Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Tajne Archiwa Watykanu 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Tajne Archiwa Watykanu
Znalazłem taki artykulik:
http://www.ekumenizm.pl/content/article/20100812133951774.htm
Cytuj:
archiwisty Tajnych Archiwów Watykanu


Czy ktoś się orientuje o co chodzi z tą tajnością ? Mnie to co najmniej dziwi bo:
Cytuj:
2Kor 4:2 bt (2) Unikamy postępowania ukrywającego sprawy hańbiące, nie uciekamy się do żadnych podstępów ani nie fałszujemy słowa Bożego, lecz okazywaniem prawdy przedstawiamy siebie samych w obliczu Boga osądowi sumienia każdego człowieka.

To w końcu czym jest KRK ???


Cz sie 12, 2010 19:43
Zobacz profil
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
1. jak maja wygladac "archiwa jawne"? Czy jest kraj, w ktorym jest to praktykowane?
2. Archiwa Watykanu dotycza ludzi. Dopoki oni zyja, a i potem nalezaloby tez chronic ich prywatnosc. szczegolnie w dzisiejszych czasach i szczegolnie w archiwach koscielnych, ktore moga zawierac pewne fakty, o ktorych niekoniecznie wszyscy musza wiedziec. Patrz IPN


Cz sie 12, 2010 19:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Jak rozumiem sam artykuł dostarcza nam wiedzy że są tam bardzo stare dokumenty, którymi obecny papież chciał się zajmować. To że w nazwie jest słowo tajne nic nie znaczy, bo archiwa takowe być mogą, trzeba najpierw ustalić jakie tam są zbiory, a potem rzucać fragmentami, które mogą mieć nie mieć cokolwiek wspólnego ze sprawą.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sie 12, 2010 20:05
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
WIST napisał(a):
trzeba najpierw ustalić jakie tam są zbiory

No to do dzieła. Przecież nie rzuciłem błotem tylko tematem do zrobienia :idea:


Pt sie 13, 2010 7:02
Zobacz profil
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Zapomnij, jeśli by odtajnili chocby spis ksiąg jakie tam maja to byłby początek końca KK. Całą wiara i doktryna na jakiej sie opiera i funkcjonuje ta swiątynia Mamony, jaką jest Watykan, runęłaby w gruzach.


Pt sie 13, 2010 7:23
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Shamanko, skad ta wiedza? Bylas w tych archiwach?


Pt sie 13, 2010 7:24
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Nie, ale wyciagam wnisoki, że skoro tak bardzo to utajniają to znaczy, ze maja ku temu powoód. A jaki inny, jeśli nie podważenie tego na czym opiera się doktryna KK.
Widać to też na podstawie pewnych tekstów historycznych, odnalezionych pzrez archeologów Ewangelii i wiedzy w nich zawartch czy chocby na podsatwie pism gnostycznych czy koptyjskich, które są równie stare jak reszta ewangelii, jakie się robi nagonki, ze to nie prawda czy ze bzdura.

Ja tam nie wiem na ile są to spiskowe teorie dziejów, na ile nie, ale jeśli z jednego okresu są podobne choc różne treści, to jak odóróżnic które są prawdziwe a które nie?

I nie zaprzeczaj, ze Watykan to nie świątynia Mamony, bo tu nie tzreba klucza do archoiwów watykańskich by widzieć, ze większoąć (nie wszyscy na szczęście) zwiazanych z Kościołem to tylko na zarabianie pieniedzy jest nastawionych. Pokaż mi biskupa czy kardynała, który by nie opływał w luksusy i dostatki. Taki przyklad ze swiętego Piotra i Jezusa, ze nie mogę.
Ale sorki, nie robię więcej offtopu


Pt sie 13, 2010 7:42
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Znam księży uczciwych. Na swoim ślubie mam zdjęcie gdzie ksiądz mi wręcza "kopertę" a nie na odwrót ale oglądający zdjęcie pewnie by sobie pomyślał, że to jamu płacę. Ślub brałem będąc biedny jak mysz kościelna i księża wiedzieli o tym. Zapłaciłem tylko 200zł kościelnemu a chór, księży i przystrojenie kościoła dzięki proboszczowi miałem friko więc protestuję przeciwko generalizowaniu księży.

Wracając do tematu. Archiwa są ukrywane bo prawdopodobnie zawierają księgi zakazane w tym satanistyczne. W końcu sekta satanistyczna jak się uchowała w Watykanie i rośnie w siłę ?
Watykan może mieć naprawdę groźne zbiory w swoim archiwum w końcu najciemniej pod latarnią i tylko tam mogły się uchować wszystkie tajemne księgi palone podczas inkwizycji i mają też ogromną wartość pieniężną.
Tu już nie jest potrzebna spiskowa teoria - sam bym na ich miejscu dwa razy się zastanawiał czy palić księgi, których zrobienie jednej kosztowało tyle co trzy wsie i ukrył bym w samym Watykanie utajniając wszystko - oczywiście przed nawróceniem jaki się we mnie dokonuje przez dążenie do bycia oblubienicą czystą i nieskalaną na dzień godów baranka.


Pt sie 13, 2010 8:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
No tak, drodzy państwo chcecie się bawić w teorie spiskowe to proszę ale we własnym gronie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sie 13, 2010 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Hmm.

Temat zamknęłam ja, nie WIST. Pozwolę sobie przypomnieć informację dotyczącą charakteru działu:
Cytuj:
Chcielibyśmy, aby tutaj można było podyskutować o różnych ciekawych artykułach dotyczących wiary lub życia


Artykuł to notka nt. planów kard. Ratzingera z czasów, gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Stał się kanwą do oskarżania Kościoła, bez podania podstaw tych oskarżeń. Związek z artykułem marginalny.

Temat odblokowuję, jeśli autor oskarżeń będzie w stanie je sensownie udokumentować, temat zostanie przeniesiony do odpowiedniejszego działu. Jeśli nie, nie widzę sensu jego istnienia.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn sie 16, 2010 8:47
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 12, 2010 15:02
Posty: 55
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Ja przypuszczam że tu chodzi o III tajemnice fatimską kościół nie chce jej upublicznić bo wywołałaby panikę na skalę światową, może ktoś próbował coś zrobić w tym kierunku
Jestem za to zły na kościół, od podania III tajemnicy fatimskiej trochę minęło gdyby upublicznili ją od razu świat byłby ocalony
Ta Tajemnica nie powinna być tajemnicą
To wina kościoła


Wt sie 17, 2010 14:38
Zobacz profil
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
gregx09 napisał(a):
Ja przypuszczam że tu chodzi o III tajemnice fatimską kościół nie chce jej upublicznić bo wywołałaby panikę na skalę światową, może ktoś próbował coś zrobić w tym kierunku

Że jak? Wydawało mi się, że od ładnych kilku lat ta tajemnica jest opublikowana?
gregx09 napisał(a):
Jestem za to zły na kościół, od podania III tajemnicy fatimskiej trochę minęło gdyby upublicznili ją od razu świat byłby ocalony
Ta Tajemnica nie powinna być tajemnicą
To wina kościoła

Sam sobie zaprzeczasz? W dodatku w artykule mowa jest o studiach nad "wczesnym chrześcijaństwem" w Bibliotece Watykańskiej. Objawienie Fatimskie raczej nie należy do wczesnego chrześcijaństwa... Chyba że czegoś nie zrozumiałem. :)


Wt sie 17, 2010 14:42
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
No cóż wszyscy zgadujemy. Po rozmowie o Watykanie z człowiekiem głęboko wierzącym doszedłem do następujących wniosków:
Prawda nie dotycząca Jezusa nie jest niezbędna do zbawienia.
Ludzie wolą trwać w przekonaniu że państwowa wersja Watykanu górująca nad siedmioma kościołami z apokalipsy pochodzi od Boga odrzucając spełnione proroctwo Daniela o dziesiątym rogu czwartej bestii i kontynuacji tego w szerszej formie w apokalipsie na siedmiu pagórkach.

W związku z powyższymi przestało mnie to interesować bo lepiej się zająć sprawami bardziej związanymi z Bogiem niż z państwem Watykan. Należę w końcu do Jezusa a nie Watykanu.

Tajemnice Fatimskie nie mają statusu pochodzenia od Boga delikatnie rzecz biorąc.


Śr sie 18, 2010 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Rozumiem, że odpowiedź na temat nie istnieje, pozostają dywagacje i insynuacje. Temat zgodnie z zapowiedzią zamykam.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 19, 2010 15:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Tajne Archiwa Watykanu
Odpowiedź na temat istnieje. Podejrzewam, że każdy kto zechciałby troche poszperać w ksiązkach albo w necie znalazłby ja szybko. Streściłem ja na swoim blogu: http://medieval-man.blog.onet.pl/Czy-Ar ... 18278284,n
W skrócie:
Wszystko wzięło się z tłumaczenia oryginalnej nazwy przy pomocy słowa, które w języku polskim ma nieco poszerzoną konotację.
Oryginalna nazwa instytucji to Archivum Secretum Vaticanum.
(...)

Samo określenia sekretny (a nie tajny) – secretum – w środowiskach dworskich, tak świeckich jak i kościelnych było używane wobec osób czy instytucji zbliżonych do osoby księcia (czy dostojnika kościelnego, w tym przypadku papieża) oraz jego familii. Nie przez przypadek najbardziej zaufana osoba u boku władcy, osoba, z którą władca porusza najbardziej delikatne czy najbardziej poufne sprawy i od której zależało także przechowywanie dokumentów nazywana była secretarium. Poza tym w całej familii książęcej mamy do czynienia także z innymi urzędnikami, których określenie zawiera w sobie człon secretum jak sekretny (tajny, a może jednak prywatny?) pokojowiec, sekretny (tajny, a może jednak prywatny) podczaszy, itd. Podobne zjawisko obserwować można było środowisku kościelnym. Tam także obecni byli secretarii, camerarius secretus, sacrista secretus, scalco secretus i inni.

Jak widać, określenie to pierwotnie związane było bezpośrednio ze służbą dla władcy (czy papieża). Przez analogię stało się określeniem biur i instytucji dworskich takich jak biblioteca secreta (biblioteka prywatna), camera secreta (prywatny pokój) , capella secreta (prywatna kaplica) czy w końcu archivum secretum (prywatne archiwum).

W tym ostatnim przypadku chodzi o prywatne archiwa władcy, będące jego prywatną własnością i zarządzane przez osoby o podobnym tytule scriptor secretus, bibliothecarius secretus, itd.

Podobnie postępowali i papieże nazywając swoje instytucje i swoich pracowników sekretnymi czyli prywatnymi, a nie tajnymi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 13, 2010 17:13
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL