Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Następna strona
 Wizerunki Matki Bożej 
Autor Wiadomość
Post 
Matka Boża z La Vang, Wietnam

La Vang to miejsce, gdzie w 1798 ukazała się Matka Boża- był to czas prześladowania katolików w Wietnamie...Na miejscu objawienia wybudowano Kościoł- który został zburzony podczas wojny w 1972 roku. Do odbudowy kościoła wezwał Jan Paweł II w 1988 roku podczas kanonizacji 117 męczenników wietnamskich...

Obrazek


Śr sie 22, 2007 17:37
Post 
Matka Boża Nieustającej Pomocy...


Obrazek


Śr sie 22, 2007 18:51
Post 
Obrazek

Matka Boża Chińska


Śr sie 22, 2007 19:07
Post 
Obrazek

Matka Boża z Kamalen, patrona wyspy Guam


Śr sie 22, 2007 19:25
Post 
Matka Boza Zwycięzka

Obrazek


Śr sie 22, 2007 19:33
Post 
Obrazek


Matka Boża Ropczycka Królowa Rodzin


Figura Ropczyckiej Madonny jest polichromowaną rzeźbą, z drewna pochodzącą prawdopodobnie z pierwszej połowy XV w. Historycy sztuki zaliczają ją do nielicznych rzeźb późnogotyckich typu „Pięknych Madonn” i śląskich „Madonn na lwie”.
Jak podaje tradycja, figura Matki Bożej została zakupiona przez bogatego mieszczanina pochodzącego z Ropczyc. Pierwotnie rzeźba została umieszczona nieopodal kościoła parafialnego w kapliczce wydrążonej w pniu drzewa. Wkrótce jednak zasłynęła łaskami oraz została otoczona czcią wiernych. Niebawem figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem przeniesiono do kościoła parafialnego.
Uroczystość koronacyjna odbyła się 16 września 2001 r. w Ropczycach. Koronacji dokonał bp Kazimierz Górny. Aktem koronacji, został urzędowo potwierdzony kult Królowej Rodzin.

***
- Wcale nie jesteś cudowna
westchnął
masz nieforemną głowę
szorstko cię ociosali
przynajmniej o półtora centymetra
za długi palec

- Mój ty cymbale - pomyślała
Cudowna - bo mnie ludzie pokochali

[ks. J. Twardowski]
***

Wiecej informacji na str.
http://www.kmbropczyce.one.pl/


Cz sie 23, 2007 12:56
Post 
Obrazek

Matka Boża Wambierzycka Królowa Rodzin (XII/XIII w.)

Wambierzyce to niewielka miejscowość (ok. 1000 mieszkańców), usytuowana malowniczo między trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych, oddalona o 21 km na południowy zachód od Kłodzka. W centrum króluje barokowa bazylika z ukoronowaną w 1980 roku XIII wieczną figurką Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

W pierwszych latach XIII stulecia niewidomy Jan z Raszewa odzyskał wzrok modląc się przed figurką Maryi z Dzieciątkiem umieszczonej na potężnej lipie. Wieść o cudownym wydarzeniu rozchodzi się bardzo szybko. Przed figurkę zaczynają napływać coraz większe grupy pielgrzymów. Dla ułatwienia praktyk religijnych u stóp lipy z figurką wybudowano kamienny ołtarz, kropielnicę i lichtarz (przechowywane obecnie w krużgankach bazyliki).
Od początku istnienia życie miejscowości toczyło się w cieniu uroczystości religijnych i pielgrzymek. Kult maryjny w Wambierzycach zapoczątkowali i podtrzymywali w ciągu następnych stuleci pątnicy, którzy przybywali z Czech, Moraw, Austrii, Opolskiego i Górnego Śląska. Wielka encyklopedia Herdera podaje, że rokrocznie przybywało do Wambierzyc ok. 200 tys. pielgrzymów.

Obrazek

Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne zwane Dolnośląską Jerozolimą, czyli bazylika, Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej.

wiadomosci ze str.

http://www.wambierzyce.pl/sanktuarium/index.htm


Pt sie 24, 2007 17:17
Post 
Obrazek


Matka Boża Parczewska Królowa Rodzin


So sie 25, 2007 12:37
Post 
Obrazek

Matka Boża Juchnowiecka Królowa Rodzin

http://www.sanktuaria.bialystok.opoka.o ... ryjny5.htm


N sie 26, 2007 13:01
Post 
Obrazek

Czarna Madonna z Filipin, obraz w Bazylice blisko miasta Tuguegarao na wyspie Luzon


N sie 26, 2007 15:45
Post 
Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Piekne rzezby Matki Boskiej z La Salette.


Pn sie 27, 2007 14:18

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
majka napisał(a):
Choć ja lubię też ten. Maryja jest na nim cudownie piękna ( moim zdaniem)

A moim zdaniem wprost przeciwnie :shock: Uważam, że to najbrzydsze w tym temacie przedstawienie Maryi, zaraz po ikonach. Skóra trupioblada, głowa jak jako, pierś pod pachą, twarz niczym Królowej Kier z krainy czarów, a Jezus tam wygląda jak dziecko-morderca z filmu "Omen" :| Ten obraz to miał chyba sprawiać, że ludzie będą wierzyć ze strachu...


Pn sie 27, 2007 14:38
Zobacz profil
Post 
Drogi Zencognito.
Madonna nie jest trupioblada ale jej skóra ma odcień perłowy (zwany " grisaille")
Madonna tak wogóle jest francuska i jak się przyjrzysz zauważysz że czerwień - błekit i biel (jeśli grisaille uznamy za biel) - kolory Francji
Suknia w kolorze gołębiego błekitu zaś daje efekt słabości i zmęczenia.
Uroda Madonny jest urodą ówczesnych kobiet : blada cera, wygolone do połowy głowy włosy, mające dać efekt wysokiego czoła, smukłość sylwetki...
A tak wogóle to obraz przedstawia piękność owych czasów Agnes Sorel , namalowaną prawdopodobnie na życzenie króla Karola VII, którego była kochanką , ( podobno po śmierci Agnes prawowita małżonka króla musiała go pocieszać kilka miesięcy)
Natomiast skarbnik królewski Chevalier też pałał do niej namiętnością i też ponoć na tym pałaniu się nie skończyło. ( I żeby było jeszcze pikantniej powiesił później ten obraz nad grobem swoj żony - Kochanka jako Madonna nad grobem żony - dobre nie?
Odsłonięta pierś ( lewa!!! ) ( w symbolice chrześcijańskiej strona lewa - wiadomo z kim kojarzona ) ( tu podobno celowo artysta ukazał właśnie lewą pierś - miała być erotyczna nie macierzyńska) .wywołała skandal zaraz po namalowaniu dzieła. W "Jesieni średniowiecza" Huizinga podaje ten obraz jako przykład niebezpiecznego miesznia uczuć miłosnych i religijnych. Jego zdaniem "żaden artysta renesansu nie posunął się tak daleko w świętokradczym zuchwalstwie". ( No następni się posunęli jeszcze dalej - wystarczy zobaczyć "Madonnę " Muncha :) )
Ta Madonna w niczym nie przypomina słodkich Madonn włoskich
Jest dekoracyjna, zmysłowa, zupełnie niemacierzyńska .
A jak Savonarola wrzeczał na te "Madonny które ukazywano pod postaciami ladacznic" !
Bardzo pięknie opisuje ten obraz W, Łysiak w "Malarstwie białego człowieka " , za którym zresztą chyba przytoczyłam część informacji .
Oczywiście jej uroda ma się nijak do dzisiejszego kanonu urody .
Ale ja, jak wcześniej napisałam uważam ten obraz za bardzo piękny, również ze względu na jego inność i tę delikatną "skandaliczność". Wyobraź sobie , że żyjesz w połowie XV wieku ... Wyobraź sobie że to najpiękniesza kobieta Francji... Że jest dla Ciebie niedościgłym marzeniem... ( no chyba że jesteś królem lub jego skarbnikiem :D )

A tak wogóle to spodziewałam się reakcji dużo wcześniej i to najmniej od wyznawcy zen ;) Nawet myślałam że ten post z obrazem wyleci z forum, ale widać XXI wiek jest bardziej tolerancyjny od XV :)

A co do ikon - to wiesz , też trzeba je umieć "czytać' bo jak wiesz są "napisane" , i nie w tym ich uroda, że przypominają piękności ...
"Czymże jest piękno ?- Kształtem jest miłości" (Norwid)


Pn sie 27, 2007 17:07

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Piękno to dla każdego coś innego, a obiektywnie czegoś takiego jak piękno nie ma :-) Wiem, że w średniowieczu był taki kanon urody, jednak ja go ani trochę nie podzielam i dla mnie taka kobieta jest zwyczajnie brzydka. Chyba mam prawo do takiej oceny? ;-)

Za najładniejsze obrazy w tym temacie uważam te dwie chińskie Madonny w strojach cesarskich. Cuda :-)


Pn sie 27, 2007 17:26
Zobacz profil
Post 
"Delikatna skandalicznosc" nijak nie pasuje do postaci Niepokalanej a wrecz ja obraza.
We Francji w wielu kosciolach sa przepiekne obrazy Matki Bozej pochodzace rowniez z tego samego okresu, jest w nich prawdziwe piekno a nie jego krzywe odbicie.

Mnie osobiscie obraz ten rowniez sie nie podoba, nie oddaje on bowiem piekna osoby Matki Najswietszej.

Nie wszystkie wloskie obrazy Matki Boskiej sa slodkie.

Myslalam, ze temat ten to raczej ukazywanie wizerunkow, dlatego wczesniej sie nie wypowiadalam


Pn sie 27, 2007 17:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL