Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Co nas łączy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 11, 2003 12:33
Posty: 114
Post 
Widzisz, to zależy czym jest Bóg. Dla mnie jest bytem, który przekazuje wszystkim ludziom na Ziemi nakazy moralne i zasady wedle których należy żyć (nie mówię tutaj o obrządku poszczególnych religii). A jak wiemy ludzi na całym świecie byli i są inni, różna mentalność, różne warunki rozwoju społeczeństw. Do każdej z tych grup przemawia inny obrządek i inne zasady wyznawania. Bóg to zasady, którymi powinniśmy się kierować w życiu...

W sumie zwróćmy uwagę, że tak naprawdę mało ludzi ma możliwość wyboru wiary. W jaki sposób mieszkaniec Indii, czy jakiegoś kraju muzułmańskiego może zostać katolikiem?? Wychowany od dziecka w religii swoich rodziców, prawie zawsze w niej zostanie... A czemu Bóg na przykład chrześcijański nie dał możliwości całemu światu na wiarę w niego??

Stąd moje stwierdzenie, że wszyscy wierzymy w tego samego Boga, bo wyznajemy bardzo podobne zasady, którymi powinniśmy się kierować w życiu.


Pt wrz 12, 2003 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
puella - Bóg jest Osobą.... my jestesmy tego obrazem - czyli ze wszystko, co sie rozgrywa miedzy człowiekiem a Bogiem jest w jakims niewielkim stopniu odzwierciedlone w tym, co sie rozgrywa miedzy jednym człowiekiem a drugim....
przyjaźń, miłość, rozmowa, spotkanie.....

dlatego jesli w drugim człowieku dojrzysz oblicze Boga - wtedy słowa Jezusa bedą mialy sens i bedziesz wiedziala, dlaczego tak a nie inaczej nalezy postepowac :)
i odwrotnie - rozmyslanie nad tymi słowami pozwala człowiekowi rozumiec zamysł Boga i dostrzegać, na czym mają polegać jego relacje z drugim człowiekiem - zaczyna widziec w nim Boga

ktoś powiedział, ze Bóg dlatego stał sie człowiekiem, by człowiek mogł stać sie Bogiem :)


So wrz 13, 2003 10:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2003 17:17
Posty: 60
Post 
Witam!

Co nas łączy? Wiara w Chrystusa. Zarówno katolicy, jak i protestańci wierzą w jednego Boga, tylko, że inaczej. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze! :)

Jeśli chodzi o punkty wspólne, to zdecydowanie więcej łączy Krk z Kościołami, powstałymi w wyniku Wielkiej Reformacji (ewngelcko - augsburski, ewangelicko - reformowany), niż z Kościołami powstałymi w okresie poreformacyjnym (np. Baptyści).

Pozdrawiam!


Cz wrz 25, 2003 19:30
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 18, 2003 16:44
Posty: 15
Post 
Salmia napisał(a):
Witam!

Co nas łączy? Wiara w Chrystusa. Zarówno katolicy, jak i protestańci wierzą w jednego Boga, tylko, że inaczej. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze! :)


Tak mozna by to uprościć :).

Czy nie powinnismy też mówić co nas dzieli? Poznawać zagrożenia jakie wiążą sie z niewiedza róznic w pózniejszych starciach z prozelizmem?


Wt lis 18, 2003 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2003 17:17
Posty: 60
Post 
Harpunie!

Pewnie, że warto znać różnice między Kk, Kościołem prawosławnym, Kościołami protestanckimi itd.

Chroni nas to przed prozetylizmem zarówno z jednej, jak i drugiej strony. :)

Nie zawsze jednak poznanie musi łączyć się z poczuciem jako takiego zagrożenia - można to robić w duchu wzajemnego szacunku i ekumenizmu.

Pozdrawiam!

_________________
Ale ci, którzy innych nauczają, świecić się będą jako światłość na niebie, a którzy wielu ku sprawiedliwości przywodzą, jako gwiazdy na wieki wieczne.
Dan. 12:3


Wt lis 18, 2003 20:49
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Droga Elko buddyzm to nie religia, a filozofia. Nie ma w nim ani BOGA ani boga, bo nie jest wiara, ale postawa zyciowa.
Krunch wydaje mi sei ze wiele nas łaczy, to co jak narazie napisales w 100% łaczy sie z tym co ja mysle. Co ciekawe napisalismy oboje prawie identyczne posty i przynajmniej z mojej strony moge zapewnic ze calkowicie autonomicznie.
NIECH BEDZIE POCHWALONY JEDYNY BÓG


Wt gru 16, 2003 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
W ramach łączenia tematów...

DDV napisał ("Ciepło o innych wyznaniach")
Cytuj:
Moi mili !

Podczas dyskusji w temacie "Możliwości pogodzenia różnic dogmatycznych"
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php ... c&start=75
zaproponowałem:
ddv163 napisał:

A może byśmy zaczęli się wymieniać informacjami na temat tego, co pisze się pozytywnego o "adwersarzach" (tzn. Katolicy o Protestantach i , Prostestanci różnego rodzaju Wyznań o Katolikach i "najdalszych sobie wzajemnie" odłamach wewnątrz Protestantyzmu ...

Co bracia Protestanci na ten pomysł

"Motek" dał dobry przykład i zaczął jako pierwszy pisząc:
motek napisał:
Cytuj:
Ale dla zachęty powiem, że tzw. "ewangeliczni protestanci", postrzegaja w KRz-K silnego sojusznika w walce o konserwatywne wartości, zwłaszcza w kwestiach obyczajów (np. aborcja, homoseksualizm, feminizm), czego niestety nie mozna powiedzieć o tzw. "historycznym" protestantyźmie (anglikański, ewangelicko-augsburski i reformowany)


Nie wypada mi nic innego, jak tylko odpowiedzieć ...
Polecam do przeczytania:

http://www.maly.goscniedzielny.pl/podst ... 398&co=art
http://tygiel.piotrkowska.lodz.pl/7_9_2 ... ual/25.htm

Ostatni tekst - w moim przekonaniu - dobrze i "dość rzetelnie i bezstronnie pokazuje kulisy wystąpienia Lutra".

Zależy mi bowiem, by rzetelnie przedstawić sobie nawzajem to, co pisze się dobrego o innych Wyznaniach.
Choćby po to, by przybliżyć i ułatwić choć odrobinę trudny dialog ekumeniczny ...

Prośba do Forumowiczów o wklejanie w to miejsce wyłącznie materiałów na temat

Pozdrawiam !
_________________
"Zło dobrem zwyciężaj" - Ks. J.Popiełuszko


http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=762

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt maja 11, 2004 21:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL