Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dlaczego nie warto występować z Kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 14:44
Posty: 47
Post Dlaczego nie warto występować z Kościoła?
Witam,

Mam do was prośbę. Jestem administratorem serwisu www.apostazja.info, który informuje o procedurze i skutkach wystąpienia z Kościoła rzymskokatolickiego. Mamy już sporo tekstów, które mówią dlaczego warto dokonać apostazji. Ponieważ staramy się (jak możemy) być obiektywni chcielibyśmy też podawać gościom witryny argumenty PRZECIWKO apostazji. Dlatego poszukujemy kogoś kto zechciałby napisać tekst w tej sprawie - choćby kilka paragrafów, choć nie obrazimy się jeśli będzie dłuższy. Tekst (lub teksty jeśli będzie ich więcej) umieścimy jako news na pierwszej stronie.

Przypominam tylko, że adresatem tej strony jest osoba, która zastanawia się nad apostazją, czyli generalnie jest słabo związana z Kościołem. Najczęściej jest to ochrzczony ateista lub innowierca (np. protestant). Wasze argumenty muszą to uwzględnić.

To co? Pomożecie? Piszcie na webmaster@apostazja.info

Robert


Pt maja 12, 2006 15:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 12:17
Posty: 512
Post 
straszne, ze juz takie strony powstaja,
powstaja bo tak wiele ludzi odchodzi od kosciola.

cz nie nadszedl czas aby kosciol zastanowil sie dlaczego tyle ludzi od niego odchodzi?

moze bezposredni sludzy kosciola powinni czasem poszukac winy u siebie a nie tylko u wiernych!


Pt maja 12, 2006 15:19
Zobacz profil
Post 
Serwis Apostazja.info jest prawdopodobnie nowym serwisem. Jego misją jest uświadomienie odbiorcom, że istnieje możliwość opuszczenia kościoła katolickiego. Skierowany nie tylko do odbiorcy polskiego, ale również na tereny niemiecko i anglojęzyczne, zawierający pomysłowe grafiki ze znakiem ostrzegawczym o możliwości skrętu w prawo wywołuje u odbiorcy bardzo miłe wrażenie.
Serwis najprawdopodobniej został stworzony przez byłego katolika, który spotkał się ze zdziwieniem swoich znajomych, kiedy sformalizował swoje odejście od Kościoła.
Zakładka "Po co?" wymienia sytuacje, w których może mieć problemy etyczne nie-katolik udający katolika.
Zakładka "Procedura" to gotowy tekst, który osoba myśląca samodzielnie ma wysłać do właściwego organu Kościoła.
Zakładka "Skutki" informuje o tym, że według kościoła katolickiego apostata przestaje być członkiem kościoła katolickiego oraz że nie będą go lubić członkowie rodziny. Jest to wąskie potraktowanie tematu. Nie uwzględnia, że przemiany społeczne powodują, że istnieje wiele grup w których taka postawa spotka się z szacunkiem. Brak tu obiektywizmu.
Serwis nie zawiera analiz różnych modeli światopoglądów z punktu widzenia konsekwentnego racjonalizmu. Brakuje tu poszukiwania światopoglądu spójnego wewnętrznie. Nie ma obiektywnego rozpatrzenia różnych stanowisk. Być może nie taki był cel serwisu, ale w rezultacie autor coś proponuje ale nie widać by traktował swych Czytelników poważnie, gdyż nie przedstawia najsilniejszych argumentów strony przeciwnej, a jeśli już to katolicy są zredukowani do postaci babć, które mają niby umrzeć, gdy wnuk odejdzie z Kościoła, braku tolerancji, nerwowych reakcji. Wśród linków nie ma odnośników do katolickich stron apologetycznych, czy do stron np. Jarka Dąbrowskiego. Na pierwszej stronie ksiądz wywołuje współczucie. Tymczasem młodzy chłopiec wręczający swą Rezygnację jest młody, zadowolony i bije mu z twarzy inteligencja. Strona stosuje porządany w tym przypadku marketing.

Ponieważ zakładka "Po co?" informuje o tym, że nie-katolik źle się może czuć w strukturach kościoła katolickiego, w tym kontekście odpowiedź na pytanie tytułowe jest banalna: aktu apostazji nie powinien dokonywać katolik. Nie-katolik oczywiście powinien zachować się zgodnie ze swym sumieniem, więc np. jeśli poglądy posiada znacznie odmienne od katolickich powinien opuścić Kościół do czasu nawrócenia. Ponieważ serwis nie zawierał intelektualnych rozważań nt. różnych modeli światopoglądowych, trudno odpowiedzieć - bez względu na światopogląd - w jakikolwiek innych sposób.

Podsumowując zrozumiałe jest, że młodzi ludzie uznają swoje wątpliwości za odpowiedź, warto więc, z punktu widzenia nie-katolika, wyjść do nich z tego typu propozycją.
Zamieszczenie propozycji nawiązania współpracy na forum dyskusyjnym Wiary.pl, portalu dobrze wypozycjonowanego może mieć na celu podniesienie Apostazcji.info w indeksach Google.pl. Jest też kolejnym przejawem tendencji, którą widać na całej stronie - autor nie szuka najsilniejszych argumentów strony przeciwnej, w publikacjach katolickich intelektualistów, ale szuka "dyskutantów" na internetowych forach dyskusyjnych.


Pt maja 12, 2006 16:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Pod ponizszym linkiem byla prowadzona dyskusja na temat wystapienia z Kosciola:
viewtopic.php?t=4664
oraz tutaj o apostazji
viewtopic.php?t=7105
Nie sa to jednak zadne artykuly, ale dyskusja forumowiczow.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pt maja 12, 2006 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 14:44
Posty: 47
Post 
Witam,

Bardzo dziekuje za tak wnikliwa analize naszego serwisu!

PTRqwerty napisał(a):
Serwis Apostazja.info jest prawdopodobnie nowym serwisem. Jego misja˛ jest us´wiadomienie odbiorcom, z˙e istnieje moz˙liwos´c´ opuszczenia kos´cio?a katolickiego. Skierowany nie tylko do odbiorcy polskiego, ale równiez˙ na tereny niemiecko i angloje˛zyczne, zawieraja˛cy pomys?owe grafiki ze znakiem ostrzegawczym o moz˙liwos´ci skre˛tu w prawo wywo?uje u odbiorcy bardzo mi?e wraz˙enie.
Serwis najprawdopodobniej zosta? stworzony przez by?ego katolika, który spotka? sie˛ ze zdziwieniem swoich znajomych, kiedy sformalizowa? swoje odejs´cie od Kos´cio?a.

Rzeczywiscie jestesmy bylymi katolikami, ktorzy rzeczywiscie spotykali sie czasem ze zdziwieniem wsrod swoich znajomych po odejsciu z Kosciola. Glownym powodem stworzenia serwisu byla jednak chec skrocenia innym dlugiej i ciernistej drogi dowiadywania sie o procedure apostazji.

PTRqwerty napisał(a):

Zak?adka "Po co?" wymienia sytuacje, w których moz˙e miec´ problemy etyczne nie-katolik udaja˛cy katolika.
Zak?adka "Procedura" to gotowy tekst, który osoba mys´la˛ca samodzielnie ma wys?ac´ do w?as´ciwego organu Kos´cio?a.

Ironia jest nie na miejscu. Tekst ten zawiera rowniez miejsce na wpisanie takich danych jak nr Ksiegi chrztu (tego wymagal ode mnie proboszcz) - nie kazdy by sie domyslil, ze trzeba to zrobic.

PTRqwerty napisał(a):

Zak?adka "Skutki" informuje o tym, z˙e wed?ug kos´cio?a katolickiego apostata przestaje byc´ cz?onkiem kos´cio?a katolickiego oraz z˙e nie be˛da˛ go lubic´ cz?onkowie rodziny. Jest to wa˛skie potraktowanie tematu. Nie uwzgle˛dnia, z˙e przemiany spo?eczne powoduja˛, z˙e istnieje wiele grup w których taka postawa spotka sie˛ z szacunkiem. Brak tu obiektywizmu.

I znow sie podsmiewasz. A przeciez wiekszosc tresci w dziale "Skutki" to slowa Metropolity kurii warszawskiej. To Cie tak smieszy?

PTRqwerty napisał(a):

Serwis nie zawiera analiz róz˙nych modeli s´wiatopogla˛dów z punktu widzenia konsekwentnego racjonalizmu. Brakuje tu poszukiwania s´wiatopogla˛du spójnego wewne˛trznie. Nie ma obiektywnego rozpatrzenia róz˙nych stanowisk. Byc´ moz˙e nie taki by? cel serwisu(...)

Bingo! Nie taki byl cel tego serwisu! My nie filozofujemy tylko mowimy w jaki sposob wystapic z kosciola. Od filozofowania sa inne witryny. Podajemy tez argumenty "za" i "przeciw". Jak pewnie zauwazyles jest tam prosba o nadsylanie "wlasnych" argumentow. I takie argumenty sa nam nadsylane - niestety, do dzisiaj byly to tylko i wylacznie argumenty "przeciw".

PTRqwerty napisał(a):

, ale w rezultacie autor cos´ proponuje ale nie widac´ by traktowa? swych Czytelników powaz˙nie, gdyz˙ nie przedstawia najsilniejszych argumentów strony przeciwnej, a jes´li juz˙ to katolicy sa˛ zredukowani do postaci babc´, które maja˛ niby umrzec´, gdy wnuk odejdzie z Kos´cio?a, braku tolerancji, nerwowych reakcji. Ws´ród linków nie ma odnos´ników do katolickich stron apologetycznych, czy do stron np. Jarka Da˛browskiego. Na pierwszej stronie ksia˛dz wywo?uje wspó?czucie. Tymczasem m?odzy ch?opiec wre˛czaja˛cy swa˛ Rezygnacje˛ jest m?ody, zadowolony i bije mu z twarzy inteligencja. Strona stosuje porza˛dany w tym przypadku marketing.

No przeciez ten watek jest przejawem tego, ze poszukujemy takich najsilniejszych argumentow strony przeciwnej! Serwis istnieje kilka miesiecy i nie zawiera jeszcze wszystkiego co bysmy chcieli. Takze mozesz sobie drwic, a mozesz tez pomoc nam w poszukiwaniu tych "najsilniejszych argumentow". Ja nie jestem najlepszym "adwokatem diabla" i nie potrafie z dobrze bronic racji, co do ktorych nie jestem przekonany. A chcialbym aby te argumenty brzmialy wiarygodnie. Podobnie jesli chodzi o linki - podeslij je nam, a je umiescimy.

PTRqwerty napisał(a):

Poniewaz˙ zak?adka "Po co?" informuje o tym, z˙e nie-katolik z´le sie˛ moz˙e czuc´ w strukturach kos´cio?a katolickiego, w tym konteks´cie odpowiedz´ na pytanie tytu?owe jest banalna: aktu apostazji nie powinien dokonywac´ katolik.

100% zgody!

PTRqwerty napisał(a):

Nie-katolik oczywis´cie powinien zachowac´ sie˛ zgodnie ze swym sumieniem, wie˛c np. jes´li pogla˛dy posiada znacznie odmienne od katolickich powinien opus´cic´ Kos´ció? do czasu nawrócenia. Poniewaz˙ serwis nie zawiera? intelektualnych rozwaz˙an´ nt. róz˙nych modeli s´wiatopogla˛dowych, trudno odpowiedziec´ - bez wzgle˛du na s´wiatopogla˛d - w jakikolwiek innych sposób.

Jak juz pisalem - nie interesuja mnie intelektualne rozwazania na temat swiatopogladu potencjalnych apostatow. Nie mam tez zapedow edukacyjno-moralizatorskich. Kazdy ma swoj mozg i powinien zrobic z niego uzytek.

PTRqwerty napisał(a):

Podsumowuja˛c zrozumia?e jest, z˙e m?odzi ludzie uznaja˛ swoje wa˛tpliwos´ci za odpowiedz´, warto wie˛c, z punktu widzenia nie-katolika, wyjs´c´ do nich z tego typu propozycja˛.

Nie tylko mlodzi interesuja sie apostazja

PTRqwerty napisał(a):

Zamieszczenie propozycji nawia˛zania wspó?pracy na forum dyskusyjnym Wiary.pl, portalu dobrze wypozycjonowanego moz˙e miec´ na celu podniesienie Apostazcji.info w indeksach Google.pl.

Nie myslalem o rankingu Googla zakladajac ten watek.

PTRqwerty napisał(a):

Jest tez˙ kolejnym przejawem tendencji, która˛ widac´ na ca?ej stronie - autor nie szuka najsilniejszych argumentów strony przeciwnej, w publikacjach katolickich intelektualistów, ale szuka "dyskutantów" na internetowych forach dyskusyjnych.

Masz racja, ze nie szukamy usilnie "najsilniejszych argumentow" u katolickich intelektualistow. Dzieje sie tak moze troche dlatego ze jestemy leniwi, moze dlatego, ze jestesmy niedosc bystrzy i nie rozumiemy tego o czym mowia katoliccy intelektualisci. Ale mysle, ze choc troche dobrej woli wykazalismy poprzez zalozenia tego watku. I mam nadzieje, ze troche dobrej woli doswiadczymy ze strony katolikow - a bedzie to tylko w ich interesie. Byc moze zapobieze to temu, ze ktos dokona glupiego kroku i pochopnie wystapi z Kosciola.

Pozdrawiam!


So maja 13, 2006 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 14:44
Posty: 47
Post 
Pomylilem sie w jednym miejscu. Chcialem napisac, ze dotej pory internauci nadsylaja nam wylacznie argumenty "za apostazja".


So maja 13, 2006 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Mam zdanie o takich stronach, jak zdanie o takich stronach jak popełnić samobójstwo. Komu to ma służyć? Człowiek od wieków szukał Boga, może czasem nie znajdywał, miał złe wyobrażenie, ale wszystkie starożytnie cywilizacje, amerykańskie, południowo-azjatyckie miały jakieś wyobrażenie Boga.
Wniosek?
Bóg istnieje!

Takie pytanie do ciebie proch: podaj z 5 sensownych argumentów, dla których wystąpiłeś z Kościoła? Nie uznaje typu bo mi sie nie chciało chodzić do kościoła - lenistwo, bo ksiądz głupi - zmień parafie


Wt maja 16, 2006 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
Bob421 napisał(a):
Mam zdanie o takich stronach, jak zdanie o takich stronach jak popełnić samobójstwo. Komu to ma służyć?


Wydaje mi sie, ze proch chcial argumenty za pozostaniem w KK, a nie przeciwne :) Prezentujac taki fanatyzm (porownanie do samobojstwa) raczej zachecasz nie dosc ze do wystepowania, to jeszcze do czynnego przeciwstawiania sie KK :)


Wt maja 16, 2006 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 0:41
Posty: 4100
Post 
-olfik- napisał(a):
Bob421 napisał(a):
Mam zdanie o takich stronach, jak zdanie o takich stronach jak popełnić samobójstwo. Komu to ma służyć?


Wydaje mi sie, ze proch chcial argumenty za pozostaniem w KK, a nie przeciwne :) Prezentujac taki fanatyzm (porownanie do samobojstwa) raczej zachecasz nie dosc ze do wystepowania, to jeszcze do czynnego przeciwstawiania sie KK :)


A mi się wydaje, że chyba troszeczkę nadinterpretowałeś post Boba ;)
Tu chodziło raczej nie o porównywanie odejścia z KK do samobójstwa, a bardziej o to, że sens istnienia takich stronek jest podobny - według Boba - absurdalny (?) ...

_________________
Mądremu tłumaczyć nie trzeba, głupi i tak nie zrozumie.


Wt maja 16, 2006 22:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
Hmm, mozliwe ze nadinterpretuje, moze przedstawie moj tok rozumowania aby latwiej bylo dojsc gdzie blad popelniam:

Takie stronki beda absurdem jesli sie przyjmie, ze wystapienie z KK==pieklo i wtedy porownanie do samobojstwa ma sens. Tyle, ze takie podejscie mi sie troche z fanatyzmem kojarzy, dlatego ten post tak zinterpretowalem.

Ale moze sie myle...


Wt maja 16, 2006 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 14:44
Posty: 47
Post 
Bob!

Na apostazja.info zagladaja tez osoby szukajace Boga, np. protestanci! Dla nich tez jest ta strona. 'Bog' nie rowna sie 'Kosciol katolicki'!

A jesli juz interesuja Cie moje, specyficzne powody wystapienia z Kosciola to mam tylko jeden: nie wierze w Boga. Wg mnie powod az nadto wystarczajacy. Pozdrawiam.

Robert


Śr maja 17, 2006 0:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
A ja uważam, że taki serwis jest potrzebny i cenny. Bo ktoś, kto chce wystąpić z Kr-k dzieki temu wie jak i co i wie jak sobie poradzić z proboszczem, jeśli się uprze jak stary osioł.. Wiem, że własnie proboszczowie są najczęściej problemem - albo utrudniają jak mogą, albo wszczynają awantury, gotowi zwymyślać takiego delikwenta, jeszcze bardziej zrażając go do katolicyzmu.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Śr maja 17, 2006 1:38
Zobacz profil WWW
Post 
Proch, ja znam Twoją stronę od dawna, a natrafiłem na nią poprzez forum dla gejów (tam jest dosyć szeroko reklamowana) i bardzo mi się podaoba pomysł i pomaganie w formalnym zakresie wystąpienia z KK. Chcę wystąpić z KK, mam jednak pewne uwagi:

1) Skąd wziąć info w jakim kościele byłem chrzczony?
2) Czy jest możliwość dokonania aktu apostazji, bez osobistego kontaktu z księdzem/ksężmi? (np drogą jedynie jako "zawiadomienie listowne"). Pytam, bo chciałbym uniknąć "cyrku" jaki mnie ewentualnie czka ze stroney księdza, a jak wiadomo, niewiadomo na jakiego się trafi. Chciałbym, żeby to było przeprowadzone kulturalnie, bez emocji i w miarę szybko.
3) Co jeśli nie zgromadzę wystarczającej liczby świadków? (bo tam chyba jest taki wymóg). Dlaczego świadkowie mieliby warunkować możliwość odejście z KK lub brak takiej możliwości (w przypadku braku świadków)? I czy w świetle ustawy o ochronie danych osobowych, kościelny nakaz gromadzenia świadków w ogóle musi mnie obchodzić?
4) Sporo się naczytałem, że jednak ta procedura nie jest łatwa. Księża sprawiają problemy i utrudniają apostazję. Może warto na stronce umieścić jakieś szersze porady na ten temat?
5) Skąd brać adresy tych wszystkich kurii, kościołów?
6) Czy ta cała procedura naprawdę musi być tak skomplikowana? Dlaczego trzeba respktowaećę zasady osćieln w tym zaekresie? Czy nie powinna wystarczyć ustawa o ochornie danych osobowych?


Na Waszej stronce wszystko jest niby prosto i klarownie opisane krok po kroku, ale jak się zabrać co do czego, to się po prostu odechciewa, bo tak naprawdę niewiadomo od czego zacząć ;) Mnie się odechciewa latać po kuriach, kosciołach po mase papierków. Chciałbym prosciej, najlepiej jednym listem i po sprawie. A tak wielu osobom się po prostu "nie chce", "szkoda zachodu", mimo, że chcieliby tej apostazji.







pozdrawiam,
michał


Śr maja 17, 2006 20:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
queer napisał(a):
Proch, ja znam Twoją stronę od dawna, a natrafiłem na nią poprzez forum dla gejów (tam jest dosyć szeroko reklamowana) i bardzo mi się podaoba pomysł i pomaganie w formalnym zakresie wystąpienia z KK. Chcę wystąpić z KK, mam jednak pewne uwagi: (...)

A nie praktyczniej byłoby wam się porozumiewać już bezpośrednio, a nie na tym Forum.

Co to jest ? Miejsce na bezpłatną reklamę innego portalu ?

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Śr maja 17, 2006 20:20
Zobacz profil WWW
Post 
Wykorzystałem okazję i tyle. Adresu forum gejowa nie podałem, a co by się stało jakbym podał? Poleciałbyś zaraz, Stasiu? ;-)
To naprawdę nie Twoja sprawa, więc nie mąć.





pozdr,
michał


Śr maja 17, 2006 20:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL