Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Katolicy - Żydzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
A rabin Akiwa powiedział :
"Miłuj bliźniego swego jak siebie samego to jest głowna zasada Tory"
Nedarim 9.4

W tej kwesti chyba wszyscy się zgodzą, i gdzie w Talmudzie mowa o nienawiści...?


So kwi 09, 2005 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Pokładam ufność w pomoc Najwyższego, by kontynuować dialog i umacniać współpracę z synami i córkami narodu żydowskiego

To zdanie z telegramu Ojca Sw do naczelnego rabina Rzymu

Cytuj:
Rzecznik tutejszej wspólnoty żydowskiej Riccardo Pacifici poinformował, że Benedykt XVI zaprosił głównego rabina Rzymu na inaugurację pontyfikatu. Zaproszenie zostało przyjęte – jak to określono – z zaskoczeniem, zadowoleniem i nadzieją.

http://www.wiara.pl/wiadomosc.php?idenart=1114319700

Jak widac - dialog bedzie trwal... I dobrze :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N kwi 24, 2005 7:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Tylko powstaje pytanie na czym ten dialog miałby polegać?
"Dialogi" z Żydami te średniowieczne kończyły się zazwyczaj tym , że Żydzi je przegrywali ,wg oceny chrześcijańskich sędziów, i byli zmuszani do "nawrócenia".

Poza tym katolicy uważają judaizm za religie co najwyżej niepełną, a niektórzy nawet za fałszywą wobec tego ze strony katolickiej nie jest możliwy równorzędny dialog, a jedynie nawracanie co oczywiście uniemożliwia prawdziwy dialog.
Dopiero uznanie przez K. R. K. judaizmu za altertnatywną drogę do zbawienia otwarłoby możliwość prawdziwego dialogu.
Ale czy nowy papież się na to zdecyduje?


Cz maja 05, 2005 18:28
Zobacz profil
Post 
Zasadnicza różnica pomiędzy Judaizmem a Chrześcijaństwem polega na tym, że my, Chrześcijanie uznajemy że Zbawiciel przyszedł na świat w Osobie Jesusa z Nazaretu - zaś Żydzi jeszcze oczekują na przyjście Zbawiciela.
Wyjątkiem od tej zasady sa jdynie tzw "Żydzi mesjańscy" czerpiacy z Tradycji Judazmiu i - jednocześnie- uznający Zbawiciela w osobie Jezusa Chrystusa.


N maja 08, 2005 23:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 21, 2005 11:38
Posty: 11
Post Re: lekcewazenie
[quote="Refael"][quote="Oozie"][quote="Raphael"]Bo milosc drugiego jak mawial rabi Akiwa, to najwazniejsze z przykazan. [/quote]

To był zdaje się rav Hillel, nie ;).

Kombinujcie dalej[/quote]

Hilel powiedział także :

"bądź jak jeden z uczniów Arona kochaj pokój i podążaj za pokojem, kochaj ludzi i przybliżaj ich do Tory"
Pirke Awot 1,12

Czy nie o to w życiu naprawdę chodzi, a te wszystkie doktryny, narody, podziały mnie to nie potrzebne. Tylko wojna się z tyego rodzi, a wszyscy ludzie tylko miłości pragną .

Szalom Polakom i Żydom.[/quote]

Hmmm, a czy przypadkiem nie mylisz pojęć?
Przecież w Polsce żyje mnóstwo Żydów ... i są też Polakami (wyznawcy judaizmu z polskim paszportem;) )
Szalom Rafael


Pt paź 21, 2005 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post Re: lekcewazenie
Naomi napisał(a):
Przecież w Polsce żyje mnóstwo Żydów ... i są też Polakami (wyznawcy judaizmu z polskim paszportem;) )

No tak z 11 000.
Masy doprawdy masy!

Takie masy że trzeba robic kursy w stylu "minjan dla początkujących" bo o tradycji NIC nie wiedzą.


Pn paź 24, 2005 8:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 21, 2005 11:38
Posty: 11
Post Re: lekcewazenie
Oozie, twoje posty są owszem mądre i dające wiele do myślenia ...
Mają jednak jedną stałą wadę - są bardzo złośliwe i cyniczne!
Zastanawiam się po co tracisz swój cenny czas na forum, gdzie przecież same debile i głąby próbują swych sił ... :|


Cz paź 27, 2005 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Bo mam taką fantazję - na przykład.
I dajmy na to -- mnóstwo wolnego czasu.
Oraz -- bo uczę się widząc inne spojrzenia.

Zważ że do krytyki posuwam się jedynie gdy ktoś palnie ewidentną bzdurę /np. z niewiedzy/ -- vide wielu Żydów...szejne Jidn be Polin...


Pt paź 28, 2005 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 21, 2005 11:38
Posty: 11
Post 
Oozie
Wiesz, nie za bardzo wiem czy pijesz teraz do mnie.
Nie wiem czy czepiasz się mojego słówka „mnóstwo” czy forumowiczów, którzy niewiele wiedza o judaizmie a sie wypowiadają (i to mnie się przy okazji oberwało).
Domyślam się tylko, ze przyrównałeś 11 tys. Żydów do prawie 40 mln obywateli Polski. Ale weź też pod uwagę fakt, że wielu podających się za katolików nie ma z nimi wiele wspólnego, może oprócz tego, że ustawowo mają kilka dni więcej wolnych od pracy ;)
Ponadto źródła na jakie się powołuję twierdzą, że Żydów w Polsce jest ok. 4 mln, a to już daje ok. 10% społeczeństwa.
I nie chodzi mi absolutnie o statystyki, bo nie w tym rzecz.
Mi chodziło bynajmniej o to, że Rafael powiedział „Szalom Polakom i Żydom” a z takimi stwierdzeniami to ja się nigdy nie zgodzę.

Mam nadzieję, że topór wojenny już zakopujemy ;)
Naomi


Pt paź 28, 2005 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Nie ma co zakopywać

toporków

bo wykopane nie zostały.

Wszak dyskusja polega na scieraniu się odmiennych racji przy zachowaniu szacunku do odrębnego zdania strony przeciwnej.

Niemniej zdumiewa mnie liczba czterech MILIONÓW Żydów, w czasie gdy powszechny spis ludności wykażał coś około 1200 osób uznających NARODOWOŚĆ żydowską, a wedle śmiałych szacunków osób liczących osoby o pochodzeniu żydowskim zarówno halachicznym jak i nie jak ludzie z Sochnut czy słynna szpica lubawiczerów w Warszawie podaje około 30 000 -- z tego właśnie około 11000 ma świadomość posiadania żydowskich przodków.

Skąd więc owe 4 miliony?
Czyżby Szoa się nie wydarzyło?
Jakie to źródła tak twierdzą?


Pt paź 28, 2005 12:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 21, 2005 11:38
Posty: 11
Post 
Ależ z ciebie cynik i prowokator ;)
Szoah oczywiście się wydarzyło, chyba nikt o zdrowym umyśle nie będzie temu zaprzeczał.

A co do owego spisu ludności z 2002 roku, to obawiam się, iż nie odzwierciedla on faktycznej prawdy, jedynie ją przybliża. Wiem sama po sobie, że nie mogłam w nim uczestniczyć ani moja najbliższa rodzina. Ze słyszenia poznałam tylko niektóre z pytań. I takich ludzi pewnie było też sporo (tylko błagam nie atakuj znów słowa „sporo”;) ).
Mało tego, część biorących udział w spisie nie przyznała się do takich czy innych korzeni (i nie mam tu na myśli tylko religii ale również mniejszości etniczne). Ludzie, zwłaszcza starsi mają jeszcze zakodowane w umysłach by do pewnych rzeczy się nie przyznawać … To smutne niestety, pozostałość starego systemu :(
I jeszcze słówko odnośnie owych 4 milionów Żydów w Polsce. Wybacz, ale nie pamiętam, wyczytałam to w jakimś magazynie w trakcie … wizyty u dentysty. Artykuł owszem był bardzo ciekawy i obszerny, a dotyczył –nomen omen- Szoah i jego następstw.

Pewnie rozczarowałam cię teraz, że rzuciłam jakieś hasło nie będąc w pełni przygotowaną do odpowiedzi i do konsekwencji owego „rzutu”. Powiedziałam A, ale nie wypowiem zdecydowane B, nie tym razem.
Pozdrawiam


Pt paź 28, 2005 13:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Ok -- wrócimy do kwestii w przyszłości.
Faktem jest że zgodnie z halachą jest około 11000 Żydów.
Rozpędzając się we świecką stronę i biorąc za podstawę chok haSzwut -- jak rząd Izraela -- dochodzi się do 30 000 z drobną górką /ale wciąż malejącą bo ci co są wyjeżdżają całkiem chętnie/.
Faktem jest że czynnych synagog jest ze cztery.
Faktem jest że często modły się nie odbywają bo nie ma minjanu.
Zatem twierdzenie gazety o 4 000 000 Żydów to bzdura wyssana z brudnego palca, bo w byle dzielnicy Twerii, Cwatu czy Nacratu jest więcej synagog i to pełnych!

Alle - poczekamy.
Git szabes i w ogóle.


Pt paź 28, 2005 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 21, 2005 11:38
Posty: 11
Post 
No właśnie!
Git szabes :)


Pt paź 28, 2005 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Ja się spotkałem z maksymalną liczbą 20000-25000. To jest na podstawie szacunków demograficznych . Oblicza się to uwzględniając ile przeżyło ile wyjechało i przryrost naturalny średni dla Polski. Oczywiście świadomość bycia Żydem jest w tych badaniach nie uwzgędniana. Zatem w tej liczbie mogą być osoby, które nawet nic nie wiedzą o swoim pochodzeniu.
Wydaje się że liczby typu 4 mln to ze strony tych co widzą w Żydach wielkie zagrożenie i żeby je uzasadnić zawyżają liczbę. Nie ma to żadnego naukowego potwierdzenia.
Dla mnie osobiście sensowną liczbą jest 3000-4000 to znaczy osoby oficjalnie należące do różnych organizacji żydowskich. Reszta to w wiekszości katolicy lub bezwyznaniowi, ale to ostatnie to już mówie na podstawie własnych obserwacji, które mogą być błędne.

Pisząc szalom Żydom i Polakom miałem na myśli nie tylko Żydów polskich, ale i wszystkich innych zatem nie uważam żebym tu jakiś błąd popełnił.


So lis 19, 2005 18:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 14, 2006 13:10
Posty: 63
Post 
http://fzp.jconserv.net/viewtopic.php?t=1380&start=90

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jso ... ndtoc.html

Według tych źródeł , najbardzeij wiarygodnych w polsce jest ok 25tys żydów


Wt lut 14, 2006 15:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL