Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 20:45



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 O Mszy trydenckiej w Krakowie - zgodnie z §IIp.5 Regulaminu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post O Mszy trydenckiej w Krakowie - zgodnie z §IIp.5 Regulaminu
§ II: Prawa i obowiązki użytkownika:
(...)
5. Na forum dyskusyjnym można odnieść się do każdego postu i tematu nawet po dłuższym zastanowieniu. Nie dopuszcza się prowadzenia dyskusji na zasadzie "ping-ponga" tj., jednozdaniowych lub jednowyrazowych wstawek.

-------------------------------------------------------------------------------

Monika 75 napisał(a):
Znalezienie mszy św. wszechczasów nie jest aż takim kłopotem żeby miało to tłumaczyć niską frekwencję (ja znalazłam bez problemu, chociaż w swoim otoczeniu nie mam nikogo kto na taką chodzi, a większośc pewnie nawet nie wie co to jest).

Pod warunkiem, że zagląda sie na strony internetowe poświecone Tradycji w Kościele i mieszka w Krakowie - bo innej dostępnej informacji nie ma.

Cytuj:
Nigdy nie spotkałam się z jakimkolwiek znięchęcaniem do uczestnictwa w takiej mszy. Pojedyncze przypadku się nie liczą

Czytała Pani w piątkowym "Dzienniku" wypowiedzi hierarchów (z kuriozalną wypowiedzią sekretarza JE abpa Nossola na czele)? Jeśli nie, to zapraszam: http://breviarium.blogspot.com/2006/10/ ... echem.html
To nie jest "pojedynczy przypadek" - to celowe wykorzystanie środków masowego rażenia do zniechęcenia wiernych.

Pojedynczym przypadkiem było wyśmiewanie się przez spowiednika z mojej Żony, kiedy powiedział, ze chodzi na Msze łacińskie czy "żart" biskupa świdnickiego.który powiedział wiernym badającym możliwości indultu, ze najpierw wszyscy muszą zdać egzamizn z łaciny.

Do tego dochodzi blokada informacyjna - po objeciu archidiecezji przez J.Em. abpa Dziwisza informacja o mszy trydenckiej została usunieta ze spisu Mszy na stronach diecezji (wraz ze wszystkimi Mszami podług NOM po łacinie choć pozostała informacja o Mszy po angielsku u św.Idziego czy kuriozalna "Msza telewizyjna" - cokolwiek to znaczy - w Łagiewnikach). Po moich wielokrotnych interwencjach dostałem od prowadzących serwis www diecezji obietnicę przywrócenia informacji o łacinie (i na "nowych" i "starych" Mszach) przy najbliższej aktualizacji serwisu. zamiast tego usunięto informacje o Mszach w kościołach nieparafialnych (czyli m.in. Bonifratrów) a informacji o Mszach łacińskich (np. w Mariackim) nadal nie ma...

Cytuj:
Jedynym argumentem tłumaczącym niską frekwencję pozostaje godzina, ale.... tłumaczenie że na mszy jest mało ludzi bo akurat wtedy jedzą obiad jest dla mnie troszkę... hmm... dziwne.

To nie chodzi o obiad - niedziela jest dniem, kiedy często wyjeżdża się w odwiedziny do krewnych - kiedy Msza trydencka była o 9:00 to po nabożeństwie można było gdzieś pojechać - Msza o 13:15 rodzi konieczność rezygnacji z jednego lub drugiego.

Pomijam juz fakt, ze od czasu do czasu wyjeżdża się w niedziele na wycieczki za miasto (np. w góry) i nie da się tego pogodzić z uczestnictwem we Mszy w środku dnia - trzeba pójść rano lub wieczorem.


Cytuj:
Generalnie.... obecnośc na mszy ok. 40-50 osób w mieście gdzie mieszka ok. 750.000 ludzi (plus kilkadziesiąt tysięcy studentów), gdzie msze dobywają się w dużym, ogrzewanym kościele jakoś nie potwierdza tezy o dużym zainteresowaniu uczestnictwem w takiej mszy.

Nie wiem, kiedy pani była u oo. Bonifratrów, ale wczoraj np. było ok. 90-100 osób (liczyłem wchodząc do kościoła).

U św.Wojciecha brak ogrzewania i kałuże błoto posniegowe na posadzce jakoś nie przeszkadzało ani w uczestnictwie ani w klęczeniu choć kościół pękał w szwach i konieczna była relokacja (na którą biskup zgodził się dopiero po kilku miesiącach przetrzymawszy nas całą zimę w kałuży).

Owszem, liczba uczestników spada w wakacje lub w okresie "pierwszokomunijnym" (kiedy ludzie obowiązkowo chodzą do swoich parafii) ale i tak nie pamiętam, by było mniej niż 50 osob a od czasu relokacji ze św. Wojciecha (gdzie z powodu tłoku już fizycznie zaczynało brakować miejsca na uklękniecie) do oo. Bonifratrów (gdzie na początku zajęte było 2/3 ławek a teraz już praktycznie wszystkie) - liczba wiernych stopniowo rosnie.

To kiedy Pani była u oo. Bonifratrów?

Cytuj:
Msza Święta Wszechczasów powinna być dostepna dla wiernych (sama kiedyś zastanawiałam się żeby sobie na taką chodzić np. raz na pół roku), ale nie wmawiajmy że wszyscy tylko czekają na to żeby msza w tym rycie pojawiła się w każdej parafii i w kązdym kościele.

Najpierw niech bedzie możliwość tam, gdzie jest to potrzebne a kapłani chcący ją odprawiać niech nie będa traktowani jak niebezpieczni wywrotowcy...

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Pn paź 16, 2006 8:00
Zobacz profil
Post Re: O Mszy trydenckiej w Krakowie - zgodnie z §IIp.5 Regulam
m_q napisał(a):
U św.Wojciecha brak ogrzewania


To chyba jakaś ogólna zasada się zrobiła? W listopadzie 2005 u św. Ducha w Bytomiu podczas Mszy św. było +2 stopnie. Cud, że mi się dzieci nie poprzeziębiały.


Pn paź 16, 2006 10:01
Post 
Pani Rozalka w zamkniętym wątku poleciła świetny artykuł:
Cytuj:
Przytul tradycjonalistę
as

(...)Problem tradycjonalizmu to nie kwestia języka Mszy św., ustawienia celebransa tyłem lub przodem do ołtarza itp.


Oczywiście, że nie! Przecież Sobór nakazał dalej celebrować po łacinie, a na temat kierunku celebracji i usytuowania już istniejących ołtarzy się nie wypowiadał!

a soborowa reforma? Przecież się jeszcze nie zaczęła! :-)
http://breviarium.blogspot.com/2006/10/ ... ma-ta.html


Pn paź 16, 2006 10:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
7. Moderator ma prawo wykasować post lub jego fragment w następujących przypadkach:
- w przypadku uporczywego "zaśmiecania" tematu wątkiem poruszanym już (zwłaszcza przez tą samą osobę) w innych miejscach na forum;


Dział liturgia nie służy pomnażaniu wciąż tych samych dyskusji. O Mszach dla tradycjonalistów już wielu miejscach była mowa, więc proszę poodświeżać istniejące już wątki.

Dlatego temat zamykam.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Pn paź 16, 2006 18:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL