Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Dyskryminacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Haereticus napisał(a):
motek napisał(a):
Baptyści uznają i zawsze uznawali za ważny każdy chrzest przyjęty na wyznanie wiary, niezaleznie od tego, w jakim kościele go udzielono.


No właśnie, ale prawosławie, katolicyzm i kościoły rwangelickie nie chrzczą zasadniczo na wyznanie wiary. Tylko ewangeliczni.


czasami chrzczą dorosłych na wyznanie wiary

Katolicy powinni zrozumieć, że nie uznawanie katolickiego chrztu niemowląt nie wynika z podważania prawa KK do udzielania chrztu, tylko z przekonania o tym, ze nie ma sensu udzielanie go niemowlętom.

Ponadto katolicy czesto zapominają, ze dla baptystów chrzest nie jest warunkiem zbawienia. Dlatego nieuznawanie chrztu niemowląt nie oznacza wcale, że wg baptystów osoba ochrzczona w niemowlactwie nie może być zbawiona.


Wt lut 07, 2006 9:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Belizariusz napisał(a):
Chrzest dzieci jest uzasadniony wyraznie w Biblii......wystarczy poczytac Dzieje Apostolskie i fragmenty mówiace o "chrzcie całych domów" - a więc wszystkich niezależnie od wieku. Jako baptysta powinienes znac Biblie, dlatego nie podam ci namiarów.....jak nie znajdziesz to daj znać, chetnie służe.


Chyba to Ty nie znasz Bibli przyjacielu, skoro mówisz o "wyraźnym uzasadnieniu".

Gdybys znał Biblię, to byś mówił zaledwie o niepewnym podejrzeniu, że być może chrzczono dzieci. Fragment z Dz.Ap., na który się powołujesz (jest jeden tylko - dom strażnika w Dz.Ap 16), ani słowem nie wspomina o tym, że w tym "całym domu" w ogóle były małe dzieci.
Za to mamy ine frgmenty, które wyraźnie mówią, że "cały dom" uwierzył, że "cały dom" się cieszył, albo ze "cały dom" bał się Boga.
Z tego jasno wynika, że określenie "cały dom" dla Łukasza oznaczał jego dorosłych i świadomych mieszkańców, bo nikt chyba nie bedzie nam wmawiał, że niemowlaki wierzyły, cieszyły się, lub bały sie Boga.

NT wiele razy mówi o wierze bez chrztu, lecz ani razu nie wspomina o chrzcie bez wiary.


Wt lut 07, 2006 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
[...] - rozalka

Leszek, Jan napisał(a):
Heretyk:
Cytuj:
skomentowałem, że "tradycja" nie ma żadnego oparcia w rzeczywistości?

To są właśnie słowa, słowa, słowa... bez pokrycia. Konkretne fakty otrzymałeś, choćby odnośnie do powstania kanonu NT,

Nie padły żadne konkrety, żadne dowody... Nie umiesz przekonać do tradycji bo nie ma na to żadnego popracia - FINITO.

ale je odrzuciłeś, bo nie pasują do przyjętych z góry i bez liczenia się z rzeczywistością Kościoła uczniów "Samochrzciciela". Liczy się przede wszystkim to: "zrób to sam", nawet w dziedzinie religii objawionej, jaką jest chrześcijaństwo.[/quote]

Odrzuciłęm, bo nie są żadnymi kon kretami, a nie dlatego, że mi do czegoś nie pasują.

Może mi powiesz kto to był Samochrzciciel. Bo ja z historii chrześcijaństwa znam tylko Jana Chrzciciela.

Jakie "zrób to sam"? Kościół to nie wrsztat "złotej rączki". W Kościele działa Bóg. I tego działania doświadczam u baptystów tydzień po tygodniu.

-----

Nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć niszcząc kolejny temat, dążąc do kolejnej pyskówki. Może po prostu brak argymentów sprawia, że dążysz raczej do wojny, do agresji?

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 11:28
Zobacz profil WWW
Post 
Wybacz motku, ale Twoje tlumaczenie o dzieciach nie trzyma sie kupy z prostego wzgledu (nie rozpatruj tego jako atak na siebie lub na wiare, ale jako male wtracenie): otoz napisane jest caly dom. Wybacz motku, ale spojrz na realia tamtych czasow - jaki dom nie mial dzieci? I ile zazwyczaj dzieci tam bylo? Ponadto, drogi motku, mlodzieniec 16-sto letni w Jerozolimie byl dorosly. U nas to dziecko. To skromna roznica.

Poza tym o ile pamietam z historii, pelny dom w kulturach tego okreslu oznaczal najczesciej rodzine, w 90% przypadkow wielodzietna - takie realia.

Poza tym dlaczego podwazasz to, ze osoba 12-sto letnia moze nie uwierzyc w Boga? Moze sie nie cieszyc z poznania go? Tudziez nie moze sie go bac?


Crosis


Wt lut 07, 2006 11:29

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Belizariusz napisał(a):
Cytuj:
Dla mnie coś, co nie ma uzasadnienia biblijnego - jako dla chrześcijanina - nie ma żadnej wartości. Śmieć poprostu, czy raczej zbędny bagaż.


Skoro w taki sposób chcesz dyskutować...to nie ma o czym. Skoro Tradycja Koscioła katolickiego jest dla Ciebie "śmieciem" .....to nie dziw sie, ze katolicy nie maja do takich jak ty zaufania.


To nie ma nic do rzeczy. To nie jest kwestia zaufania. Każdy urzędnik ma obowiazek równo traktoiwać każdego obywayela, a nie przez pryzmat własnych zapatrywań religijnych. Niestety, żyjemy w kraju, gdzie kler jest wszechmocny i ma wpływ na wszystko. Ja mam prawo mieć własne zdanie o tradycji i wyrażać je. Tradycja jest dla mnie niczym, a więc śmieciem, który ja sam z własnej religijności już dawno wyrzuciłem - zbednym bagażem, który mnie tłamsił. I mam prawo mówić co myślę.

Belizariusz napisał(a):
"Góra" potrafi sie porozumieć, ale jezeli "dół" dalej bedzie mówił o smieciach.....to do porozumienia nigdy nie dojdzie.


Czyli to moja wina i mi podobnych niechętnych tradycji katolickiej, że nie można się dogadać? :D :D :D pewnie po tej samej stronie jest wina, że jesy dyskryminacja i nienawiść wśród katolików do wszystkiego, co niekatolickie? :D :D :D Może to też moja wina, że mnie obrzucają wyzwiaskami? Co za bezsens! Na dole nic się nie zmieni, póki zwtkli, szeregowi katolicy się nie zmienią i póki nie zmieni się część księży, którzy zamiast miłości uczą ludzi nienawiści.

Belizariusz napisał(a):
Moze najpierw należałoby poznac jak powstała Tradycja i nie mylic ja z tradycja pisana mała litera, a pozniej dopiero komentować...


Słowo "tradycja" nie jest ani imieniem, ani nazwą miejscowości... I dlatego nie ma absolutnie żadnego powodu by pisać je z dużej litery... Ja piszę według zasad poprawnej polszczyzny a nie fju-bździu katolickiego. Podobnie małą literą pisze się poprwanie "msza św." Po drugie - powstanie tradycji jest mi na tyle znane, że wiem, że nie myszę się nią przejmować, bo nie pochodzi od Boga, a od ludzi.


Belizariusz napisał(a):
P.S.
Chrzest dzieci jest uzasadniony wyraznie w Biblii......wystarczy poczytac Dzieje Apostolskie i fragmenty mówiace o "chrzcie całych domów" - a więc wszystkich niezależnie od wieku. Jako baptysta powinienes znac Biblie, dlatego nie podam ci namiarów.....jak nie znajdziesz to daj znać, chetnie służe.


1."O chrzcie całych domów" - czyli z fundamentami, dachem i ścianami też? :D
2.Może nie wiesz, ale pojęciem "cały dom" określano kiedyś dorosłych - kiedyś status dziecka był zupełnie inny niż obecnie.
3. W całej Bibliii nie znajdziesz uzasadnienia dla chrztu dzieci. Potwierdzają to teologowie protestanccy, sto razy lepiej znający chrześcijaństwo i Biblię od ciebie czy mnie.
4. Nie jestem baptystą, bo nie przyjąłem dotąd chrztu. A więc formalnie jestem katolikiem.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 11:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
motek napisał(a):
Belizariusz napisał(a):
Chrzest dzieci jest uzasadniony wyraznie w Biblii......wystarczy poczytac Dzieje Apostolskie i fragmenty mówiace o "chrzcie całych domów" - a więc wszystkich niezależnie od wieku. Jako baptysta powinienes znac Biblie, dlatego nie podam ci namiarów.....jak nie znajdziesz to daj znać, chetnie służe.


Chyba to Ty nie znasz Bibli przyjacielu, skoro mówisz o "wyraźnym uzasadnieniu".

Gdybys znał Biblię, to byś mówił zaledwie o niepewnym podejrzeniu, że być może chrzczono dzieci. Fragment z Dz.Ap., na który się powołujesz (jest jeden tylko - dom strażnika w Dz.Ap 16), ani słowem nie wspomina o tym, że w tym "całym domu" w ogóle były małe dzieci.
Za to mamy ine frgmenty, które wyraźnie mówią, że "cały dom" uwierzył, że "cały dom" się cieszył, albo ze "cały dom" bał się Boga.
Z tego jasno wynika, że określenie "cały dom" dla Łukasza oznaczał jego dorosłych i świadomych mieszkańców, bo nikt chyba nie bedzie nam wmawiał, że niemowlaki wierzyły, cieszyły się, lub bały sie Boga.

NT wiele razy mówi o wierze bez chrztu, lecz ani razu nie wspomina o chrzcie bez wiary.


Warto wspomnieć i to (cytuję z Biblii Tysiąclecia:

Filip nawraca dworzanina etiopskiego

Kiedy dali świadectwo i opowiedzieli słowo Pana, udali się w drogę powrotną do Jerozolimy i głosili Ewangelię w wielu wioskach samarytańskich. «Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta» - powiedział anioł Pański do Filipa. A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki6, zarządzający całym jej skarbcem, i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza. «Podejdź i przyłącz się do tego wozu!» - powiedział Duch do Filipa. Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: «Czy rozumiesz, co czytasz?» - zapytał. A tamten odpowiedział: «Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni?» I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim. A czytał ten urywek Pisma:
Prowadzą Go jak owcę na rzeź,
i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą,
tak On nie otwiera ust swoich.
W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności.
Któż zdoła opisać ród Jego?
Bo Jego życie zabiorą z ziemi.
«Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym?» - zapytał Filipa dworzanin. A Filip wychodząc z tego [tekstu] Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie. W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: «Oto woda - powiedział dworzanin - cóż przeszkadza, abym został ochrzczony?» ******* I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go. A kiedy wyszli z wody, Duch Pański porwał Filipa i dworzanin już nigdy go nie widział. Jechał zaś z radością swoją drogą. A Filip znalazł się w Azocie i głosił Ewangelię od miasta do miasta, aż dotarł do Cezarei.


Gwiazdkami zaznaczyłem miejsce, z kyórego, z nie znanych mi przyczyn usunięto w "Tysiąclatce" słowa:

"Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadajac rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym" (cytuję za Biblią "Brytyjką")

Wniosek ze słów Filipa usuniętych z zasadzniczego tekstu "Tysiąclatki" (czyżby były niewygodne? :D ) jest taki, że wiara musi poprzedzić chrzest. Potwierdzają to zresztą informacje o chrześcijaństwie pierwszych wieków, kiedy to chrzczono wyłacznie tych, którzy wcześniej uwierzyli. A do chrztu przygotowywano się całymi latami poprzez wyteżoną formację. Radziłbym zapoznać się dokładniej z dziejami chrześcijaństwa i poszukać informacji kiedy Kościół katolicki wprowadził chrzest dzieci i DLACZEGO.[/b]

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 11:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Crosis napisał(a):
Wybacz motku, ale Twoje tlumaczenie o dzieciach nie trzyma sie kupy z prostego wzgledu (nie rozpatruj tego jako atak na siebie lub na wiare, ale jako male wtracenie): otoz napisane jest caly dom. Wybacz motku, ale spojrz na realia tamtych czasow - jaki dom nie mial dzieci? I ile zazwyczaj dzieci tam bylo?


A ja powtrzam jeszcze raz, że dzieci wówczas miały w rodzinie zupełnie inny status. I gdy mówiono o "całych domach" miano na myśli dorosłych, względnie osoby zdolne za samych siebie decydować.

Crosis napisał(a):
Ponadto, drogi motku, mlodzieniec 16-sto letni w Jerozolimie byl dorosly. U nas to dziecko. To skromna roznica.


Nie zupełnie. W naszej kulturze 16-late nie jest już dzieckiem, a osobą niepełnoletnią. To duża różnica.

Crosis napisał(a):
Poza tym o ile pamietam z historii, pelny dom w kulturach tego okreslu oznaczal najczesciej rodzine, w 90% przypadkow wielodzietna - takie realia.


I tu się mylisz, o czym już pisałem.

Crosis napisał(a):
Poza tym dlaczego podwazasz to, ze osoba 12-sto letnia moze nie uwierzyc w Boga? Moze sie nie cieszyc z poznania go?


A gdzie on coś takiego napisał? Owszem - może. I nawet w zborach baptystycznych chrzci się czasami tak młodych, jeśli faktycznie uwierzyli i są tego świadomi, co to znaczy iść za Chrystusem.osobiście byłem na chrzcie 14-latki na ten przykład. Słyszałem też o przypadkach, kiedy chrzczono nawet 10-latków, bo podjęli decyzję świadomie (choć to jeszcze dzieci) i głeboko zawoerzyli Panu. także nie ma na to reguły. jednak odpada chrzest niemowląt, bo te nie są w stanie wierzyć.

Crosis napisał(a):
Tudziez nie moze sie go bac?


A dlaczego ma się bać? Myślę, że w Kościele katolickim za bardzo wpojono ludziom strach przed Bogiem, za bardzo pokazuje się Go jako srogiego sędziego a za mało jako pełnego miłości Ojca. W katolicyzmie pojawiło się popilarne do dziś powiedzonko: "Bój się Boga". Tymczasem jest róznica między strachem (który jest irracjonalny, przy założeniu, że Bóg jest dobry i sprawiedliwy) a "bojaźnią Bożą".

Przypominam jednak, że niniejszy temat nie dotyczy ani kwestii chrztu, ani też tradycji katolickiej. Sugerują powrót do zapoczątkowanej przeze mnie kwestii nierównego traktowania w naszym kraju róznych wyznań chrześcijańskich!

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 12:06
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
A ja ostrzegam, że jeśli w tym wątku zobaczę choćby jedną małą pyskówkę, cień ironii, zbędne słowo, to temat zablokuję.
Coraz bardziej się przekonuję, że nie umiecie jednak rozmawiać...

rozalka

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt lut 07, 2006 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Rozalko! Bardzo cię proszę o dopilnowanie porządku i usuwanie odtąd postów, które są nie na temat. Bo już się tu mocno naśmieciło. Przyanm, że sam nie jestem bez winy, ale to dlatego, że zwykłem odpowiadać w sposób szeroki, na różne poruszone kwestie.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 14:25
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Posty na temat chrztu dzieci zostały wydzielone: viewtopic.php?t=6556

Powinien być wydzielony jeszcze jeden temat o Tradycji, ale niestety jest to niemożliwe, bo posty są zbyt wielowątkowe. Jak chcecie założcie sobie nowy topic.

Tak się składa, że nie mieszkam na forum i czasem naprawdę trudno za Wami nadążyć. Mam nadzieję, że ostatni raz zwracam Wam uwagę.

Pozdrawiam.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt lut 07, 2006 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Dzięki! :-D

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 17:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Zgodnie z sugestią utworzyłem temat "Tradycja - NIEŚWIĘTA czy ŚWIĘTA" - viewtopic.php?p=129467#129467 - będący kontynuacją zapoczątkowanego tu offtopa. Wszelkie odniesienia do tradycji proszę zamieszczać tam.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Wt lut 07, 2006 17:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Wobec wątpliwości
Nie zostało to jeszcze zmienione w podpisach, ale ten dział moderuje rozalka.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lut 07, 2006 21:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL