Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Chrzest dziecka osób niewierzących 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 13:12
Posty: 22
Post Chrzest dziecka osób niewierzących
Czy jest możliwy chrzest dziecka osób niewierzących?
Na jakich warunkach jest udzielany i czy w ogóle ktoś taki przypadek zna?


Pn lut 07, 2011 14:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 07, 2010 13:35
Posty: 128
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
1. Dlaczego niewierzacy mieliby prosic o chrzest? przeciez to wlasnie rodzice prosza.
2. Jest mozliwy w sensie, ze moze go udzielic pielegniarka w szpitalu np., nie zastanawiajac sie czy rodzice sa wierzacy czy nie, ale to raczej w krytycznych sytuacjach.
3. Jest juz obok podobny watek:
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=23&t=27591


Pn lut 07, 2011 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 13:12
Posty: 22
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Dlaczego?
Bo uważają np. że ich zasady moralne są zbieżne z kościołem, że dziecko wychowane w wierze w istnienie Boga i we wspólnocie ludzi wierzących rozwija wrażliwość i empatię na drugiego człowieka, zaczyna zastanawiać się nad istnieniem sfery duchowej a nie tylko materialnej, no a np. chrześcijaństwo jest najbliższą religią którą znają rodzice i nic przeciwko niej nie mają.
A link odnosi się do zupełnie innego tematu. Dotyczy chrztu związku nieformalnego. Czyli rozumiem katolicy nie wzieli ślubu kościelnego ale nadal są wierzący a nie dwojga ludzi którzy od kościoła odeszli.


Pn lut 07, 2011 15:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 13:12
Posty: 22
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Niby dziecko jak już dorośnie może decydować samo ale łatwiej uwierzyć w coś gdy się jest małym i wychowuje w wierze (np. wiarę przekazują dziadkowie i chrzestni, rodzice wyjaśniają np, historię religii itp). zasiać w dorosłym człowieku rozważania na temat sensu istnienia jest o wiele trudniej.


Pn lut 07, 2011 15:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
No to sie powtorze: dlaczego nie wychowywac dziecka w wierze bez chrztu?


Pn lut 07, 2011 16:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
nefer napisał(a):
no a np. chrześcijaństwo jest najbliższą religią którą znają rodzice i nic przeciwko niej nie mają.
Chrześcijanami są też baptyści.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lut 07, 2011 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 13:12
Posty: 22
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Można ale jeśli rodzice nie wierzą to do przekazania wiary potrzebna jest wspólnota ludzi wierzących aby taką wiare przekazać. Chrzest to dołączenie do takiej wspólnoty.


Pn lut 07, 2011 17:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Niestety, chrzest to nie jest "przepustka do nieba". Jak widac w sasiednim watku, do otrzymania chrztu w Kosciele katolickim nalezy spelnic okreslone warunki. A jezeli nie spelnia ich kandydat, bo jest niemowleciem, to rodzice musza dac gwarancje wychowania dziecka w wierze. A nie tylko w pewnej filozofii zblizonej do chrzescijanstwa.

Jak Elbrus napisal: sa takze inne wyznania chrzescijanskie. Np baptysci i zielonoswiatkowcy nie uznaja chrztu dzieci, a mimo to wychowuja dzieci w wierze. Moze to cos dla was?

Faktem jest, ze dziecko nie bedzie mialo w tych wyznaniach prezentow na Pierwsza Komunie sw, no ale wam na pewno nie o prezenty chodzi?


Pn lut 07, 2011 17:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 07, 2011 13:12
Posty: 22
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
No nie skasowałam swoją misternie ułożoną odpowiedź;)
Spróbuje po raz drugi...

"Następnie, zgodnie z nauką Soboru Trydenckiego o sakramentach, Chrzest nie jest tylko zwykłym znakiem wiary, lecz także jej przyczyną" Czyli jednak do nieba zbliża, może nie do końca przepustka ale niezły początek:)

A poza tym już znalazłam informację, że taki chrzest jest możliwy:
"Mogą zgłosić się do duszpasterzy rodzice mało wierzący i tylko okazyjnie praktykujący lub nawet rodzice niechrześcijańscy, prosząc o Chrzest dziecka z motywów godnych rozważenia.

W takim przypadku, podejmując poważną i pełną życzliwości rozmowę, pasterze powinni postarać się o zainteresowanie ich Sakramentem, o który proszą i wskazać na wagę przyjmowanego w związku z tym obowiązku.

Kościół bowiem tylko wtedy może zadośćuczynić prośbie takich rodziców, gdy uzyska od nich zapewnienie, że ochrzczone dziecko otrzyma potem wychowanie chrześcijańskie, jakiego domaga się ten Sakrament. Musi też mieć uzasadnioną nadzieję, że Chrzest wyda właściwe sobie owoce(40).

Jeśli przedstawiono wystarczające zapewnienia, do których należy zaliczyć wybór chrzestnych, którzy poważnie podejmą troskę o dziecko lub pomoc ze strony wspólnoty wierzących, kapłan nie powinien odmawiać udzielenia Chrztu w najbliższym czasie, a więc sytuacja jest taka sama jak w przypadku praktykujących rodziców chrześcijańskich. "

Potwierdza to także ten fragment:
św. Augustyn: "Przedstawia się dzieci dla udzielenia im duchowej łaski, nie tyle przez tych, którzy trzymają je na rękach (chociaż także przez nich, jeśli są dobrymi wiernymi), ile przez całą społeczność świętych i wiernych... Czyni to więc cały Kościół-matka, który jest w świętych, ponieważ cały rodzi wszystkich i każdego z osobna". Naukę tę przejął św. Tomasz z Akwinu, a po nim wszyscy teologowie: dziecko przyjmujące Chrzest nie wierzy osobiście, czyli własnym aktem, lecz wierzy przez innych, "wiarą Kościoła, która jest mu udzielana"

JEDNAK SIĘ DA:D


Pn lut 07, 2011 21:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 06, 2011 23:09
Posty: 31
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
nefer, nawet nie próbuj:)))) nie uzyskasz zrozumienia, chocbyś tego bardzo chciala:) czytałaś wątek który zaczęłam i widzisz. Poza dwoma osobami, które wykazały chęc zapoznania sie z tematem i poradzenia co z tym zrobić gromy sie posypały:) w przypadku przeze mnie opisanym rodzice są wierzacy, ale jednak dziecko niegodne dostąpienia łaski chrztu świętego. Nawet nie trzeba zgadywać co tu ludzie powiedza przy rodzicach niewierzących:)


Pn lut 07, 2011 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 03, 2010 0:41
Posty: 65
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Oj Ela, Ela ...
ela1 napisał(a):
ale jednak dziecko niegodne.

Gdzie tak w tym wątku ktoś napisał?
Było tylko:
Cytuj:
Kan. 868 -
§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:

Bardzo Cię proszę nie wprowadzaj już fermentu w tej sprawie.
Spróbuj z Martą zastosować porady i ewentualnie daj znać jak się sprawy potoczyły.
W ten sposób być może jeszcze pomożesz innym.
pozdrawiam


Pn lut 07, 2011 22:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 06, 2011 23:09
Posty: 31
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
oj acreed, acreed: nie robię żadnego fermentu , tylko mówie to co myślę. A może pomyliłam sie i nie jestem na forum? Poza tym, jak zauważyłeś, przestałam tam pisać. Po prostu widze, jak odpowiadacie, jeśli coś odstaje od normy i nie jest czarne czy białe, a jeszcze jak ktos próbuje poddawac cos w wątpliwośc czy sie nie zgadzać to już "kaplica":))). Naprawdę jestem ciekawa, co tez wymyslicie dla nefer:)


Pn lut 07, 2011 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 15:37
Posty: 103
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
Nefer nie wiem czy piszesz o swoim dziecku ale to postawa godna pochwały.Myślę że znajdziesz odpowiedniego kapłana z którym wyjaśnisz wszystkie wątpliwości.Jeżeli to szczery wybór, a nie taki z gatunku "co ludzie powiedzą" to naprawdę trzymam kciuki i różaniec :-D .

_________________
Przez słowa Twe jestem chrześcijanin,
Choć gladiator - przez całe me życie!- Cyprian Kamil Norwid "Spowiedź"


Wt lut 08, 2011 0:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 15, 2010 5:40
Posty: 75
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
nefer napisał(a):
Czy jest możliwy chrzest dziecka osób niewierzących?
Na jakich warunkach jest udzielany i czy w ogóle ktoś taki przypadek zna?


W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe... i to jest tragedia...
Jest udzielany na warunkach ogólnych: można kłamać... Pełno jest takich przypadków...

Nie mam zamiaru oceniać, chce tylko zwrócić uwagę. W sobotę byłam przypadkiem na chrzcie małego dzieciątka. Rodzice po ok. 22 lata, chrzestni podobnie. Dziewczynka otrzymuje imię Maja (patronka:zwinna, sprytna, rezolutna pszczółka Maja),otrzymuje też białą szatę od chrzestnej, chrzestny zapalił świecę, no i najważniejsze: sesja fotograficzna ( fotografów było chyba więcej niż gości)
W pewnym momencie kapłan pyta:
czy wyrzekacie się? wyrzekamy się!
czy wierzycie? wierzymy!
czy chcecie, aby dziecko otrzymało chrzest w wierze, którą przed chwilą wyznaliśmy? chcemy!
... już nie możemy się doczekać...
paranoja... pomieszanie z poplątaniem!
Ludzie, to nie są czary mary!!!
Pomyślałam sobie: po co ten chrzest i czy on jest własciwie ważny??? Skoro rodzice na początku życia duchowego tej dziewczynki fundują jej tyle kłamstw!
Wiara jest za darmo, ale trzeba wierzyć.


Wt lut 08, 2011 5:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 15, 2010 5:40
Posty: 75
Post Re: Chrzest dziecka osób niewierzących
dot. poprzedniego postu.
Skąd wiem, że kłamią? Małe środowisko, oprócz tego,że nie mają żadnego ślubu i razem mieszkają...
... oboje poszli do Komunii...
taka jest nasza wiara...
Przed chwilą: wyrzekamy się i wierzymy, a za chwilę... robimy swoje, bo inni też tak robią.

na szczęście nie wszyscy...
Gdzieś obiło mi się o uszy, że w XX wieku zostały przekroczone wszelkie granice, a wiek XXI będzie powrotem...
przekroczenie granic w sensie grzechu, grzech jest zawsze przekroczeniem granic.

...zapomniana godność dzieci Bożych... wszyscy nimi jesteśmy...
można się pogubić, ale zawsze można wrócić... póki żyję nie wszystko stracone..


Wt lut 08, 2011 5:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL