Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 26  Następna strona
 Wizerunki Matki Bożej 
Autor Wiadomość
Post 
No ale do do tych pięknych włoskich obrazów też często pozowały kobiety nie najlepszego prowadzenia, o czym często już nie pamiętamy. Znane sa skandale wywołane zawieszeniem tych obrazów w kościele. My dziś już modelki nie znamy, obraz otaczamy szacunkiem jako wizerunek Maryji .
Dostrzec piękno tam gdzie nikt go nie dostrzega - to wyzwanie dla artysty.

Myślę, że Madonna nie obraziła się o to , że ktoś w kobiecie upadłej zobaczył jej obraz. Może nawet się ucieszyła?

To tak samo, jak w każdym człowieku można zobaczyć Chrystusa. Tyle że w niektórych ludziach jest On strasznie opuszczony... I tych właśnie powinniśmy kochać najbardziej...

Kochać upadłe dziwki jak Madonnę ... Skandal dla chrześcijanina?

( mówię o Miłości )


Podobają mi się tez inne obrazy Madonny.zwłaszcza wszystkie ikony tchnące prawdziwą świętością. Ale mówiąc o wizerunkach Matki Bożej trzeba wspomnieć że były i takie, jak ten obraz Fouqueta. Czyż można mu mieć za złe, że sportretował jako Madonnę , tę, która uchodziła za najpięknieszą kobietę Francji?
( a co do piersi to w symbolice oznacza kształt nieba, obnażona zaś , szczerość, otwartość, pokój i roztropność . Pierś może oznaczać również obronę, mur, szaniec w walce ze złem. Perły zaś, którymi suto ozdobiony jest tron i korona Maryji oznaczają czystość i wzniosłość ) I dalej będzie mi się ten obraz podobał - poza tym to prawdziwy majstresztyk:)


Pn sie 27, 2007 18:28
Post 
dla ostudzenia.
Ten też uważam ze piękny
Obrazek

I nie wiem kim była modelka :) Ale nie spodziewajcie się, że była świętą ... Do tych wizerunków najczęsciej pozowały zwyczajne kobiety...
Uważam , że scena jest piękna i naturalna ; przytulenie …pocałunek
I te spoglądające w siebie smutne oczy.
To przeczucie cierpienia.
Syn - owoc łona Matki - złożony w ofierze staję się zaczątkiem Nowego życia. Wiecznego Życia.

(Owoc – w symbolice znaczy to Samo co jajo – w jego środku bowiem tkwi pestka - zalążek przedstawiający początek nowego zycia . Jakże bardzo wyeksponowany tu przez artystę .
Nóż – symbol łączony ze śmiercią ale także ofiarą. No i winogrona
W sztuce chrześcijańskiej symbol Chrystusa i ofiary .” Tam odcięli gałąź krzewu winnego razem z winogronami” Lb 13,23
Winorośl ma sens podwójny – ofiary i płodności ( często oznacza też młodość i życie wieczne
Naczynie – zasobnik - środowisko w którym następuje mieszanie się sił tworzących świat materialny ( za Cirlot-> „Słownik symboli”)


Pn sie 27, 2007 18:39
Post 
Najpiekszniesze sa te oblicza Matki Bozej w ktorych
artysta pragnal namalowac czy wyrzezbic wlasnie Matke Boga, wtedy Duch swiety dzialal. Jezeli chcial oddac tylko piekno modelki a obraz swoj zatytulowal "Madonna...", to raczej rzadko obrazy takie oddaja prawde o Niepokalanej.

"Kochac upadle dziwki" nalezy jak blizniego swego, ktory czesto upada.
Matke Boza milujemy jako Matke samego Boga i nasza Matke.

Jest to inna milosc.


Pn sie 27, 2007 18:52
Post 
I jeszcze jedno, zwyczajnosc, codzienosc nie zaprzecza swietosci.
Nie trzeba byc beatifkowanym czy tez kanonizowanym by moc byc swietym.


Pn sie 27, 2007 19:08
Post 
Cytuj:
Najpiekszniesze sa te oblicza Matki Bozej w ktorych
artysta pragnal namalowac czy wyrzezbic wlasnie Matke Boga, wtedy Duch swiety dzialal


Takie są chyba tylko ikony :) Są owocem modlitwy i działania Ducha

Artysta renesansowy chciał ukazać także piękno Madonny , a modelka była tylko środkiem do tego celu.cóż, takie były czasy...
( Mt 21, 31b : "«Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego." - może to miała być chwila refleksji dla widza? )
A poza tym, przecież nie czcimy chyba obrazu?


Są zdecydowanie piękniejsze od "religijnego kiczu"

Cytuj:
Nie trzeba byc beatifkowanym czy tez kanonizowanym by moc byc swietym.

Też tak myślę. Chodziło mi tylko o to właśnie, że nie były kanonizowane. A nawet nie żyły "w opinii świętości"


Pn sie 27, 2007 19:17
Post 
Rozne sa oblicza Matki Bozej na obrazach roznych artystow. Dla mnie osobiscie sa te najpiekniejsze, przy ktorych moglabym zmowic "Zdrowas Maryjo", a nie wysztkie tworza klimat modlitwy.
Nie wszystkie moglyby byc tez zawieszone w kosciele czy tez kapliczce, a przeciez powinny byc tak namalowane aby ten warunek spelnialy. Jest to przeciez Matka samego Boga wiec malarz powinien brac to pod uwage.
Swoim dzielem powinien chwalic Boga i Jego Rodzicielke. Chwalic to takze ukazywac w prawdziwym pieknie, ktore zachwyca a nie szokuje.


Nierzadnice moga wejsc do krolestwa niebieskiego tylko wtedy, kiedy zejda ze zlej drogi.

Czasem ten "religijny kicz " zawieszony w wiejskiej kapliczce dokona wiecej niz dzielo najslynniejszego artysty.


Obrazek

Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIV w. z kapliczki w Ołpinach


Pn sie 27, 2007 19:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Moim zdaniem najbardziej przemawiającym do uczuć przedstawieniem Marii jest Pieta Michała Anioła.

Obrazek

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt sie 28, 2007 8:02
Zobacz profil
Post 
O Obrazie Fouqueta po raz oststni.
Możecie być spokojni. Nie wisi w kościele. Jest w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Nie musice przed nim klękać.

Ja będę.
Kiedy na nią patrzę,zazwyczaj nie myślę o Agnes Sorel. Myślę zawsze: "Wieżo z kości słonowej, Domie Złoty i Bramo Niebios " _ zawsze to .
A kiedy myślę o Agnes , staje się dla mnie Madonną która woła: "Chodźcie do mnie wszystkie Agnieszki Sorel świata! Oto obnażam swą pierś, wystawiam na pohańbienie , jak mój Syn obnażony na krzyżu by stać się waszą obroną. Waszą tarczą i moca . Waszą Bramą.
Strzały nieprzyjaciół niech godzą we mnie - zasłonię was przed złem.
Albo:
Spójrzcie na mego Syna. Jestem Matką Dzieci Brzydkich. Dzieci Odtrąconych i Niekochanych. Ja- najlepsza z Matek staję się oto przyczyną Jego smutku. Na tę chwilę jedną, by On, który wziął na siebie wszystkie cierpienia świata poczuł przez chwilę i to.
(skąd w chrześcijanach wzięło się przekonanie że Jezus był ślicznym bobasem ze złotymi kręconymi loczkami? )

Albo...
albo..
mogłabym pisac długo, ale wiem. Nie zrozumiecie. Nie jesteście z Dzieci Brzydkich i Niekochanych. Nie jesteście jak ja - Wielka Grzesznica , która w tej Madonnie widzi Wieżę Obronną i Bramę. Piękność o skórze jaśniejszej niż perły. Pełną światła.

Cytuj:
Nierzadnice moga wejsc do krolestwa niebieskiego tylko wtedy, kiedy zejda ze zlej drogi.

nie nam o tym sądzić

Może wystarczy. że przez moment przytulą się do piersi tej kontrowersyjnej Madonny i wyszeptają "Nikt Cię nie kocha - ja Cię kocham -ratuj..."? I ona je zrozumie.?


Wt sie 28, 2007 9:41
Post 
Kazdy mam inne odczucie przy odbiorze sztuki ale przeciez musimy przyznac, ze nie wszystkie dziela artystow musza sie nam podobac, nie wszystkie tez sa udane.


Wt sie 28, 2007 13:46
Post 
No jasne, że tak.
Próbowałam wam tylko powiedzieć dlaczego ten obraz mi się podoba.:)

Nie jest to jedyny wizerunek MB który mnie zachwyca :)
Bardzo podobają mi się np te, które wklejasz z róznych sanktuariów.( i przy okazji dzięki za linki do ich stronek)

Nie podobaja mi się te, które określam jako "kicz katolicki" ale cóż, każdy ma prawo wyboru. A kicz bywa niebezpieczny. (Już gdzies polecałam artykuł Ojca R, Skibińskiego "Diabeł liże swoja ofiarę zanim ją pożre"
, ale pozwolę sobie to zrobić jeszcze raz :
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PK/kicz.html)

I nie ma to nic współnego z wizerunkami Matki Bożej z omszałych kapiczek :)


A chciałam dziś wkleić ikonę rosyjską XIX wieku. Podoba mi sie dlatego, że Matka Boska moim zdaniem jest na niej zachwycająco podobna do Jezusa. A o to w końcu chodzi ...
Obrazek


Wt sie 28, 2007 14:40
Post 
Wizerunki Matki Bożej namalowane przez siostrę karmelitankę z Karmelu w Tokio...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Madonna i Dzieciątko są w tradycyjnych strojach japońskich-cdn... :-) [/url]


Wt sie 28, 2007 15:09
Post 
Obrazek

Obrazek

Pani Jazłowiecka


Sanktuarium N.M.P. Jazłowieckiej znajduje się w położonym około 50 km od Warszawy klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. To tu, od 24 VI 1946 r., Pani Jazłowiecka - "Wygnanka z Jazłowca", jak Ją często nazywano, obrała sobie nową siedzibę.

Cudowny posąg Niepokalanej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego został wykonany w Rzymie na prośbę Założycielki Zgromadzenia bł. Matki Marceliny Darowskiej i sprowadzony do Jazłowca (diecezja lwowska).

Dnia 10.08.1883 r. został poświęcony przez bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Od chwili przybycia do Jazłowca statua Najświętszej Maryi Panny obdarzana była szczególną czcią. Przed nią siostry składały swoje zakonne śluby, a uczennice prowadzonej przez siostry szkoły składały swoje przyrzeczenia sodalicyjne. Przed wizerunkiem Madonny modliły się rodziny sióstr i mieszkańcy miasteczka.

Statua Matki Bożej pełna dostojeństwa, blasku i wewnętrznego skupienia, wyrażająca dziewiczą czystość i dar macierzyństwa przyciągała do siebie licznych czcicieli. W 1919 roku po słynnej szarży ułańskiej pod Jazłowcem dołączyli do nich także żołnierze 14 Pułku Ułanów Wojska Polskiego, którzy przybrali nazwę 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Słynący cudami i łaskami wizerunek Niepokalanej został ukoronowany 9 VII 1939 r. przez ks. Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, w asyście biskupów, duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych, generalicji, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, sióstr i ich wychowanek oraz niezliczonej rzeszy pielgrzymów. Ukoronowana Madonna w trudnym czasie II wojny światowej wspierała ze wzgórza jazłowieckiego walczących na wszystkich frontach żołnierzy i opiekowała się polskimi rodzinami.

W 1946 r., po zmianie granic Polski, posąg został przewieziony do Szymanowa, aby tu, u wrót stolicy czuwać nad Ojczyzną, by nieść pomoc i nadzieję.

ze str
http://www.niepokalanki.pl/index.php?op ... ria&pop=01

Zachecam do odwiedzenia tego pieknego miejsca. Siostry Niepokalanki zawsze mile przyjmuja przybylych pielgrzymow i turystow.
Bylam, widzialam, doswiadczylam.


Wt sie 28, 2007 15:12
Post 
Indiańskie Matki Boskie :

Matka Boża plemienia Hopi

Obrazek

Matka Boża plemienia Potowatami

Obrazek

Matka Boża plemienia Lakota

Obrazek

Matka Boża plemienia Aymara

Obrazek


Wt sie 28, 2007 15:34
Post 
A to mój ulubiony- taki mam w domu :)

Obrazek

Jest to wizerunek Niewiast opisany w Apokalipsie św. Jana- "Księżyc pod Jej stopami a nad Jej głową wieniec z gwiazd dwunastu"

A moze ktoś wie, kto namalował ten wizerunek? :co:


Wt sie 28, 2007 18:09
Post 
Sanktuarium w Świętej Lipce- "perła baroku"/ 70 km od Olsztyna- Sanktuarium Maryjne...



Obrazek

zabytkowe organy:

Obrazek

i obraz Matki Bożej...

Obrazek


Wt sie 28, 2007 18:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL