Potrzebna w ogóle?

"W razie grzechu"? Co to ma być? To wchodząc w Przymierze z Jezusem, z góry zakładasz, że i tak będziesz grzeszył, skoro warunkiem tego Przymierza jest odsunięcie się już od grzechów i od starego grzesznego życia? A Ty widzę, że nie masz zamiaru wiele w tym życiu zmieniać będąc w Przymierzu z Bogiem, które tego wymaga? No bo wiesz, że zawsze możesz wrócić i spożyć Ciało, potem "znowu" może zdarzyć się tobie grzech i nie będzie problemu.......


P.S. Takich teorii rozmijających się z twierdzeniami nie tylko Biblii ale i tradycji chrześcijańskiej, to chyba mógłbym tylko napisać, gdbym w życiu nie przeczytał ani jednego biblijnego rozdziału. Może dobrze by było polecić Tobie jakąś książkę chrześcijańską jako wstęp do Biblii, przed prostowaniem tych dziwactw.....


Cz sty 07, 2021 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Ja pisałem o Pierwszym Przymierzu, które Bóg zawarł z człowiekiem. Nawet tego nie zauważyłeś.
No a te Pierwsze Przymierze Bóg zawarł z Adamem. Postawił mu tylko jeden warunek – nie będziesz jadł z tego drzewa.
No i co się stało? No i zjadł, zerwał przymierze z Bogiem i z hukiem wyleciał z raju. Tu masz wyraźnie objaśnione, co się dzieje, jak się Przymierze z Bogiem zrywa. No nie posłuchał Boga ale posłuchał tego boga ciemności. Wybrał sobie na boga szatana. Dlaczego uważasz, że z Nowym Przymierzem jest inaczej i raz zawarte, nie będzie unieważnione nawet wtedy, kiedy nie wykonujemy postanowień tego przymierza i sprzymierzamy się z wrogim królestwem ciemności?
No, jeśli to zrozumiesz, to dojdziesz do wniosku, że z królestwa Jezusa można wylecieć, a powrót do niego jest możliwy w tylko jeden sposób. Trzeba się na nowo narodzić. Innej możliwości Jezus nie przedstawił.


Cz sty 07, 2021 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ja pisałem o Pierwszym Przymierzu, które Bóg zawarł z człowiekiem. Nawet tego nie zauważyłeś.
No a te Pierwsze Przymierze Bóg zawarł z Adamem. Postawił mu tylko jeden warunek – nie będziesz jadł z tego drzewa.
No i co się stało? No i zjadł, zerwał przymierze z Bogiem i z hukiem wyleciał z raju. Tu masz wyraźnie objaśnione, co się dzieje, jak się Przymierze z Bogiem zrywa. No nie posłuchał Boga ale posłuchał tego boga ciemności. Wybrał sobie na boga szatana. Dlaczego uważasz, że z Nowym Przymierzem jest inaczej i raz zawarte, nie będzie unieważnione nawet wtedy, kiedy nie wykonujemy postanowień tego przymierza i sprzymierzamy się z wrogim królestwem ciemności?
No, jeśli to zrozumiesz, to dojdziesz do wniosku, że z królestwa Jezusa można wylecieć, a powrót do niego jest możliwy w tylko jeden sposób. Trzeba się na nowo narodzić. Innej możliwości Jezus nie przedstawił.

Wow.....
Temat wątku: "Specyfika Nowego Przymierza", nagłówek "Specyfika Nowego Przymierza", pierwsze Twoje zdanie, pierwszego startującego postu:
"Na czym ta specyfika Nowego Przymierza polega?"
Drugie zdanie już inicjuje wstęp dłuższego rozważania:
"O co tak naprawdę Jezusowi chodziło?"

Nigdzie też nie widzę słowa "Pierwsze Przymierze", dopiero w drugim poście piszesz o ukąszeniu węża i grzechu....................

No, ale Ty przecież o Pierwszym Przymierzu i o Adamie cały czas........ No nie wiem, może dlatego ja widzę u ciebie inny tekst niż piszesz, i dlatego moje twierdzenia dla Ciebie to lanie wody, czy "rasowe" kłamstwa. Teraz widzę co jest nie tak...... każdy ma swoje granice i moja odnośnie prostowania została już osiągnięta. Już nawet ignorujesz odpowiedzi na swoje własne twierdzenia, sam nie wiesz o czym chcesz rozmawiać.......

A ile Przymierzy zawarł Bóg z ludźmi? I dlaczego? Sam też pisałeś coś o "automatycznie anuluje/wygasa Stare....." [nie jest to bezpośredni cytat, abyś nie węszył kłamstwa znowu...]. Czyli Pierwsze/Stare już wygasło? To co w końcu głosisz? Zdecyduj się?


Pn sty 11, 2021 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Przeemek napisał(a):

Nigdzie też nie widzę słowa "Pierwsze Przymierze", dopiero w drugim poście piszesz o ukąszeniu węża i grzechu....................


""""""" No bo jak było w raju? Raz zgrzeszyli i wylecieli z raju na amen. """"""""
No a to jest z pierwszego postu, wiec jak widzisz, to było o pierwszym Przymierzu. No, chyba że uważasz, że za każdym razem mam sygnalizować, że jest o Przymierzu, bo inaczej się nie domyślisz.

Przeemek napisał(a):
No, ale Ty przecież o Pierwszym Przymierzu i o Adamie cały czas........ No nie wiem, może dlatego ja widzę u ciebie inny tekst niż piszesz, i dlatego moje twierdzenia dla Ciebie to lanie wody, czy "rasowe" kłamstwa. Teraz widzę co jest nie tak...... każdy ma swoje granice i moja odnośnie prostowania została już osiągnięta. Już nawet ignorujesz odpowiedzi na swoje własne twierdzenia, sam nie wiesz o czym chcesz rozmawiać.......


Ja o tym pierwszym przymierzu, bo jest takie proste, że prościej już nie można wytłumaczyć, o co w Przymierzu z Bogiem chodzi. Poprzez grzech zrywasz Przymierze i wylatujesz. W tym Nowym Przymierzu jest tak samo.



Przeemek napisał(a):
Czyli Pierwsze/Stare już wygasło? To co w końcu głosisz? Zdecyduj się?


To jest oczywiste, że pierwsze Przymierze wygasło. Nie ma drzewa, z którego nie możemy jeść i nie ma raju, więc i Przymierza opartego na tym nie ma.
No a Stare Przymierze Żydzi zerwali, zabijając Jezusa. Kto się sprzymierza z antychrystem, ten nie może być w Przymierzu z Bogiem.


Pt sty 15, 2021 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
""""""" No bo jak było w raju? Raz zgrzeszyli i wylecieli z raju na amen. """"""""
No a to jest z pierwszego postu, wiec jak widzisz, to było o pierwszym Przymierzu. No, chyba że uważasz, że za każdym razem mam sygnalizować, że jest o Przymierzu, bo inaczej się nie domyślisz.

Do pewnego stopnia możemy założyć, że adwersarz wie o czym mówisz. Ale teraz poruszyłeś za dużo kwestii, nawet temat wątku to "Specyfika Nowego Przymierza", a ja prosiłem abyś "dokładnie" powiedził jak są zawierane Przymierza Boga z ludźmi, jakie elementy wchodzą w skład, itd. Na tym poziomie dyskusji już nie wystarczy sygnalizowoać "Przymierze". Poza tym, sam pisałeś, że jedno Przemierze zostało zniesione, więc sam widzisz, że jest podział i trzeba być konkrentym.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Ja o tym pierwszym przymierzu, bo jest takie proste, że prościej już nie można wytłumaczyć, o co w Przymierzu z Bogiem chodzi. Poprzez grzech zrywasz Przymierze i wylatujesz. W tym Nowym Przymierzu jest tak samo.

A w którym Przymierzu z Bogiem tak nie było?
To potem trudno rozeznać o co Ci chodzi......

krzysiekniepieklo napisał(a):
To jest oczywiste, że pierwsze Przymierze wygasło. Nie ma drzewa, z którego nie możemy jeść i nie ma raju, więc i Przymierza opartego na tym nie ma.
No a Stare Przymierze Żydzi zerwali, zabijając Jezusa. Kto się sprzymierza z antychrystem, ten nie może być w Przymierzu z Bogiem.

Nie ma już drzewa życia, ale jest Jezus - krzew winny, to z Niego czerpie człowiek życie wieczne. Więc w kontekście "Specyfiki Nowego Przymierza" można wile powiedzieć i znaleźć......
Stare Przymierze Żydzi zerwali, ale zabicie Chrystusa nie było elementem który zerwał Przymierze.......tylko je wypełnił, a konkretnie Prawo z tego Przymierza.....


Pn sty 18, 2021 14:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Przeemek napisał(a):
Stare Przymierze Żydzi zerwali, ale zabicie Chrystusa nie było elementem który zerwał Przymierze.......tylko je wypełnił, a konkretnie Prawo z tego Przymierza.....


Powiem szczerze Przeemek, że jestem coraz bardziej zdumiony tym, co masz w głowie.
Odpowiedz na pytanie - Czy to Jezus zabił, czy to Jezusa zabili? To chcesz powiedzieć, że Jezus został zabity według prawa tego Przymierza? To zabijając Jezusa wypełnili prawo Przymierza?

No bo mnie się wydaje Przeemek, że Jezus wypełnił to Przymierze dlatego, że nie zgrzeszył.
Tylko w ten sposób można doskonale wypełnić przymierze z Bogiem.

No a zabicie Jezusa było zawarciem przymierza z szatanem. Warunkiem przymierza z antychrystem jest zabicie Chrystusa i zabijanie wszystkich jego uczniów. No i antychryst właśnie tak działa.


Pn sty 18, 2021 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Powiem szczerze Przeemek, że jestem coraz bardziej zdumiony tym, co masz w głowie.
Odpowiedz na pytanie - Czy to Jezus zabił, czy to Jezusa zabili? To chcesz powiedzieć, że Jezus został zabity według prawa tego Przymierza? To zabijając Jezusa wypełnili prawo Przymierza?

Skoro nie, to co miałeś na myśli pisząc:
"Jezus umarł na krzyżu dokładnie w dzień przygotowania paschy, wtedy kiedy Żydzi na placu świątynnym składali w ofierze baranka paschalnego. No a w święto go spożywali"

A o Jezusie jest powiedziane:
"(29) A nazajutrz Jan zobaczył Jezusa przychodzącego do niego i powiedział: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. "(J1)
Czy:
(36) A gdy zobaczył Jezusa przechodzącego, powiedział: Oto Baranek Boży."(J1)
Lub tu:
" (14) Oni będą walczyć z Barankiem, a Baranek ich zwycięży, bo jest Panem panów i Królem królów, a ci, którzy są z nim, są powołani, wybrani i wierni."(Ap17)
i wiele innych np. w Listach


Ciekawe co ty masz w głowie, że nawet nie widzisz co masz napisane w tych kanonach Biblii które uznajesz i nie potrafisz połączyć ich znaczeń/nauk o których piszą......

A dlaczego Jezus był bez grzechu? Dlaczego musiał być bez grzechu? Nie czasem dlatego że Prawo - czyli Stare Przymierze tego wymagało? Aby baranek był bez skazy jak to jest "fajnie" nazwane w Starym Przymierzu, co w nowym jest metaforą bezgrzeszności i dokładnym nakazem Prawa podczas święta Paschy:
(1) PAN powiedział jeszcze do Mojżesza i Aarona w ziemi Egiptu: (2) Ten miesiąc będzie dla was początkiem miesięcy, będzie dla was pierwszym miesiącem roku. ...... " (5) Wasz baranek ma być bez skazy, jednoroczny samiec. Weźmiecie go spośród owiec albo kóz."(Wj12)

Każde zwierzę ofiarne musiało być bez skazy, kiedy gładziło grzech człowieka..... Ale nie były to idelane ofiary - bo oczyszczały fizycznie, a Jezus oczyszcza duchowo - bo odnawia calkwicie człowieka jedną ofiarą baranaka Bożego, co się nazywa nowo-narodzenim w Chrystusie. Te Starotestamentowe rytuały były metaforą/zapowiedzią rzeczy przyszłych... odnowienia relacji Boga z ludźmi w Nowym Przymierzu.

Stary Testament - czyli Stare Przymierze jest odbiciem(cieniem rzeczy przyszłych), które miały nadejść (i sie wypełnić) w Jezusie Chrystusie. Bez Starego Testamentu nigdy nie zrozumiesz w pełni co Jezus robił, dlaczego tak robił i co dokładnie zrobił kiedy przyszedł i umarł na krzyżu.........

Zrobiłeś "sałatkę doktrynalną", a stwierdzeniem "wielokrotnie się odradzać.." ..to masakara... tzw. Twoja "kropka nad i" w tej sałatce.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No bo mnie się wydaje Przeemek, że Jezus wypełnił to Przymierze dlatego, że nie zgrzeszył.
Tylko w ten sposób można doskonale wypełnić przymierze z Bogiem.

Żeby wiedzieć jak wypełnić Przymierze - trzeba wiedzieć jak to się robi, jak się te warunki wypełnia - które wypełnił Jezus, jak sam powiedział. Więc żeby wypełnić warunki, trzeba je wszystkie znać - bezgrzeszność to jeden z wielu ważnych elementów, ale nie jedyny.......

krzysiekniepieklo napisał(a):
No a zabicie Jezusa było zawarciem przymierza z szatanem. Warunkiem przymierza z antychrystem jest zabicie Chrystusa i zabijanie wszystkich jego uczniów. No i antychryst właśnie tak działa.

Nie przypominam sobie, aby szatan wystosował jakieś przymierza do ludzi i się do czegoś w nich zobowiązywał? To jaka jest obietnica szatana dla ludzi, jak się wejdzie z nim w przymierze? Masz gdzieś jakiś fragment Biblii?
Bo wiesz... te tzw. cyrografy, to ja tylko w baśniach i bajkach "widziałem".....


Pn sty 18, 2021 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Z tym Nowym Przymierzem jest trochę inaczej, jak się Tobie wydaje. Zawierając to Przymierze, to nie starczy Jezusa zabić.(zabijamy Jezusa poprzez swój grzech) Trzeba jeszcze się do tego przyznać i później spożyć Jego Ciało i Krew, dokładnie tak samo, jak Żydzi spożywają baranka paschalnego. No a Żydzi co zrobili? No, zabili Jezusa cudzymi rękami, zmuszając do tego Piłata i się do dzisiaj do tego nie przyznają, że zabili Boga. No, skoro nie spożywają, to przymierze nie działa. To szatan im kazał zabić Jezusa, a nie Bóg. No bo jak Bóg by im doradzał, to by do Przymierza przystąpili, a tak to współdziałają z antychrystem i zwalczają uczniów Chrystusa. Są antychrystami.

A co do przymierza z szatanem, to szatan Jezusowi takie przymierze zaproponował:
Mt 4
8 Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych 9 i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». 10 Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz»


Ci, którzy się z szatanem sprzymierzyli, to właśnie to przymierze realizują.


Pn sty 18, 2021 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Niektórzy Żydzi uznają Chrustusa:
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301189997- ... stusa.html

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 18, 2021 17:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Z tym Nowym Przymierzem jest trochę inaczej, jak się Tobie wydaje. Zawierając to Przymierze, to nie starczy Jezusa zabić.(zabijamy Jezusa poprzez swój grzech) Trzeba jeszcze się do tego przyznać i później spożyć Jego Ciało i Krew, dokładnie tak samo, jak Żydzi spożywają baranka paschalnego. No a Żydzi co zrobili? No, zabili Jezusa cudzymi rękami, zmuszając do tego Piłata i się do dzisiaj do tego nie przyznają, że zabili Boga. No, skoro nie spożywają, to przymierze nie działa. To szatan im kazał zabić Jezusa, a nie Bóg. No bo jak Bóg by im doradzał, to by do Przymierza przystąpili, a tak to współdziałają z antychrystem i zwalczają uczniów Chrystusa. Są antychrystami.

Nie jest, też tak jak tobie się wydaję.....
Nie chce mi sie wszystkiego prostować, ale jak ktoś pisze, że "zabijamy Jezusa poprzez swój grzech", to obok tego nie przejdę. Sorry ale to jest kompletna bzdura..... Jezus sam i dobrowolnie poświęcił swoje życie aby zgładzić nasz grzech, czyli umarł na krzyżu abyśmy my nie musieli umierać - mieli dostep do życia wicznego, przez Jego śmierć - w Nowym Przymierzu z Nim.

Baranek bez skazy również był darem i dobrowolną intencją od Boga - nakazem od Boga w starym Przymierzu z luźmi - tylko i wyłącznie z Boga inicjatywy - odpowiedział na ich błagania bo 400 latach niewoli, bez tego nakazu, mogliby sobie zabijać ile by chcieli i nic by to nie dało, żadnego grzechu by to nie zmazało w oczach Boga. To raz........

Dwa, nadal faryzuesze zabili Jezusa, to na ich wniosek i z ich sądu, potem oddali w ręce Rzymian, bo nie mieli takiego narzędzia prawnego wtedy. Piłat winy nie znalazł w Jezusie.


Stare Przymierze to zapowiedź tego co miało nadejść(Nowego Przymierza) - to były cienie(metafory) rzeczy przyszłych (w skrócie, tylko te związane z omawianą kwestią):

- 400 lat niewoli w Egipcie - to metafora naszego beznadziejnego stanu w grzechu jakim się znajdujemy i potrzeba ratunku

- Wyjście z niewoli Egiptu - to metafora naszego wyjścia z niewoli grzechu

- Wypuszczenie Izraelitów z niewoli powodu działania Boga - to metafora łaski jaką nam okazał Bóg

- Krew ofiary z baranka bez skazy na drzwiach, powodowała ominięcie domu przez ducha śmierci, który zabijał nawet bydło, symbol sądu na bogami Egiptu - krew Jezusa zabiera drugą śmierć od nas, czyli daje życie wieczne. Reszta spali się w jeziorze ognia w dniu sądu - w tym i bogowie - demony.

- Baranek bez skazy - nawet w samym rytuale nie reprezentował Boga, który poświęca się dla ludzi, tylko symbolizował wymaganą ofiarą za grzech. Był metaforą życia, które musi umrzeć/trzeba poświęcić z powodu grzechu. Baranek nie był Bogiem JHWH poświęcanym dla ludzi wtedy.....? - niezrozumienie tej subtelnej różnicy powoduje kolosalną zmianę w doktrynie

- Spożywanie baranka bez skazy, z przaśnym chlebem i gorzkimi ziołami upieczonego w ogniu - Spożywanie z jednego baranka ma na celu wskazanie jedności jako symbolu zgromadzenia w jednym duchu i ciele, jako jeden naród zjednoczony/usprawiedliwiony/uwolniony przez Boga i jako Jego naród, hebrajski Khala. Mięso się rzadko gotowało, pieczenie w ogniu to metafora zniesienia Bożego gniewu przez Jezusa za nas - Bo tylko ogień trawiący czeka grzeszników. Metafora odłożenia zakwasu w przaśnym chlebie - czyli czysty, nieskażony, zakwas był widziany jako rodzaj zepsucia, Jezus był bez grzechu. Gorzkie zioła, to metafora samozaparcia i pokuty oraz przypominania "gorzkiego" życia w niewoli, symbol prawdziwej "gorzej" pokuty w Chrystusie.
Spożywany Baranek - nie był metaforą spożywania swojego Boga, nie był metaforą spożywania żadnego ciała tym bardziej Chrystusa, nie był metaforą oczyszczania przez spożywanie ani nie dawał życia. To krew Baranka była tego metaforą, której nie spożywano, a która "odsuwała" śmierć.

- Pascha jako całe świeto było: "....będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana"(Wj1), tym co dokonał Bóg dla narodu wybranego i tego, że ich oczyścił/uwolnił z niewoli - Wieczerza, jest pamiątką tego co zrobił Jezus dla ludzi, kiedy nas oczyścił i uwolnił z niewoli grzechu.

- Prawo i przykazania (ceremonialne/oczyszczające i moralne) - to metafora niezmiennej i suwerennej sprawiedliwości Bożej, której żaden człowiek nie jest w stanie sprostać, nawet jak sprowadza się ona do prostych nakazów i zakazów - zawsze coś człowiek zawali...... - W Nowym Przymierzu to Jezus za nas wypełnia Prawo - inaczej odradzamy się na nowo "zanurzeni wraz z Chrystusem przez Jego śmierć", od tego momentu przestrzeganie przykazań nie jest elementem przynoszącym nam życie wieczne i zbawienie, ale jest wynikiem już otrzymanego zbawienia - coś jak "skutkiem ubocznym" odrodzenia się w Bogu - Jezusie Chrystusie, Bóg nie potrafi inaczej(niż nie grzeszyć), a stara natura człowieka tak, na tym polega różnica. W tym kontekście Prawo które było naszym oskarżycielem w Starym Przymierzu, w Nowym staje się dla nas Prawem Wolności.


Nowe Przymierze można tylko zrozumieć przez Stare, np.

Biblijna opowieść o stworzeniu-> drugie, przewyższające stworzenie
Adam jako prototyp wielu antytypów
Powódź -> ostateczny wyrok
Pobyt Izraela na pustyni -> przyszłe zbawienie Izraela
Synaj -> miejsce ostatecznego osądu
Mojżesz -> Mesjasz
David -> Mesjasz
Ezechiasz -> Mesjasz
Amalekici -> Rzym
Szabat -> świat, który nadejdzie


Zresztą do dzisiaj stosuje się(Żydzi - apostołowie), również przez nie-chrześcijan, hermeneutykę w odczytywaniu tekstu biblijnego, która bazuje na typologicznej intepretacji autorów NT, a to z kolei było dla nich standardem w rozumieniu pism ST. Tak samo odczytuje się proroctwa.

krzysiekniepieklo napisał(a):
A co do przymierza z szatanem, to szatan Jezusowi takie przymierze zaproponował:
Mt 4
8 Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych 9 i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». 10 Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz»


Ci, którzy się z szatanem sprzymierzyli, to właśnie to przymierze realizują.

Ja nie przypominam sobie, aby mi szatan obiecywał jakies bogactwa i władzę na tym świecie?


Wt sty 19, 2021 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Przeemek napisał(a):
Stare Przymierze Żydzi zerwali, ale zabicie Chrystusa nie było elementem który zerwał Przymierze.......tylko je wypełnił, a konkretnie Prawo z tego Przymierza.....


Mnie by chodziło o to żebyś dokładnie wyjaśnił,jak mam rozumieć to, co tutaj napisałeś.
Mnie się wydaje, że to jest kluczowa sprawa dla wzajemnego zrozumienia.

No bo jak próbuję zrozumieć sens tego, co napisałeś, to nasuwa mi się to, że Żydzi zabijając Jezusa wypełnili Stare Przymierze. Więc realizowali dokładnie to, co Bóg sobie zaplanował i w związku z tym, współdziałali z Bogiem, a nie zrywali z Nim Przymierze.
No, ja tak zrozumiałem sens tej Twojej wypowiedzi (być może się mylę i chciałeś wyrazić jednak coś innego). Jeśli źle to zinterpretowałem to mnie naprostuj.


Śr sty 20, 2021 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Mnie by chodziło o to żebyś dokładnie wyjaśnił,jak mam rozumieć to, co tutaj napisałeś.
Mnie się wydaje, że to jest kluczowa sprawa dla wzajemnego zrozumienia.

No bo jak próbuję zrozumieć sens tego, co napisałeś, to nasuwa mi się to, że Żydzi zabijając Jezusa wypełnili Stare Przymierze. Więc realizowali dokładnie to, co Bóg sobie zaplanował i w związku z tym, współdziałali z Bogiem, a nie zrywali z Nim Przymierze.
No, ja tak zrozumiałem sens tej Twojej wypowiedzi (być może się mylę i chciałeś wyrazić jednak coś innego). Jeśli źle to zinterpretowałem to mnie naprostuj.

Śmierć Jezus była wypełnienim Starego Przymierza, a nie zerwaniem go przez Żydów/faryzeuszy. Tak samo grzeszenie tez nie jest zabijaniem Jezusa, tylko łamaniem Prawa, za które jest śmierć.


Cz sty 21, 2021 17:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Specyfika Nowego Przymierza
Przeemek napisał(a):
Śmierć Jezus była wypełnienim Starego Przymierza, a nie zerwaniem go przez Żydów/faryzeuszy. Tak samo grzeszenie tez nie jest zabijaniem Jezusa, tylko łamaniem Prawa, za które jest śmierć.


Powiedz mi Przeemek, czy Jezus umierając na krzyżu to w ten sposób gładzi nasze grzechy?
No to jeśli byśmy nie grzeszyli, to Jezus by nie musiał umierać na krzyżu, bo nie miał by co gładzić.
Więc to nasze grzechy są przyczyną śmierci Jezusa na krzyżu - tak, czy nie? No ja wiem, że jak się przyjrzysz grzechowi świata, to tym samym swojego grzechu już nie dojrzysz. No ale prawda jest taka, że każdy do tej puli światowego grzechu się dokłada. No a to w sumie znaczy tyle, że każdy z nas stał pod tym krzyżem i Jezusa do krzyża przybijał. No ale prawie wszyscy się tego wypierają. No i dlatego świat jest, jaki jest, bo żeby mieć udział w Nowym Przymierzu, to jednak się do tego trzeba przyznać.No, jak nie było Ciebie pod krzyżem z młotkiem, to możesz udziału z Jezusem nie mieć. Bóg może nas z grzechu oczyścić tylko wtedy, kiedy się do grzechu przyznamy i chcemy grzech Jezusowi oddać. No bo jak człowiek się wypiera grzechu i sam siebie usprawiedliwia albo grzechu nie chce oddać, to Bóg człowieka oczyścić nie może, no bo Bóg człowieka do niczego nie zmusza i daje mu wybrać.

A co do faryzeuszy, to chyba nie sądzisz, że dokonując czynu niegodziwego można wypełnić przez to przymierze z Bogiem. To szatan namawia człowieka do niegodziwości, a nie Bóg. kto postępuje niegodziwie, ten się sprzymierza z szatanem. To tak na zdrowy rozum Przeemek.
No a szatan nie przewidział, jakie będą konsekwencje zabicia Jezusa.


Pt sty 22, 2021 23:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL