Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Łukasz Wybrańczyk przedstawił ostatnio na swoim kanale postać która wyprzedziła swoje czasy.
https://youtu.be/aTrinoN_cRA
Nie czytałem jego dział ale to co mówi Łukasz jest potwierdzają też inne źródła. Jestem pod dużym wrażeniem że sam do tego wszystkiego doszedł.


Pn lut 22, 2021 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
W czym "wyprzedził swoje czasy"? Nie chce mi się oglądać Wybrańczyka..

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 23, 2021 6:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Szkoda, bo Wybrańczyk bardzo dobrze argumentuje. A Meslier wyprzedził swoje czasy bo niezależnie doszedł do tych samych wniosków co kilku znanych filozofów. Postulował też do tego że człowiek powstał w naturalnych procesach przed teorią Darwina


Wt lut 23, 2021 6:50
Zobacz profil
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
afilatelista napisał(a):
Szkoda, bo Wybrańczyk bardzo dobrze argumentuje. A Meslier wyprzedził swoje czasy bo niezależnie doszedł do tych samych wniosków co kilku znanych filozofów. Postulował też do tego że człowiek powstał w naturalnych procesach przed teorią Darwina

Który to ze znanych filozofów dowodził chorobę psychiczną Jezusa, no chyba jedynie Hitler, ale jego do filozofów zaliczają jedynie faszyści.


Wt lut 23, 2021 7:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
W czasach gdzie choroby psychiczne nie myły jeszcze zdefiniowane.

Osobiście uważam że za mało wiemy o Jezusie żeby go diagnozować. Nie mamy nawet pewności czy faktycznie istniał (myślę że tak).

Z opisów jakie mamy wynika że specjalnie doprowadził się do męczeńskiej śmierci i myślał że zmartwychwstanie, wieszczył rychły koniec świata i leczył wpadając demony. Racjonalny to on nie był.


Wt lut 23, 2021 8:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Afilatelista, nie chcę sie czepiać ale jak już rozpoczynasz dyskusję i podajesz link do filmiku mógłbyś w paru słowach streścić o co w nim chodzi, podać główne (hipo)tezy autora abyśmy mogli o tym dyskutować.

Tytuł filmiku jest mylący, ja wiem, ze tytuł musi być trochą prowokujący i atrakcyjny, żeby ludzie kliknęli ale nie zgadzam się, ze ów ksiądz był pierwszym ateistą.

_________________
ksiądz


Wt lut 23, 2021 12:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
bramin napisał(a):
w paru słowach streścić o co w nim chodzi.

Ja obejrzalem pierwsze pol minuty. Jezeli ktokolwiek rozpoczyna od stwierdzenia ze cokolwiek jest "rzekome" to wiadomo, ze sobie mozna darowac dalsza czesc. Ale sa tacy ktorzy na kazda propagande sie nabieraja.


Wt lut 23, 2021 14:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
robaczek2 napisał(a):
Ja obejrzalem pierwsze pol minuty. Jezeli ktokolwiek rozpoczyna od stwierdzenia ze cokolwiek jest "rzekome" to wiadomo, ze sobie mozna darowac dalsza czesc. Ale sa tacy ktorzy na kazda propagande sie nabieraja.

Ale zrozumiałeś że to był cytat z Mesliera?
Określenie "rzekoma" w stosunku do stworzenia że teologia jest rzekomą nauką jest jak najbardziej na miejscu.
Definicja nauki z wikipedii:

Cytuj:
Nauka jest jednym z rodzajów wiedzy ludzkiej. Pod względem poznawczym wydaje się być wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość. Ten wysoki status poznawczy zawdzięcza nauka metodom, jakie stosuje, oraz językowi, jakim się posługuje. „Ważnymi elementami «naukowości» są język i metoda. Zdaniem wielu, zarówno naukowców jak i filozofów, to właśnie te dwa elementy decydują o tym, czy coś jest naukowe, czy nie”[1]. Prawa i teorie naukowe, stanowiące najważniejsze wyniki badań naukowych, wymagają uzasadnienia, polegającego na konfrontacji przewidywań na nich opartych z rezultatami doświadczenia, czyli z wynikami obserwacji, pomiarów i eksperymentów. „Nauka rodzi się z dążenia do uzyskania wyjaśnień systematycznych, a równocześnie podlegających kontroli w oparciu o dane (...)”[2]. Nauka jako rzeczywistość społeczna jest tworem złożonym i wieloaspektowym.

Nauką jest religioznawstwo, historia religii itp. Teologia nauką nie jest.


Wt lut 23, 2021 18:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
afilatelista napisał(a):
Teologia nauką nie jest.

Pewnie jacys dywersanci sie wkradli i zaczeli wymyslac jakies -logia nie majace nic wspolnego z greckim znaczeniem tego slowa. Ale to normalne w swiecie w ktorym takie slowa jak malzenstwo, rodzina, dobro, piekno, milosc itd maja inne znaczenie niz im dawniej przypisywano.


Wt lut 23, 2021 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Scjentologia też kończy się na -logia.


Wt lut 23, 2021 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Budda pod tym drzewem bodhi też może doznał jakiejś psychozy, a nie oświecenia. No i co ? No i nic ;P


Wt lut 23, 2021 23:10
Zobacz profil
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
afilatelista napisał(a):
Scjentologia też kończy się na -logia.

Dodanie "logia" w przypadku scientologów to jedynie zbieg retoryczny.
Teologia - teo Bóg, logos słowo, czyli słowo Boga, w przypadku scientologów to jakieś nieokreślone słowo kosmosu - pytanie co w ich w tej sekcie stanowi kosmos.
Teologia przypisywana jest do dziedziny nauk humanistycznych.


Śr lut 24, 2021 7:56

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
robaczek2 napisał(a):
bramin napisał(a):
w paru słowach streścić o co w nim chodzi.

Ja obejrzalem pierwsze pol minuty. Jezeli ktokolwiek rozpoczyna od stwierdzenia ze cokolwiek jest "rzekome" to wiadomo, ze sobie mozna darowac dalsza czesc. Ale sa tacy ktorzy na kazda propagande sie nabieraja.

Rzekomo święci są już w niebie. Czy filmy o ich rzekomej świętości też oglądasz przez pół minuty, nie dając się nabrać na propagandę? A może w tym przypadku, to nie jest rzekoma świętość i propaganda?


Śr lut 24, 2021 9:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
Alus napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Scjentologia też kończy się na -logia.

Dodanie "logia" w przypadku scientologów to jedynie zbieg retoryczny.
Teologia - teo Bóg, logos słowo, czyli słowo Boga, w przypadku scientologów to jakieś nieokreślone słowo kosmosu - pytanie co w ich w tej sekcie stanowi kosmos.
dowodzi to tylko tyle że każdy może sobie nazywać swoją dziedzinę jak my się podoba i nie to świadczy o naukowości.
Cytuj:
Teologia przypisywana jest do dziedziny nauk humanistycznych.
I błędnie, bo nie spełnia definicji nauki.


Śr lut 24, 2021 13:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jean Meslier - katolicki ksiądz, filozof, ateista
afilatelista napisał(a):
I błędnie, bo nie spełnia definicji nauki.

Dla jednych spełnia, dla innych nie spełnia. Zdania są podzielone.

W anglosaskich środowiskach toczy się żywa dyskusja na ten temat z tendencją, ze teologia nie spełnia definicji nauki.
Dyskusja ta w krajach niemieckiego obszaru językowego nie ma zbyt wielkiego rezonansu.
Dlaczego?
To tylko moje przypuszczenia. Teologia niemiecka stała zawsze na wysokim poziomie, wydala wielu wybitnych teologów, myślicieli. W kościelnych kręgach i nie tylko ta teologia ma cos do powiedzenia.

Od paru lat niejaki Benedikt Göcke na uniwersytecie w Bochum prowadzi projekt, na który przeznaczono 1,6 mln euro. Projekt nosi nazwę "Teologia jako nauka? Naturalizm i teoria nauki jako wyzwania dla katolickiej teologii".

Od XI wieku, czyli od czasu powstania uniwersytetów aż do XVIII wieku teologia była uważana za naukę.
Od czasu Oświecenia zaczęły pojawiać sie glosy, ze teologia nie spełnia definicji nauki.
Dyskusja trwa.

_________________
ksiądz


Pt lut 26, 2021 11:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL