Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 22:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Ubiór liturgiczny "asystentek pastoralnych" 
Autor Wiadomość
Post Ubiór liturgiczny "asystentek pastoralnych"
Ktoś z Państwa może wie, w co ubierają się "asystentki liturgiczne" podczas celebracji liturgii? Jak sie nazywa ten "wyrób ornatopodobny"?
http://cathcon.blogspot.com/2005/09/pri ... th_30.html


Pn paź 03, 2005 7:14
Post 
Z naszej ulubionej instrukcji Redemptionis Sacramentum:

153. Ponadto świeckim nigdy nie wolno przyjmować funkcji diakona lub kapłana lub nakładać ich szat albo innych do nich podobnych.


Pn paź 03, 2005 11:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Proszę o wypowiadanie się na temat, a prywatne uwagi kierować do siebie za pomocą opcji PW. W innym wypadku posty będą usuwane.

Pozdrawiam - rozalka

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Pn paź 03, 2005 11:32
Zobacz profil
Post 
... a to one sa księżmi czy tez diakonami?
Bo jakos nie zauważyłem tego.
Fragment który zacytowałes odnosi sie do rozdziału o "Nadzwyczajnych fukcjach wiernych swieckich"....a nie ogólnie.

Punkt 47 mówi o tym, ze do posługi ministranta, lektora...moga byc dopuszczane dziewczeta i kobiety, za zgoda biskupa miejsca.
To chyba lepiej jeśli sa ubrane stosownie, a nie w mini i dekolt do pasa.
Wtedy to bys grzmiał dopiero.....a głos traby jeryhonskiej wydawałby sie przy tym cykaniem swierszcza.

pjo

Jak to juz pisałem...tobie wszystko sie nie podoba i jedyne co potrafisz to krytykowac...poza tym nic wiecej. Zadych konkretów i zrozumienia


Pn paź 03, 2005 11:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Szczerze mówiąc nie podoba mi się takie dziwaczenie w kościele... ja nawet nie wiem co to są te asystentki liturgiczne :shock:

_________________
Obrazek


Pn paź 10, 2005 17:07
Zobacz profil WWW
Post 
Belizariusz napisał(a):
... a to one sa księżmi czy tez diakonami?


Własnie o to się rozchodzi, że NIE SĄ.

Belizariusz napisał(a):
Punkt 47 mówi o tym, ze do posługi ministranta, lektora...moga byc dopuszczane dziewczeta i kobiety, za zgoda biskupa miejsca.


Ta pani nie jest ministrantką ani lektorką. Jest "Dyrektorem pastoralnym parafii" - czyli kieruje parafią, w której nie ma na stałe kapłana - w niedzielę przewodniczy "nabożeństwu Eucharystycznemu bez udziału kapłana", w razie konieczności grzebie zmarłych, błogosławi małżeństwa, chrzci dzieci, zanosi Komunię świętą do chorych. itp. itd.

Belizariusz napisał(a):
To chyba lepiej jeśli sa ubrane stosownie


Właśnie jest ubrana NIESTOSOWNIE. Dlaczego nie ma na sobie samej alby albo tylko komży nałożonej na strój świecki, tylko ma na sobie jakieś dziwactwo, podobne do ornatu?


Pn paź 10, 2005 17:16
Post 
klarowna napisał(a):
ja nawet nie wiem co to są te asystentki liturgiczne


PASTORALNE.

W ogarniętych tzw. Nową Wiosną Kościoła krajach (np. Szwajcaria) tzw. asystenci pastoralni (w randze administratora parafii) płci obojga zajmują się (zamiast duchownych) tym wszystkim, czym w Kościele (maksymalnie naginając prawo) mogą się zajmować świeccy. Czyli robią wszystko to, co w normalnej parafii ksiądz, z wyjątkiem wypowiadania formuły konsekracji i spowiadania.

Z naszej ulubionej Instrukcji RS:

149. Do niektórych diecezji, dawno już ewangelizowanych, zostali ostatnio posłani wierni świeccy, znani jako „asystenci pastoralni”, wśród których niewątpliwie bardzo wielu przyczyniło się do dobra Kościoła, wspierając działalność duszpasterską biskupa, prezbiterów i diakonów. Należy jednak czuwać, aby styl tej funkcji nie upodobnił się zbytnio do kształtu duszpasterskiej posługi duchownych. Trzeba oczywiście dołożyć starań, aby „asystenci pastoralni” nie brali na siebie tych zadań, które należą tylko do posługi wyświęconych szafarzy.

151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa (w Szwajcarii ta "tymczasowość" trwa juz od ponad 30 lat). Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa.

152. Funkcje te zaś, czysto uzupełniające, nie powinny się stać bynajmniej okazją do zafałszowania samej posługi kapłanów, aby w konsekwencji nie zaniedbywali oni sprawowania Mszy świętej dla powierzonego im ludu oraz osobistej troski o chorych czy też starania o chrzest dzieci, o asystowanie przy udzielaniu sakramentu małżeństwa lub odprawianie pogrzebów chrześcijańskich, co odnosi się przede wszystkim do kapłanów wspieranych przez diakonów. Niech więc w parafiach nigdy nie dochodzi do tego, aby kapłani lekkomyślnie zamieniali się własnymi funkcjami kapłańskimi z diakonami lub świeckimi, wprowadzając tym samym zamieszanie co do specyfiki każdego z nich.

153. Ponadto świeckim nigdy nie wolno przyjmować funkcji diakona lub kapłana lub nakładać ich szat albo innych do nich podobnych.


Pn paź 10, 2005 17:24
Post 
Tak sobie pogooglałem po stronie archidiecezji Indianapolis i widzę, że również w USA "duszpasterki" kierujące parafiami nie są niczym nadzwyczajnym. Nie wiem, jak Państwo, ale gdybym miał należeć do takiej parafii, to czym prędzej znalazłbym sobie normalną. Kierowaną przez księdza proboszcza.

http://www.archindy.org/oce/index.asp?a ... &pagenum=3
Paster: Christina Flum

http://www.archindy.org/oce/index.asp?a ... &pagenum=3
Paster: Deberah Fleck, Parish Life Coordinator


Wt paź 11, 2005 7:11
Post 
Sonja Gnadlinger pełni w Ansfelden, w austriackiej diecezji Linz, zaszczytną funkcję Pfarrleiterin. Jest ona odpowiedzialna za organizację życia parafii i koordynację podejmowanych w niej działań. Na sercu leży jej szczególnie zaangażowanie w życie parafii wszystkich członków. Do szczegółowych zadań Pfarrleiterin należy troska o oprawę liturgii, przygotowywanie parafian do przyjęcia sakramentów, praca w kancelarii parafialnej, katecheza dzieci.

I "koncelebra" w pół-stule :-)

http://breviarium.blogspot.com/2005/10/ ... -linz.html


Cz paź 20, 2005 17:35

Dołączył(a): Cz paź 13, 2005 12:51
Posty: 6
Post 
Co to jest "asystentka pastoralna"???
------------------------------------------------------------
A gdzie apostolska zasada: Mulier taceat in ecclesia???

_________________
+ AD + MAIORA + NATVS + SVM +

S. STANISLAVS KOSTKA


Wt lis 15, 2005 17:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL