Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy to są sekty? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 12:04
Posty: 32
Post Czy to są sekty?
Witam!
Mam 2 pytania:
1.) Czy Zoroastrianizm i Mormonizm są uznawane przez Kościół Rzymskokatolicki za sekty?
2.) Czy mogę gdzieś w Internecie znaleźć listę sekt uznawanych za takowe przez Kościół?
Pozdrawiam!!


Wt mar 16, 2010 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy to są sekty?
Z tego co wiem ,moge sie mylic, Zoroastrianizm i Mormonizm nie sa uznawane za sekty.
Definicja sekty jest bardzo pojemna.Obecnie przyjmuje sie ze cos jest sekta jesli m.in. powoduje uzaleznienie, propaguje jakas patologie i nie jest zgodne z obowiazujacym porzadkiem prawnym.Kwestie doktrynalne schodza na dalszy plan.
Mysle ze cos znajdziesz w Dominikanskim Osrodku Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.
W jezyku polskim znajdziesz dosc duzo pozycji o sektach.
W innych jezykach bardzo polecam wydany przez wydawnictwo Herder "Lexikon der Sekten, Sondergruppen und Weltanschauungen" (Hans Gasper, Joachim Müller) czy niedawno wydany "Lexikon neureligiöser Bewegungen und Weltanschauungen" (Harald Baer) , to taka "Biblia" dla tych, ktorzy interesuja sie tymi zagadnieniami.

_________________
ksiądz


Śr mar 17, 2010 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Czy to są sekty?
a co decuduje o tym ,ze dany ruch religijny jest sekta?

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


Śr mar 17, 2010 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy to są sekty?
Na ten temat pisano na tym forum juz bardzo dlugo.
Inna jest troche definicja sekty wg Kosciola katolickiego,ktory bierze pod uwage doktryne, zachowywanie tradycji , socjologia religii patrzy na te sprawy w inny sposob,system prawny danego kraju takze.
Rowniez wspolczesny ekumenizm i dialog miedzyreligijny przyczynily sie do tego , ze nie patrzy sie juz podejrzliwym okiem na jakies nowe wspolnoty i ruchy religine, jest wieksza wola dialogu i zrozumienia nawet jesli roznice doktrynalne sa nie do przezwyciezenia.Nie mam tu na mysli oczywiscie ekstremalnych, fanatycznych grup religijnach.

_________________
ksiądz


Śr mar 17, 2010 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Czy to są sekty?
rafaellus napisał(a):
Zoroastrianizm
Stara religia z czasów przedchrześcijańskich, obszar Persji (z tamtąd pochodzą m. in. Magowie).

rafaellus napisał(a):
Mormonizm
Religia mająca podłoże w chrześcijaństwie, natomiast nie będąca chrześcijaństwem. Np. ich chrzest nie jest uznawany.

_________________
Dominik Jan Domin


Śr mar 17, 2010 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2010 8:52
Posty: 3
Post Re: Czy to są sekty?
Sektą w średniowieczu była również religia chrześcijańska. Jednak żeby należeć do wspólnoty państw europejskich, być ich pełnoprawnym członkiem i związane z tym przywileje władcy pogańscy stopniowo przyjmowali chrzest. Gdyby losu wiatr powiał inaczej chrześcijaństwo było by taką samą ciekawostką przyrodniczą jak inne religie, które zresztą również mają swoich proroków, których świadectwo życia jest potwierdzone (np. Zaratustrianizm).Na szczęscie tendencja za granicą jest taka że od chrześcijaństwa już się powoli odchodzi.


Śr cze 02, 2010 9:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Czy to są sekty?
rafaellus napisał(a):
2.) Czy mogę gdzieś w Internecie znaleźć listę sekt uznawanych za takowe przez Kościół?


A to coś takiego oficjalnie istnieje? :roll:

bramin napisał(a):
Definicja sekty jest bardzo pojemna.Obecnie przyjmuje sie ze cos jest sekta jesli m.in. powoduje uzaleznienie, propaguje jakas patologie i nie jest zgodne z obowiazujacym porzadkiem prawnym.Kwestie doktrynalne schodza na dalszy plan.


To akurat tzw. sekta destrukcyjna... Szerzej definicje były już omawiane np. tu: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=40&t=8111 i kontynuowane np. tu: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=40&t=6774&start=90 (od wypowiedzi z Cz wrz 10, 2009 17:38) i po części też tu http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=6&t=22484&hilit=sekta&start=75 (wypowiedź z Cz wrz 10, 2009 17:38)... :idea:

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Wt cze 08, 2010 7:30
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Czy to są sekty?
Sobór Watykański II, zakończony 45 lat temu, ani razu w swych dokumentach nie użył sformułowania "sekta". Zamiast tego określenia, wprowadzono termin "bracia odłączeni". Wynikało to z świętego ducha miłości, przyświecającemu soborowi, ducha nie pozwalającego o żadnej istocie stworzonej przez Boga myśleć i mówić z nienawiścią. Terminologia soborowa, wciąż nie jest upowszechniona, ani w Kościele, ani poza nim. Oczywiście myślenie z miłością o członkach nowych ruchów religijnych i wyznawcach innych religii nadal czeka na swój rozkwit w Kościele.

Kościół z zainteresowaniem pochyla się nad zagadnieniem sekt, bo niewątpliwie odbierają one dusze Kościołowi, stąd głównie ta troska. Przebija się jednak też w Kościele pomału soborowa świadomość, że wszyscy jesteśmy Dziećmi Boga stąd kierunek na ekumenizm i dialog z braćmi odłączonymi.

Teraz troszkę ode mnie.
Unikajmy obraźliwego sformułowania "sekta" jeśli chcemy zachować klimat chrześcijańskiej miłości wobec braci odłączonych i nie obrażać ich. Stosujmy raczej sformułowania "nowe prądy religijne", "poza chrześcijańskie ruchy religijne" itp. Unikajmy też stwierdzeń, że sekty są małe liczebnie bo to w niektórych przypadkach jest po prostu nieprawda.
Nade wszystko nie zarzucajmy gołosłownie odmiennym ruchom religijnym przestępczych zamiarów i czynów, bo sami w ten sposób wchodzimy w czyn przestępczy pomówienia, a braci mniejszych krzywdzimy. Konstytucja polska i większości cywilizowanych krajów zapewnia wolność religijną, w tym wolność tworzenia nowych ruchów religijnych, zakładania Kościołów itd. Przestępstwa są oczywiście karane o ile mają miejsce. Więc zważajmy na to co mówimy.

Bardzo interesujący dokument na temat aktualnych prac nad relacją Kościoła posoborowego z "braćmi mniejszymi" przynosi opoka. Analizuje się tu racjonalnie przyczyny powstawania nowych ruchów religijnych, wydobywanie z historii dawnych religii i ciągłe, coraz powszechniejsze spoglądanie z tęsknotą na wschodnie religie.

Podaję link:
http://www.opoka.org.pl/varia/sekty/sek ... gijne.html

Przypomnę, że Papież Benedykt XVI został wściekle zaatakowany kilka lat temu i obrzucony kłamstwami, za to, że odważył się zwrócić uwagę, że Kościoły Azji i Afryki z zatroskaniem przyglądają się duchowości Kościoła Zachodu.

Wspomniane wydarzenia opisałem tutaj:
viewtopic.php?f=2&t=25196


Dla mnie, człowieka, który od ponad pół wieku przygląda się z uwagą temu co się w tym obszarze dzieje, jest ewidentne ścieranie się wewnątrz Kościoła Sił Światłości i Ciemności.
Siły Ciemności krzewią zadawnioną pewnie od czasów przedchrystusowych nienawiść, niechęć do "inności", strach przed "odmiennością", "różnorodnością".
Siły Światłości upowszechniają świadomość nieskończonej Miłości Bożej do wszystkiego co jest, do wszystkiego, co On stworzył, do wszystkich Swoich Dzieci.

Baczmy na siebie, byśmy byli świadomi, po której stronie stajemy i czy naprawdę tego chcemy.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Wt cze 08, 2010 13:57
Zobacz profil
Post Re: Czy to są sekty?
Z tego co rozumiem to Rafaellus pytał czy te grupy są zaliczane do sekt destrukcyjnych tzn. takich które stosują psychomanipulację.

Wiem, że taką listę stworzył Parlament Europejski i są na niej min. scjentologowie.

To, że dana religia nie jest sektą nie znaczy, że kontenta wspólnota nią nie jest. Ktoś może podszywać się pod zoroastrianizm- tak jak Hare Kriszna podszywa się pod hinduizm.


Pt cze 11, 2010 1:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy to są sekty?
Teresse napisał(a):
tak jak Hare Kriszna podszywa się pod hinduizm.
a zielonoświątkowcy pod chrześcijaństwo :-|

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt cze 11, 2010 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 12, 2010 16:51
Posty: 50
Post Re: Czy to są sekty?
My jesteśmy częścią hinduizmu-krysznaizm polecam definicję chociażby z wikipedii. Poza tym: nie ma czegoś takiego jak tzw. hinduizm, to sztuczne pojęcie, chodzi poprostu o grupę wierzeń indyjskich mających jakieś tam wspólne cechy. No, ale przyjęło się już tak mówić.


Pn cze 14, 2010 0:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 12, 2010 16:51
Posty: 50
Post Re: Czy to są sekty?
Teresse napisał(a):
Z tego co rozumiem to Rafaellus pytał czy te grupy są zaliczane do sekt destrukcyjnych tzn. takich które stosują psychomanipulację.

Wiem, że taką listę stworzył Parlament Europejski i są na niej min. scjentologowie.

To, że dana religia nie jest sektą nie znaczy, że kontenta wspólnota nią nie jest. Ktoś może podszywać się pod zoroastrianizm- tak jak Hare Kriszna podszywa się pod hinduizm.



A podaj dowody Teresse, że się podszywamy pod "hinduizm". Ciekawa jestem, jak obronisz swoje stwierdzenie i ocenę:P.


Pn cze 14, 2010 0:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 04, 2010 14:23
Posty: 10
Post Re: Czy to są sekty?
baktinka napisał(a):
Teresse napisał(a):
Z tego co rozumiem to Rafaellus pytał czy te grupy są zaliczane do sekt destrukcyjnych tzn. takich które stosują psychomanipulację.

Wiem, że taką listę stworzył Parlament Europejski i są na niej min. scjentologowie.

To, że dana religia nie jest sektą nie znaczy, że kontenta wspólnota nią nie jest. Ktoś może podszywać się pod zoroastrianizm- tak jak Hare Kriszna podszywa się pod hinduizm.



A podaj dowody Teresse, że się podszywamy pod "hinduizm". Ciekawa jestem, jak obronisz swoje stwierdzenie i ocenę:P.

Bhaktinka sama wciąż powtarzasz, że jesteście częścią hinduizmu. Spójrz dwa posty wyżej :3majsie: To jakaś paranoja? Ja mantruję Hare Kryszna przez jakieś 13-14 lat i nigdy nie mogłem was zrozumieć z tym hinduizmem, zasadniczo to w Hare Kryszna swoista schiza ostatnich kilku lat. Umiem to wytłumaczyć, ale chyba innych nie do końca to zainteresuje, więc może dajmy im spokój bhaktinka, ook.? Jeśli chcesz to mogę w odcinkach, bo na krótko to se ne da, na priva. Ale nie namawiam, to wymagałoby ciężkiego prania twojego mózgu :o Bez obrazy! Sorki!


N lip 04, 2010 17:55
Zobacz profil
Post Re: Czy to są sekty?
bramin napisał(a):
Z tego co wiem ,moge sie mylic, Zoroastrianizm i Mormonizm nie sa uznawane za sekty.



Mylisz się. Mormoni są sektą destrukcyjną.

http://www.psychomanipulacja.pl/art/mor ... rmacje.htm


So sie 14, 2010 18:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Czy to są sekty?
baranek napisał(a):
bramin napisał(a):
Z tego co wiem ,moge sie mylic, Zoroastrianizm i Mormonizm nie sa uznawane za sekty.



Mylisz się. Mormoni są sektą destrukcyjną.

http://www.psychomanipulacja.pl/art/mor ... rmacje.htm


Tak, nie ma to jak obiektywne informacje od inkwizycji :D

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Pn sie 16, 2010 17:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL