Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Zwierzęta też mają duszę! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 20, 2009 22:25
Posty: 65
Post 
W istnienie duszy jako takiej nie wierzę, ale ludzie też są zwierzętami, więc skoro my mamy uczucia, czemu miałyby ich nie mieć zwierzęta? Dużo pracuję z końmi, w domu mam psa, kota i królika, a za jakiś czas w stajni stanie mój własny rumak. To co widzę na co dzień to nie jest tylko instynkt. Zwierzęta tęsknią, przywiązują się do osób, które znają. Znam osoby, które konie traktują zupełnie neutralnie, jako zwierzę do jazdy i nieraz prosiły mnie o pomoc, bo np. koń nie chciał wpuścić delikwenta do boksu. Zwierzęta wyczuwają nasze podejście do nich i potrafią się odwdzięczyć za dobre traktowanie.

_________________
"I don't need to fight
To prove I'm right
I don't need to be forgiven"


Śr wrz 23, 2009 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 19:43
Posty: 231
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
"Stworzenie zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych",

"ON jest przed wszystkim i wszystko w NIM ma istnienie"

"i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń - te które mają dusze"

_________________
-Odliczanie do wieczności: http://opoka.tv/video/filmy/odliczaniedowiecznosci,mf,vid,fil,p_238.html
-www.prawdapisma.blogspot.com
"Przestań płakać: Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci"


Pn gru 28, 2009 13:05
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
The Jozi czy moglbys podac werset i nazwe ksiegi tego ostatniego cycatu .


So cze 18, 2011 8:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
TheJOZI napisał(a):
"i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń - te które mają dusze"
barachiel555 napisał(a):
The Jozi czy moglbys podac werset i nazwe ksiegi tego ostatniego cycatu .
Apokalipsa 8:9

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N cze 19, 2011 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Św. Tomasz uznawał że dusze ma wszystko co żyje. Z tym że dusze roślin i zwierząt giną z śmiercią stworzenia. Rośliny mają dusze wegetatywną( odpowiedzialną za "przekazywanie życia" , zwierzęta mają dusze wegetatywną i zmysłową( odpowiedzialną za poruszanie się, może to być też instynkt) a ludzie te dwie i jeszcze rozumną( odpowiedzialną za rozum jak sama nazwa wskazuje).

_________________
MODERATOR


Śr cze 29, 2011 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Taką samą teorię jak Św. Tomasz miał Platon. Z tą różnicą że u Platona dusza rozumna przechodziła do świata idei. Każdej duszy są przyporządkowane cnoty. Wegetatywnej - umiarkowanie, zmysłowej - odwaga, rozumnej- roztropność. Wszystkie te trzy cnoty" łączą się "w sprawiedliwość.

_________________
MODERATOR


Śr cze 29, 2011 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Jestem katolikiem i uważam że zwierzęta i rośliny nie mają duszy. Ale wierzę że dane im było życie od Boga i nie należy ich bez potrzeby zabijać, męczyć, torturować. Być może mimo braku duszy kiedyś będą żyć. W końcu Bóg jest wszechmocny. Czy zmarłemu dziecku Bóg nie wróci ulubionego psa ? Zwierzęta nie są na równi z nami. My mamy nad nimi panować czyli się nimi opiekować. Jest też jeszcze konsekwencja grzechy pierworodnego przez który tylko człowiek spośród stworzeń poznał dobro i zło. Tylko nie wiem czy zwierzęta nie są w akurat w tym od nas lepsze. W tym że nie zgrzeszyły. Człowiek od początku miał być "rasą" wyjątkową. I jest. Ale czy w świecie wszystko nie jest wyjątkowe ? Tak można dyskutować w nieskończoność.

_________________
MODERATOR


Śr cze 29, 2011 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 23:28
Posty: 1
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Zbigniew3991 napisał(a):
Człowiek od początku miał być "rasą" wyjątkową. I jest.


A skąd to wiesz? Może w Galaktyce Pegasusa istnieje rasa, przy której jesteśmy zaledwie śmieszną lokalną, odmianą ich najinteligentniejszego 'pawiana', albo jakiejś innej prymitywnej formy życia.
Sondy Voyager kierują się obecnie poza horyzont szoku i są na obrzeżu galaktyki. Przesłały miliony danych do badań - ale to tylko nasze małe podwórko, a Wszechświat jest nieskończony.


Pt lip 01, 2011 1:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Na pewno zwierzęta nie mają duszy rozumnej ale mają w sobie pierwiastek życia. Bóg stworzył cały świat i go uświęcił.

Xann - nie bardzo wiem jaki związek ma UFO z duszami zwierząt lub ludzi ...

Słyszałem kiedyś w radio opinie pewnego księdza ... mówił o tym że Bóg jest wszechmogący, kiedy jakieś dziecko będzie w Niebie i bardzo będzie chciało mieć przy sobie swojego ulubionego zwierzaka ... czemu nie ? Niebo to stan szczęśliwości w której nikomu niczego nie brakuje ...

Nawet jeśli zwierzęta nie idą do Nieba Bóg przygotował dla nich jakiś plan - nic w końcu nie dzieje się przypadkowo ...


Pt sie 10, 2012 15:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 08, 2012 17:46
Posty: 6
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
No ja też

_________________
Zajrzyj na pierwsze polskie forum smite


Pn lut 11, 2013 19:44
Zobacz profil
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Cytuj:
Słyszałem kiedyś w radio opinie pewnego księdza ... mówił o tym że Bóg jest wszechmogący, kiedy jakieś dziecko będzie w Niebie i bardzo będzie chciało mieć przy sobie swojego ulubionego zwierzaka ... czemu nie ? Niebo to stan szczęśliwości w której nikomu niczego nie brakuje ...


Jeśli dziecko będzie w Niebie to chyba już tam dostanie to co bedzie szczęściem dla niego, bez obecności ulubionego zwierzaka. Czym rzeczywiście jest Niebo, czy tak jak chcielibyśmy to widzieć, jako kraina gdzie wszystkie nasze marzenia, te które mieliśmy tutaj będą spełnione, czy też czymś zupełnie innym, tak dalekim od tego co sobie wyobrażamy na ten temat.
Czy rzeczywiście tam będziemy w różnym wieku? Myślę że prawdopodobnie nie. Bóg da nam nowe ciała. Jeżeli ktoś umarł w łonie matki to będzie wyglądał jak embrion? Chyba jednak nie. Myślę że każdy osiągnie pewien stan dojrzałości w Bogu. I nie będzie dziecka i starca.


Cytuj:
Nawet jeśli zwierzęta nie idą do Nieba Bóg przygotował dla nich jakiś plan - nic w końcu nie dzieje się przypadkowo ...



Myślę że ten plan dotyczy tylko tego co jest doczesne, na ziemi.


Pt cze 13, 2014 6:19

Dołączył(a): Pt paź 03, 2014 15:19
Posty: 3
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Myślę, że Bóg chciałby byśmy to my opiekowali się zwierzętami. W końcu jak mówił święty Franciszek, to są nasi młodsi bracia.

_________________
Gdy w przy­jaźni je­dynym co was różni jest płeć - bądźcie czuj­ni, bo miłość już was obserwuje.


Pt paź 03, 2014 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 09, 2016 23:05
Posty: 8
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
To czlowiek jest na podobienstwo Boga. ,,Bedziesz panowal nad wszystkim co na ziemi w wodzie i powietrzu,,(mnie wiecej ) Jestesmy tez na szczycie lancucha pokarmowego , nie wierze ze taki pies ma dusze. U nich dzialaja instynkty ale trzeba chronic ich prawa bo zadna istota nie powinna cierpiec. Trzeba tez chronic ekosystem+Noe nawet robaki ratowal.Wciaz Zwierzeta sie JE a jak zimno to futra sie NOSI


Cz lis 10, 2016 14:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zwierzęta też mają duszę!
Są robaki, które jedzą człowieka po śmierci, więc to nie jest takie oczywiste, że jesteśmy na szczycie łańcucha pokarmowego. Są też inne zwierzęta, które chętnie by nas zaatakowały i jadły.

Taki argument przemocowy (kto kogo może zjeść), nie jest dobrym argumentem. To tak, jakby usprawiedliwiać gwałty - bo przecież pożądanie...

_________________
MODERATOR


Cz maja 31, 2018 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re:
jo_tka napisał(a):
1. Nikt nie twierdzi że zwierzęta nie mają duszy - nawet Akwinata przypisywał zwierzętom duszę zmysłową, nie-duchową, nie-samoistną, a zatem nie-nieśmiertelną.
2. Nigdzie nie zostało ostatecznie określone, że nie jest możliwa nieśmiertelność duszy zwierząt - zwyczajnie kwestia ta nie została rozstrzygnięta, np jezuita, Dariusz Kowalczyk, pisze o czymś w rodzaju duszy gatunku...
3. Mam nadzieję że nie negujesz faktu istnienia różnicy między zwierzęciem a człowiekiem? Bo jeśli takiej nie widzisz, to może należy wystapić o prawa wyborcze dla dorosłych psów (skoro niczym się nie różnią od ludzi czyli są im równi, to powinni mieć równe prawa) i prawo do życia dla komarów i ameby?


Pies nie ma potrzeby głosowania bo jest mądry. :roll:


Cz sie 16, 2018 18:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL