Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 "Bóg" 

Czy niewierzący powinien mieć prawo do pisania: [b]b[/b]óg w odniesieniu do boga chrzescijan?
Tak 43%  43%  [ 13 ]
Nie 30%  30%  [ 9 ]
Jest mi to obojętne 27%  27%  [ 8 ]
Liczba głosów : 30

 "Bóg" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 12:57
Posty: 28
Post "Bóg"
chcialbym spytac jak to jest ze slowem "Bóg" w jezyku Polskim.

słowo "bogowie" piszemy z malej litery, a "Bóg" z duzej.
kiedys w podstawowce tlumaczono mi to tak, ze Bóg to Bóg i traktowane jest to jak imie/nazwa boga, a imiona sa jak wiemy z duzej litery.

Jednak bóg chrześcijanski ma imie - "Jahwe", lub jak niektorzy przytaczaja fragmenty Biblii - "Elohim"
Zalozmy jednak ze - "Jahwe"

skoro tak, to "Bóg" nie jest imieniem/nazwa boga, tylko jego semantycznym okresleniem, a wiec pisane powinno byc z malej litery.

Do tego - przykazanie:
"nie wymawiaj imienia pana boga swego nadaremno", tylko to potwierdza, bowiem wg Biblii, sam Jahwe w nim oddzielil swe imie (nie uzywaj imienia), od swej niejako... hm, funkcji? - nie wiem jakiego slowa uzyc (pana boga swego).



skoro tak, to zostaje tylko szacunek jak np na forum powinno sie do rozmowcy zwroty: Ty, Twój, Ciebie, Wasz - pisac z duzej, tak i jako szacunek dla Jahwe okazywac piszac Bóg wlasnie z duzej litery.

Tylko co z tym, ze czlowiek nie wierzy w tego boga, a skoro nie wierzy, to nie moze zywic szacunku wzgledem niego - bo nie ma do kogo.
wtedy pisanie o bogu chrzescijanskim per "bóg" nie powinno byc zle odbierane.

Tym bardziej, ze chrzescijanie piszac np "bogowie Azteccy, lub bogowie Greccy" sami wytyczaja ta sciezke, wiec uzywania tego slowa z malej litery nie mozna laczyc z brakiem szacunku dla religii i urazaniem uczuc religijnych. Co wiecej piszac o bogu chrzescijanskim per Bóg, poniza sie wszystkich innych bogów, ktorzy juz pisani sa przez male b (o ile nie jest uzyte ich imie)

Dlaczego wiec BÓG nalezy pisac duza litera, skoro odpadaja:
- imie
- szacunek dla osoby boga
- szacunek dla religii

tym bardziej ze trzeba shift przytrzymac przy pisaniu, a to juz mikrostrata energii ;)

_________________
"Kiedy widzisz kobiete, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."
KAPORATES


Wt sie 08, 2006 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 14:02
Posty: 4
Post 
hmm deja vu?
Kiedy z kims rozmawiam staram sie uzywac form ty, tobie, ci z duzej litery. W przypadku boga, no coz, jestem w stanie pisac bog z duzej litery wtedy i tylko wtedy kiedy wszystkie bostwa beda pisane z duzej litery, a nie tylko to chrzescijanskie. Chrzescijanie piszac o swoim bogu z duzej litery, a o innych bostwach z malej wywyzszaja swojego boga, drwia z innych.


Wt sie 08, 2006 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2006 19:44
Posty: 331
Post 
No cóż ja jako "niewierzący" pisze "Bóg" z dużej z szacunku do innych
"wierzących" forumowiczów.W końcu to forum katolickie a ja nie mam
w zwyczaju "w buciorach" wchodzić na czyjeś podwórko.

_________________
bessa wszystkich wessa :(


Wt sie 08, 2006 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
W przypadku boga, no coz, jestem w stanie pisac bog z duzej litery wtedy i tylko wtedy kiedy wszystkie bostwa beda pisane z duzej litery, a nie tylko to chrzescijanskie.

Ja tak robie :)


Wt sie 08, 2006 17:50
Zobacz profil
Post 
po co zaraz pytać
nie lepiej zajrzeć na pszyklad do slownika PWN-u

Bóg - w religiach monoteistycznych stworzyciel i pan wszechświata.
bóg - w religiach politeistycznych: istota lub jej wyobrażenie, wierzę, roslina lub rzecz bedące przedmiotem kultu
bóg - przenośnia - o bezkrytycznie uwielbianym, czczonym człowieku lub przedmiocie

PWN Mały słownik języka polskiego wydanie nowa

PWN Nowy słownik ortograficzny

ostatecznie aby wyjasnić to szczegółowo napisz http://slowniki.pwn.pl/poradnia/
a po otrzymaniu odpowiedzi proszę wklej tutaj, zeby szystkich pouczyc jak to z tym B ma byc i dlaczego
:D


Wt sie 08, 2006 17:52
Post 
apropos ankiety
niewierzacy moze miec prawo do pisowni jakiej zechce moze
popełniac wszelkie błedy ortograficzne, stylistyczne i gramatyczne
moze pisac bóg a nawet buk
niewierzacy mogą pisać np. żeka, albo poszłem
w końcu minister giertych dla kogoś zrobił tę amnestię maturalną

dlatego wcisnołem TAK


Wt sie 08, 2006 18:00

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 12:57
Posty: 28
Post 
@scriptor

kazdy ma prawo do pisowni jakiej chce.
jak Tobie akurat jednak przychodzi na mysl "żeka" pisac przez samo ż, to juz tylko i wylacznie Twoj problem i Twoich nauczycieli.

problem B/boga, jest bardziej skomplikowany, bowiem pisanie "Bóg" jest uwarunkowane naciskiem ze strony chrzescijanskiej kultury.
w czasach laicyzacji spoleczenstwa i odwrotu od tej religii (czyli coraz wiekszej rzeszy niewierzacych w spoleczenstwie), akurat to - w odroznieniu od durnych przykladow ktore dajesz ( ;) ), ma podstawy do rewizji.

I ja rozumiem, ze w wszelkiego rodzaju pracach, bede musial pisac z duzej litery, z ortografia nie wygram, a przy aktualnym rzadzie to zmiana tej reguly ortograficznej jest tak samo mozliwa co męska ciąża.
Jednak chodzi mi o uzywanie takiego zapisu - "bóg" we wszelkich nieformalnych pisemnych wypowiedziach, a gdy jakis katolik bedzie mnie strofowal - z czystym sercem powiedziec mu, ze to on sie myli.

zaslanianie sie ksiazeczka, jest czeste wsrod katolikow, ale nie myslalem, ze rowniez slownikiem ortograficznym. Jezeli zamiast pomyslec i urargumentowac swoje stanowisko, mowi sie zawsze i wszedzie : "bo w (takiej a takiej) ksiazce jest tak napisane - to musi tak byc"
to cos tu jest nie tak


@tgc
wiekszy zasieg wywiadu srodowiskowego gwarantuje lepsze i wiarygodniejsze dane :P

_________________
"Kiedy widzisz kobiete, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."
KAPORATES


Wt sie 08, 2006 18:24
Zobacz profil
Post 
Leoncoeur napisał(a):
@scriptor

Cytuj:
kazdy ma prawo do pisowni jakiej chce.


więc wyzuc słowniki

Cytuj:
jak Tobie akurat jednak przychodzi na mysl "żeka" pisac przez samo ż, to juz tylko i wylacznie Twoj problem i Twoich nauczycieli.


więc napisz dalej, iż pisanie przez ciebie słowa buk czy bóg jest wyłącznie twoim problemem i twoich nauczycieli


Cytuj:
problem B/boga, jest bardziej skomplikowany, bowiem pisanie "Bóg" jest uwarunkowane naciskiem ze strony chrzescijanskiej kultury.


jezyk jest zywy, zasady się zmieniają, jak bedzie nacisk ze strony antychrześcijańskiej kultury to będziemy pisac buk, albo w ogóle wykreslimy słowo na b ze słowników

Cytuj:
w czasach laicyzacji spoleczenstwa i odwrotu od tej religii (czyli coraz wiekszej rzeszy niewierzacych w spoleczenstwie), akurat to - w odroznieniu od durnych przykladow ktore dajesz ( ;) ), ma podstawy do rewizji.


no patrz wyżej, i jak pisałem napisz do poradni PWN-u
zamiast tu wylewać swoje żale

Cytuj:
I ja rozumiem, ze w wszelkiego rodzaju pracach, bede musial pisac z duzej litery,


no i w czym problem :D

Cytuj:
z ortografia nie wygram,


no ale język jest żywy, zmienia się

Cytuj:
a przy aktualnym rzadzie to zmiana tej reguly ortograficznej jest tak samo mozliwa co męska ciąża.


jezyk nie zależy od rządów - gdyby tak było od 1945 do 1989 pisalibysmy bóg zamiast Bóg

Cytuj:
Jednak chodzi mi o uzywanie takiego zapisu - "bóg" we wszelkich nieformalnych pisemnych wypowiedziach, a gdy jakis katolik bedzie mnie strofowal - z czystym sercem powiedziec mu, ze to on sie myli.


ma prawo cie strofowac a ty masz prawo niekoniecznie powiedzieć mu że się myli, jesli powie ci, że popełniasz bład ortograficzny - jak pisałes wyżej musisz przeszegać ortografii, więc po prostu napisz mu, że dla ciebie nie ma to znaczenia


Cytuj:
zaslanianie sie ksiazeczka, jest czeste wsrod katolikow, ale nie myslalem, ze rowniez slownikiem ortograficznym.


zadałeś pytanie, uzyskałeś odpowiedź jak to z pisownią jest
co więcej dostałeś adres do poradni PWN-u
napisz więc do profesora Bralczyka

wzmianka o zasłanianiu sie przez katolików słownikiem wskazuje na to, iż z niewiadomych przyczyn, ale z pewnościa bez złej woli, próbujesz skierować rozmowę na tory parareligijne? religijne?
dlatego słownik PWN-u propaguje chrzescijańska kulturę - jak to napisałeś wyżej
ach ci ulegli redaktorzy z PWN-u - ulegli naciskom

Cytuj:
z ortografia nie wygram,


no jak to nie - pszecierz chcesz - prubój


Cytuj:
Jezeli zamiast pomyslec i urargumentowac swoje stanowisko, mowi sie zawsze i wszedzie : "bo w (takiej a takiej) ksiazce jest tak napisane - to musi tak byc"
to cos tu jest nie tak


a co tu argumentować... argumentem jest zasada ortograficzna i tyle
broni się sama


ale mozesz zerwać z regułami mozesz pisać buk i żeka i poszłem
bo co tu jest do argumentowania
jest zasada i tyle
a jesli chcesz wiedzieć dlaczego taka zasdada istnieje zapytaj filologów np. w poradni PWN-u

no chyba że dalej sobie chcesz podenerwować katolików pisaniem bóg
na moje możesz pisać jak chcesz
nawet w wypracowaniach szklnych.. ale jak pisałeś wyżej - będziesz pisał Bóg bo z ortografia nie wygrasz - a ja ci mówię walcz o prawo do pisania bóg kiedy chcesz

z powodów światopogladowych nie będziesz pisał Bóg tylko bóg - więc nie zyczysz sobie obniżania ci stopni z wypracowań (jesli nie tobie bo skończyłeś szkołę to pomyśl o przyszłych pokoleniach młodych ateistów i lewaków)
wywalcznie ustawę broniącą was przed szykanowaniem was z powodu pisania bóg na klasówkach zamiast Bóg
macie do tego prawo - walczcie
no pasaran


Wt sie 08, 2006 18:56
Post 
Leoncoeur napisał(a):

Cytuj:
w czasach laicyzacji spoleczenstwa i odwrotu od tej religii (czyli coraz wiekszej rzeszy niewierzacych w spoleczenstwie), akurat to - w odroznieniu od durnych przykladow ktore dajesz ( ;) )


i jeszcze to - przykro mi, może cię rozczaruję, ale to nie moje durne przykłady,
tylko durnego ulegającego naciskom chrześcijan PWN-u


Wt sie 08, 2006 19:04

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 12:57
Posty: 28
Post 
@Scriptor

Cytuj:
no chyba że dalej sobie chcesz podenerwować katolików pisaniem bóg

no i tu lezy Twoj problem
bo ja argumentuje to swoim wlasnym podejsciem i np checia nie wywyzszania zadnego boga przy mojej pisowni, dla ciebie to juz bedzie atak na katolikow.
typowe.

twoj kolejny problem, to branie wszystkiego na ustalone zasady - bo sa po Twojemu.
Ja mowie, ze znam zasady, ale tej nie chce przestrzegac z jakichs sensownych wzgledow, Ty swoje dalej o ortografii.

Nie, nie chce robic masy bledow wszedzie
nie, nie chce mi sie walczyc o zmiane ortografii bo to malo realne, a ja jestem leniwy
ale tak - chce zuzywac zapisu "bóg" w odniesieniu do boga chrzescijan i zasady gramatyki sa tu zupelnie oddzielnym problemem i mnie w tym aspekcie nie interesuja.

chce miec mozliwosc pisania per "bóg" np. tutaj i tu wyjasnic za i przeciw - ortografie wiec zostaw, bo przegladajac to forum widze ze nie zawsze jest ona wymagana.

_________________
"Kiedy widzisz kobiete, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."
KAPORATES


Wt sie 08, 2006 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 12:57
Posty: 28
Post 
@Scriptor

Cytuj:
to nie moje durne przykłady,
tylko durnego ulegającego naciskom chrześcijan PWN-u

Scriptor napisał(a):
żeka i poszłem
jezeli takie zapisy masz w swoim słowniku, to radze go zmienic.

_________________
"Kiedy widzisz kobiete, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."
KAPORATES


Wt sie 08, 2006 19:16
Zobacz profil
Post 
Leoncoeur napisał(a):
@Scriptor

Cytuj:
Cytuj:
no chyba że dalej sobie chcesz podenerwować katolików pisaniem bóg

no i tu lezy Twoj problem
bo ja argumentuje to swoim wlasnym podejsciem i np checia nie wywyzszania zadnego boga przy mojej pisowni, dla ciebie to juz bedzie atak na katolikow.
typowe.


hahahahahahahahahaha
zdaje się, że to ty pierwszy uzyłeś sformułowań o naciskach ze strony chrześcijańskiej kultury
zatem ty wprowadziłeś pozaortograficzne i światopoglądowe kryterium oceny poprawności pisowni słowa Bóg

Cytuj:
twoj kolejny problem, to branie wszystkiego na ustalone zasady - bo sa po Twojemu.


ty mały psychologu - ojej jakie mam jeszcze problemy - ojej aż sie boje pisac bo tyle ich pewnie znajdziesz
więc odsyłam do mojego pierwszego posta
zasady ZASADY I JESZCZE RAZ ZASADY
one nie są pro albo anychrześcijańskie
choc jak twierdzisz powstały pod kulturotwórczym naciskiem chrześcijańskim


Cytuj:
Ja mowie, ze znam zasady, ale tej nie chce przestrzegac z jakichs sensownych wzgledow, Ty swoje dalej o ortografii.


a ja dalej, że nie masz obowiązku przestrzegania zasad, co więcej radzę ci powołać jakichś ruch uczniowski czy studencki, którego celem będzie zgłoszenie do rady języka polskiego zmiany pisowni Bóg na bóg



Cytuj:
Nie, nie chce robic masy bledow wszedzie
nie, nie chce mi sie walczyc o zmiane ortografii bo to malo realne, a ja jestem leniwy
ale tak - chce zuzywac zapisu "bóg" w odniesieniu do boga chrzescijan i zasady gramatyki sa tu zupelnie oddzielnym problemem i mnie w tym aspekcie nie interesuja.


niestety muszę cię zmartwić - wszędzie pisownia bóg jest uznawana za błędną

Cytuj:
chce miec mozliwosc pisania per "bóg" np. tutaj i tu wyjasnic za i przeciw


ty chyba czytasz a nie rozumiesz - wcisnołem TAK - nie odbieram ci tutaj mozliwości pisania tutaj bóg zamiast Bóg
wyjaśniłeś już dlaczego chcesz tak pisać - a nie powiesz mi chyba, że moderacja od pisowni bóg lub Bóg uzależnia twoja obecnosć na forum

w tajemnicy ci napisze, że sam piszę tutaj bóg i nie ponoiszę z tego tytułu żadnych konsekwencji

Cytuj:
- ortografie wiec zostaw, bo przegladajac to forum widze ze nie zawsze jest ona wymagana.


vide niechlujne posty scriptora


Wt sie 08, 2006 19:26
Post 
Leoncoeur napisał(a):
@Scriptor

Cytuj:
to nie moje durne przykłady,
tylko durnego ulegającego naciskom chrześcijan PWN-u

Scriptor napisał(a):
żeka i poszłem
jezeli takie zapisy masz w swoim słowniku, to radze go zmienic.



hahahahahahaha
alesz wybiurczość
jakby wcześniejszego postu nie było
czołem trollu
koniec


Wt sie 08, 2006 19:28

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 12:57
Posty: 28
Post 
@Scriptor
Cytuj:
zdaje się, że to ty pierwszy uzyłeś sformułowań o naciskach ze strony chrześcijańskiej kultury
zatem ty wprowadziłeś pozaortograficzne i światopoglądowe kryterium oceny poprawności pisowni słowa Bóg
niop :)
a to Ty kurczowo nawijales wciaz o ortografii, wiec to z siebie sie smiejesz? :)


Cytuj:
zasady ZASADY I JESZCZE RAZ ZASADY
one nie są pro albo anychrześcijańskie
choc jak twierdzisz powstały pod kulturotwórczym naciskiem chrześcijańskim
wg tej zasady piszesz:
o swoim bogu - Bóg
zas o wszystkich innych - bóg
i to nie jest prochrzescijanskie?
wez mnie prosze nie rozsmieszaj moj maly pacjencie ;)

Cytuj:
niestety muszę cię zmartwić - wszędzie pisownia bóg jest uznawana za błędną

niestety musze Cie zmartwic, wiem o tym, co juz Ci pisalem - jest bledna pod wzgledem Polskiej ortografii.
wiec nic nowego nie odkryles :(
tylko mi tu nie o aspekt ortograficzny chodzi, ciekaw jestem kiedy to zrozumiesz.

***

Cytuj:
a ja dalej, że nie masz obowiązku przestrzegania zasad
Cytuj:
wcisnołem TAK - nie odbieram ci tutaj mozliwości pisania tutaj bóg zamiast Bóg

gdybys napisal tylko to - z miejsca powiedzialbym Ci: " dziekuje, ze nie widzisz w tym nic zlego i nie masz za zle :)
po co wiec pseudoatak na mnie ortografia, żekami i tym podobne?

Bo najpierw prowokujesz trujac o gramatyce, podczas gdy nie o nia mi chodzilo, a pozniej masz do mnie pretensje ze dalej to ciagne.
tak bardzo trollowac lubisz? :)

to pa trollu :)

_________________
"Kiedy widzisz kobiete, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."
KAPORATES


Wt sie 08, 2006 19:44
Zobacz profil
Post 
Zaznaczyłam odpowiedź tak. Według mnie nie jest to pytanie o ortografię, a o to czy można w krytyczny sposób pisać o Bogu chrześcijańskim, bądź uważać Go na równi z np. bóstwami greckimi. Według mnie tak, bo każdy ma prawo do własnego zdania. Niemniej osobiście staram się przestrzegać pisowni z wielkiej litary, ze względu na uczucia religijne innych osób.


Wt sie 08, 2006 20:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL