Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Dwie msze 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Dwie msze
Czy można uczestniczyć w dwóch mszach św. jednego dnia? Poszedłem na mszę w środę przed Bożym Ciałem, nie myśląc bynajmniej o święcie, bo jakoś mi umknęło, że to wigilia święta, no i wziąłem udział we mszy już świątecznej. I teraz zastanawiam się czy mogę uczestniczyć we mszy w
czwartek. Tak wiem, nie muszę, ale czy mogę? Przeguglałem internet i po wpisaniu frazy "dwie msze jednego dnia" wyskakują informacje na temat dwukrotnego przyjęcia komunii, ale nic na temat samego udziału we mszy.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz cze 03, 2021 6:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dwie msze
Nie podam Tobie teraz przepisu, ale ze starych czasów pamiętam zasadę, że można uczestniczyć w dowolnej ilości mszy ale komunię przyjmować tylko raz nadzień. Wyjątek jest dla księży odprawiających msze, oczywiście. Nie wiem, czy na msze "wigilijne" są specprzepisy, ale jeżeli Tobie chodzi tylko o uczestnictwo to chyba odpowiedź wystarczy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 03, 2021 7:15
Zobacz profil
Post Re: Dwie msze
Aktualnie wedle przepisów kanonicznych, można dziennie przyjąć Komunię św dwa razy, przy tym obowiązkowo uczestniczyć jeden raz w całej Mszy św.


Cz cze 03, 2021 7:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Dwie msze
Alus napisał(a):
Aktualnie wedle przepisów kanonicznych, można dziennie przyjąć Komunię św dwa razy, przy tym obowiązkowo uczestniczyć jeden raz w całej Mszy św.

Dzięki, to akurat wiem, ale "problem" nie w obowiązku uczestniczenia w jednej Mszy, ale w możliwości uczestniczenia w więcej niż jednej. "Problem" wziąłem w cudzysłów, bo to raczej takie dywagacje teoretyczne na temat przepisów liturgicznych. Problemem to byłoby, gdyby na przykład ktoś chciał regularnie chodzić na dwie msze dziennie, no to już mogłaby jakaś niezdrowa forma pobożności.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz cze 03, 2021 7:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Dwie msze
Jak ktoś ma czas i odczuwa taką potrzebę to zawsze można uczestniczyć w drugiej Mszy sw.

Nie ma nigdzie takiego zakazu.

Jedynym problemem z czasem może być rutyna, która jest zabójcą życia duchowego.
Stąd nawet w przypadku księży, prawo kanoniczne zabrania odprawiania Eucharystii więcej niż raz w ciągu dnia.
Są oczywiście wyjątki.

_________________
ksiądz


Cz cze 03, 2021 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Dwie msze
Alus napisał(a):
Aktualnie wedle przepisów kanonicznych, można dziennie przyjąć Komunię św dwa razy, przy tym obowiązkowo uczestniczyć jeden raz w całej Mszy św.

Trochę nie tak ...
Bo pierwszą Komunię św. można przyjąć niezależnie, czy na Mszy św., czy poza Mszą. Natomiast drugi raz w danym dniu Komunię można przyjąć, uczestnicząc w całej Mszy św. (KPK, kan. 917-918)

Jest również sytuacja wyjątkowa: Wiatyk.
Niezależnie od dwukrotnego przyjęcia Komunii świętej danego dnia, można ją przyjąć po raz trzeci w formie wiatyku, czyli w momencie, gdy będzie to sakrament udzielany osobie umierającej, jako pokarm na drogę do wieczności (KPK, kan. 921, § 1-2).

Z przykrością muszę stwierdzić, że jest dość powszechne niezrozumienie tej kwestii.
I tak Kustosz Jasnej Góry, ogłaszając po Apelu Jasnogórskim, że będzie udzielana Komunia św. (poza Mszą), informuje, że mogą przystąpić do stołu Pańskiego:

*** osoby, które w tym dniu nie były na Mszy św.***

co jest ewidentnym przekłamaniem. Bo można być na Mszy i to nie jednej, a nie przyjąć Komunii, bo np. osoba jeszcze wtedy nie była stanie łaski uświęcającej.
Ale Kustosz wie swoje. Tylko ciekawe, że jego przełożeni tego nie słyszą 🙃


Cz cze 03, 2021 18:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Dwie msze
Ratio, fajnie, ze wyjaśniasz tę sprawę ale trochę dzielisz włos na czworo.

ratio napisał(a):
Z przykrością muszę stwierdzić, że jest dość powszechne niezrozumienie tej kwestii.
I tak Kustosz Jasnej Góry, ogłaszając po Apelu Jasnogórskim, że będzie udzielana Komunia św. (poza Mszą), informuje, że mogą przystąpić do stołu Pańskiego:
*** osoby, które w tym dniu nie były na Mszy św.***


Nie widzę nic niewłaściwego w tym co powiedział Kustosz, który zakładał (i słusznie), ze uczestnicząc we Mszy przyjmuje się Komunię, nie uczestnicząc nie ma takiej możliwości.
Komunia sw. poza Mszą sw. ma być tylko wyjątkiem a nie regułą nagminnie stosowaną.

Tu znowu chyba polska specyfika. Albo traktowanie Komunii sw. jako fast food albo uczestniczenie w Eucharystii bez przyjmowania Komunii co poza pewnymi wyjątkami jest co najmniej dziwne.

_________________
ksiądz


Pt cze 04, 2021 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dwie msze
bramin napisał(a):
Tu znowu chyba polska specyfika. Albo traktowanie Komunii sw. jako fast food albo uczestniczenie w Eucharystii bez przyjmowania Komunii co poza pewnymi wyjątkami jest co najmniej dziwne.


Mnie tam bardziej dziwi podejście zachodznie, gdzie Eucharystia i Komunia jest normą. Nie byłoby w tym może nic szczególnego, gdyby nie świadomość, że konfesjonały to tutaj raczej specjalnie w użytko nie są. Sami święci ludzie...

Ale to tylko dygresja do Twojej uwagi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt cze 04, 2021 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Dwie msze
Słuszna uwaga. Uważam, ze mamy tu do czynienia z dwoma skrajnościami.

W Polsce wszystko jest grzechem, jestem niegodny/a, Komunia jest nagrodą za dobre sprawowanie, Jak byłem jeszcze w Polsce znalem przypadki przed I. Komunią, ze rodzice chcieli aby ich dzieci wyspowiadały się w sobotę wieczorem i nie zdążyły zgrzeszyć przez noc aby w niedzielę godnie przyjąć Komunę.

Na Zachodzie Jezus Cię kocha i akceptuje Ciebie takim jaki jesteś, jesteś na imprezie z Jezusem. On Cię zaprasza i Ty z tego zaproszenia korzystasz.

_________________
ksiądz


Pt cze 04, 2021 11:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL