Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 EX CATHEDRA 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
no właśnie nie bardzo.albo może nieuważny jestem i trzeba mi jak komu głupiemu palcem pokazać.
więc,pochylisz się nad ubogim duchem?


Cz sie 30, 2007 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
viewtopic.php?t=4629


Cz sie 30, 2007 18:28
Zobacz profil ICQ WWW
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
sory,pomyślałem,ze odsyłasz mnie do tekstu do którego link podał Leszek, Jan...

z tego wszystkiego wynika,że sami ludzie kościoła mają problem ze wskazaniem,kiedy Papież wypowiada się tak a kiedy tak i muszą tego dociekać...wynikało by z tego,że bisup rzymski nie oświadcza,iż teraz wypowie się nieomylnie?

a ponadto-możliwe jest tez przecież,że y Papiez wypowiada się we własnym mniemaniu nieomylnie,a w istocie bredzi,czyż nie?


Cz sie 30, 2007 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
a ponadto-możliwe jest tez przecież,że y Papiez wypowiada się we własnym mniemaniu nieomylnie,a w istocie bredzi,czyż nie?


W jakim sensie ?


Cz sie 30, 2007 18:41
Zobacz profil ICQ WWW
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
papiez jako osoba jest omylny,tak? dlaczego więc ktos taki jak wspomniany Paweł IV nie miałby uważać i głosić,że wypowiada się ex cathedra plotąc swoje zbrodnicze bzdury?


Cz sie 30, 2007 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
papiez jako osoba jest omylny,tak? dlaczego więc ktos taki jak wspomniany Paweł IV nie miałby uważać i głosić,że wypowiada się ex cathedra plotąc swoje zbrodnicze bzdury?


Jeśli mówisz o tym, że papież Ex Cathedra wygłosi bzdury to nie jest to możliwe ponieważ Bóg czuwa nad Kościołem. Bzdury się dotąd nie pojawiły (wygłoszone w taki sposób), więc czuwa dość skutecznie.

Nie bardzo wiem jak się ustosunkować do trybu warunkowego. :)

Jeśli natomiast masz na myśli, że papież jako osoba prywatna wygłosi bzdury, to nie bardzo rozumiem. Jest człowiekiem - ma prawo się mylić w prywatnych opiniach.


Cz sie 30, 2007 18:59
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Myślę, że warto przypomnieć o kilku zasadach, które musi spełniać papieskie nauczanie ex cahtedra. Papież:
1. występuje jako ten, kto pełni funkcje pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan,
2. czyni to z najwyższym autorytetem,
3. nauczając wiary i obyczajów,
4. w sposób zobowiązujący cały Kościół.

Jeśli nie realizuje się któregoś z tych czterech warunków, nie można nauczania papieskiego uznać za ekskatedralne.


Cz sie 30, 2007 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 09, 2006 1:00
Posty: 175
Post 
I. Odrobinę poboczny wątek poruszę. Poboczny, bo nie o nieomylności.

Załóżmy, że papież wydał dokument ex cathedra (nawet to zaznaczając), ale świadomie sprzeciwiał się działalności Ducha Świętego ("nie był zainteresowany" tą działalnością). Potraktował swoją funkcję (dogmat o nieomylności) instrumentalnie. Chodzi mi o skrajną sytuację więc powiedzmy, że wyznał to (innymi słowy wiadomo powszechnie, że sam akt to "ściema").

Z takiego dokumentu powinien być zdjęty "znak jakości" ex cathedra. Tak mi się wydaje. Czy jest to jakoś normowane? Pytam w kontekście przyszłości, a nie przeszłości (wiem, że jest to powiązane ale nie chciałbym tu roztrząsać który papież co i kiedy; chyba, że są jakieś informacje związane z pytaniem, ale w sprawach nie kontrowersyjnych).

II. Czy posiadacie jakieś informacje na temat dogmatów (głównie ex cathedra, jak w temacie lub ogólnie nauczanie Kościoła) w kontekście zmieniających się ocen moralnych?

_________________
"Eh! Gdyby tak skrzydła mieć, ogromne i tęczowe
Złotą aureolą otulić oślą głowę"


Cz sie 30, 2007 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
1. Papież nigdy nie wydał dokumentu ex cathedra w taki sposób, że sobie coś umyślił i podał do wierzenia jako tekst obowiązujący. Papież, gdy występuje ex cathedra, jest wyrazicielem wiary całego Kościoła, a nie swoich osobistych zapatrywań, które mogą być mylne.
2. Prawdy wiary, czyli dogmaty, masz na przykład w Składzie Apostolskim czy w Nicejsko-Konstantynopolitańskim credo, odmawianym w niedziele.


Pt sie 31, 2007 5:21
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
stern napisał(a):

Jeśli mówisz o tym, że papież Ex Cathedra wygłosi bzdury to nie jest to możliwe ponieważ Bóg czuwa nad Kościołem. Bzdury się dotąd nie pojawiły (wygłoszone w taki sposób), więc czuwa dość skutecznie.

Nie bardzo wiem jak się ustosunkować do trybu warunkowego. :)

Jeśli natomiast masz na myśli, że papież jako osoba prywatna wygłosi bzdury, to nie bardzo rozumiem. Jest człowiekiem - ma prawo się mylić w prywatnych opiniach.


domyślasz się pewnie,że argument niemożliwości takiego zdarzenia z racji czuwania Boga nad (swoim jakoby)Kościołem specjalnie do mnie nie trafia.

nie wiem co jest niezrozumiałeego w trybie warunkowym-po prostu zastanawiałem się,czy któryś ze znanych spośród papieży bandytów unióśł sie swą megalomanią na tyle żeby uznać,że przemawia ex cathedra.Leszek, Jan w swoim ostatnim poście twierdzi,że taka sytuacja nigdy nie miała miejsca-i rozumiem,że jest to fakt historyczny,a nie 'niemożność' z racji boskiej opieki.o to właśnie mi chodziło.

rozumiem,że jeśl papiez w historii zatwierdzał np. wyrok albo dokonywał podziału świata to były to jego prywatne opinie-a że przypadkiem znajdowały posłuch...zdarza się.


Pt sie 31, 2007 7:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
domyślasz się pewnie,że argument niemożliwości takiego zdarzenia z racji czuwania Boga nad (swoim jakoby)Kościołem specjalnie do mnie nie trafia.


owszem, choc dziwi mnie to troche.
2000 lat, żadnego błędu, który musiałby być odwoływany, a Ty mówisz, że to nie jest dowód ;).

WaszJudasz napisał(a):
nie wiem co jest niezrozumiałeego w trybie warunkowym-po prostu zastanawiałem się,czy któryś ze znanych spośród papieży bandytów unióśł sie swą megalomanią na tyle żeby uznać,że przemawia ex cathedra.Leszek, Jan w swoim ostatnim poście twierdzi,że taka sytuacja nigdy nie miała miejsca-i rozumiem,że jest to fakt historyczny,a nie 'niemożność' z racji boskiej opieki.o to właśnie mi chodziło.


Zgadzam się z Leszkiem Janem. Co do trybu warunkowego (gwoli wyjanienia) - jeśli pytanie odczytać tak: "czy papież mógłby ex cathedra ogłosić, że jest bez grzechu" - to jest pewien problem z odpowiedzią. ;)

WaszJudasz napisał(a):
rozumiem,że jeśl papiez w historii zatwierdzał np. wyrok albo dokonywał podziału świata to były to jego prywatne opinie-a że przypadkiem znajdowały posłuch...zdarza się.


Papieże dysponowali określoną władzą. Królowie robili to samo.


Pt sie 31, 2007 7:53
Zobacz profil ICQ WWW
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
stern napisał(a):

Papieże dysponowali określoną władzą. Królowie robili to samo.


rozumiem,ze żaden papiez nie wygłaszał nigdy ex cathedra żadnych objaśnien dlaczego zachowuje się jak król a nie sługa Boży.
bo byłby kłopocik...


Pt sie 31, 2007 7:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
rozumiem,ze żaden papiez nie wygłaszał nigdy ex cathedra żadnych objaśnien dlaczego zachowuje się jak król a nie sługa Boży.
bo byłby kłopocik...


Jeszcze raz. Żadnych "ex cathedra", które byłyby sprzeczne z nauką katolicką.
Jesli masz jakies dodatkowe pytania w temacie - słuchamy.


Pt sie 31, 2007 8:01
Zobacz profil ICQ WWW
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
fajnie.w jaki sposób omylni ludzie rozpoznają,które z papieskich oświadczeń wygłoszono nieomylnie?
pytałem już po czy się owo ex cathedra rozpoznaje,ale mam wątpliwości,skoro w tym wątku wspominano o kontrowersjach wokół tego czy dana nauka -tu akurat JP II-była wygłoszona ex cathedra.-?


Pt sie 31, 2007 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
fajnie.w jaki sposób omylni ludzie rozpoznają,które z papieskich oświadczeń wygłoszono nieomylnie?


Myśląc. Tak się nazywa taki proces.

WaszJudasz napisał(a):
pytałem już po czy się owo ex cathedra rozpoznaje,ale mam wątpliwości,skoro w tym wątku wspominano o kontrowersjach wokół tego czy dana nauka -tu akurat JP II-była wygłoszona ex cathedra.-?


ano są wątpliwości. Czy to coś zmienia ? Czy ta nauka jest sprzeczna z religią ?
Wątpliwości to zdaje się tworza Ci, dla których to zawód jest. Bo tacy zawsze uwielbiają dzielić włos na czworo (widzę to też w mojej działce - Najlepsze rozważania są na tematy czysto teoretyczne.)


Pt sie 31, 2007 8:22
Zobacz profil ICQ WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL