Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 19:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 80 procent katolików nie potrafiłoby 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 19:34
Posty: 131
Post 80 procent katolików nie potrafiłoby
:o Sadzę,że 80 procent katolików nie potrafiłoby pokazać jakie są róznice między prawosławiem i katolicyzmem.
I znowu doleję oliwy do ognia tak naprawdę to,że te dwie wielkie religie nie stanowią jedności czy to nie czasem wina duchownych?
Zaczęło się od "filioqve" i ambicji dwóch duchownych!
Możecie pisać co chcecie ale jeden jest Bóg,jeden Chrystus którego wspólnie wyznajemy.
Może więcej pokory i miłości wzajemnej i mniej pustych słów i gestów.

_________________
i odpuść nam nasze winy...biła bez litości....
Krasicki/biskup/


N gru 28, 2008 17:22
Zobacz profil
Post 
spokojnie
ich "bóg" nie jest naszym Bogiem

czy uznaje Papieża


Cz sty 15, 2009 0:37

Dołączył(a): Wt cze 13, 2006 8:48
Posty: 26
Post 
Katolicy i prawosławni stanowią jedną religie - chrześcijaństwo. Są to różne wyznania. Wierzymy w tego samego Boga tylko w inny sposób wyrażamy swoją wiarę. Sądze, że nie tylko katolicy nie wiedzą czym to się różni wiedza drugiej strony jest podobna. Przyczyny podziału były bardziej złożone niż te które przedstawiłeś.


Cz sty 15, 2009 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 18, 2009 13:30
Posty: 13
Post ;)
Ja to szczerze nie wiem jakie są różnice. Ja wiem w co ja wierzę. Mi Duch Święty przez namaszczenie objawia prawdę. Jestem Katolikiem i kocham mój Kociol i wiem że jest w Nim żywy Jezus, który daje Ducha Świętego wszystkim którzy na prawdę Go potrzebują


N sty 18, 2009 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 05, 2009 9:49
Posty: 163
Post 
Po pierwsze katolik nie musi znać różnic, między nim a innym wyznaniem. Za dużo tego wokoło.
Po drugie warto by wiedzieć co nas różni od najbliższych braci. Prawosławie nim jest. Chodziło z tego co pamiętam o Ducha Świętego. Przez kogo lub z kim jest itd w wyznaniu wiary.

A sądzisz, ze 80% prawosławnych wie, czym katolicy różnią się od nich?

_________________
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą...
Tylko głupiec samowolę nazywa wolnością...
Mój Kraków, moja Nowa Huta http://www.youtube.com/watch?v=p7imG1JuXcA

The best strona tatoo:
http://bmeink.com/bme-tatt.html


N sty 18, 2009 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Pierwotnie na Soborze Nicejskim w IV w. ustalono "Credo" bez filioque.
To określenie wprowadzono w V w. w Hiszpanii,a potem u Franków i miało to jakiś związek ze sporami dotyczącymi Arian.Jako dogmat filioque uznano już po oderwaniu Kościoła Wschodniego gdzieś ok.XIII wieku.Siłą rzeczy inne dogmaty wprowadzane póżniej jak np.Wniebowzięcie nie wystepują u Prawosławnych.O ile mi wiadomo to Jan Paweł II w modlitwach ekumenicznych z Prawosławnymi odmawiał Credo bez filioque,żeby nie rozniecać starych sporów.


Śr sty 28, 2009 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 20, 2009 11:40
Posty: 2
Post 
Podobno rzymscy katolicy mogą odmawiać Credo zgodnie z ustaleniami soboru Nicejskiego....

_________________
Ty, Panie Boże, który jesteś ogniem spalającym


Cz sie 20, 2009 14:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 19:59
Posty: 149
Post 
Ciekawym wspomnienia jest, że prawosławie to jedyna religia chrześcijańska poza katolicyzmem, w której podczas mszy św. zachodzi przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.


Pt sie 21, 2009 8:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Wielu Protestantów (wbrew pozorom) również uznaje sakrament Komunii wedle zasady Konsubstancjacja, czyli czasowej "obecności" Jezusa w chlebie i winie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sie 21, 2009 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
To trochę inaczej jest - konsubstancjacja polega na tym, że substancje chleba i Ciała egzystują razem, nie mieszając się i nie rozłączając, podobnie jak Boska i ludzka natura Chrystusa. Tymczasem transubstancjacja polega na tym, że jedna natura zastępuje drugą - nie ma już chleba, jest Ciało.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt sie 21, 2009 13:15
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Bóg jest jeden (i jest to Bóg czczony przez Chrześcijan i Żydów bez względu na wyznanie czy denominację)

A chciałbym dodać coś jeszcze odnośnie herezji, ze zbawienie jest tylko w Kościele takim czy takim - zbawienie jest tylko w Chrystusie Jezusie i przynależność do żadnego Kościoła nikomu nie zapewnia automatycznego zbawienia, co więcej po śmierci nikt cie nie zapyta w jakim byłeś/aś Kościele tylko jak wykonałeś przesłanie Jezusa (dla niektórych, ale tylko niektórych - wg znajomości prawa Bożego...)


Pt sie 21, 2009 21:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jasne Jonny ja rozróżniam te dwa pojęcia, jakkolwiek nie jest to traktowane symbolicznie ale w sposób realny, ale dobrze że różnice wyjaśniłeś, bo mogłyby by być niedomówienia.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sie 21, 2009 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 18:33
Posty: 14
Post 
Jacson napisał(a):
Bóg jest jeden (i jest to Bóg czczony przez Chrześcijan i Żydów (...) zbawienie jest tylko w Chrystusie Jezusie

Jest jeden prawdziwy Bóg, ale skąd ta pewność że żydzi (opcjonalnie inna religia) i chrześcijaństwo zwracają się do tego samego Boga, a nie, że żydzi zwracają się w próżnie. Jest jeden prawdziwy Bóg, jeden w trzech osobach, a żydzi nie uznali Jezusa Chrystusa jako Boga, nie uznali Trójcy Świętej.

_________________
Gottlieb


Cz wrz 10, 2009 9:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
ale skąd ta pewność że żydzi (opcjonalnie inna religia) i chrześcijaństwo zwracają się do tego samego Boga, a nie, że żydzi zwracają się w próżnie


Czyżbyś nie wierzył w to, że Tora jest natchniona przez Jedynego Boga ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz wrz 10, 2009 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 18:33
Posty: 14
Post 
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
ale skąd ta pewność że żydzi (opcjonalnie inna religia) i chrześcijaństwo zwracają się do tego samego Boga, a nie, że żydzi zwracają się w próżnie


Czyżbyś nie wierzył w to, że Tora jest natchniona przez Jedynego Boga ?

Tak, tylko że to było kiedyś i Objawienie następowało stopniowo. Po ST na świat przyszedł Jezus Chrystus, spisano Nowy Testament, który jest wypełnieniem Starego Testamentu. Zresztą judaizm opiera się także na Talmudzie.

_________________
Gottlieb


Cz wrz 10, 2009 10:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL