Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 23:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 tolerancja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
iduodu napisał(a):
Nie uznam, że jest zły, bo nie dzielę ludzi na dobrych i złych. Dobry jest tylko Bóg. I nikogo tepic nie zamierzam. Moim obowiązkiem jest mu zwrócić uwagę i wytłumaczyć, dlaczego wg mnie to co robi jest złe, (o ile to możliwe) i modlić się za niego.

Hmm, ciekawe czym sie skonczy takie wzajemne przekonywanie sie typu: 'Moj Bog jest jedyniesluszny wiec to ty grzeszysz. Nie prawda, moj Bog jest jedyniesluszny i to ty grzeszysz'. Przeciez tego sporu nie rozwiazecie, chyba, ze metodami silowymi. Ewentualnie mozecie zaczac sie tolerowac skoro sie przekonac nie bedziecie mogli, innego wyjscia nie widze, ale oswiec mnie jakie masz :)

iduodu napisał(a):
I nie wolno mi przymykać oko na zezwalanie prawem różnych dewiacji, morderst czy przekłamań.

Po co takie nawolywanie do nienawisci? 2 religie nazwa sie wzajemnie przeklamaniami, swoje obrzedy dewiacjami, zaczna sobie wytykac morderstwa i juz swieta wojna gotowa.


Cz maja 18, 2006 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
SweetChild napisał(a):
Wracając do przykładu, widocznie uważam za realne zagrożenie, że ja albo mi bliscy(albo też moi bliźni) mogą mieć chwile załamania, w których to chwilach daliby się zastrzelić na własną prośbę. Ale już następnego dnia, gdyby żyli, żałowaliby swej pochopnej decyzji.

Hmm, slusznie, moze faktycznie zbyt pochopnie staram sie traktowac powaznie wszelkich 100% wiernych jakiejs doktrynie, ktora moze byc niebezpieczna (to z tym strzelaniem to oczywiscie byl bardzo skrajny przypadek, powszechniejsze sa drobniejsze szkody).

SweetChild napisał(a):
Mam nadzieję, że powyższym wyjaśnieniem nie zawiodłem pokładanej we mnie Twojej nadziei

Oczywiscie, ze nie zawiodles, skoro nie musiales przy wyjasnieniach uzywac 'bo Bog tak kazal' :)


Cz maja 18, 2006 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
-olfik- napisał(a):
iduodu napisał(a):
Nie uznam, że jest zły, bo nie dzielę ludzi na dobrych i złych. Dobry jest tylko Bóg. I nikogo tepic nie zamierzam. Moim obowiązkiem jest mu zwrócić uwagę i wytłumaczyć, dlaczego wg mnie to co robi jest złe, (o ile to możliwe) i modlić się za niego.

Hmm, ciekawe czym sie skonczy takie wzajemne przekonywanie sie typu: 'Moj Bog jest jedyniesluszny wiec to ty grzeszysz. Nie prawda, moj Bog jest jedyniesluszny i to ty grzeszysz'. Przeciez tego sporu nie rozwiazecie, chyba, ze metodami silowymi. Ewentualnie mozecie zaczac sie tolerowac skoro sie przekonac nie bedziecie mogli, innego wyjscia nie widze, ale oswiec mnie jakie masz :)

Tak przekonujesz swoich rozmówców?
Dziwnym nie jest, że nie specjalnie Ci to przekonywanie wychodzi.

-olfik- napisał(a):
iduodu napisał(a):
I nie wolno mi przymykać oko na zezwalanie prawem różnych dewiacji, morderst czy przekłamań.

Po co takie nawolywanie do nienawisci? 2 religie nazwa sie wzajemnie przeklamaniami, swoje obrzedy dewiacjami, zaczna sobie wytykac morderstwa i juz swieta wojna gotowa.

JAKIE nawoływanie do nienawiści? GDZIE to wyczytałeś?
:o :o :o
Mord jest mordem i nie wiem po co mieszasz w te sprawy obrządki religijne. A jesli jakaś religia nawołuje do mordu, to będziesz ja tolerował?


Cz maja 18, 2006 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
iduodu napisał(a):
Tak przekonujesz swoich rozmówców?
Dziwnym nie jest, że nie specjalnie Ci to przekonywanie wychodzi.

Ja nikogo nie przekonuje bo nie mam do czego, przyszedlem tutaj poznac jak wyglada jedna z wiar od wewnatrz aby zobaczyc czy cos dobrego z tego wynika, a moze przy okazji czegos madrego sie dowiedziec. Ale jestem ciekaw jak wg Ciebie wyglada skuteczne przekonywanie. Mozesz wyprobowac, ja jestem podatny na logiczna argumentacje :) Ale ostrzegam, nie przyjmuje dziurawych teorii :)

iduodu napisał(a):
JAKIE nawoływanie do nienawiści? GDZIE to wyczytałeś?

Bezposrednio raczej juz nikt nie nawoluje, ale widze po forum jak wygladaja dyskusje pomiedzy przedstawicielami roznych odmian danej religi, te pelne pogardy odnoszenie sie coniektorych do wierzen innych i ciche przyzwolenie na to innych z tego samego obozu. Jesli to nie jest podsycanie nienawisci, to nie wiem co. Co ciekawe, wszelkiej masci heretycy forumowi ktorzy maja wlasne wyobrazenia o religi wypadaja na tym tle bardzo pozytywnie.

iduodu napisał(a):
Mord jest mordem i nie wiem po co mieszasz w te sprawy obrządki religijne. A jesli jakaś religia nawołuje do mordu, to będziesz ja tolerował?

Zalezy jak zdefiniujesz morderstwo. Dla niektorych uzywanie prezerwatywy juz nim jest :) I o takie niuanse wlasnie chodzi :)


Cz maja 18, 2006 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Nie mam pojęcia do czego niby mam Cię przekonywać.
Mówimy o nietolerowaniu zachowań, które mogą szkodzić tobie lub innym.
Owszem, jeśli jesteś człowiekiem odrzucającym Boga, to wg mnie szkodzisz sobie. Zapewne Ci tego nie wytłumaczę (co zaznaczałam wcześniej). Doświadczenie mówi mi, że do religii czy do istnienia Boga nikogo nie przekonasz za pomocą słów. Duża rolę może w takim przypadku odegrać świadectwo życia. A przede wszystkim modlitwa.
W Biblii stoi:
Syr, 20
Cytuj:
4 Czym jest pożądanie eunucha, by dziewczynę pozbawić dziewictwa,
tym jest przeprowadzanie sprawiedliwości przemocą.


Cz maja 18, 2006 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
iduodu napisał(a):
Nie mam pojęcia do czego niby mam Cię przekonywać.
Mówimy o nietolerowaniu zachowań, które mogą szkodzić tobie lub innym.

No wlasnie, wiec skoro nie wytlumaczysz to co? Tolerowanie czy zwalczanie? A jesli zwalczanie, to jakie metody sa dopuszczalne?


Cz maja 18, 2006 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Pisałam powyżej.


Cz maja 18, 2006 14:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
I zapomnaielm dopisac - wg czego okreslamy, co jest szkodliwe a co nie?


Cz maja 18, 2006 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Sumienie- nalezy pamiętać, że trzeba o nie dbać, rozwijać je.


Cz maja 18, 2006 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
iduodu napisał(a):
Sumienie- nalezy pamiętać, że trzeba o nie dbać, rozwijać je.

No to ciesze sie, ze jednak cos ponad dogmatami wiary jest.


Cz maja 18, 2006 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
-olfik- napisał(a):
iduodu napisał(a):
Sumienie- nalezy pamiętać, że trzeba o nie dbać, rozwijać je.

No to ciesze sie, ze jednak cos ponad dogmatami wiary jest.

To zależy od sumienia.


Cz maja 18, 2006 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
iduodu napisał(a):
To zależy od sumienia.

Hmm, chodzi o to, czy ktos uwaza czy dobro wiary czy dobro np. bliskich jest wazniejsze? Jak nie to wyjasnij prosze, bo nie kumam.


Cz maja 18, 2006 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Hmmm... chyba nie rozróżniam dobra wiary od dobra bliźnixh, albo nie pojmuję o co Ci chodzi.


Cz maja 18, 2006 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 11:49
Posty: 122
Post 
Cytuj:
Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań
G. K. Chesterton


Pn lip 03, 2006 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
yeszaya napisał(a):
Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań
G. K. Chesterton

Jeśli chodzi o przekonania duchowe, to się zgadzam :)
Tolerancja to absolutne minimum, bliźniego trzeba kochać, a nie tolerować.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn lip 03, 2006 17:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL