Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dosyć skomplikowane 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Dosyć skomplikowane
Jestem w niefajnej sytuacji, a mianowicie:
Niedługo będzie leciał sezon mojego ulubionego serialu
Nie jest on w żaden sposób dostępny legalnie w internecie w Polsce
Do tej pory używałem vpn, żeby móc go oglądać - za sam serwis na którym go oglądałem płaciłem
Doszedłem jednak do wniosku, że może być to w pewnym sensie niemoralne, bo platforma streamingowa nie wykupiła licencji na mój region - więc technicznie nie łamię prawa, ale łamię regulamin strony i pośrednio okradam twórców serialu
Poszedłem z tym do spowiedzi, przedstawiłem problem - ksiądz był trochę podstarzały i choć zdawał się rozumieć problem, to wydaje mi się że przy rozeznawaniu grzechu popełnił też błąd, bo zapytał się... czy to był serial religijny. Tak, jakby miało to znaczenie, ba, jakby cel miał uświęcać środki.
Trochę zdenerwowany postarałem się przyjąć to do siebie i poczuć się winnym za to - mam nadzieję że można tę spowiedź uznać za "ważną"..

Tu zaczyna się śmieszniejsza część. Ponieważ tego co wiem, to większość księży twierdzi, że korzystanie z serwisów, gdzie odpowiedzialność spychana jest na udostępniającego - to także dotyczy to odpowiedzialności moralnej. Czyli gdybym ten sam serial niedostępny w Polsce (oczywiście że będący na cda, no bo jakżeby inaczej) oglądnął tam, nic nie płacąc... nie popełniałbym grzechu?

Zapytałem się o to księdza, z którym mam lepszy kontakt - stwierdził, że powinienem się siebie zapytać, czy jest to sprawa ważna, żeby rozeznawać to jako grzech ciężki. No i to mnie zastanawia, bo technicznie nie jest to klasyczna kradzież.

Do tego dochodzi na sam koniec opcja kupienia serialu na DVD. Problem w tym, że wychodzi on długo po emisji, musiałbym kupować w ogóle czytnik płyt DVD i tak dalej...

W swoich rozważaniach chylę się ku takiej konkluzji - jeśli serial jest dostępny w internecie za $, a wbrew temu ktoś ogląda go za darmo nielegalnie - to popełnia grzech ciężki. Jeśli robi to jednak, w sytuacji, w której nie jest on dostępny legalnie w internecie - to popełnia grzech lekki - bo w teorii mógłby poczekać, pofatygować się i przepłacić za wersje Blu-ray.

Co o tym sądzicie? Uważacie, że doszedłem do odpowiednich, czy tylko wygodnych dla mnie wniosków? Czy może jednak oglądanie na nielegalnych stronach, gdzie pełna odpowiedzialność prawna jest zrzucana na udostępniającego jest moralnie neutralne?


Wt wrz 28, 2021 17:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
Jestem w niefajnej sytuacji, a mianowicie:
Niedługo będzie leciał sezon mojego ulubionego serialu
Nie jest on w żaden sposób dostępny legalnie w internecie w Polsce
Do tej pory używałem vpn, żeby móc go oglądać - za sam serwis na którym go oglądałem płaciłem
Doszedłem jednak do wniosku, że może być to w pewnym sensie niemoralne, bo platforma streamingowa nie wykupiła licencji na mój region - więc technicznie nie łamię prawa, ale łamię regulamin strony i pośrednio okradam twórców serialu

Za co i komu płaciłeś (mimo że poza regionem)?


Wt wrz 28, 2021 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Płaciłem serwisowi streaminogwemu na którym oglądałem serial (no i za vpn'a)
Tyle że twórcy serialu nic z tego nie mają + vpn jest wbrew regulaminowi serwisu streamingowego

Płaciłem stawkę Polską - amerykańska minimalnie droższa, kwestia zmiany kursu walut


Wt wrz 28, 2021 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Nadal nie rozumiem. Przecież platforma za pomocą której oglądasz treści każe sobie płacić. Płaciłeś jej? Nawet via vpn?


Wt wrz 28, 2021 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Tak, po prostu treści są różne w zależności od regionu. Płaciłem jej, następnie używałem vpn'a, żeby dostać się do treści, do których nie powinienem mieć dostępu, bo platforma nie wykupiła licencji na mój region.

W idealnym świecie jest tak: Ja płacę platformie streamingowej, ona otrzymuje pieniądze, za to ona kupuje licencje na serial od twórców na cały świat.

Jest tak: Ja płacę platformie streamingowej, ona otrzymuje pieniądze, za to ona kupuje licencje na serial od twórców, ale tylko na Amerykę co jest dla niej najkorzystniejsze - bo licencja kosztuje i kosztowałaby więcej gdyby kupowali na cały świat. W ten sposób mój ulubiony serial nie jest nigdzie dostępny w internecie legalnie jeśli jestem mieszkańcem Polski i jestem w kropce - no chyba że chcę sobie poczekać rok, kupić czytnik DVD, przepłacić za Blu-ray i dopiero wtedy móc oglądnąć serial, który amerykanie dostają w pakiecie tylko dlatego, że są mieszkańcami Ameryki.

Można uznać to za niemoralne z mojej strony, bo wiem że w ofercie w Polsce tego serialu nie ma. Problem w tym, że nie ma go nigdzie w Polsce i nie da się go w internecie w inny sposób dostać nie czekając na edycję Blu-ray


Wt wrz 28, 2021 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Używając vpn w ten sposób pośrednio okradam twórców, chociaż z drugiej strony można też powiedzieć, że sami twórcy nie chcą mi w żaden sposób udostępnić możliwość legalnego oglądnięcia w internecie ich dzieła.

Tylko że to oni tym dziełem dysponują i nic mi do tego

Z drugiej strony mogą się czuć poszkodowany, bo padam dosłownie ofiarą korporacji, które tylko szukają zysków, a jako konsument jedyne co chce... to po prostu najzwyczajniej w świecie MÓC KUPIĆ PRODUKT


Wt wrz 28, 2021 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Nadal nie czaję Twoich rozkmin. Bo wyobraźmy sobie że jakaś firma produkuje swoje produkty. Mają przedstawicielstwo w Polsce, w którym możesz się zaopatrywać, Niestety jest jakiś towar który nie pojawia się w Polsce, jest za to w Niemczech. Jedziesz do Niemiec i tam kupujesz to coś. Pytanie: czy okradasz producenta z należnych pieniędzy, kupując to coś w Niemczech?


Wt wrz 28, 2021 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Kupując w Niemczech kupuję ten konkretny produkt, więc nie ma sprawy.

Załóżmy, że ta firma produkująca produkty, ma także taką ofertę: za cenę 30 zł będą co miesiąc wysyłać ci 5 jakiś produktów. Ma także podobną ofertę w Niemczech, tylko że tam za cenę 30 zł otrzymują oni 6 jakiś produktów, ponieważ nie muszą przewozić produktów przez granicę i uiszczać dodatkowych opłat.

Co robię ja? W jakiś sposób oszukuję system, co sprawia, że myśli że mieszkam w Niemczech, przez co dostaję pod swój dom w Polsce 6 produktów


Wt wrz 28, 2021 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
To wszystko jest strasznie głupie... Przeczesując internet w zasadzie nie natknąłem się na żadne stwierdzenie, że oglądanie filmów na serwisach udostępniających seriale, gdzie odpowiedzialność ponosi użytkownik można uznać za grzeszne i należy uznawać, że twórcy z jakiegoś powodu po prostu nie doszukują się swoich praw.

Czyli jeśli będę oglądał serial na najpopularniejszej nielegalnej stronie - o której twórcy prawdopodobnie realnie mogą zdawać sobie sprawę, a nie jakieś niszowe polskie cda - to nie będę czynił moralnego zła, bo autorzy sami nie zadbali o swoje prawa. Natomiast gdy będę przekraczał barierę państwową vpn'em to będę czynił moralne zło okradając autorów osobiście.

To jest dosłownie dziurawe, bo korzystając z nielegalnego źródła można powiedzieć, że po prostu jestem moralnie współwinny - korzystam z tego, że ktoś coś ukradł.

Chociaż nadal, można się tu odwoływać do stwierdzenia, że nie jest to materia ważna - więc cięzkiego grzechu nie ma


Wt wrz 28, 2021 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Czy jakbyś miał możliwość częstego przelotu do USA, dzięki czemu oglądałbyś swój ulubiony serial na terenie USA, płacąc za niego i wiedząc że nie puszczają go w Polsce, uważałbyś, że okradasz kogoś?
Albo jakbyś (wyobraźmy sobie) podpiął kable u kogoś w USA (a co tam, masz tam dom i w nim podpinasz) i przeciągnął je aż do Polski, do swojego komputera, nadal uważałbyś, że coś komuś kradniesz?


Wt wrz 28, 2021 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Hmmm, bardzo ciężkie, powiedziałbym, że faktycznie nie czułbym się winny. Nie wiem w sumie jak wygląda regulamin i czy w ogóle zakłada takie sytuacje, czy wprost mówi "citizens of USA"

W każdym razie, dosyć śmieszna sytuacja, bo przypadkiem trafiłem na ten wątek -> viewtopic.php?f=22&t=38989
i w bardzo śmieszny sposób komentuje on całą tą sytuację
Nawet na takim zaściankowym, religijnym forum udostępnianie materiałów z CDA nie jest dla części użytkowników złe, a oglądanie materiałów już dla zupełnie nikogo
Zaczynam się zastanawiać czy naprawdę coś jest ze mną nie tak czy z całym światem

Ba, robi to sam moderator forum XD


Wt wrz 28, 2021 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 06, 2019 22:18
Posty: 20
Post Re: Dosyć skomplikowane
To jest wręcz niebywałe jakie rozterki emocjonalne może powodować religia. Widzisz wszystko w czarno-białych kolorach, nie dostrzegając odcienia szarości. Ja to nawet rozumiem, nauki Jezusa były radykalne, a ty próbujesz się ich trzymać za wszelką cenę, a jednocześnie dostosować się do wymogów rzeczywistości, tego jaki jest współczesny świat.
Zastanów się jaki dyskomfort to w tobie powoduje, czy gdybyś nie znał ewangelii i nie był jak sądzę szczerym katolikiem, to uznałbyś oglądanie twojego ulubionego serialu za coś złego? Czy czułbyś się złodziejem okradającym jakieś studio? Grzech ciężki, grzech lekki. Serio?
Byłem kiedyś w podobnej sytuacji, miałem podobne rozterki i stwierdzam, że masz 2 wyjścia:
1. Wziąć nauki Jezusa na poważnie i poświecić życie krocząc drogą dosłownej ewangelii, co w tym przypadku znaczy, że musisz sobie odpuścić oglądanie ulubionego serialu.
2. Przestać sie tym przejmować (religią) i żyć zgodnie ze swoim sumieniem.

Jest jeszcze trzecia możliwość, pozostać wierzącym, gorliwym katolikiem, żyjącym w ciągłym lęku i niepewności, czy to co robisz jest zgodne z wiarą, którą wyznajesz. Jednak uwierz mi, ciągły konflit między potrzebami, a przekonaniami wykończy cie wcześniej lub później.


Wt wrz 28, 2021 21:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Właściwie to takie rozterki jedyne do czego prowadzą, to do powiększającej się niechęci wobec tej wiary
Zaczynam coraz bardziej podejmować "ryzyko" słuchania własnego sumienia a nie ciągłego katowania się za bycie niezgodnym z ideałem, bo życie w ten sposób - jak sam powiedziałeś - wycieńcza mnie psychicznie


Wt wrz 28, 2021 22:10
Zobacz profil
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
Właściwie to takie rozterki jedyne do czego prowadzą, to do powiększającej się niechęci wobec tej wiary
Zaczynam coraz bardziej podejmować "ryzyko" słuchania własnego sumienia a nie ciągłego katowania się za bycie niezgodnym z ideałem, bo życie w ten sposób - jak sam powiedziałeś - wycieńcza mnie psychicznie

"Drugim po Bogu jest sumienie", kard Newman.


Śr wrz 29, 2021 7:19
Post Re: Dosyć skomplikowane
Przeciez placisz za ogladanie? A tych, ktorym placisz, nie dziwi, ze robisz to z Polski i nie odsylaja ci pieniedzy?
Pecunia non olet.
"Oszukujesz" na VPN, co jest technicznie mozliwe.

Calosc jest bardziej uczciwa niz korzystanie ze zlodziejskich platform.

Niewatpliwie chwalebna bylaby asceza w postaci poczekania na "legalny" dostep, ale w globalnym swiecie granice sie zamazuja. Gdyvys pojechal na miesiac do USA, to moglbys ogladac serial w 100% legalnie.
Ciesz sie, ze nie mieszkasz np w Chinach, gdzie juz by ci odcieli internet a ty "mieszkalbys" w "obozie resocjalizacyjnym".


Śr wrz 29, 2021 7:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL