Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 0:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Pomyślałem, że może by warto w celu popularyzacji treści Pisma Świętego, uruchomić wątek, gdzie można by zadawać pytania związane oczywiście z Biblią (skala trudności dowolna) - gdy ktoś odpowie, potwierdzając to cytatem z Pisma, w nagrodę będzie miał prawo zadać swoje pytanie/zagadkę...
Czy jest zainteresowanie takim tematem? :D

Cytowanie i wyszukiwanie tekstów biblijnych jest dostępne np. tutaj: https://biblia.apologetyka.co/read

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 05, 2023 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Czy w Niebie jest różna szczęśliwość, czy taka sama? I od czego to zależy? (poproszę cytaty z PŚ :) ).

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N lut 05, 2023 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Dzięki za wypowiedź - rozumiem, że jesteś za tym, by taki wątek był... Cieszy mnie to!
Pierwszą zagadkę już widzimy - czy ktoś się podejmie dać odpowiedź? [tak pytam niepewny, bo miałbym z tym trudność, więc mam prośbę, pom: jeśli po niedługim czasie nikt się nie zgłosi z cytatem, to zrób coś, aby było prościej dać odpowiedź, ok?]

Tak ogólnie to myślałem raczej o zagadkach bardziej jednoznacznych co do możliwości zacytowania Biblii; np. Jakie imiona nosiły osoby, które po przemówieniu ap. Pawła w Atenach, dały wiarę temu, co mówił do zebranych tam Greków?... itp. itd.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 05, 2023 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Ok. Prostsze pytanie - ilu było apostołów?

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N lut 05, 2023 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Tak, to jest zdecydowanie łatwiejsze pytanie... (ale nie zaniżajmy nadmiernie poziomu tego forum).
Skoro dałeś nowe pytanie, to wcześniejsze uznajmy za rozwiązane: Ty podaj odpowiedź, proszę...

To skoro w zasadzie zadałem pytanie już, to zróbmy tak, że odpowiem na Twoje, a moje będzie aktywne.
Oto odp. na pytanie:
Ilu było apostołów?
Mt 10,2-4 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
(2) Takie są imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i jego brat Andrzej, Jakub, syn Zebedeusza, i jego brat Jan,
(3) Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz,
(4) Szymon Kananejczyk i Judasz Iskariota, który Go później zdradził.


Moje pytanie:
Jakie imiona nosiły osoby, które po przemówieniu ap. Pawła w Atenach, dały wiarę temu, co mówił do zebranych tam Greków?...

PS. Może też ustalmy regułę, że w danym dniu tylko raz można odpowiadać i pytać - aby dać szansę większej licznie osób, ok?
Powodzenia! :brawo:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 05, 2023 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Jerzy_67 napisał(a):
Skoro dałeś nowe pytanie, to wcześniejsze uznajmy za rozwiązane: Ty podaj odpowiedź, proszę...


Ponieważ zahacza to o dogmatykę to posłużę się tylko tym cytatem.

Mk 10, 35-45 BT5

"Wtedy podeszli do Niego synowie Zebedeusza, Jakub i Jan, i rzekli: Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy. (36) On ich zapytał: Co chcecie, żebym wam uczynił? (37) Rzekli Mu: Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie. (38) Jezus im odparł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony? (39) Odpowiedzieli Mu: Możemy. Lecz Jezus rzekł do nich: Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. (40) Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których zostało przygotowane. (41) Gdy usłyszało to dziesięciu [pozostałych], poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. (42) A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. (43) Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. (44) A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. (45) Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu."

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N lut 05, 2023 15:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Czy przyjmie się na forum wątek zagadek biblijnych? :roll:
Myślę, że byłby pożyteczny... :brawo:
Przypomnę ostatnie pytanie czekające na odpowiedź - która powinna mieć postać biblijnego cytatu; można skorzystać ze świetnego narzędzia, jakim jest Biblia Internetowa: https://biblia.apologetyka.co/read

Jakie imiona nosiły osoby, które po przemówieniu ap. Pawła w Atenach, dały wiarę temu, co mówił do zebranych tam Greków?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 07, 2023 17:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Chyba jeszcze mało osób wie, że można tu odpowiadać na zagadki biblijne i zadawać swoje... że taki tu spokój (bo chyba nie są to trudne pytania? Jeśli są - dajcie znać).
Może moja była zbyt trudna(?), to odpowiem na nią:
Dz 17,33-34 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(33) Tak Paweł ich opuścił.
(34) Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni.

[tak z imienia są wymienieni ci, co się nawrócili w Atenach po przemówieniu Pawła apostoła]
=====

Nowa zagadka: Pozostając przy treści Dziejów Apostolskich - może ktoś wie, jak się nazywał ląd, do którego dopłynęli rozbitkowie ze statku, którym płynął apostoł Paweł do Rzymu?... :roll:
(odpowiedź proszę poprzeć cytatem z Biblii).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 11, 2023 5:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Rozbitkowie wylądowali na Malcie.

Moje pytanie - Co powiedział anioł św. Pawłowi przed tym zdarzeniem?


Dz, 27, 39-44
39 Gdy dzień nastał, nie rozpoznawali lądu, widzieli jednak jakąś zatokę o płaskim wybrzeżu, do którego chcieli – jeśliby się dało – doprowadzić okręt. 40 Poodcinali kotwice i zostawili je w morzu. Równocześnie rozluźnili wiązania sterowe, nastawili pod wiatr przedni żagiel i zmierzali ku brzegowi. 41 Wpadli jednak na mieliznę i osadzili na niej okręt. Dziób okrętu zarył się i pozostał nieruchomy, a rufa zaczęła się rozpadać pod naporem fal. 42 Żołnierze postanowili pozabijać więźniów, aby któryś nie uciekł po dopłynięciu do brzegu. 43 Lecz setnik, chcąc ocalić Pawła, przeszkodził ich zamiarowi. Rozkazał, aby ci, co umieją pływać, skoczyli pierwsi do wody i wyszli na brzeg, 44 pozostali zaś [dopłynęli] jedni na deskach, a drudzy na resztkach okrętu. w ten sposób wszyscy cało znaleźli się na lądzie.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


N lut 12, 2023 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
pom napisał(a):
Rozbitkowie wylądowali na Malcie.

Moje pytanie - Co powiedział anioł św. Pawłowi przed tym zdarzeniem?


Dz, 27, 39-44
39 Gdy dzień nastał, nie rozpoznawali lądu, widzieli jednak jakąś zatokę o płaskim wybrzeżu, do którego chcieli – jeśliby się dało – doprowadzić okręt. 40 Poodcinali kotwice i zostawili je w morzu. Równocześnie rozluźnili wiązania sterowe, nastawili pod wiatr przedni żagiel i zmierzali ku brzegowi. 41 Wpadli jednak na mieliznę i osadzili na niej okręt. Dziób okrętu zarył się i pozostał nieruchomy, a rufa zaczęła się rozpadać pod naporem fal. 42 Żołnierze postanowili pozabijać więźniów, aby któryś nie uciekł po dopłynięciu do brzegu. 43 Lecz setnik, chcąc ocalić Pawła, przeszkodził ich zamiarowi. Rozkazał, aby ci, co umieją pływać, skoczyli pierwsi do wody i wyszli na brzeg, 44 pozostali zaś [dopłynęli] jedni na deskach, a drudzy na resztkach okrętu. w ten sposób wszyscy cało znaleźli się na lądzie.


Dzieje 24:27
,,..."Nie bój się, Pawle, musisz stanąć przed Cezarem i Bóg podarował ci wszystkich, którzy płyną razem z tobą"....,,


Wt lut 14, 2023 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Pytanie:

Czy Jezus według biblii był apostołem?


Wt lut 14, 2023 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
Jest Synem Bożym.

Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty

https://www.biblijni.pl/modlitwy/11_glo ... wiary.html


Mt, 4, 1-11

1 Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. 2 A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. 3 Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem». 4 Lecz On mu odparł: «Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych».
5 Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni 6 i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień». 7 Odrzekł mu Jezus: «Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego».
8 Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych 9 i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». 10 Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz». 11 Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.


Moje pytanie - do kogo Pan Jezus wypowiedział m.in. te słowa?

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt lut 14, 2023 23:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Pytanie - odpowiedź - i znów pytanie...
@pom

Jezus również miał tytuł apostoła.
Wyjaśnił to apostoł Paweł w Hebrajczyków 3:1

,,...Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa,...,,


Śr lut 15, 2023 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
To może zaskakiwać, ale faktycznie do Jezusa jest odniesione słowo "apostoł" w Liście do Hebrajczyków 3,1 (logika słusznie to zauważył).

Padło takie zapytanie:
pom napisał(a):
Moje pytanie - do kogo Pan Jezus wypowiedział m.in. te słowa?
Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.

Taka jest odpowiedź:
Łk 10,1-4 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(1) Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwu i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
(2) Powiedział też do nich: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
(3) Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki.
(4) Nie noście ze sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.

________

Moja biblijna zagadka: W pobliżu jakiego miasta nastąpił przełom w życiu Szawła z Tarsu, gdy ujrzał zmartwychwstałego Jezusa?
[odpowiedzią niech będzie cytat z Biblii; taką miejmy tu zasadę]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 19, 2023 10:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1922
Post Re: Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Poprosiłem (skutecznie) o zmianę tytułu tematu, aby nie było wątpliwości, czego on dotyczy.
Nowy tytuł brzmi:
Zagadki biblijne. Jest nagroda? A jakże!
Są dwie wiadomości z tym związane: dobra i zła...
:shock:
Złą jest to, że ani pieniądze, ani nagrody rzeczowe (np. rower, auto lub motorówka...) nie będą tytułową nagrodą, gdyż nagroda to... możliwość zadania kolejnej zagadki biblijnej.
Dobra wiadomość jest taka, że dzięki temu tematowi możemy wszyscy się wzajemnie zachęcać do studiowania Biblii, a przez to nasza wiara i ogólny stan duchowy będzie wzrastał - a czyż to nie jest nagroda nad nagrodami?!...
:-D
Zatem zachęcam do aktywności - w zasadzie to nie jedna, ale dwie nagrody są w zasięgu ręki każdego forumowicza - tym bardziej zachęcam... :brawo:
Przypomnę ostatnią zagadkę:
W pobliżu jakiego miasta nastąpił przełom w życiu Szawła z Tarsu, gdy ujrzał zmartwychwstałego Jezusa?
:roll:
[odpowiedzią niech będzie cytat z Biblii; taką miejmy tu zasadę]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 23, 2023 16:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL