Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 23:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 pisownia wyrazów Bóg i bóg 
Autor Wiadomość
Post pisownia wyrazów Bóg i bóg

Pojawił się temat w jednym wątku, że wyraz określający Boga chrześcijan ateiści mogą pisać z małej litery. Zakłada to, że w języku polskim ukształtowało się pisanie Boga z dużej litery przez szacunek. Z pewnością wielu pisze z dużej litery Boga chrześcijańskiego wyrażając przez to swój szacunek, ale nie dlatego pisanie Boga chrześcijańskiego z małej litery jest błędem ortograficznym.

W języku polskim osoby piszemy z dużych liter. I to bez względu, czy osoby te istnieją czy nie. Stąd też o Bogu chrześcijan napiszemy z dużej litery. Z dużej litery napiszemy też "Zeus", ale już bóg Zeus napiszemy z litery małej. W starożytnej Grecji, gdy ktoś mówił, że bóg to i tamto, nikt nie wiedział o jakiego boga chodzi, więc samo bóg w odniesieniu do religii politeistycznej nie określa jeszcze osoby. Dopiero wymienienie konkretnego imienia powoduje, że jest wiadomo, że mowa o osobie.

Podobnie pisząc o bogu filozofów nie będziemy się spieszyć z pisaniem go dużą literą, aż ktoś mu nie nada cech osobowych, które oznaczają, że można go wielką literą pisać będzie.

Samo określenie Bóg jest równoznaczne z napisaniem wyrazu określającego Boga osobowego.


Pt gru 16, 2005 21:45
Post 
Ja osobiscie, z szacunku do kazdej wiary, staram sie Bog pisac zawsze wielka litera... chyba ze wlasnie nie zostala mu nadana jeszcze cecha osobowa... wyrozniajaca.

Ale i tak piasze Bog Zeus, a nie bog Zeus.


Crosis


Pt gru 16, 2005 21:52
Post 
Może to i fajne, bo tolerancyjne - wychodzisz w końcu na przeciw ludziom o innych poglądach. Niemniej to nie o szacunek chodzi.
To nie chodzi o to samo co się dzieje w przypadku pisowni "mama", że o swojej niektórzy są skłonni pisać z dużej litery.


Pt gru 16, 2005 21:55
Post 
To chyba podstawy mojego pogladu, ze religia religii rowna. Skoro wiec napisalem Bog, to napisze tez Bog Zeus, Bog Perun i Bog Abcdefghijk jesli taki sie pojawi :)


Crosis


Pt gru 16, 2005 21:57
Post 

Zwróciłeś uwagę na to, że nie wiem dlaczego bóg Zeus piszemy z małej. Rzeczywiście tego nie wiem.
Niemniej pisanie rzeczownika Bóg z małej litery w stosunku do osoby jest zwykłym błędem ortograficznym.


Pt gru 16, 2005 22:02

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: pisownia wyrazów Bóg i bóg
PTRqwerty napisał(a):
W języku polskim osoby piszemy z dużych liter.

Tyle, że Bóg nie jest osobą, są trzy osoby boskie, ale Bóg jest bytem wykraczającym ponad pojęcie osoby ;-)

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pt gru 16, 2005 22:12
Zobacz profil
Post 
Chciałem się zapytać, czy na tym forum pisanie "bóg" jest obowiazkowe z wielkiej litery? I czy za pisownię z małej litery wywalacie z forum? Jak tak to sie dostosuję i będę wymagał pisania "Gej" z duzej litery, na tkaiej samej zasadzie jak "Bóg". Zatem czy to obowiażek regulaminowy, czy nie?
Podkreślam jeszze raz, że nie lubie pisać czegoś czego nie ma z wielkiej litery tym bardziej żę jest to dla mnie forma bezosobowa. Ale jeśli miałbym za to zostać wyrzucony z forum to isę dostosuję.


Pt gru 16, 2005 22:12
Post 
Cytuj:
Jak tak to sie dostosuję i będę wymagał pisania "Gej" z duzej litery


Domagać to sie mozesz...na forum gejowskim......mozesz nawet pisac do Strasbourgha....geju


Pt gru 16, 2005 22:18
Post 
Gay, a nie przeginasz? W takim razie lesbijki powinny sie domagac pisania wyrazu lesbijka z duzej litery, to samo Wielbiciele Psow i Kotow, Muzycy, Spawacze i inni.

Poza tym, zanim zaczniesz bezsensownie toczyc piane, doczytaj ten regulamin, co? Tak trudno kliknac link na gorze? Czy lepiej od razu napisac idiotycznego posta?

Pisownia wyrazu Bog, jako okreslenia osobowego jest ukazana w slowniku poprawnej polszczyzny. Natomiast nie ma tam nic napisanego o pisaniu orientacji seksualnej z duzej litery. Jesli wiec tego sie domagasz, zacznij wiec pisac Heteroseksualista a nie heteroseksualista. Jesli oczekujesz czegos od innych, pokaz najpierw, ze sam to spelniasz.

Tutaj nie chodzi o konkretny wyraz - chodzi o zasade pisania nazw osobowych wielka litera. Jesli w szkole nie potrafili Ci tego wpoic, a take roznicy pomiedzy czyms takim a kaprysem, to prawdopodbnie powinienes wrocic gdzies do podstawowki.


Crosis


Pt gru 16, 2005 22:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 15, 2005 22:11
Posty: 29
Post 
Zasada jest taka:
jeśli mowa o Bogu w religii monoteistycznej - piszemy wielka literą.
Jeśli mowa o bogu w religii politeistycznej - małą literą.
Dlatego Bóg - o Jezusie czy Jahwe, a bóg - o Zeusie, Astarte, Hadesie itp.
Tyle mówią zasady ortograficzne obowiązujące współcześnie w języku polskim.

_________________
Lepiej jest nie być, niźli źle być


Pt gru 16, 2005 22:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Żeby doprecyzować nasze myślenie:
1. Są trzy osoby Boskie, ale jedna natura Boska. Bóg chrześcijan jest wspólnotą osób, połączonych jedną naturą.
2. Może nie tyle Bóg jest bytem, wykraczającym ponad pojęcie osoby. Pojęcie osoby w tym wypadku stosowane jest przez analogię. Jak wogóle nasze myślenie o Bogu. Z prostego powodu. Ograniczoność i poznania, i ludzkiego języka.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Pt gru 16, 2005 23:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Dzięki celniku :)

Gay - jeśli mówisz o Bogu - osobie, o Bogu chrześcijan, muzułmanów, Żydów - proszę o pisanie tego słowa wielką literą. Potraktuj to jako wymaganie. Jeśli nie z szacunku dla Osoby (skoro w Niego nie wierzysz) to z szacunku dla rozmówców i ich wiary.

Wymaganie pisania słowa gej wielką literą ma taki sam wymiar jak pisanie wielką literą słowa "katolik". Żądania można mnożyć, tylko warto się zastanowić nad ich sensem...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 16, 2005 23:26
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
Wymaganie pisania słowa gej wielką literą ma taki sam wymiar jak pisanie wielką literą słowa "katolik". Żądania można mnożyć, tylko warto się zastanowić nad ich sensem...

No właśnie, pisanie słowa "Bóg" wielką literą ma dla mnie takie sam sens jak pisanie słów "Gej", "Katolik" itp wielką literą. Dla mnie to jest bezsensowne, ale ok dostosuje się, jeśli mam wylecieć z forum za taką pierdółę to się dostosuję i po prostu prawie wogóle nie będę pisał tego słowa. I tyle.


So gru 17, 2005 9:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 11:27
Posty: 556
Post 
Gay

a nie możesz po prostu odstawić uczuć na bok i stosować się do zasad ortografii, które bardzo ładnie iudaszek nakreślił? tak po prostu..
a osiągniesz w ten sposób skutek uboczny, że inni nie będą się czuli urażeni... so simple

pozdr

_________________
Jeśli chcesz zrozumieć drugiego człowieka..
nie słuchaj tego co mówi..
wsłuchuj się raczej w to, co przemilcza..
Khalil Gibran


So gru 17, 2005 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Ja mam pytanie:
Piszemy Bóg i bóg Zeus. Czyli piszemy też bóg Ojciec w myśl tej zasady?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


So gru 17, 2005 14:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL