Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 18:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Finansowanie Kościoła 
Autor Wiadomość
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Cz sie 26, 2010 22:47
Posty: 473
Post Finansowanie Kościoła
Kilka postów przeniesionych z innego działu. Decyzję o ich dalszym losie (pozostawienie/zamknięcie/...) pozostawiam moderatorowi działu.
jumik


Silva napisał(a):
Inna sprawa że księża też muszą się z czegoś utrzymywać, więc dawanie im pieniędzy jest uzasadnione.


Nie. Dostają pensję i jest to służba ludzią. Czytałaś gdzieś w Biblii żeby apostołowie brali coś w zamian za nauki lub chrzest?

WIST napisał(a):
Czy ksiądz dostaje pensje to nie wiem. Natomiast Kościół utrzymuje się m.in. z datków,

Dostają pensję, nie płacą podatków. Pieniądze z ofiary "na tace", składki niedzielne, stypendia mszalne, ofiary ze ślubów, pogrzebów, chrztów etc. Więc utrzymują się z mnóstwa rzeczy. Nie ejstem pewny czy Kościół nie dostaje również datków od Państwa. Uwierz mi, wiedzie im się dość dobrze. Poszukaj w internecie ile przez ostatnie pare lat zarobił Kościół, aż się zdziwisz.
WIST napisał(a):
a te idą na cele z ktorych wierni potem korzystają, lub generalnie na pomoc innym

Wybacz, lecz jestem Niewierny Tomasz, więc podaj mi pare przykładów.


N lis 07, 2010 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Obraza ksiedza ???
Tomek - mam pytanie - od kogo dostają pensję? Jeżeli myślisz o pensji w szkole, to weź pod uwagę, że większość księży nie ma całego etatu w szkole więc zorientuj się jak "wielka" to pensja.
O podatkach w wielu miejscach już była mowa, więc odrobina dobrej woli wystarczy, aby się dowiedzieć jakie podatki płacą księża.
Pragnę ci również zwrócić uwagę, że pewnie byś chciał, aby z okazji udzielania sakramentów tobie czy też twoim najbliższym w kościele było ciepło, by były oświecone światła, by paliły się świece i jeszcze pewnie powinien grać organista a kościelny powinien pięknie całą oprawę liturgiczną przygotować. I oczywiście za to wszystko powinien zapłacić ksiądz ze "swojej pensji".
A zapomniałam jeszcze, z tej "swojej pensji" powinien wspomóc biednych, którzy pojawiają się z prośbą o pomoc, wyremontować kościół, zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie za budynki kościelne.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


N lis 07, 2010 17:14
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Cz sie 26, 2010 22:47
Posty: 473
Post Re: Obraza ksiedza ???
Danka, więc oświeć mnie jakie to podatki Kościół płaci oraz który to ksiądz z własnej pensji płaci za wyremontowanie Kościoła. Co do pensji nie mówie o pensji w szkole, lecz za służbę w Kościele. Nie wiem czy to dosłownie pensja miesięczna czy nie, lecz wiem że niektórzy księża potrafią pare tysięcy miesięcznie zarobić a o tym sobie można przeczytać w internecie, gazetach etc.


N lis 07, 2010 17:31
Zobacz profil
Post Re: Obraza ksiedza ???
tomek92pl napisał(a):
Danka, więc oświeć mnie jakie to podatki Kościół płaci oraz który to ksiądz z własnej pensji płaci za wyremontowanie Kościoła. Co do pensji nie mówie o pensji w szkole, lecz za służbę w Kościele. Nie wiem czy to dosłownie pensja miesięczna czy nie, lecz wiem że niektórzy księża potrafią pare tysięcy miesięcznie zarobić a o tym sobie można przeczytać w internecie, gazetach etc.

A internet, gazety to niepodważalne źródło autentycznej prawdy :D :D

W internecie znajdziesz informację o podatkach płaconych przez księży....ale nie na racjonaliscie, na stronach US, prawnych.
Ale zaoszczędzę Ci czasu
http://mateusz.pl/dokumenty/ustawapk.htm
Paragraf 55.


N lis 07, 2010 17:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Finansowanie Kościoła
Tomek, ja dalej nie uzyskałam odpowiedzi od kogo według ciebie kapłan dostaje pensje jak to określiłeś "za służbę w kościele" i z jakich środków jest ona płacona.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


N lis 07, 2010 20:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Finansowanie Kościoła
tomek92pl napisał(a):
Nie ejstem pewny czy Kościół nie dostaje również datków od Państwa.
Kilka miliardów zł z budżetu. Co roku.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lis 07, 2010 21:34
Zobacz profil
Post Re: Finansowanie Kościoła
Elbrus napisał(a):
Kilka miliardów zł z budżetu. Co roku.


Podobnie jak inne Kościoły i zarejestrowane wyznania.


N lis 07, 2010 21:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Finansowanie Kościoła
Alus napisał(a):
Elbrus napisał(a):
Kilka miliardów zł z budżetu. Co roku.


Podobnie jak inne Kościoły i zarejestrowane wyznania.
Tak - chciałem tylko tomka92pl o tym poinformować.
I innych, którzy sądzą, że Kościół swoją działalność
finansuje tylko z dobrowolnych datków radiosłuchaczy... znaczy wiernych.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lis 07, 2010 21:51
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Finansowanie Kościoła
Trzeba pamietac o rzeczy podstawowe; ksieza jednak PRACUJA! A za prace w kazdym normalnym spoleczenstwie sie placi. Inna rzecz, ze jest duzo niescislosci i niedomowien ktore i mnie "boda". :)

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


N lis 07, 2010 22:59
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Cz sie 26, 2010 22:47
Posty: 473
Post Re: Finansowanie Kościoła
Artykul 55 podpunkt 2 napisał(a):
Kościelne osoby prawne są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy o zobowiązaniach podatkowych.

To już dość dużo mówi.


Pn lis 08, 2010 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Finansowanie Kościoła
tomek92pl napisał(a):
Dostają pensję, nie płacą podatków. Pieniądze z ofiary "na tace", składki niedzielne, stypendia mszalne, ofiary ze ślubów, pogrzebów, chrztów etc. Więc utrzymują się z mnóstwa rzeczy. Nie ejstem pewny czy Kościół nie dostaje również datków od Państwa. Uwierz mi, wiedzie im się dość dobrze. Poszukaj w internecie ile przez ostatnie pare lat zarobił Kościół, aż się zdziwisz.

Ale zupełnie niepotrzebnie chcesz mnie czymś zadziwić. Napisalem że nie wiem czy dostają pensje i już. To było wszystko co miałem na myśli. To że z czegoś się utrzymują jest oczywiwte, ale moje pytanie było czy dostają pensje, na zasadzie masz tu 500 zł do własnej jedynie dyspozycji. Czy z tych 500 zł ma się sam, samodzielnie utrzymać? Czy to takie kieszonkowe? Poza tym wynagrodzenie polega na tym że dostajesz pieniądze za swoją pracę. Ja nie wierzę w to że gdyby nagle pieniądzę jakiekolwiek w formie kieszonkowego czy "wyplaty" zostały cofniętę to księża przestali by służyć. Ale zyć też trzeba i tu jest istotna różnica. Podobnie ale bardziej wyrażnie w przypadku misjonarzy.

Cytuj:
Wybacz, lecz jestem Niewierny Tomasz, więc podaj mi pare przykładów.

Rozumiem że oczekując przykładu naprawdę uważasz że ani złotówka dana Kościołowi nie trafiła do biednych i potrzebujących. Pierwszy lepszy przyklad z brzegu, u mnie w parafii była ostatnio zbiorka na biedną szkołe w Indiach prowadzoną przez misjonarzy. M.in. proboszcz dołożył się dość znacznie. Dodam tylko że jedynie 30% dzieci tej szkoły to katolicy. Przedewszystkim jest to działalność oświatowa. Piękny przykład. Pozatym sa to prozaiczne rzeczy, pieniądzę idą na oświetlenie Kościola, dzialalność grup religijnych na terenie parafii, mamy CARITAS itd można by wymieniać. Więc nie trzeba być niewiernym Tomaszem, bo to nie jest żadna tajemnica.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn lis 08, 2010 12:19
Zobacz profil
Post Re: Finansowanie Kościoła
Cytuj:
To już dość dużo mówi.

Bardzo dużo...zważywszy, że wszystkie seminaria duchowne utrzymywalne sa tylko przez Kościół.
Do hospicji, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, ośrodków dla upośledzonych, prowadzonych przez Caritas, zgromadzenie zakonne, z budżetu państwa dodacje sa mizerniukie.
Bo w zasadzie to dofinansowanie rząd scedował na samorządy lokalne, a te często nie mają dośc pieniędzy na funkcjonowanie.


Pn lis 08, 2010 12:36
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Cz sie 26, 2010 22:47
Posty: 473
Post Re: Finansowanie Kościoła
Alus napisał(a):
z budżetu państwa dodacje sa mizerniukie.


Elbrus napisał(a):
Kilka miliardów zł z budżetu. Co roku.




Pn lis 08, 2010 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Finansowanie Kościoła
WIST napisał(a):
Pierwszy lepszy przyklad z brzegu, u mnie w parafii była ostatnio zbiorka na biedną szkołe w Indiach prowadzoną przez misjonarzy.
M.in. proboszcz dołożył się dość znacznie.
Ale to była zbiórka organizowana dodatkowo
To są kolejne pieniądze pozyskiwane,
ale nie z wcześniej zgromadzonych (dzięki wiernym) środków Kościoła (pewnej puli, budżetu),
tylko z kolejnych datków świeckich katolików.
To że twój ksiądz się dołożył do zbiórki, uważasz za zwyczajowe czy wyjątkowe (extraordinary)??
//w porównaniu z innymi parafiami i realnymi działaniami w tamtych miejscach księży
WIST napisał(a):
mamy CARITAS

Najważniejszymi partnerami i źródłami finansowania Caritas w warunkach przeprowadzanej obecnie reformy ustrojowej
są samorządy.

(http://www.parafia-sulecin.com/sulecin/caritas/caritas_informacje.htm).

Alus napisał(a):
Cytuj:
To już dość dużo mówi.

Bardzo dużo...zważywszy, że wszystkie seminaria duchowne utrzymywalne sa tylko przez Kościół.
A jak jest z innymi szkołami i uczelniami katolickimi?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lis 08, 2010 12:57
Zobacz profil
Post Re: Finansowanie Kościoła
tomek92pl napisał(a):
Alus napisał(a):
z budżetu państwa dodacje sa mizerniukie.


Elbrus napisał(a):
Kilka miliardów zł z budżetu. Co roku.

Do szkół, uczelni, konserwacji zabytkowych kościołów, składki zdrowotne dla misjonarzy i zakonów klauzurowych i na końcu mizerniutkie na działalność charytatywną.
Kwota przeznaczona na te wszystkie cele na rok 2010 wynosi 86 milionów złotych.
Do miliardów daaaaaaaaaaaaaaaleko :D


Pn lis 08, 2010 13:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL