Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 17, 2024 0:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Ekumeniczna wspólnota 
Autor Wiadomość
Post Ekumeniczna wspólnota
Mam w zasadzie tylko pytanie: czy działają w Polsce wspólnoty modlitewne ukierunkowane ekumenicznie, czyli czy są otwarte dla wszystkich chrześcijan ??


Pt lis 18, 2005 0:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 20, 2005 23:21
Posty: 21
Post Ekumenizm??
Jestem autorem powyższego postu, ale zostałem zmuszony przez moderatora do zmiany nicka.
A co do naszej ekumenii i wspólnot modlitewnych, to zachęcam wszystkich chrześcijan najpierw do dialogu modlitewnego, a dopiero potem do omawiania tego co jest do zrobienia, abyśmy byli jedno.
Nie wiem, czy tylko ja tak mam, myślę, że nie - gdy modlę się z braćmi z innych wspólnot chrześcijańskich, to wtedy przenika mnie dziwne uczucie - ogromnej radości jaka na mnie spływa. To radość Głowy Kościoła - Chrystusa.


Pn lis 21, 2005 0:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Chyba najlepszym przykładem jest wspólnota z Taize... Nie wiem, czy działają oni gdzieś poza Francją (w Polsce?), ale - jak widać - ludzi przekonuje ta forma modlitwy.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lis 21, 2005 21:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 20, 2005 23:21
Posty: 21
Post 
Wspólnota z Taize to dobry przykład jako wzór dla tych wszystkich, którzy pragną wspólnej modlitwy. Skostniałość katolicyzmu polskiego, jak narazie nie pozwala, na otwarcie modlitewne dla innych wspólnot chrześcijańskich. I nie ma się czemu dziwić, gdyż dialog ekumeniczny jest prowadzony przez ludzi mądrych, a czym jest mądrość naszego świata w oczach Boga?
Są w Polsce wspólnoty katolickie, które coś czerpią z tej wspólnoty ekumenicznej z Taize, tylko nie wiem co.


Cz lis 24, 2005 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
w moim zborze sa tzw. grupy domowe (wspólna modlitwa i studium Pisma Świętego), na które przychodzą ludzie z różnych kościołów


So lis 26, 2005 12:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 20, 2005 23:21
Posty: 21
Post 
motek napisał(a):
w moim zborze sa tzw. grupy domowe (wspólna modlitwa i studium Pisma Świętego), na które przychodzą ludzie z różnych kościołów

Z różnych, to znaczy z jakich?


So lis 26, 2005 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Jaroslavus napisał(a):
motek napisał(a):
w moim zborze sa tzw. grupy domowe (wspólna modlitwa i studium Pisma Świętego), na które przychodzą ludzie z różnych kościołów

Z różnych, to znaczy z jakich?


Głównie z katolickiego (bo katolików jest w Polsce najwięcej), ale trafiają się też z innych, jest np. jeden chłopak prawosławny.


N lis 27, 2005 8:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Skostniałość katolicyzmu polskiego, jak narazie nie pozwala, na otwarcie modlitewne dla innych wspólnot chrześcijańskich.

O tyle mnie to dziwi, że o inicjatywach typu "Tydzień modlitw o jedność chrześcijan" jest dość głośno. O wspólnocie z Taize można poczytać tutaj: http://www.taize.fr/pl , ewentualnie zapewne na stronach różnych duszpasterstw, widywałam np u Dominikanów.

Z chęcią posłucham o innych inicjatywach, bo nie wydaje mi się, żeby był tu jakiś problem. Czego oczekujesz od Kościoła w Polsce w tej kwestii?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lis 27, 2005 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 20, 2005 23:21
Posty: 21
Post 
Cytuj:
O tyle mnie to dziwi, że o inicjatywach typu "Tydzień modlitw o jedność chrześcijan" jest dość głośno.

Fakt, inicjatywa piękna, tylko trochę ograniczona czasowo. Mnie interesuje raczej wspólnota modlitwy nieustannej, o jedność chrześcijan. Coś na podobę Taize, tylko że u nas w Polsce.
A od Kościoła w Polsce oczekuję, przede wszystkim od hierarchów, aby uderzyli się w piersi i przyznali, że winę za odejście kapłanów, którzy odchodząc z KRK utworzyli potem własne wspólnoty starokatolickie(polskokatolicy, mariawici i inni), ponosi po części Kościół Rzymskokatolicki, ograniczony ówczesnymi realiami.
Dla mnie śmieszne jest to, że kapłan rzymskokatolicki nie może sprawować Eucharystii razem z kapłanem starokatolickim, ale z chęcią zaprasza go na zastępstwa, nie informując oczywiście o tym wiernych. Jak to jest w końcu w tym naszym Kościele?
Napisałem, że to jest śmieszne, ale wcale mnie nie śmieszy.


N lis 27, 2005 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Dla mnie śmieszne jest to, że kapłan rzymskokatolicki nie może sprawować Eucharystii razem z kapłanem starokatolickim, ale z chęcią zaprasza go na zastępstwa, nie informując oczywiście o tym wiernych.

Śmieszne to wydaje mi się wypisywanie nieprawdy. Takie fakty, jak zastępstwa księdza rzymsko-katolickiego przez starokatolika nie mają miejsca.


N lis 27, 2005 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 20, 2005 23:21
Posty: 21
Post 
Brzydzę się kłamstwem!!

Proszę mnie nie posądzać publicznie o wypisywanie nieprawdy, gdyż mam ok. 1500 świadków - parafian, którzy uczestniczyli we Mszach i nabożeństwach.


N lis 27, 2005 15:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jaroslavus - zgłoś ten fakt biskupowi miejsca, jeśli masz przesłanki, by uważać, że tak było. Taki fakt miejsca mieć nie powinien.

Link do strony wspólnoty z Taize (po polsku) Ci podałam - poszukaj więc tego, co Cię interesuje.

I w końcu - na pytanie: "Jak to jest w końcu w tym naszym Kościele?" odpowiada Katechizm http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/ , Dekret o Ekumenizmie (SV II) http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/sobor/de.html lub Deklaracja Dominus Iesus http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR ... iesus.html

I może posłużę się słowami niekatolika - to z serwisu prawosławnego, ale tu się zgadzamy...
wspólnemu obcowaniu w sakramentach odpowiada jedność wiary, na czym z kolei zbudowano i co wyraża jedność Kościoła
Między nami nie ma jedności - więc nie ma ani interkomunii, ani koncelebry. Co nie powinno utrudniać wspólnej modlitwy...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lis 27, 2005 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Jaroslavus napisał(a):
Brzydzę się kłamstwem!!

Proszę mnie nie posądzać publicznie o wypisywanie nieprawdy, gdyż mam ok. 1500 świadków - parafian, którzy uczestniczyli we Mszach i nabożeństwach.


A gdzie fakty? To znaczy, kto, gdzie i kiedy?


N lis 27, 2005 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Prosiłabym żeby fakty, jakie by nie były, zostawić dla biskupa miejsca - i jeśli ktoś ma ochotę, proszę o powrót do głównego tematu.

Może napiszę wyraźniej - proszę o powrót do tematu, bez oskarżeń, osobistych przytyków, itp. Wszelkie posty dotyczące poruszonej sprawy, jako że nie mogą wnieść do niej nic nowego, bo podanie faktów na forum niczego nie rozwiąże, będę usuwała.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lis 27, 2005 16:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL