Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 80 procent katolików nie potrafiłoby 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Judaizm a żydzi to nie to samo. Owszem, NT jest wypełnieniem ST, ale przecież wypełnienie nie oznacza ( od razu ), że jeden Bóg został zastąpiony drugim. No chyba, że się interpretuje stosunek chrześcijaństwa do judaizmu w kategoriach religioznawczych, wtedy można wygłaszać teorie o tym, że chrześcijanie zastąpili Boga ST nowym Bogiem Jezusa Chrystusa - ale chyba nie tak wierzą katolicy ? Wręcz przeciwnie - to katolicy bardzo mocno podkreślają, że Bóg, w którego wierzyli i nadal wierzą Żydzi, jest właśnie tym Bogiem, który objawił się w Jezusie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz wrz 10, 2009 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 18:33
Posty: 14
Post 
Dla mnie żydzi (pisani małą literą jako wyznanie) są równoznaczni z judaizmem. Być może jest to moja nadinterpretacja, ale takie rozumowanie wydaje mi się słuszne. Żyd z dużej to narodowość i z mojego punktu widzenia na sprawy religijne nie ma żadnego znaczenia, dlatego ten wątek pominę.

***

Oczywiscie, że Bóg Starego Przymierza i nowotestamentowy jeden Bóg w Trzech Osobach to ten sam byt, tylko że...
Obecnie w judaiźmie modlą się do Boga antytrynitarnego, a tymczasem jesteśmy już po przyjściu Jezusa Chrystusa i zesłaniu Ducha Świętego.

_________________
Gottlieb


Cz wrz 10, 2009 10:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Dla mnie żydzi (pisani małą literą jako wyznanie) są równoznaczni z judaizmem.


No ale nie są.

Cytuj:
Obecnie w judaiźmie modlą się do Boga antytrynitarnego, a tymczasem jesteśmy już po przyjściu Jezusa Chrystusa i zesłaniu Ducha Świętego.


No i ? Owszem, żydzi trochę się spóźniają, ale przecież św. Paweł pisze, że " cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. " ( Rz 11, 26 ). Żydzi oczekują Mesjasza, i my również Go oczekujemy - tyle, że my wierzymy, iż już raz przyszedł. A zatem dalej czytamy: " Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami mogli dostąpić miłosierdzia. " ( Rz 11, 30-31 ). Jak widać, Bóg się nie zmienia, i tak jak wcześniej wyprowadzał dobro z nieposłuszeństwa, tak i teraz postąpi podobnie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz wrz 10, 2009 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 18:33
Posty: 14
Post 
To możesz wskazać różnicę między żydami (jako grupa wyznaniowa) a judaizmem?!

***
Chrześcijańskim miłosierdziem chcę nawrócenia każdego błądzącego, w tym i żydów, ale nie wyklucza to, iż na stan obecny tkwią w błędzie. Czy czekamy na tego samego Mesjasza? Chrześcijanie czekają na powtórne przyjście Chrystusa Króla, żydzi go odrzucili, jeżeli przy Jego powtórnym przyjściu uznają go za Boga i się nawrócą to wyjdą z błędu i dobrze i co jeszcze?

_________________
Gottlieb


Cz wrz 10, 2009 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
To możesz wskazać różnicę między żydami (jako grupa wyznaniowa) a judaizmem?!


Żydzi to pojęcie znacznie szersze. Istnieją np. żydzi ( w sensie wyznaniowym ), którzy wierzą w to, że Chrystus był obiecanym Mesjaszem.

Cytuj:
Chrześcijanie czekają na powtórne przyjście Chrystusa Króla, żydzi go odrzucili, jeżeli przy Jego powtórnym przyjściu uznają go za Boga i się nawrócą to wyjdą z błędu i dobrze i co jeszcze?


Nic, wystarczy ;)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz wrz 10, 2009 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 27, 2009 9:22
Posty: 52
Post 
wracając do tematu. myślę że 80% Katolików miałoby problemy z powiedzeniem kilku zdań na temat Prawosławia. pamiętam dobrze jak, całkiem niedawno, moja narzeczona obecna spytała co sądzę o Prawosławiu. zrobiłem wielkie oczy i zawstydziłem się. od tamtej pory czytam, czytam i czytam. dowiaduję się coraz więcej. i coraz więcej znajduję sensu we wschodnim wyznaniu. może dla tego nie jest to popularny temat?


N wrz 27, 2009 12:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL