Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
białogłowa napisał(a):
poprzez dziwne zbiegi okoliczności na przykład. ............ Dla mnie osobiście spektakularny cud byłby trochę jak zbyt oczywisty dowód, a jak jest dowód, to miejsca brak na wiarę.

Chyba kazdy z nas mial takie zbiegi okolicznosci i nigdy nie bedzie wiedzial kto/co za tym stoi. Moze ten motyl w opowiadaniu to przypadek? A moze nie? Moze Nasza Pani z Fatimy byla wtedy na placu Sw Piotra? A moze nie? Moze tecza nad Birkenau w czasie wizyty BXVI to przypadek? A moze nie?
Co najmniej dwa razy mialem do czynienia z dziwnymi zbiegami okolicznosci w moim zyciu.
A tych zbyt oczywistych dowodow po prostu byc nie moze. Zawsze sie znajdzie jakas wymowka. Np ze ubrania ludzi w Fatimie momentalnie wyschly.


Pn maja 10, 2021 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
robaczek2 napisał(a):
Chyba kazdy z nas mial takie zbiegi okolicznosci i nigdy nie bedzie wiedzial kto/co za tym stoi.


Naprawdę z ręką na sercu, nigdy nie zdarzył mi się taki pozytywny zbieg okoliczności (a negatywne a i owszem).
Nie zamykam się na takie nieprawdopodobne, lecz możliwe znaki, ale nic takiego nie miało miejsca.


Pn maja 10, 2021 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
A ja uparcie powtarzam za Langkammerem, że cud jest znakiem dla wierzącego. Nie dla testującego.
Najpierw wiara, potem znak, taka kolejność. Nie na odwrót.
Jezus w pewnym miejscu niewiele zdziałał cudów, z powodu niedowiarstwa jego mieszkańców. Nie jest powiedziane, że nie mógł zdziałać, tylko że nie zdziałał. Brak wiary nie może uczynić Boga bezsilnym, ale przeszkadza nam w otwarciu się na to, co On chce nam dać zgodnie ze swoją wolą.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt maja 11, 2021 6:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
białogłowa napisał(a):
... cud jest znakiem dla wierzącego. Nie dla testującego. Najpierw wiara, potem znak, taka kolejność. Nie na odwrót.


Tak zupełnie szczerze powiedziawszy to mi nie chodzi nawet o ten wynik dokonania cudu, ale jakąś formę kontaktu Boga ze mną.
Zawsze praktykowałem. Wcześniej w moim życiu było ogólnie dobrze i w żaden sposób nie musiałem uciekać się do modlitwy błagalnej. Później pojawiły się w moim życiu różne problemy, głownie zdrowotne (choroba Leśniowskiego-Crohna i depresja kliniczna, najprawdopodobniej zaindukowana przyjmowaniem kortykosterydów) i wtedy jeszcze brałem to za pewnego rodzaju próbę mojej wiary. Crohna nie wyleczy się do końca, ale udaje mi się uzyskać dłuższe remisje a zaostrzenia nie kończą się szpitalem. Od 2013 roku leczę się też na depresję (farmakologicznie i terapia), kiedy to zacząłem bardzo szczerze i mocno prosić Boga o pomoc w pozbyciu się tej choroby. Niestety jestem zawiedziony skutecznością moich modlitw i nawet podczas modlitwy nie czuję, aby był to dialog, co najwyżej mój wewnętrzny monolog. Praktykowanie spowiedzi i przystępowania do Komuni Świętej też nie daje mi uczucia, że rzeczywiście zachodzi cud transsubstancjacji.

Tak właściwie to zależy mi tylko na tym, aby coś czuć lub doświadczyć jakiegoś prawdziwego kontaktu z Bogiem. Zupełnie nie jest ważny dla mnie przedmiot modlitwy o cud, ale samo zaistnienie sytuacji skrajnie nieprawdopodobnej, zaświadczającej mi, że dla Boga też jestem ważny.
Może mi niecrozwiązać wszystkich problemów, ale chciałbym tylko wiedzieć bądź doświadczyć, że On naprawdę jest.


P.S. Poza tym pozostając w depresji niejako krzywdzę najbliższych, którzy muszą na mnie takiego patrzeć.


Wt maja 11, 2021 16:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
białogłowa napisał(a):
cud jest znakiem dla wierzącego. Nie dla testującego.

Cuda nie są zarezerwowane tylko dla wierzących. Nie są one tylko dla tych, którzy je zauważają i doceniają. A z pewnością nie są dla testujących.
Cuda nie są sztuczkami dokonywanymi dla poklasku.
Poza tym, żaden cud nie przekona osoby negatywnie nastawionej do wiary. Sceptyk znajdzie zawsze jakieś wytłumaczenie. A wierzącemu nie są potrzebne do wiary.


Wt maja 11, 2021 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli, trzeba było tak od razu, prosto z mostu, a tak to rozwinął się wątek nadający się bardziej do "Prawd wiary", zamiast do działu "Żyć wiarą".
Nastoletni syn mojej koleżanki cierpi na Leśniowskiego-Crohna i znam z opowieści codzienne zmagania z tą chorobą, diety, badania. Na pewno korzystasz ze specjalistycznych porad psychologicznych, sam piszesz też o terapii, więc nie ma chyba sensu rozwijać tego tematu, z tej medycznej perspektywy, na forum. Mogę Ci tylko napisać, jeśli Cię podnosi na duchu świadomość bycia w jakiejś grupie, że nie ma kącika bez krzyżyka i każda rodzina zmaga się z jakimś poważnym problemem. Czasem jest to choroba alkoholowa, inne poważne uzależnienia, czasem członek rodziny po udarze, wymagający całodobowego monitorowania.

Wracając do tematu wiary, wydaje się, że nie masz tak całkiem roszczeniowego, czyli niewłaściwego, nastawienia jakby się mogło na początku wydawać. Daje się odczuć tęsknotę i nasłuchiwanie w tej Twojej postawie i jest to na pewno krok w dobrym kierunku. W każdym razie jest to dobry punkt wyjścia z poczucia pustki, którą się odczuwa bez Boga.

Może jednak, mimo wszystko, spróbujesz pomodlić się do Ducha św. (to koniecznie) i po tej modlitwie sięgnąć po niewielki fragment z Pisma św? Nie jakiś konkretny, po prostu otwórz Biblię w dowolnym miejscu i zobacz, co ma Ci do powiedzenia Bóg.

Cytuj:
pozostając w depresji niejako krzywdzę najbliższych, którzy muszą na mnie takiego patrzeć.
Na pewno już wiesz, skoro chodzisz na terapię, że w całej tej sytuacji nie ma absolutnie żadnej Twojej winy. Pomijając wszystko, to jest bardzo wzruszające, co teraz napisałeś, bo przebija z tego wielka troska i miłość do Twoich bliskich. Nie wiem w jakim jesteś wieku, ale niektórzy całe swoje życie muszą pracować nad dojrzałością i odpowiedzialnością w relacjach, a Ty już je masz.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt maja 11, 2021 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
chciałbym tylko wiedzieć bądź doświadczyć, że On naprawdę jest. [/b]

Moze potrzebujesz bardziej wyrafinowanych narzedzi a nie prymitywnych np. zobaczyc kogos chodzacego po wodzie. Ja ze swej strony wiem i ciagle doswiadczam istnienia Tego bytu o ktorym jest mowa np tutaj: "Ty stworzyłeś wszystko, co jest na świecie, i sprawiłeś, że zmieniają się pory roku. Ty stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo i poddałeś mu wszechświat godny podziwu"
I tak sobie podziwiam np kwitnaca przed domem czeresnie. Czy to nie cud?


Wt maja 11, 2021 20:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
białogłowa napisał(a):
Może jednak, mimo wszystko, spróbujesz pomodlić się do Ducha św. (to koniecznie) i po tej modlitwie sięgnąć po niewielki fragment z Pisma św? Nie jakiś konkretny, po prostu otwórz Biblię w dowolnym miejscu i zobacz, co ma Ci do powiedzenia Bóg.

Ja NIE przestałem praktykować, a jeżeli chodzi o lekturę Pisma Świętego, to czytam codziennie z http://mateusz.pl/czytania/2021/ (w tej formie zawsze pod ręką i fragmenyy na dziś).

białogłowa napisał(a):
. Nie wiem w jakim jesteś wieku

Jestem już bardzo stary, 34 lata, więc już bliżej niż dalej :lol:

Wracając do modlitwy i praktykowania, to problem stanowi to, że zupełnie nic nie czuję. Wiem, że wiara to nie uczucia i doświadczenia, ale świadomy wybór, ale na ile on jest szczery i prawdziwy, jeżeli nie odczuwam, że to jest dobre.


Wt maja 11, 2021 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
Ja NIE przestałem praktykować, a jeżeli chodzi o lekturę Pisma Świętego, to czytam codziennie z http://mateusz.pl/czytania/2021/ (w tej formie zawsze pod ręką i fragmenyy na dziś).
:shock: To jesteś jednak nieprzeciętny. Większość znanych mi katolików nie czyta Biblii wcale, bądź sięga do wyszukiwarki internetowej, gdy chce coś szybko znaleźć, by komuś przygadać.

Cytuj:
Wracając do modlitwy i praktykowania, to problem stanowi to, że zupełnie nic nie czuję. Wiem, że wiara to nie uczucia i doświadczenia, ale świadomy wybór, ale na ile on jest szczery i prawdziwy, jeżeli nie odczuwam, że to jest dobre.

Ja do tej pory muszę się przymusić, by pomodlić się za osobę, która mnie w jakiś sposób skrzywdziła. Czy moja modlitwa jest nieszczera i nieprawdziwa? Nie, ona jest ponad moimi emocjami.
"Czucia" może przyjdą z czasem, może w Twoim wypadku depresja zbiegła się w czasie z ciemną nocą wiary.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr maja 12, 2021 6:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
nie odczuwam, że to jest dobre.

Ważniejsze, abyś wiedział, że jest to dobre.

A czytanie Pisma? Jak? Systematycznie? Losowo? Ograniczam się do czytań na dany dzień i ich rozważania. Może za mało? Nie wiem. Taką mam praktykę.


Cz maja 13, 2021 8:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
andej napisał(a):
A czytanie Pisma? Jak? Systematycznie? Losowo? Ograniczam się do czytań na dany dzień i ich rozważania. Może za mało? Nie wiem. Taką mam praktykę.


Codzienne czytania na dany dzień i rozważania z wymienionej strony.

Szczerze powiem, że raczej nie stawiałbym na to, że rozumowe rozważania Słowa coś pomogą, ponieważ to za czym tak naprawdę tęsknię, to prawdziwy kontakt, np. przez wydażenie się nawet drobnego cudu.
Tak nawet mówił śp. ks. Piotr Pawlukiewicz: "Jak będziesz chciał poznać wiarę tylko rozumowo, to potkniesz się o zwłoki Chrystusa."


Cz maja 13, 2021 16:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
Tak zupełnie szczerze powiedziawszy, to dla mnie takie cudowne wydarzenie (niekoniecznie niezgodne z prawami nauki, ale skrajnie nieprawdopodobne) byłoby olbrzymim wsparciem w wierze

I może w tym tkwi problem? Masz pewne wyobrażenie znaku, jaki powinien dać Ci Bóg, by łatwiej było Ci wierzyć, że nie rozmawiasz ze ścianą. A może Bóg chce Ci dać inny znak? Modlitwa ma zmieniać nas wewnętrznie, otwierać na Jego działanie w naszym życiu, ale to oznacza nieco inne ukierunkowanie, coś w stylu:Panie co mam w sobie zmienić, by otworzyć się na Ciebie, na Twoją Łaskę? + pomocna może być modlitwa do Ducha Świętego, o której wspomniała @białogłowa.

Idąc za myślą Einsteina: Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.
Nie wiem czy korzystałeś z mszy z modlitwą o uzdrowienie czy też takich, na których jest prowadzone uwielbienie, jeżeli nie, warto się wybrać, by zyskać inną perspektywę modlitwy, w końcu modlitwy uwielbieniowe przenoszą akcent z naszych bolączek, trudności, z naszego JA, skupiając naszą uwagę na Bogu, na tym kim On jest. Pomagają też rekolekcje, pielgrzymki do sanktuariów etc. Mottem tego forum jest: "Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy do Niego zaprowadzą. W myśl tej idei, własna bezpieczna izdebka, te cztery kąty, czasem paradoksalnie blokują nam wypłynięcie na głębię, a to właśnie tej głębi potrzebujemy i jej szukamy, bo to droga do Boga. Cud to proces uboczny tej bożej drogi, którą pragniemy podążać.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N maja 16, 2021 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Zgodnie z definicją cudu, jeśli coś da się wytłumaczyć zjawiskami naturalnymi, zgodnymi z prawami fizyki, do wyjaśnienia czego nie potrzeba obecności Boga, nie jest cudem.
Oczywiście, mnóstwo ludzi, którzy nie doświadczają cudów, uznają za cud cokolwiek, aby utwierdzić się w przekonaniu, że ich wiara jest słuszna. Choćby to, że rano słońce wschodzi na niebie. Zawsze jednak to tylko sztuczny konstrukt w ich głowie. Nie mający nic wspólnego z obiektywną rzeczywistością. Cudem byłoby przecież, gdyby słońce nie pojawiło się rano na niebie. Jeśli jednak ktoś bardzo chce się uświadczyć w swojej wierze, to tego typu konstrukty właśnie tworzy. Naturalne zjawiska nazywa „cudami” i cieszy się, że ma potwierdzenie istnienia Boga. Bo przecież celem nie jest dowiedzenie prawdy, ale właśnie utwierdzenie się w przekonaniu, że wyznawane wierzenia są prawdziwe.
@Bazyli_Imparato, dokładnie tego samego chcesz Ty. Z tego co piszesz, nie interesuje Cię to, jaka jest prawda, ale to, jak uwierzyć w coś, co za prawdziwe uznałeś, choć twarde fakty, jakie dostrzegasz. temu przeczą. Przeczytaj co napisałeś:
Bazyli_Imparato napisał(a):
zupełnie szczerze, kompletnie nie wierzę we wszystkie cuda niezgodne ze znanymi współcześnie
prawami fizyki bądź medycyny.

I dalej:
Bazyli_Imparato napisał(a):
W jaki sposób poradzilibyście mi podejść do tego tematu, abym zupełnie szczerze i prawdziwą żywą wiarą uwierzył w te wszystkie niezrównane cuda? W jaki sposób powinienem przekonać sam siebie, abym to prawdziwie poczuł i przyjął za swoje (...)

Twoją troską nie jest więc to, jaka jest prawda o Bogu i Jego cudach. Ty racjonalnie myśląc wiesz, że ich nie ma. Że On ich nie dokonuje. Ale uznałeś z jakichś względów, że powinieneś wierzyć w Boga i chcesz sam siebie przekonać, wbrew faktom, że cuda mają miejsce. Myślę, że jeśli celem nie jest poszukiwanie prawdy, ale uwierzenie w coś w co chcesz wierzyć, to po prostu wybierz sobie dowolne zdarzenie, zjawisko, cokolwiek, co uznasz za Boży cud i tego się trzymaj. Bardzo wielu ludzi tak robi i dzięki temu religia trwa, wbrew racjonalnym przesłankom i obserwowalnym faktom.
Piszesz przecież:
Bazyli_Imparato napisał(a):
dla mnie takie cudowne wydarzenie (niekoniecznie niezgodne z prawami nauki, ale skrajnie nieprawdopodobne) byłoby olbrzymim wsparciem w wierze

To klasyczna pułapka myślowa i dokładny przykład tego, o czym pisałem na początku. Weźmy za przykład Twoją chorobę. Z tego co wiem, jest nieuleczalna. Przyjmijmy jednak, czysto teoretycznie, że u jednej osoby na milion dochodzi do uleczenia i że jest to spowodowane jakąś niezwykle rzadką sekwencją genów. Nie byłoby więc nic cudownego w przypadku uleczenia, jeśli taka byłaby konfiguracja Twoich genów. Nawet więcej, brak uleczenia byłby w tym przypadku niezgodny z prawami natury. Dlatego nie byłby to żaden cud, żaden dowód Boskiej obecności. Wyłącznie Ty uznałbyś to za cud i wyłącznie dlatego, że dotyczyłoby to Ciebie osobiście. Dlatego to, że w Twoim życiu zadzieje się coś co dzieje się z bardzo małym prawdopodobieństwem, ale jest zgodne z prawami natury, nie jest żadnym cudem, jest naturalnym zjawiskiem, któremu Ty nadasz rangę cudu, bo tak po prostu chcesz. Po co więc czekać na coś bardzo mało prawdopodobnego, co być może nigdy się nie wydarzy? Tak jak pisałem, uznaj za cud cokolwiek i miej swoje "potwierdzenie", że Bóg istnieje. Nie ma to nic wspólnego z prawdą i jej poszukiwaniem. Jest zwykłym okłamywaniem samego siebie, ale przecież tego chcesz, bo przecież to jasno napisałeś.


Wt maja 25, 2021 11:07
Zobacz profil
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
atheist napisał(a):
Zgodnie z definicją cudu, jeśli coś da się wytłumaczyć zjawiskami naturalnymi, zgodnymi z prawami fizyki, do wyjaśnienia czego nie potrzeba obecności Boga, nie jest cudem


Zanim zacznie się coś krytykować najpierw trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę w tym temacie. Otoż według katolicyzmu(a autor tę religię ma na myśli) zjawisko może mieć nadnaturalne źródło i być naukowo niewyjaśnialne a nie będzie cudem

Po drugie, znakowa koncepcja cudu(rozumiania tak jak rozumieją ją współczesne) jest w żaden sposób do podważenia. Pozostawiam na boku to czy się z nią zgadzam


Wt maja 25, 2021 22:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Quinque napisał(a):
Zanim zacznie się coś krytykować najpierw trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę w tym temacie. Otoż według katolicyzmu(a autor tę religię ma na myśli) zjawisko może mieć nadnaturalne źródło i być naukowo niewyjaśnialne a nie będzie cudem


Tutaj nie chodzi o wyjaśnianie czy coś jest cudem czy też nie, tutaj chodzi o to w jaki sposób wmówić sobie że cuda istnieją, bo dzięki temu nie trzeba żadnej wiary w Boga, wystarczy wiedza o tym że cuda są prawdziwe.

Quinque napisał(a):
Po drugie, znakowa koncepcja cudu(rozumiania tak jak rozumieją ją współczesne) jest w żaden sposób do podważenia. Pozostawiam na boku to czy się z nią zgadzam


Gdyby było to do podważenia, to już dawno by sie z tym rozprawiono :mrgreen: ale nikt sie z tym nie rozprawi, bo jak ktoś wyzdrowieje to już można uznać że to cud, bo niby jak temu zaprzeczysz, w końcu jakby nie ten cud to ten ktoś by zmarł, a przecież wcale nie zmarł, on wyzdrowiał, cud!

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 25, 2021 23:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL