Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Na ostatnie posty mogę odpowiedzieć słowami największego autotytetu jaki może mieć człowiek wierzący.
Cytuj:
2 Moj. 20:4-6
4. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią.
5. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
6. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
(BW)

I choć byście nie wiem jakich argumentów używali co do niewinności takich rzeczy. Bóg mówi o tym wyraźnie, że sobie nie życzy !
Mówi o tym w najważniejszym zapisie jaki może być dla człowieka wierzącego, w dekalogu. Jest to jedyny zapis który został napisany przez samego Boga. Więc na koniec zacytuję jeszcze tylko jedno z PŚ ...
Cytuj:
Mat. 7:20-21
20. Tak więc po owocach poznacie ich.
21. Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie.
(BW)

Nie mnie rozsądzać kto ma byc zbawiony kto nie. Nie mam zamiaru komukolwiek narzucać w jakikolwiek sposób drogę jaką ja podążam. Ale słowa Boga któremu wierzę i ufam ,bedą ważniejsze od ludzkiego sposobu widzenia pewnych rzeczy. Jeśli dla kogoś nie jest problemem posiadanie podobizn Boskich ,jego rzecz i prawo. Bóg jednoznacznie się o tym wypowiedział czego oczekuje od swoich wiernych. Każdy ma prawo dokonać wyboru jakiego zechce.
pozdrawiam


So sty 28, 2006 11:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
anonimek: i przestrzegasz wszystkich zasad Starego Testamentu? Współczuję miesiączkującym kobietom w Twoim otoczeniu, które pewnie wyrzucasz z domu "jak nakazał Pan"...

Kpł 15:19-24
Cytuj:
19 Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora. 20 Wszystko, na czym ona się położy podczas swojej nieczystości, będzie nieczyste. Wszystko, na czym ona usiądzie, będzie nieczyste. 21 Każdy, kto dotknie jej łóżka, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 22 Każdy, kto dotknie jakiegokolwiek przedmiotu, na którym ona siedziała, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 23 Jeżeli kto dotknie się czegoś, co leżało na jej łóżku albo na przedmiocie, na którym ona siedziała, będzie nieczysty aż do wieczora. 24 Jeżeli jaki mężczyzna obcuje3 z nią wtedy, to jej nieczystość udzieli się jemu i będzie nieczysty siedem dni. Każde łóżko, na którym się położy, będzie nieczyste.


N sty 29, 2006 17:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Didymos piszesz powaznie czy zarty sobie stroisz?

Sam nie wiem gdybym mial niektorych przestrzegac a niektorych nie to bym zaprzeczal Biblii czyli slowu Boga czyli istnieniu Boga bo co jest sprzeczne nie bedzie istniec. Przeciez Jezus w NT pisze ze kazdego nawet najmniejszego jesli w moim imieniu przychodzi przyjmujcie.

W przytoczonym fragmencie nie widze zeby ktokolwiek kazal wyrzucac kobiety z domu czytam o obcowaniu ;/

Co do czczenia obrazow itd itd. to dla mnie najwazniejsza prawda sa slowa Boga z dekalogu. Jesli widze ze ktos klania sie przed obrazem to cos jest nie tak jesli widze ze ktos sluzy obrazowi tzn koronuje go swieci okadza itd to jest juz sprzeczne ze slowem Bozym.

Czy ktos z was moze mi zaprzeczyc temu ze na kleczkach obchodzi sie obrazy ze klania sie przed obrazem? Swojego czasu bylem ministrantem i wiem jak to wygladalo w praktyce;/

Bless YoOu.


N sty 29, 2006 23:19
Zobacz profil WWW
Post Re: Cześć dla Boga a kult świętych obrazów i osób
tajfun napisał(a):
Zresztą w telewizji podczas świąt pokazano nabożeństwo jakiegoś zboru protestanckiego - stali ichni duchowni przed obrazem i odprawiali modlitwy - dlatego i pośrod protestantów zaczyna się tak robić - może wreszcie coś do nich dociera , że modląc sie przed obrazem modlę się do Boga , a nie do obrazu .

Nie był to jakis zbór ale relacja z luterańskiego nabożeństwa wielkopiątkowego (Wielki piątek ma szczególne miejsce w liturgii i teologii luterańskiej, porównywalne do niedzieli i katolików - ale to tylko kwestia akcentów). Uwaga twoja swiadczy o tym jak mało wiecie o ewangelikach. W końcu luteranie to najliczniejsza grupa ewangelicka w Polsce (np. Małysz, Buzek i inni).

Luteranie w swej próbie reformowania KK nigdy nie wyrzucili obrazów a kościołów. Jeżeli mieliście wrażenie, ze modlili się przed obrazem, to widocznie stał tam krzyż którego nie zauważyliście.

Luteranie nie mają kultu świętych i zwracają się bezpośrednio do Boga. Obrazy pełnią funkcję ozdobną, czy edukacyjną, nikt nie modli się do nich, nigdy nie są święte, nikt ich nie adoruje, nikt nie modli się do ludzi jakich przedstawiają (prócz Jezusa rzecz jasna).

Tyle w kwestii wyjaśnienia.


So maja 14, 2011 6:31
Post Re: Cześć dla Boga a kult świętych obrazów i osób
Jeszcze jedna kwestia: nie można się przy obrazach powoływać na tradycję pierwszych wieków. Są świadectwa niedopuszczania nawet podobizn Jezusa.


So maja 14, 2011 6:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Rzeczywiście nie można, bo burzą Wasze teorie:

Obrazek
http://pl.wikipedia.org/wiki/Graffiti_Aleksamenosa


So maja 14, 2011 19:40
Zobacz profil
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
I owo szyderstwo z chrześcijaństwa ma być dowodem na kult obrazów i rzeźb? :o


So maja 14, 2011 22:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Kozioł napisał(a):
I owo szyderstwo z chrześcijaństwa ma być dowodem na kult obrazów i rzeźb? :o


Szyderstwo z chrześcijanina oddającemu cześć krzyżowi - owszem.


Ostatnio edytowano So maja 14, 2011 22:34 przez pudlasz, łącznie edytowano 1 raz



So maja 14, 2011 22:33
Zobacz profil
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Niewidzialny Bóg urodził się z Maryi i każdy mógł Go oglądać, dotykać, rozmawiać z Nim, itp.
Czyli jednak można czynić podobizny Boga i świętych, ponieważ On sam nam pozwolił.


So maja 14, 2011 22:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Fuchs napisał(a):
Niewidzialny Bóg urodził się z Maryi i każdy mógł Go oglądać, dotykać, rozmawiać z Nim, itp.
Czyli jednak można czynić podobizny Boga i świętych, ponieważ On sam nam pozwolił.
W którym miejscu Bóg pozwolił na czynienie i adorowanie podobizn siebie i świętych?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So maja 14, 2011 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
O Abgarze V słyszał?


So maja 14, 2011 22:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Cytuj:
W którym miejscu Bóg pozwolił na czynienie i adorowanie podobizn siebie i świętych?


A dlaczego Biblię nazywasz Pismem Świętym? W którym miejscu Bóg pozwolił na nazywanie farby drukarskiej i zwykłych kartek papieru świętymi??

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


So maja 14, 2011 23:04
Zobacz profil
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Cytuj:
W którym miejscu Bóg pozwolił na czynienie i adorowanie podobizn siebie i świętych

"Kanon trzeci Soboru Konstantynopolitańskiego IV z 869-870 roku nie tylko potwierdza orzeczenia Soboru Nicejskiego II o miejscu i roli obrazów świętych w Kościele, ale jeszcze wzbogaca je, daje możliwość głębszego rozumienia roli świętych obrazów. Sobór nakazuje oddawać obrazom taką samą cześć, jaką się okazuję księdze Świętych Ewangelii. Funkcja obrazu nie kończy się tylko na świadczeniu o czymś, ale przedłuża się w przekazywaniu czegoś dzisiaj. Tak samo jak przez słowa w Księdze Ewangelii wszyscy dostępujemy zbawienia, tak samo przez obrazowe oddziaływanie kolorów wszyscy dostępujemy ratunku. Tak, jak moc słowa obwieszcza i uobecnia, tak samo czyni zapis w kolorach na wizerunku ."
źródło: http://www.grekokatolicy.pl/artykuly/sz ... &rating=60


So maja 14, 2011 23:06
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
pudlasz napisał(a):
Kozioł napisał(a):
I owo szyderstwo z chrześcijaństwa ma być dowodem na kult obrazów i rzeźb? :o


Szyderstwo z chrześcijanina oddającemu cześć krzyżowi - owszem.

Nie krzyżowi ale ukrzyżowanemu osłowi! I nie czytaj tego wg dzisiejszych znaczeń. Krzyż był symbolem hańby i długo przedzierał się poprzez gest osobistej wiary do symbolu chrześcijaństwa. Nawet w takim źródle jak Wiki możesz coś o tym znaleźć (ale polecałbym wersję angielską).
Wspomnę tez o tym, ze bardzo wielu w ogóle wątpi w jakiekolwiek nawiązanie tu do chrześcijaństwa.

didymos napisał(a):
anonimek: i przestrzegasz wszystkich zasad Starego Testamentu? Współczuję miesiączkującym kobietom w Twoim otoczeniu, które pewnie wyrzucasz z domu "jak nakazał Pan"...

didymos, a nie zauważyłeś, że anonimek zacytował ci część dekalogu (z pełnego zapisu biblijnego a nie skrót katechetyczny)?


So maja 14, 2011 23:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kult Maryjny i kult obrazów - bałwochwalstwo?
Nektariusz napisał(a):
A dlaczego Biblię nazywasz Pismem Świętym?
(14)Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś.
Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte,
(15) które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie.

(2 Tymoteusza 3:14-15) BT
(14) Ale ty trwaj w tym, czegoś się nauczył i czego pewny jesteś, wiedząc, od kogoś się tego nauczył.
(15) I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte,
które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

(2 Tymoteusza 3:14-15) BW

14 Ти ж держися того, чого ти навчився і, що тобі повірено, знаючи від кого ти навчився.
15 І змолоду знаєш священне писання,
що може тебе зробити мудрим на спасення вірою, що в Ісусі Христі.
(2 Тимотея 3:14-15)

14 σὺ δὲ μένε ἐν οἷς ἔμαθες καὶ ἐπιστώθης, εἰδὼς παρὰ τίνος ἔμαθες,
15 καὶ ὅτι ἀπὸ βρέφους τὰ ἱερὰ γράμματα οἶδας,
τὰ δυνάμενά σε σοφίσαι εἰς σωτηρίαν διὰ πίστεως τῆς ἐν Χριστῷ ᾿Ιησοῦ.
(Προς Τιμόθεον Β 3:14-15)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano N maja 15, 2011 0:54 przez Elbrus, łącznie edytowano 2 razy



N maja 15, 2011 0:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL